"Mamuti" namjestili ciljnike

IHL Mla Voj 181014Mladost je tek u šestoj prvenstvenoj utakmici došla do punog "ulova". Zagrepčani su u dvoboju na Velesajmu uvjerljivo svladali goste iz Novog Sada. Mladost se nametnula boljom igrom već u prvih desetak minuta koje je i okrunila vodećim pogotkom. Neposredno pred završetak prve trećine Mladost povisuje prednost za mirniji odlazak na odmor. Otpor gostiju slomljen je u prvih šest minuta nastavka tijekom kojih su domaći čad tri puta zatresli protivničku mrežu. Na polovici druge trećine mladostaši su dosegnuli i šesti pogodak. Od tog trenutka igra dobija fizička obilježja pa je prilika za pogotke bilo sve manje. Zadnja trećina je po igri podsjećala na drugi dio prethodne trećine. Igralo se tvrdo na rubu, a često i preko granice prekršaja. Pred kraj dvoboja Mladost postiže još jedan pogodak za konačnih 7:0.

Mladost - Vojvodina 7:0 (2:0, 4:0, 1:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 14.10.2018.

Vojvodina 8 + 10 (Ekmeščić) min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Matošić, Delić, Mirić, Novak, Čunko - Kramarić L., Trstenjak N., Trstenjak T., Cerovečki R., Trstenjak P. - Franjković, Borić, Grahovar, Martinić, Plahutar - Premerl, Kozina, Hanžek, Šutevski, Ivšac. Trener: Smerdelj

Vojvodina: Godbout-Parent, Belić - Tumbas, Lantagne, Radosavljević, Čengeri, Milojković - Miličević, Dergačjov, Nadaški, Nikolić, Le Fol-St-Amour - Tomašević, Ješić, Jerković, Ekmeščić. Trener: Ristić

Utakmica protiv Vojvodine bila je za Mladost svojevrsni trenutak istine. Prethodna sezona je bila teška za prvu momčad koja se jedva krpala za nastupe, posebice na gostovanjima. Tijekom ljeta poduzeti su brojni koraci s ciljem povratka povjerenja između igrača i kluba što je dovelo do pozitivnih pomaka i u pristupu treninzima i utakmicama. Sve je ukazivalo na bolju sezonu osim rezultata. Nakon uvodnog poraza od oslabljenog Medveščaka i pobjede u produžetku nad Zagrebom, uslijedila su tri uzastopna poraza od slovenskih klubova. Momčad se pred dvoboj s Novosađanima nalazila na pretposljednjem mjestu i trebala je uspjeh koji bi joj ulio samopouzdanje pred nastavak natjecanja.

U odnosu na sastav koji je zamalo otkinuo bod Slaviji na Velesajmu, trener Smerdelj nije mogao računati na braniča Ljubića i napadača Kopajtića. Na mjesto prvog uklizao je u svom prvom ovosezonskom nastupu Delić. Druga dva branička para su ostala nepromijenjena, a položaj sedmog braniča je umjesto Nikole Cerovečkog preuzeo Premerl. Prvi i drugi napad su razmijenili Čunka za Tomu Trstenjaka, a u trećem je Kopajtića zamijenio Martinić kojeg nije bilo u postavi protiv Slavije. Četvrtu navalu činio je isti kvartet kao i u prethodnom kolu. Po običaju, promijenio se i pričuvni vratar pa je ovog puta mjesto pripalo Goršiću. Od igrača koji su nastupili na većini utakmica u postavi nije bilo ni juniora Janjatovića, Nikole Kramarića i Đereka. Najučinkovitiji mladostaš bio je branič Nikša Trstenjak s 5 bodova, ispred Mirića s 3 te Kopajtića i Novaka sa po 2. Vratar Štimac-Rojtinić je skupio 89,5% obrana.

