Crnih osam minuta

celje zagrebNakon gostovanja u Novom Sadu s kojeg su donijeli vrijednu pobjedu, zagrebaše je čekao puno teži protivnik u Celju. Međutim, ni najveći pesimisti među "veprovima" nisu mogli zamisliti da će domaći u prvih osam minuta čak četiri puta zatresti mrežu. Nakon tako groznog ulaska u utakmicu, Zagrepčanima je dalje moglo biti samo bolje. Gosti su prvo zatvorili prolaz prema svojim vratima, a onda su se posvetili protivničkoj mreži koju su načeli prije odlaska na odmor. Nastavak susreta donio je ravnopravnu borbu s pregršt prilika na obje strane, ali se mreže nisu tresle. Zagrep je početkom zadnje trećine smanjio zaostatak, a osam minuta prije kraja trećine prišao na samo gol razlike. Tek kad im je gotovo sigurna pobjeda počela izmicati, Celjani su ponovo namjestili ciljnike i s dva pogotka u završnici susreta osigurali konačnih 6:3.

Celje - Zagreb 6:3 (4:1, 0:0, 2:2)

Celje, dvorana u gradskom parku, 13.10.2018.

Zagreb 8 min

Celje: Trelc, Gajšek - Zupanc J., Podrekar, Uduč, Kastelic, Ogrizek - Klavžar, Voh, Ribič, Zupanc M., Ograjenšek - Kukovič, Knez, Jeram U. Trener: Rojšek

Zagreb: Filipec, Hergešić-Adamović - Polašek, Videk, Jačmenjak, Blagus, Čizmadija - Stančić T., Babić, Novak, Jarčov F., Tadić - Stančić P. Trener: Miljak

Pobjeda u Novom Sadu podigla je "veprove" do četvrtog mjesta u poretku sa sedam bodova na računu, dva manje od Celja. Bodovi protiv Vojvodine osobito su vrijedni ako se uzme u obzir da je Zagreb u SPENS-u isklizao sa samo 11 igrača. Na žalost, udaljenost od Zagreba kao ni dan u tjednu nisu imali uticaja na odaziv igrača za dvoboj protiv Celjana. Trener Miljak je za ovaj dvoboj na raspolaganju imao samo vratare i 11 igrača. Iz novosadskog sastava imao je obojicu vratara i šestoricu igrača. Braniči Srketić i Škrapec te napadači Luka Jarčov, Jović, Kaleb nisu bili u celjskoj postavi, a na njihovim mjestima su zaigrali Polašek, Babić, Patrik Stančić, Čizmadija i Novak. Braniča Keglja kao ni napadača Lazića i Novotnog nije bilo ni na jednom od ova dva gostovanja. Najučinkovitiji igrači u dosadašnje četiri utakmice bili su Blagus i Filip Jarčov sa po 7 bodova te Jačmenjak i Jović sa po 5. U vratarskom dvojcu s podjednakom minutažom, Hergešić-Adamović je s 90,1% obrana bio uspješniji od kolege Filipeca.

Prošle sezone Zagreb i Celje su odigrali dvije utakmice u redovnom dijelu IHL. Štajerci su oba puta slavili, kod kuće s 8:4, a na Velesajmu s 8:2. Celjski sastav je do sada zabilježio dvije uvjerljive pobjede nad druga dva zagrebačka kluba, a s dvostrukog programa u Beogradu, vratio se pobjedom i porazom. Celjani su morali priznati i Triglavu da je trenutno bolja momčad od njih. Najuspješniji igrači Celja bili su Kastelic s 9 bodova, Ogrizek sa 7 te Leber s 5 bodova. Unatoč činjenici da se utakmica igrača u Celju, trener Rojšek nije mogao skupiti ni tri pune petorke. Nedostajali su mu napadači Leber, Nemeček i Filip Jeram kao i braniči Kolar i Srebot.

Domaći su u dvoboj ušli slično kao i protiv mladostaša, općom ofanzivom. Jednako kao i njihovi sugrađani, i "veprovi" su već u drugoj minuti morali vaditi pak iz mreže. Strijelac je poslije samostalne akcije bio Ogrizek. Tu je sličnost između utakmice Celje - Mladost i ovog dvoboja prestala. "Plavi" su drugi pogodak postigli točno minutu kasnije. Kastelic je na asistenciju Uduča zatresao mrežu gostiju. Lošim vijestima tu nije bio kraj. Dvadesetak sekundi kasnije Zagreb je zbog prekršaja Filipa Jarčova ostao s igračem manje. Uzdrmani Zagrepčani izdržali su samo 11 sekundi prije nego što su Ribič i Ogrizek priredili akciju iz koje je Knez postigao pogodak. Utakmica nije trajala ni četiri minute, a već je izgledalo da će gosti pretrpjeti potop.

"Bijelima" nije preostalo ništa drugo nego zanemariti stanje na semaforu i odigrati svaku iduću "menjavu" kako treba. Čvršća obrana je trebala održati Celjane podalje od vrata, a Zagrepčanima nije nedostajalo nadarenih napadača. "Veprovi" su nekoliko minuta održavali ravnotežu, a onda je u sedmoj minuti na klupu za kažnjene sjeo Jačmenjak. Ovog puta su gosti odigrali punu minutu s igračem manje, a onda je Uduč nakon kombinacije Kastelica i Ograjenšeka svladao čuvara mreže "bijelih". Do kraja trećine ostalo je još dugih 12 minuta, a činilo se kako ništa ne ide na ruku gostima. Međutim, zagrebaši su poznati po poslovičnoj borbenosti koja im je znala donijeti produžetak i nakon većih zaostataka.

