"Medvjedi" nadmudrili Slaviju

medvescak slavijaHokejaši Medveščaka ugodno su iznenadili svoje navijače pobjedom protiv Slavije. Ljubljančani su tijekom prvih dvadeset minuta imali više od igre, ali nisu uspjeli probiti discipliniranu obranu domaćih. Na prvi pogodak se čekalo do druge trećine u kojoj su gosti poveli dok su imali igrača manje. "Medvjedi" nisu gubili glavu nego su se i dalje organizirano suprostavljali bržim i izdržljivijim Ljubljančanima. Domaći su izjednačili u završnici trećine pa je treća dionica donosila punu neizvjesnost. Unatoč naporu da usmjeri utakmicu u vlastitu korist, Slavija se u zadnjoj trećini sučelila suparniku koji je imao i energije i borbenog duha za svoju igru. "Medvjedi" su prvo preokrenuli omjer, a potom i pobjegli na dva razlike. Pokušaj gostiju da bez vratara spasi bod doveo je do posljednjeg pogotka na utakmici za pobjedu domaćih od 4:1.

Medveščak - Slavija 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 13.10.2018.

Slavija 14 min

Medveščak: Nikolić, Pilipović - Sertić, Babić, Buković, Brenčun, Vedlin - Pleško, Smolec, Mikulić, Paulović, Jazbec - Senzel, Šimunović, Krivošić M., Kovaček, Krivošić D. - Belina, Belinić, Burazin, Rakar. Trener: Kolombo

Slavija: Pavlič, Sotlar - Poklukar, Zibelnik, Čampa, Humar, Gorše - Kompolšek, Leben, Sitar, Bohinc, Tišlar - Miklavčič, Hoffman, Pušenjak, Čuden, Lapornik - Pogačar, Skerlep, Trškan, Ferle. Trener: Rekelj

Zagrepčani su, nakon četiri uzastopna poraza, zasigurno priželjkivali nešto lakšeg protivnika od Slavije. Ljubljančani su na Velesajam doputovali kao drugouvrštena momčad u poretku s devet bodova. Dvije od tri pobjede Slavija je izborila upravo na Velesajmu nadigravši Medveščakove gradske suparnike, Zagreba i Mladost. Momčad iz Zaloga je u prethodnom kolu postepeno lomila otpor Mladosti ne dopuštajući "mamutima" da ozbiljnije ugroze mrežu Slavije sve do vodstva Ljubljančana od 3:0. Na drugoj strani "medvjede" je još uvijek pekao neugodan poraz od Crvene zvezde u utakmici u kojoj su Zagrepčani na polovici susreta vodili s 5:1. Prošle sezone Medveščak je kod kuće dvaput svladao Slaviju, ali je u Zalogu ostao bez bodova.

Trener Kolombo je pred ovu utakmicu mogao zadovoljno trljati ruke jer je napokon na raspolaganju imao gotovo cijelu momčad. U odnosu na nesretni okršaj s Beograđanima, najviše je dobila obrana kojoj su se pridružili Pleško, Senzel, Šimunović i po prvi puta ove sezone, Smolec. Vedlin i Brenčun su se mogli vratiti u napad kojem se pridružio i Matija Krivošić. Iz sastava koji se sučelio "crveno-belima" izostali su napadači Vuglač i Budak. U sastavu nije bilo ni braniča Poljaka niti Matišina kao ni napadača Fičura niti Ružića. Najučinkovitiji "medvjedi" u dosadašnjem tijeku prvenstva bili su Mikulić s 10 i Vedlin s 8 bodova. Prvi vratar Nikolić trenutno ima 87,7% obrana.

Slavija je na svom trećem uzastopnom gostovanju na Velesajmu isklizala u gotovo istom sastavu koji je svladao Mladost. Između vratnica je ponovo bio Pavlič s 91,0% obrana. U obrani su nedostajali vrsni braniči Ščap i Bernard. Na mjestu Ščapa zaigrao je Poklukar iz trećeg braničkog para, a Bernarda je nadomjestio Leben kojeg nije bilo protiv Mladosti. Ispražnjeno mjesto u trećem paru popunio je Hoffman. Sve napadačke trojke su ostale u istim postavama, a jedino je Lavrišu u svojstvu 13. napadača zamijenio Pogačar. Najviše bodova u redovima Ljubljančana skupio je Humar, 6, a slijedio ga je Bernard s 5 te Sitar, Gorše i Kompolšek sa po 4 boda.

