Mladostaši su još u igri

mladost slavija veljacaHokejaši Mladosti su pobjedom protiv Slavije zadržali izglede za ulazak u doigravanje. Zagrepčani su loše započeli susret u Domu sportova. Gosti su poveli sredinom prve trećine i nakon ravnopravne borbe zadržali minimalnu prednost sve do kraja trećine. Slavija je bila bolja momčad i u nastavku što je iskazala drugim zgoditkom na polovici utakmice. "Mamuti" su uhvatili priključak tek na početku posljednje trećine no Ljubljančani su već u idućem napadu vratili razliku na dva gola. Uporni mladostaši u drugom dijelu trećine dvaput pogađaju protivničku mrežu čime su izborili produžetak. Domaći su se bolje snašli u dodatnom vremenu te su s konačnih 4:3 osvojili vrijedne bodove pred odlučujući obračun u Novom Sadu.

Slavija 14 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Rastovski - Ljubić, Matošić, Čunko, Novak, Kopajtić - Borić, Dobrić, Manzoni, Grahovar, Šutevski - Cerovečki R., Ivšac, Kozina, Večerina - Grgurić, Pleština. Trener: Franjković

Slavija: Pavlič, Zorman - Kompolšek, Čampa, Sitar, Čuden, Lapornik - Ščap, Leben, Ćurčić, Vidic, Ferle - Miklavčič, Pušenjak, Trškan, Jeriha. Trener: Augustinčič

Mladost se poslije poraza od Zagreba u 23. kolu našla u teškom, ali ne i bezizlaznom položaju. "Mamuti" su dijelili osmo mjesto s Vojvodinom, izravnim suparnikom za mjesto u doigravanju. Obje momčadi osvojile su po 15 bodova, sedam više od Maribora na začelju, a čak 12 manje od Slavije koja je držala sedmo mjesto. Zagrepčani su tijekom siječnja odigrali četiri utakmice. Početkom mjeseca su izgubili s 8:6 u Celju da bi krajem mjeseca odigrali tri utakmice u pet dana. Mladost je slavila protiv Bleda s 3:2, ali je potom pretrpjela katastrofu od Medveščaka s nezapamćenih 16:5 nakon čega su se s "mamutima" poigrali i zagrebaši svladavši ih sa 6:1.

Najučinkovitiji mladostaš u dosadašnjem dijelu prvenstva bio je Smerdelj s 25 bodova, a istaknuli su se i Novak s 20 te Čunko s 15 bodova. Među braničima, najviše bodova zabilježili su Nikša Trstenjak s 14 i Ljubić sa 6 bodova. Vratar Štimac-Rojtinić je upisao tri pobjede uz 88,39% zaustavljenih udaraca. Trener Franjković ponovo je imao dosta poteškoća u sastavljanju momčadi. Nedostajali su mu napadači Smerdelj, Tomo Trstenjak i Martinić te braniči Delić, Kramarić, Nikša Trstenjak i Nikola Cerovečki. Po prvi put nakon duge stanke, dres Mladosti navukli su veterani Kopajtić i Manzoni.

Slavija je u prvom mjesecu 2018. također odigrala četiri utakmice i to s promjenljivim uspjehom. Ljubljančani su prvo izgubili u gostima od Medveščaka s 4:1, a potom i u Zalogu od Bleda s 2:1 u produžetku. Raspoloženje su im popravile pobjede na strani protiv Zagreba sa 7:5 i u Mariboru s 3:1. Slavija je osigurala doigravanje, a još uvijek pokušava dohvatiti Bled na šestom mjestu koji ima 5 bodova prednosti. Prvi strijelac momčadi iz Zaloga je Čuden, a slijede ga Čampa, Ilovar i Bohinc. Vratar Pavlič je izuzetno uspješan s više od 90% obrana. Trener Augustinčič je u Domu sportova izveo oslabljeni sastav bez braniča Hoffmana i Bernarda te napadača Ilovara, Kisoveca, Glavana i Pogačara.

Gosti su krenuli napadački u utakmicu no prvu dobru prigodu imali su "žuti" kad je Novak u prvoj minuti opalio sdesna, a Pavlič odlično obranio. Slavija je žestoko pritisnula Zagrepčane pa je Štimac-Rojtinić već u uvodnim minutama imao pune ruke posla. Najteže mu je bilo u četvrtoj minuti kad je Čuden tukao iz sredine. Naleti "crnih" nizali su se jedan za drugim, a Mladost im se sve teže suprostavljala. Vratar domaćih odlično je obranio "bombu" Ščapa s plave linije u šestoj minuti. Minutu kasnije Leben udarcem s plave linije pogađa stativu.