Vojvodina je mladostašima ostala u lošem sjećanju. Premda su Zagrepčani svladali "lale" s 5:0 u Domu sportova, Novosađani su s dvije pobjede na svom ledu gurnuli "mamute" iza sebe i uvrstili se u doigravanje. Mladostaši su na prvom gostovanju poraženi s 3:2, a na drugom su doživjeli pravu katastrofu izgubivši s 9:0. Novosadski sastav je u prijelaznom roku ostao bez većine stranih igrača. Otišli su ruski napadači Akimov i Laptev kao i njihov sunarodnjak Hoholev koji je novu sredinu pronašao u Turskoj. Umjesto njih došli su Kanađani Olivier Lantagne i Samuel Le Fol-St-Amour koji su nastupali u nižerazrednim juniorskim ligama. Vodeći domaći igrači poput Babića i Radosavljevića su i dalje među "lalama". Vojvodina se u natjecanje uključila tek u prošlom kolu u kojem je kod kuće izgubila od Zagreba sa 7:5. Novosađani su bili nastupili sa svega 14 igrača od kojih na Velesajmu nije bilo Babića, Drozdika i Maletića na čija mjesta su došli Tumbas, Milojković i Nikolić. Protiv "veprova" su se najviše istaknuli Babić i Radosavljević sa po tri boda.

Prvu prigodu za pogodak imao je Martinić već u drugoj minuti kad je izašao sam pred Godbout-Parenta no kanadski vratar je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Gosti su prihvatili otvorenu igru pa u četvrtoj minuti bilježimo opasan udarac Dergačjova iz sredine. Malo kasnije Kramarić pravi prekršaj pa su Novosađani dobili priliku povesti s igračem više. "Lale" su stvorile par prigoda za pogodak no Štimac-Rojtinić je bio na visini zadatka pa su Zagrepčani dočekali izjednačenje snaga na ledu netaknute mreže. Mladostaši potom preuzimaju inicijativu pa se igra seli na polovicu Vojvodine. Gosti su se nekoliko minuta uspješno branili, a onda je u desetoj minuti Godbout-Parent morao vaditi pločicu iz mreže.

Čunko je s desne strane vratio pak u sredinu do Delića od kojeg pak dolazi do Mirića u lijevom kutu. Napadač "crnih" ubacuje pak pred gol odakle Novak postiže vodeći zgoditak. "Mamuti" su nastavili s ofanzivom pa su se prilike počele nizati pred vratima gostiju. Pritisak Mladosti doveo je i do prekršaja Lantagnea u 11. minuti. Zagrepčani su dugo kombinirali unaokolo protivničke trećine pa su za dvije minute uputili samo jedan udarac prema golu. Novak je od iza gola vratio pak u sredinu odakle Kramarić snažnim udarcem pogađa stativu. Vojvodina se uspjela obraniti, ali su domaći zadržali napadački zamah.

Mladost je u potpunosti preuzela igru u svoje ruke. Prigode pred vratima "bijelih" nizale su se jedna za drugom i samo je prisebnost gostujućeg vratara održavala minimalnu razliku između dvije momčadi. Zagrepčani su koristili sve četiri navale što im je omogućavalo da održavaju jaki tempo igre s kojim su se "lale" sve teže mogle nositi. Kad se već činilo da će se na prvi odmor poći s jednim pogotkom prednosti domaćih, Mladost je postigla i drugi zgoditak. Čunko i Novak su odigrali dupli pas u napadačkoj trećini nakon čega je Mirić dobio pak pred vratima i iz neposredne blizine zatresao mrežu Vojvodine.

Zagrepčani su zadovoljno pošli na predah, ali im je bilo jasno da utakmica još nije odlučena te da će morati još koji puta svladati suparničkog vratara da privedu utakmicu u mirne vode. Na drugoj strani, Vojvodina, s izuzetkom uvodnih minuta, nije odigrala ništa i trebao joj je veliki zaokret da se vrati u utakmicu. Tek što se igra nastavila, "crni" su povećali prednost. Cerovečki je tukao iz sredine, vratar "bijelih" odbio pak, ali samo do Petra Trstenjaka koji udarcem iskosa s desne strane ubacuje pločicu u gol. Tridesetak sekundi kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Nikolić.

Mladostaši su smjesta započeli s opsadom protivničkih vrata. Udarci su sijevali sa svih strana tako da je Godbout-Parent imao pune ruke posla. "Lale" su izdržale samo minutu s igračem manje prije nego što je Novak od iza gola uposlio Nikšu Trstenjaka koji udarcem sdesna zakucava pak u prečku od koje se odbio iza crte gola. Bio je to kraj za kanadskog čuvara mreže koji je svoje mjesto ustupio pričuvnom vrataru Beliću. Zadovoljni "mamuti" su donekle popustili s pritiskom pa se gostima na trenutak učinilo da su uspostavili ravnotežu. Međutim, tri minute nakon ulaska u igru i Belić je morao vaditi pločicu iz mreže.