Suparnici su u dvoboj ušli oprezno. Slavija je imala uobičajeni respekt prema hrvatskom prvaku i branitelju naslova pobjednika IHL-a, dok su "medvjedi" pazili da im protivnik ne pobjegne s rezultatom kao protiv Zagreba ili da ih natkliže kao protiv Mladosti. Uvodne minute protekle su u ravnopravnoj borbi bez previše prilika za udarac. Nakon uvodnog ispitivanja snaga, gosti su ubrzali igru što je dovelo do većeg broja prilika za "bijele". Nikolić je bio raspoložen za igru pa je što hvatao što odbijao sve što bi Ljubljančani uputili prema njegovim vratima. "Medvjedi" su, igrajući s četiri navale, pažljivo trošili energiju kako bi držali korak s protivnikom. Zagrepčani su uglavnom igrali u obrani, ali su svaku priliku koristili za prelazak u napad tako da ni Pavliču nije bilo dosadno tijekom prvih deset minuta.

U 11. minuti je izbijen pleksi što malo koga još može iznenaditi. Nakon kraće stanke, tehnička služba je osposobila klizalište za igru. Minutu kasnije, prekršaj Sitara je ostavio "modre" s igračem više. Medveščak nije imao poteškoća s držanjem paka u napadačkoj trećini, ali je protok paka bio prespor pa prostora za udarac nije bilo. Poslije minute s brojčanom prednosti, isključenje Vedlina je izjednačilo snage na ledu. Zagrepčani su se nešto bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice no kad su gosti zaigrali u punom sastavu, započela je opsada Medveščakovih vrata. Udarci su sijevali sa svih strana no Nikolić je i dalje bio na visini zadatka ne dopuštajući nijednom paku iza sebe.  Izjednačenje snaga na ledu donijelo je zatišje u igru koje je potrajalo sve do dvije minute prije kraja kad je isključen Humar.

"Medvjedima" ništa nije polazilo za rukom tako da su se Ljubljančani obranili s igračem manje bez da je Pavlič ijednom morao intervenirati. Zagrepčani su unatoč tome mogli zadovoljno na odmor jer su se sasvim dobro oduprli jačem suparniku pri čemu nisu potrošili previše energije. Od Slavije se očekivalo da u nastavku susreta pojača tempo. Nastavak susreta ispočetka je podsjećao na uvodne minute prve trećine. Međutim, Lapornika u 24. minuti dao je "modrima" novu priliku za prelazak u vodstvo. Medveščak se nikako nije uspijevao nametnuti s igračem više. Slavija je čak stvorila i priliku za pogodak, a u 26. minuti ga je i postigla. Sitar je pobjegao u protunapad, izašao sam pred gol i pucao. Nikolić brani ovaj pokušaj no odbijeni pak dolazi do Bohinca kojeg je obrana domaćih pustila da iskosa s lijeve strane pogodi mrežu Medveščaka.

Domaćima nije pošlo za rukom bilo što učiniti u preostalom vremenu do izjednačenja snaga na ledu. Čim je zaigrala u punom sastavu, Slavija je preuzela inicijativu. "Bijeli" su u par navrata natjerali Nikolića na intervenciju, a pritisak gostiju doveo je i do prekršaja Babića u 28. minuti. "Medvjedi" su aktivnom obranom izbacili pak iz svoje trećine, a kad je po njega iza gola isklizao Pavlič, Mikulić mu je pokušao uzeti pak. Sudac je međutim, kaznio napadača "modrih" zbog navodnog udarca palicom što bi malo koji slovenski sudac dosudio na svom klizalištu. Srećom po Zagrepčane, gosti su bili nestrpljivi zaigrati sa šestoricom igrača pa nisu pričekali da Pavlič napusti led te su i oni dobili kaznu.

Momčad iz Zaloga je pritisnula domaće nastojeći iskoristiti igrača više. Nikolić je prvi udarac obranio, ali mu je 29. minuti trebala pomoć stative prilikom udarca Goršeta iz sredine. "Medvjedi" su sačuvali svoju mrežu do kraja kazne no Slavija je zadržala napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Malo po malo, Zagrfepčani uspostavljaju ravnotežu pa gledamo obostrano otvorenu igru s prigodama čas pred jednim, čas pred drugim golom. Završnica trećine donijela je nešto laganiji tempo. Prilike su se prorijedile pa se činilo kako da ni jedni niti drugi ništa ne žele riskirati prije posljednje trećine. Međutim, u 39. minuti Senzel je uputio prizeman udarac s plave linije, a Burazin pred vratima vješto skreće pak u mrežu.

Medveščak je izjednačio u idealnom trenutku tako da gosti nisu imali vremena za odgovor. Uskoro je trećina završila, a "modri" su pošli na zasluženi predah prije nego što se upuste u odlučujući okršaj s Ljubljančanima. Slavija je po očekivanju ušla napadački u zadnju trećinu. "Bijeli" su pošto poto htjeli izboriti treću uzastopnu pobjedu u Zagrebu. Pritisak gostiju natjerao je Nikolića da od samog početka skuplja obrane,  a u 42. minuti doveo je i do isključenja Pleška. Hokejaši iz Zaloga smjesta su počeli s opsadom protivničkih vrata. Nikolić se našao pod baražnom paljbom, ali je mirno i pun samopouzdanja branio jedan udarac za drugim, održavajući netom stečenu rezultatsku ravnotežu.