Pritisak Ljubljančana naposljetku je doveo do vodećeg pogotka gostiju. Miklavčič je u devetoj minuti opalio s plave linije, Štimac-Rojtinić kratko odbija pak kojeg Pušenjak iz neposredne blizine posprema u mrežu. Minutu kasnije Novak pokušava izjednačiti bekhendom iz blizine, ali ne uspijeva u svom naumu. Prekršaj Pušenjaka u 11. minuti dao je novu priliku mladostašima za izjednačenje. "Mamuti" su tijekom iduće dvije minute stvorili par prigoda, ali je vratar Pavlič sačuvao svoju mrežu. Mladost je zadržala napadački zamah pa je minutu po izjednačenju snaga na ledu, na klupu za kažnjene pošao Čampa.

Novak je u 15. minuti zamalo izjednačio udarcem iz neposredne blizine. Imali su mladostaši još jednu prigodu prije nego što su se snage ponovo izjednačile. Četrdesetak sekundi kasnije, isključen je Večerina pa se igra premjestila u trećinu "žutih". Mladost je odlično odigrala s igračem manje tako da je Štimac-Rojtinić samo jednom morao intervenirati. Premda je nakon povratka napadača domaćih u igru preostalo samo minutu i pol do kraja trećine, ispostavilo se da je bilo dovoljno vremena za prekršaj Čunka. Slavija je imala 40 sekundi za iskoristiti brojčanu prednost no "crnima" nije pošlo za rukom pogoditi mrežu.

Mladost se u "šarenom" sastavu relativno uspješno nosila sa Slavijom. Gosti su imali minimalnu prednost, ali su Zagrepčani aktivnom igrom "puhali za vrat" protivniku. "Mamuti" su u nastavku susreta prvo morali izdržati 100 sekundi s igračem manje. Neumorni Novak se prvi našao u prigodi kad je u 21. minuti zamalo izjednačio iz "varaždinca". Domaći su uspješno priveli kaznu kraju pa su napokon mogli krenuti po izjednačenje. Međutim, Sitar je u 24. minuti udarcem slijeva pogodio stativu i pokazao da je Slavija ipak trenutno u vodstvu.

Isti je igrač malo kasnije ponovo zaprijetio udarcem iz sredine. Mladost se pokušala suprostaviti no gosti su preuzeli inicijativu. Čuden je u 26. minuti snažnim udarcem iz sredine zamalo svladao Štimca-Rojtinića. Vratar "žutih" uskoro se našao pod kanonadom Ljubljančana. Udarci su sijevali sa svih strana, ali zagrebački čuvar mreže je bio na visini zadatka. Zaustavljao je pak za pakom i držao svoju momčad u utakmici. Sitar je u 29. minuti još jednom opasno zaprijetio iz sredine, ali Štimac-Rojtinić je bio na mjestu. Dvije minute kasnije, "mamuti" su ipak pokleknuli pod pritiskom gostiju.

Čuden je izveo slalom kroz postavu "žutih" i udarcem iz blizine poslao pak u mrežu. Mladost je i ovog puta pokušala odmah odgovoriti na protivnički zgoditak. Novak se opet našao u prigodi no i dalje mu nije polazilo za rukom svladati Pavliča udarcima iz blizine. Prekršaj Kopajtića u 33. minuti stavio je domaće u nezgodan položaj. Mogući treći pogodak Slavije zasigurno bi otklonio svaku dvojbu oko ishoda. Međutim, prije nego što su "crni" stigli bilo što napraviti, na klupu za kažnjene sjeo je i Lapornik. Mladost se bolje snašla u igri četvorice protiv četvorice. Pavlič je skupljao obranu za obranom, a u 34. minuti ponovo je izluđivao najopasnijeg domaćeg napadača, Novaka.

Prvi strijelac Mladosti prvo je sam izašao pred gol i pucao pokraj vrata, a malo kasnije je gađao iskosa s desne strane no vratar gostiju ponovo je bio na mjestu. Nakon povratka Kopajtića u igru, Mladost je četrdesetak sekundi imala brojčanu prednost. Manzoni je u 35. minuti propustio pogoditi mrežu udarcem izbliza. Slavija se uspjela obraniti no momčadi su odigrale samo minutu i pol s punim postavama prije nego što je isključen Ivšac. Obostrani umor utjecao je na neučinkovitost prvo gostiju, a potom i domaćih kad je dvije minute kasnije na klupu za kažnjene sjeo Sitar.

