Pobjeda za utjehu

maribor mladost pobjedaUnatoč slabim izgledima za dohvat mjesta u doigravanju, mladostaši su odlučili sportski odigrati do kraja. Zagrepčani su u utakmici pretposljednjeg, 26. kola, gostovali u Mariboru kod domaćeg "fenjeraša". "Mamuti" su već u prvoj trećini derbija začelja preuzeli igru u svoje ruke no do vodećeg pogotka stigli su tek u završnici trećine. "Lisjaki" su izjednačili početkom druge trećine nakon čega su gosti ponovo preuzeli inicijativu. Sredinom druge trećine Mladost se vraća u vodstvo, ali Mariborčani su ubrzo uspjeli poravnati pa se na drugi odmor pošlo u rezultatskoj ravnoteži. Nakon ravnopravne borbe tijekom zadnje trećine, odluka je pala u završnici susreta. Mladostaši su pet minuta prije kraja opet došli u prednost. Domaći izvlače vratara pa primaju još jedan pogodak. Pred sam kraj, Maribor je postavio konačnih 4:3 u korist zagrebačkog sastava.

Mladost 10 min

Maribor: Hribar, Gulič - Kuzman Žan, Krajnik, Štebih, Cvirn, Vinčec -  Mladenov, Žura, Mojzer, Španjević, Filipović - Koren. Trener: Polončič

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Ljubić, Ivšac, Manzoni, Martinić, Plahutar - Cerovečki R., Dobrić, Šutevski, Grahovar, Trstenjak T. - Grgurić, Jakovac. Trener: Franjković

Nije bilo lako skupiti mladostaše za gostovanje u Mariboru nakon katastrofe u Novom Sadu. Zaostatak od tri boda uz dodatni minut goreg međusobnog omjera s Novosađanima ugasio je "mamutima" svaku nadu za ulazak u doigravanje. Mladostaši su bili svjesni da je, barem što se tiče IHL-a, sezona bila neuspješna, ali valjalo je odigrati sve utakmice sportski do kraja. Zagrepčani su u novoj godini propustili nadoknaditi izgubljene bodove iz 2017. pa nije stoga bilo čudno što su na ljestvici bili tek deveti sa 17 bodova, tri manje od Vojvodine. Iza Mladosti nalazio se samo Maribor s kojim su Zagrepčani u prethodne dvije utakmice osvojili četiri boda. U Domu sportova Mladost je slavila sa 6:2, ali je u Taboru izgubila u raspucavanju s 4:3.

Tijekom 23 odigrane utakmice, najviše bodova za Mladost upisao je Smerdelj, 25. Slijedili su ga Novak s 22 i Čunko sa 16. Koliko teško je bilo treneru Franjkoviću sastaviti napadačke trojke svjedoči činjenica da u Mariboru nije bilo nijednog od vodeća tri strijelca. Među braničima su najučinkovitiji bili Nikša Trstenjak s 14 bodova i Ljubić s 8. Samo je potonji bio na raspolaganju za mariborski dvoboj. Između vratnica se nalazio prvi vratar Štimac-Rojtinić koji je skupio četiri pobjede uz 88,07% obrana. Uz spomenuti četverac, u sastavu nije bilo ni pričuvnog vratara Rastovskog, braniča Delića, Borića, Matošića, Kramarića ni Nikole Cerovečkog, kao ni napadača Večerine, Pleštine niti Kozine.

Maribor je sa svega 9 bodova u 23 utakmice bio daleko najslabija momčad u ligi. U gradu pod Pohorjem nikako ne uspijevaju ustrojiti stabilni klub koji bi se mogao nositi s Gorenjcima, Ljubljančanima pa i štajerskim susjedima iz Celja. Posljednju pobjedu "lisjaki" su zabilježili još u studenom protiv Mladosti, a zadnji bod iščupali su Vojvodini u 24. kolu kad su kod kuće izgubili sa 7:6 u raspucavanju. Iz općeg sivila mariborskog kluba donekle su se izdignuli Španjević, Zernko, Vinčec i Kadić. Od standardnih igrača na utakmici protiv Mladosti nije bilo pričuvnog vratara Vasića, braniča Raušla i Bugarskog te napadača Zernka, Kadića i Jurića.

Suparnici su u derbi začelja ušli rasterećeni sa željom za nadigravanjem. Mladost je imala nešto više od igre, a kako je u svojim redovima imala samo jednog pravog braniča, gostujuća momčad je nastojala napadačkom igrom doći do željenog vodstva. Malobrojni Mariborčani su se dobro nosili s inicijativom protivnika. Vratar Hribar je držao svoja vrata "pod ključem", a njegovi suigrači su koristili svaku moguću priliku da zaprijete Štimcu-Rojtiniću na drugoj strani leda. Obje su momčadi igrače disciplinirano bez prekršaja pa se ponekad činilo kao da se igra prijateljska, a ne službena utakmica za bodove.

