Bez nade u ledenoj

rojta DSMladost je u zaostaloj utakmici 20. kola IHL-a dočekala Crvenu zvezdu u očajničkom pokušaju da iznenadi goste i u posljednji trenutak ugrabi mjesto u doigravanju. Zagrepčani su tijekom najvećeg dijela prve trećine bili u igi, održavajući rezultatsku ravnotežu s "crveno-belima". Međutim, Beograđani su pred kraj prve trećine prešli u vodstvo. Mladost je na samom početku druge trećine izjednačila pa je rezultatska neizvjesnost potrajala do sredine dvoboja. Zvezdaši su u drugom dijelu trećine s dva pogotka usmjerili utakmicu u svoju korist. Pogodak Crvene zvezde na početku treće dionice susreta označio je kraj nadanjima domaćih. Gosti su do kraja utakmice još tri puta zatresli protivničku mrežu za visokih 7:1 u svoju korist.

Mladost - Crvena zvezda 1:7 (0:1, 1:2, 0:4)

Crvena zvezda 13 + 20 (Pajević) min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Ljubić, Matošić, Kopajtić, Novak, Plahutar - Dobrić, Cerovečki R., Ivšac. Grahovar, Manzoni - Borić, Šutevski, Martinić, Trstenjak T. - Grgurić, Kozina, Pleština. Trener: Franjković

Crvena zvezda: Ranković, Mitić - Podunavac, Novaković U., Bučkin, Sefić, Đumić - Anić, Sabadoš, Vučurević, Bjelogrlić, Brkušanin - Pajević, Vukičević, Novaković P., Daniel, Zwick. Trener: Krivošljik

Nakon što su katastrofalnim porazom u Novom Sadu bitno unazadili svoje izglede za uvrštenje u doigravanje, mladostaši više nisu imali prava na pogrešku. Pobjeda u Mariboru za trenutak je odgodila suočenje s istinom no dolazak Crvene zvezde u Zagreb natjerao je "mamute" da krenu na sve ili ništa. Zagrepčani su po bodovima bili izjednačeni s Vojvodinom pri čemu su obje momčadi imale po dvije neodigrane utakmice. Protivnici Mladosti bili su treća i prva momčad u ligi, Zvezda i Triglav, dok su Novosađani imali igrati sa Slavijom i Celjem. Zagrepčani su izgubili obje dosad odigrane utakmice protiv "crveno-belih" tako da podloge za optimizam nije bilo.

Najučinkovitiji mladostaš u dosad odigrane 24 utakmice bio je Smerdelj s 25 bodova. Na žalost trenera Franjkovića, prvi strijelac mu je bio ozlijeđen. Drugi po bodovima među "mamutima" je bio Novak s 22 boda i borbeni veteran je predvodio svoje suigrače u lovu na nemoguće. Čunko je sa 16 bodova bio treći po učinkovitosti, ali ni njega nije bilo u sastavu. Od dvojice najistaknutijih braniča, u postavi nije bilo Nikše Trstenjaka s njegovih 14 bodova, ali je tu bio veteran Ljubić koji je upisao 8 bodova tijekom sezone. Između vratnica nalazio se pouzdani Štimac Rojtinić koji je dohvatio 5 pobjeda uz 88,31% obrana. Osim navedenih, nedostajali su i pričuvni vratar Rastovski, braniči Delić, Kramarić i Nikola Cerovečki te napadač Večerina.

Na drugoj strani beogradski sastav je doputovao u Zagreb s trećeg mjesta za koje je dosad osvojio 49 bodova, pet više od Medveščaka i osam manje od Celja. Crvena zvezda je nakon tri utakmice u siječnju, u veljači odigrala samo jednu i to u gostima kod Bleda gdje je slavila s 5:3. Brojne odgode utakmica imale su za posljedicu da "crveno-beli" imaju samo 22 susreta na računu tako da će natjecateljska komisija morati raditi prekovremeno. Najučinkovitiji igrači beogradskog sastava bili su Brkušanin, Sefić i Bučkin. Veliku prepreku protivničkim napadačima činio je vratar Ranković s više od 93% obrana. Trener Krivošljik u Zagrebu nije mogao računati na braniča Leonova i napadača Kerezovića.

Suparnici su u međusobni dvoboj ušli ravnopravno kao da ih ne dijeli šest mjesta i gotovo 30 bodova na ljestvici. Prilike su se ravnomjerno smjenjivale na obje strane, ali su vratari Štimac-Rojtinić i Ranković bili na visini zadatka. Mladostaši su bili pod većim pritiskom od gostiju koji su više-manji bili sigurno treći. Zagrebački sastav se dobro nosio s favoriziranim suparnikom no ni jedni niti drugi nisu pronalazili put do protivničke mreže.

Ravnotežu snaga prvi je put narušilo isključenje Brkušanina u 13. minuti. Domaći su pritisnuli "crveno-bele", ali im nije pošlo za rukom brojčanu prednost pretvoriti u rezultatsku. Crvena zvezda se obranila s igračem manje, nakon čega je ponovo uspostavila ravnotežu u igri. Nekoliko je minuta prošlo na isti način kao i u dotadašnjem dijelu susreta, a onda su u 18. minuti Beograđani prešli u vodstvo, Petar Novaković je uposlio mladog Čeha Daniela koji preciznim udarcem pogađa mrežu.