Na drugi odmor pošlo se s dva pogotka prednosti za Ljubljančane. Unatoč naporima, mladostaši nikako nisu pronalazili put do mreže, čak i u četiri situacije s igračem više. Gosti nisu bili ništa uspješniji s brojčanom prednosti, ali su u zadnju trećinu ušli s prednosti s kojom su mogli mirnije igrati. Zagrepčani su u treću dionicu susreta ušli na sve ili ništa. Pavlič je u 41. minuti skupio par obrana, ali već minutu kasnije je morao vaditi pločicu iz mreže. Ivšac je s desne strane ubacio pak u sredinu odakle Večerina udarcem iz okreta postiže pogodak.

Na odgovor Slavije nije trebalo dugo čekati. Nije prošla ni minuta, a gosti su vratili razliku na dva gola. Sitar je pobjegao u protunapad. Pred njim nije bilo nikoga, a pratio ga je Lapornik. Kad su došli pred vrata, Sitar je uposlio Lapornika koji sigurnim udarcem pogađa mrežu. Mladostaše je uzdrmao ovaj pogodak pa im je trebalo vremena da se priberu i ponovo krenu prema naprijed. Matošić je tek u 48. minuti zaprijetio udarcem iz blizine, a dvije minute kasnije, prekršaj Čudena daje priliku "mamutima" da uhvate priključak s gostima. Mladostaši se nisu dobro snašli s brojčanom prednosti pa su gosti uspješno dočekali kraj kazne za svog napadača.

Suparnici su se ravnopravno borili u drugom dijelu posljednje trećine no Zagrepčanima je ponestajalo vremena za povratak u utakmicu. Isključenje Pušenjaka u 53. minuti dalo im je zadnju nadu u uspješan ishod utakmice. Upornim mladostašima trebalo je samo 16 sekundi da iz šestog pokušaja brojčanu prednost pretvore u pogodak. Novak je na asistencije Čunka i Kopajtića, naposljetku svladao Pavliča udarce iz neposredne blizine. "Mamuti" su nastavili s pritiskom prema gostujućim vratima. Vratar "crnih" je u kratkom roku skupio par obrana, a onda su "žuti" u 56. minuti postigli izjednačujući pogodak.

Novak se našao iza gola odakle je uposlio Ljubića pred vratima koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Branič domaćih mogao je minutu kasnije preokrenuti omjer kad je tukao iz sredine. Prekršaj Novaka tri minute prije završetka trećine dao je priliku Ljubljančanima da ipak uzmu sva tri boda u Zagrebu. Mladostaši su se teško nosili s pritiskom "crnih" koji su tukli iz svih oružja prema vratima domaćih. Štimac-Rojtinić je s par obrana spasio svoju momčad koja je u zadnju minutu trećine ušla u punom sastavu.

Čampa je udarcem s plave zamalo odlučio utakmicu, a malo zatim prekršaj pravi Kopajtić. Kad se već činilo da će "mamuti" u produžetak ući s igračem manje, deset sekundi prije kraja trećine na klupu za kažnjene sjeda i Sitar. Suparnici su iprezno ušli u dodatnih pet minuta. Na pokušaj gostiju, Zagrepčani su uzvratili udarcem preko Čunka izbliza 62. minuti.  Jedan za drugim, isključeni igrači su se vratili u igru pa su obje momčadi zaigrale u "staromodnim" postavama sa po četvoricom igrača. Prije nego što bi prekid vratio brojno stanje u sklad s novim pravilima, Kopajtić je s lijeve strane ubacio pak u sredinu odakle Ljubić udarcem iz zgloba donosi
domaćima toliko željenu pobjedu.

Pobjedom protiv Slavije, Mladost se odmaknula dva boda od Vojvodine koja ima utakmicu manje. Osmog sudionika doigravanja zasigurno će odlučiti međusobni okršaj "lala" i "mamuta" koji će se odigrati u Novom Sadu za manje od 24 sata od ove utakmice. Kako će se mladostaši skupiti i u kakvom će stanju isklizati poslije dugog puta, veliko je pitanje no o rasporedu odigravanja utakmica morala je na vrijeme voditi računa uprava, a ne da amateri moraju igrati u ritmu kakvog se ne bi posramili ni u najprofesionalnijim ligama na svijetu.