Čim se branič domaćih vratio na led, njegovi suigrači su smirili igru. Par minuta je potrajalo zatišje, a onda su "medvjedi" u 46. minuti preokrenuli omjer. Mikulić je uputio udarac s desne strane, a Paulović spretno skrenuo pak u mrežu. Dva slična gola postignuta od juniora koji odlično čitaju igru i Medveščak se našao u vodstvu. Primljeni pogodak zbunio je goste koji neko vrijeme nisu znali kako bi dalje, a onda su u 48. minuti još jednom pogriješili pri letećoj izmjeni pa su Zagrepčani ostali s igračem više. Slavija se uspješno obranila tijekom iduće dvije minute nakon čega je uslijedilo zatišje. Domaćima je odgovarala mirna igra s trošenjem vremena, a Ljubljančani su postajali sve uznemireniji. Sam zaostatak nije predstavljao toliku brigu koliko nedostatak ideje za probijanje dobro postavljene i organizirane Medveščakove obrane u srednjoj trećini.

Pravi problemi za "bijele" počeli su u 53. minuti. Vedlin je osvojio pak na sredini leda i dubinskim dodavanjem "izbacio" Bukovića samog pred vrata. Napadač "modrih" nije propustio sjajnu priliku i preciznim udarcem povećava prednost svoje momčadi. Slavija u tom trenutku više nije imala što čekati. Gosti su krenuli na sve ili ništa i uskoro je Nikolić dobio pregršt prigoda za pokazivanje svojih sposobnosti. Prilike su se nizale jedna za drugom no vratar domaćih je držao svoja vrata zaključanima. U jeku naleta "bijelih", neoprezan nalet Lapornika visokom palicom donio je Slaviji četiri minute s igračem manje. Zagrepčani su dobili priliku riješiti utakmicu pa su od prvog bulija započeli zasipati protivnička vrata nizom udaraca. Pavlič je u tim trenucima održavao svoju momčad "na životu".

Tračak nade gostima donijelo je isključenje Vedlina u 57. minuti. Ljubljančani su pokušali iskoristiti svoje bolje klizanje i izdržljivost kako bi se u igri četvorice protiv četvorice nametnuli suparniku no "medvjedi" se nisu dali. Zagrepčani su učinkovito trošili vrijeme ne dopuštajući "bijelima" prostor za udarac. Minutu prije kraja trećine Pavlič ustupa mjesto šestom igraču. Slaviji se rizik nije isplatio. Burazin je u zadnjoj minuti osvojio pak i uposlio Vedlina koji udarcem s centra pogađa praznu mrežu za veliku pobjedu Medveščaka od 4:1.

Medveščak je protiv Slavije odigrao taktički zrelije nego što je to bio slučaj u utakmici protiv Crvene zvezde i učinak nije izostao. "Medvjedi" imaju pouzdanog vratara i dovoljno maštovitih napadača da mogu probiti gotovo svaku obranu u ligi. Nedostajala im je samo odgovorna igra cijele momčadi u obrani za uspjeh. U svemu dakako pomaže kad prvaci imaju koliko toliko puni sastav koji predstavlja optimalnu kombinaciju mladosti i iskustva. Zagrepčane očekuje gostovanje u Novom Sadu s kojeg se imaju pravo nadati bodovima budu li kompletni.

Slaviji utakmica protiv Medveščaka nije bila treća sreća. Ljubljančani su dobra momčad, s dugom klupom koja će u Zalogu protiv svakog biti favorit. Možda su gosti iz Zaloga pomislili kako će im pobjeda doći sama od sebe pa su ostali iznenađeni kad im protivnik nije pao u prvoj trećini poput "veprova" ili ostao bez energije poput mladostaša.

Na kraju, riječ dvije o ruševnom stanju dvorane na Velesajmu koja je ne samo opasna po hokejaše nego i po malobrojne ljubitelje hokeja. Uz već poznato prokišnjavanje krova i slabu rasvjetu, sada je došlo i do otpadanja dijelova krova što prijeti sigurnosti gledatelja. Bez Šalate i Doma sportova, Velesajam je sve što ledeni sportovi u gradu imaju, a zapravo bi ga zbog sigurnosti trebalo zatvoriti i iz temelja preurediti ne obazirući se na kojekakve "pravilnike" i "odluke" o nekakvoj "zaštićenosti" koje ionako služe samo kao izgovor da se ništa ne napravi. Vlasnik objekta mora reagirati i smjesta početi s popravcima prije nego što netko strada.