"Mamuti" nikako nisu mogli biti zadovoljni razvojem događaja no do kraja susreta bilo je sasvim dovoljno vremena za preokret. Međutim, kad je minutu kasnije na klupu za kažnjene sjeo Ivšac, domaći su se našli u nezgodnom položaju. "Žuti" su zbili svoje redove pa su uspješno izdržali pritisak gostiju koji je potrajao do kraja trećine. Mladost je na prvi odmor otišla s golom manjka i spoznajom da će prvih 40 sekundi nastavka imati igrača manje.

Druga trećina počela je najbolji mogući način za domaće. Novak je osvojio pak i pod prekršajem od strane Sefića izjednačio omjer. Mladostaši su potom uspješno odradili ostatak kazne i krenuli u nastavak susreta s novim optimizmom. Dvije minute kasnije, novi prekršaj Sefića dao je Zagrepčanima priliku za preokret. Domaći su pritisnuli Beograđane no nije im pošlo za rukom svladati Rankovića koji je unatoč netom primljenom pogotku zadržao pribranost.

Minutu i pol po izjednačenju snaga na ledu, na klupu za kažnjene morao je sjesti Matošić. Crvena zvezda je nastojala vratiti prednost, ali "žuti" su opet pokazali kako se znaju braniti s igračem manje. Beograđani nisu uspjeli u svom naumu, ali su zadržali napadački zamah. Mladostašima je bilo sve teže nositi se s naletima gostiju pa su u 31. minuti ponovo ostali s igračem manje. Ovog puta isključen je bio Kopajtić. "Crveno-bele" je pomilovala treća sreća pa su nakon četrdesetak sekundi zatresli mrežu domaćih. Kombinaciju Vučurevića i Brkušanina preciznim je udarcem dovršio Bjelogrlić.

Mladostaši su ponovo morali juriti rezultat, a priliku za izjednačenje dobili su samo minutu kasnije poslije prekršaja Đumića. "Mamuti" su pritisnuli protivnika, ali se pokazalo kako je bilo teško nadoknaditi izostanak velikog broja vodećih strijelaca. Crvena zvezda se uspješno obranila, a čim je zaigrala u punom sastavu, pak se po treći put našao u mreži domaćih. Dvadesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, Sefić je poslije kombinacije Đumića i Brkušanina, svladao čuvara mreže "žutih".

Domaći su u preostalih pet minuta do odmora pokušavali smanjiti zaostatak no raspoloženi Ranković nije dopustio nijednom paku da prođe pokraj njega. Zvezdaši su držali igru pod kontrolom tako da se na drugi odmor pošlo s dva gola razlike u korist gostiju. Mladost se nalazila u teškom položaju i samo ju je rani pogodak u trećoj trećini mogao vratiti u utakmicu.

Međutim, posljednja trećina nije se razvijala u skladu sa željama "žutih". Plahutar je napravio prekršaj već u 35. sekundi igre. Gostima je trebalo samo 18 sekundi da iskoriste igrača više. Vučurević je asistirao, a Anić snažnim udarcem pogodio mrežu. Zaostatak od tri gola bio je prevelik izazov za ovu momčad Mladosti. Svjesni da je utakmica, a s njome i nada u proboj k doigravanju izgubljena, Zagrepčani su potpuno popustili i poraz se uskoro pretvorio u potop.

Otpor "mamuta" potrajao je pet minuta prije nego što je Brkušanin u 46. minuti na asistenciju Vučurevića postigao peti pogodak za goste. Odmah poslije ovog zgoditka, u igru je ušao pričuvni vratar Goršić. Beograđani nisu mladom čuvaru mreže dali priliku da se privikne na utakmicu. Samo dvije minute kasnije Sefić je povećao prednost "crveno-belih". Shvativši da je dobio utakmicu, trener Crvene zvezde Krivošljik povukao je Rankovića iz igre i dao priliku Mitiću.

U 50. minuti Uglješa Novaković je uposlio Đumića koji pogađa mrežu Zagrepčana. Trener Franjković je potom vratio u igru Štimca-Rojtinića. U tom trenutku ni jednima niti drugima se više nije dalo igrati pa je utakmica ušla u "premotavanje". Možda bi sve skupa završilo miroljubivo da tri minute prije kraja Pajević nije napravio prekršaj nad Cerovečkim koji je uzvratio pa su obojica pošla na klupe za kažnjene. Obračunu tu nije bio kraj, jer su odmah poslije izdržanih kazni krenuli jedan na drugog. Kad su ih suci napokon razdvojili, obojicu su poslali u svlačionice. Do kraja susreta više nije bilo nikakvih promjena u zapisniku pa su Beograđani mogli proslaviti uvjerljivu pobjedu nad "mamutima".

Crvena zvezda se pobjedom približila Celju na pet bodova manjka uz dvije utakmice manje. Hoće li Beograđani prestići "grofove" u velikoj mjeri će ovisiti o tome hoće li se zaostale utakmice uopće odigravati. Ostane li poredak kakav trenutno jest, "crveno-bele" u četvrtfinalu doigravanja čeka Bled. Mladostašima je ovaj poraz definitivno oduzeo i zadnji tračak nade za nastavk sezone. "Mamute" očekuje još oproštajni nastup protiv Triglava, nakon čega počinju pripreme za doigravanje u domaćem prvenstvu.