Mreže su, unatoč brojnim prilikama, mirovale sve do završnice prve trećine. Grahovar je u 18. minuti uposlio Trstenjaka koji preciznim udarcem dovodi "žute" u vodstvo. Mladostaši su u preostale tri minute zadržali minimalnu prednost za koju su se nadali da bi je u nastavku susreta mogli i povećati kako im se ne bi ponovio slučaj  s prethodne utakmice u Taboru. "Lisjaki" se nisu namjeravali predati već poslije dvadeset minuta no s malim brojem igrača na obje strane, veliko je pitanje bilo tko će prvi ostati bez energije.

Domaći su krenuli u drugu trećinu otvoreno i takav im se pristup isplatio već u 24. minuti. Kombinaciju Španjevića i Mladenova u izjednačujući pogodak pretvorio je Mojzer. Mladostaši se nisu dali zbuniti nego su i sami prihvatili napadačku igru. Obje su momčadi stvarale prilike za prelazak u vodstvo no vratarski dvojac je bio na visini zadatka pa se omjer više nije mijenjao sve do sredine druge trećine. Igrala se 32. minuta kad je povratnik u hokej, Plahutar, poslije samostalne akcije zatresao mrežu "crnih". Da stvari za domaće budu gore, tridesetak sekundi kasnije, prekršaj Žure ostavlja Mladost s igračem više.

Zagrepčani su imali dvije minute za pretvoriti brojčanu prednost u pogodak no obrana "crnih" uspješno je osujetila sve pokušaje gostiju da podignu razliku na dva pogotka. Mladost je zadržala napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Pritisak "žutih" doveo je samo dvadesetak sekundi kasnije do novog isključenja domaćih. Ovog puta na klupu za kažnjene sjeo je Kuzman. Ponovo su "mamuti" opsjedali protivnička vrata, ali ni ovog puta nisu probili raspoloženog Hribara. Kad je do kraja kazne za braniča domaćih ostalo manje od pola minute, prekršaj Manzonija izjednačio je odnos snaga na ledu.

Mariborčanima je trebalo samo osam sekundi da iskoriste dodatni prostor na ledu i izjednače. Španjević je osvojio buli u napadačkoj trećini te vratio pak do Krajnika koji asistira Cvirnu za novi pogodak "crnih". Domaći su sada mogli pričekati povratak Kuzmana u igru kako bi napali mladostaše s igračem više. Zagrepčani su morali izdržati minutu i pol prije nego što su se snage ponovo izjednačile. Nevoljama za "žute" tu nije bio kraj. Minutu nakon povratka Manzonija na led, isključenje Šutevskog ponovo ostavlja Mladost s igračem manje. "Lisjaki" su još jednom navalili prema gostujućoj mreži, ali završetak trećine ih je prekinuo u pola posla.

Mladostaši su, unatoč aktivnijoj igri u drugoj trećini, izgubili prednost koju su imali nakon prvih dvadeset minuta. Za bodove, čak i one utješne, još uvijek se trebalo izboriti. Maribor je u zadnju trećinu ušao s igračem više no pedesetak sekundi nije bilo dovoljno domaćima da preokrenu omjer. "Lisjaki" su novu priliku za prelazak u vodstvo dobili dvije minute nakon izjednačenja snaga na ledu. Ovog puta na klupu za kažnjene sjeo je Dobrić. Opet su Mariborčani opsjedali vrata gostiju no ni iz trećeg pokušaja nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost. Minutu kasnije, domaći griješe pri letećoj izmjeni pa su sada igrača više imali mladostaši. Pokušaji Zagrepčana da se po drugi put vrate nisu bili uspješni pa se u drugih deset minuta zadnje trećine ušlo izjednačeno.

Ravnoteža je potrajala sve do pet minuta prije kraja trećine kad je poslije akcije Martinića i Dobrića, Grahovar preciznim udarcem vratio Mladost u vodstvo. Domaćima je teško pao ovaj pogodak, ali su još uvijek imali vremena za odgovor. Kad su se približile zadnje dvije minute treće trećine, trener "crnih" Polončič odlučio se riskirati sa zamjenom vratara šestim igračem. Potez se vrlo brzo pokazao kao promašaj jer je samo osam sekundi kasnije Šutevski osvojio pak i poslao ga u nebranjenu mrežu domaćih.

Priči tu ipak nije bio kraj. Maribor se pokazao učinkovitiji s istim brojem igrača na ledu nego kad bi imao brojčanu prednost. "Lisjaki" su minutu i pol prije kraja susreta ponovo prišli na gol manjka. Koren je preciznim udarcem završio kombinaciju Mladenova i Španjevića i ublažio poraz svoje momčadi. Mladost se s nova tri boda izjednačila s Vojvodinom, no Novosađani su i dalje u prednosti zbog boljeg omjera u međusobnim utakmicama. Maribor je sada još čvršće prikovan za dno i već može razmišljati o idućoj sezoni.