Da se "veprovi" neće predavati pokazale su već iduće minute u kojima se Zagreb nosio s protivnikom kao da ga se rezultat uopće ne tiče. Prekršaj Ogrizeka u 12. minuti dao je prvu veću priliku Zagrepčanima da poprave omjer. Celje se uspjelo obraniti tijekom iduće dvije minute no gosti su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Minutu kasnije, vratar Trelc je morao vaditi pločicu iz mreže. Bila je to kombinacija prve navale "bijelih" u kojoj su Čizmadija i Blagus priredili prigodu koju Jačmenjak nije propustio. Domaći nisu vidjeli nikakvu prijetnju u primljenom pogotku no zagrebaši su iza sebe imali iskustvo iz dvoboja sa Slavijom pa su zbili redove u završnici trećine kako domaći ne bi iskoristili pad energije za kakav pogodak.

U posljednjim sekundama prve trećine prekršaj pravi Jure Zupanc. Za "veprove" je to značilo da će odmorni pokušati još malo smanjiti protivničku prednost. Međutim, na odmor su pošli i domaći hokejaši pa su se Zagrepčani na početku druge trećine suočili s aktivnom obranom "plavih". Napori gostiju nisu urodili plodom pa je Celje zadržalo visoka tri gola prednosti. Zagrebaši nisu klonuli duhom što su uočili i Celjani pa se uskoro razvila obostrano otvorena igra u kojoj nije nedostajalo prilika za zgoditke. Ravnotežu snaga narušilo je tek isključenje Babića u 32. minuti. "Grofovi" su uočili priliku za pogodak kojim bi otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Celjani su pritisnuli goste, ali su se četvorke u bijelim dresovima uspješno oduprle svim naletima domaćih.

Povratkom svog isključenog braniča Zagreb je uspostavio ravnotežu snaga pa se nastavila ravnopravna borba. Tri minute kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Polašek. U tim trenucima postojala je bojazan gostiju da će Celjani iskoristiti bolju fizičku pripremljenost i iskoristiti brojčanu prednost. Zagrebaši su posegnuli u posljednju pričuvu energije ne bi li sačuvali kakve-takve izglede u podvig. "Plavi" su pokušavali, ali nisu uspjeli pronaći put do protivničke mreže. "Veprovi" su se još jednom obranili, a u preostaloj minuti druge trećine nije bilo promjene omjera. Unatoč dvjema propuštenim prilikama s igračem više, Celje je zadovoljno otklizalo na drugi odmor jer je prednost od tri gola praktički garantirala konačnu pobjedu.

Zagrebaši nisu imali što izgubiti pa su u zadnju trećinu ušli napadački. Domaći se nisu najbolje snašli pa su "veprovi" u 44. minuti smanjili zaostatak. Blagus je na asistenciju Čizmadije približio goste na dva gola razlike. "Grofovima" se nije svidio razvoj događaja, ali im gosti nisu dopuštali da preotmu inicijativu. Obje momčadi su zaigrale otvoreno nastojeći novim pogotkom usmjeriti utakmicu u svoju korist. Nastala ravnoteža snaga potrajala je do 50. minute u kojoj prekršaj pravi Uduč. Zagrepčani su prepoznali odličnu priliku da vrate neizvjesnost u dvoboj. Međutim, domaći su se uspješno obranili pa je gostima ostalo nešto više od osam minuta za stići dva gola zaostatka.

"Bijeli" su ipak zadržali napadački zamah pa su dvadesetak sekundi kasnije zatresli mrežu Celja. Blagus je pronašao Jačmenjaka čijim zgoditkom je Zagreb uhvatio priključak s "plavima". Zagrebaši su ponovo posegnuli u pričuvu energije ne bi li sa samo dvije petorke još jednom pritisnuli suparnika i dohvatili toliko željeni bod. Domaći su se našli u nezavidnom položaju spašavanja pobjede nakon četiri pogotka prednosti koje su imali još u osmoj minuti. Neizvjesnost je potrajala nekoliko minuta, a onda su Celjani u 57. minuti napravili značajni korak prema konačnom uspjehu.

Akciju Kastelica i Ogrizeka preciznim je udarcem završio branič Klavžar. Premda primjeri nadoknađivanja dva gola manjka u zadnjih tri i pol minute nisu prerijetki, teško je bilo očekivati od malobrojnih zagrebaša da se još jednom približe protivniku. Svjesni upornosti gostiju, Celjani su također podigli svoju igru kako bi osigurali bodove koje su već bili upisali. U posljednjoj minuti, Ogrizek je akciju Jureta Zupanca i Uduča pretvorio u još jedan zgoditak za konačnih 6:3 u korist Celja.

"Grofovi" su se s nova tri boda izjednačili s Triglavom koji je izgubio kod kuće od Crvene zvezde, na čelu ljestvice. Kad im se vrate u stroj ozlijeđeni igrači, Celjani će biti još snažniji pa će zasigurno ostati u borbi za vrh. Na drugoj strani, Zagreb je pao na peto mjesto sa 7 bodova iz pet utakmica. "Veprovi" su u Celju platili dana velikom broju izostanaka bez kojih vjerojatno ne bi primili toliko pogodaka na otvaranju utakmice te bi se lakše nosili s domaćinom u preostalom vremenu. Na žalost, zagrebaši nisu mogli posegnuti za juniorima koji bi popunili praznine u sastavu jer ih praktički nemaju no to je tema za neku drugu raspravu. Idući protivnik Zagreba je Triglav na Velesajmu. "Orlovi" će biti favorit no ako se Zagrepčani okupe u dovoljnom broju, mogli bi prirediti ugodno iznenađenje.