Nikša Trstenjak je dugim dodavanjem uposlio Novaka koji iz desnog kuta ubacuje pak pred vrata odakle Mirić ubacuje pak u nebranjeni dio mreže. Tridesetak sekundi kasnije, Mladost je na dulje vrijeme ostala bez Tome Trstenjaka koji je uz dvije minute zaradio i disciplinsku kaznu zbog nabijanja na ogradu. Novosađani su pokušali iskoristiti pruženu priliku da postignu makar počasni pogodak. Štimac-Rojtinić je skupio jednu obranu, a u 27. minuti mu je pomogla stativa kod udarca Nadaškog iskosa s desne strane. Mladostaši su se obranili, a čim su se snage na ledu izjednačile, domaći postižu pogodak.

Nikša Trstenjak je opalio s plave linije, a Cerovečki skrenuo pak u gol. Ili se barem tako činilo. Međutim, sudac je, naknadnim "pregledom" nepostojeće snimke, zaključio da pogotka zapravo nije bilo pa ga je, bez objašnjena zapisničkom stolu, poništio. Isti taj sudac je svojevremeno u juniorskoj utakmici priznao pogodak nekoliko minuta nakon udarca koji ga je navodno postigao. Budući da na Velesajmu nema snimača, apsolutno je neprihvatljivo da sudac koji u jednom trenutku dosudi pogodak jer je vidio pak kako prelazi crtu, u idućem trenutku poništava vlastitu odluku na temelju čega? Rekla-kazala ljudi koji nisu ovlašteni utjecati na odluku suca? Samo linijski suci imaju pravo ukazati glavnom sucu na mogući prekršaj koji je prethodio pogotku zbog kojeg bi se pogodak smio poništiti. Sve drugo je čista samovolja koja nema veze ni s pravilima hokejaške igre ni sa zdravim razumom.

Mladostaši zbog visokog vodstva nisu previše razbijali glavu zbog smiješne odluke nego su nastavili s napadačkom igrom. Mirić je u 31. minuti izašao sam pred gol i  pucao. Belić je odbio prvi udarac, ali je napadač "crnih" iz drugog pokušaja svladao čuvara mreže gostiju. Dominacija domaćih se nastavila. Mladost je nizala jednu akciju za drugom pa se Belić nalazio pod baražnom paljbom koja nikako nije prestajala. Vratar "bijelih" je jedini stajao između svoje momčadi i katastrofe. Ofanzivu domaćih prekinuo je tek prekršaj Franjkovića u 35. minuti.

Novosađanima ništa nije polazilo za rukom pa je Mladost bez poteškoća izdržala dvije minute s igračem manje. Vojvodina je u zadržala napadački zamah pa je u završnici trećine stvorila par prilika no Štimac-Rojtinić se zainatio ne primiti pogodak. Uskoro je druga trećina završila, a "mamuti" su mogli biti sasvim zadovoljni visokom prednosti koja im je garantirala prvu pravu pobjedu u sezoni. Gostima je u posljednjih dvadeset minuta preostalo samo pokušati dohvatiti počasni pogodak na Velesajmu.

Zagrepčani su zadržali inicijativu i na početku treće dionice susreta. "Crni" su stvarali prilike za povećanje vodstva, a gosti bi tek povremeno zaprijetili iz kakvog protunapada. U 43. minuti ponovo je izbijen pleksi iz dotrajale i po zdravlje igrača opasne ograde na Velesajmu. Tehnička služba je brzo popravila ogradu pa su domaći mogli nastaviti s napadima. Novak je u 45. minuti "izbacio" Mirića samog pred gol no Belić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Lantagne je pritom napravio prekršaj. Mladost je pritisnula "bijelu" četvorku i uputila par udaraca prema vratima no omjer se nije mijenjao.

Zadovoljni mladostaši su malo popustili s pritiskom što je Vojvodina iskoristila da sama priredi nekoliko akcija u trećini "crnih". Štimac-Rojtinić je skupio par obrana, a u 48. minuti na klupu za kažnjene sjeda Delić. Gosti su pokušali pretvoriti brojčanu prednost u zgoditak, a nakon nešto više od minute posao im je olakšalo isključenje Petra Trstenjaka. "Lalama" ni pedesetak sekundi s dvojicom igrača više nije pomoglo da uguraju pak u mrežu. Jedan za drugim, isključeni "mamuti" su se vratili na led pa je velika prilika za goste otišla u nepovrat. U 54. minuti prvu priliku u novoj sezoni dobio je pričuvni vratar Goršić.

Ulaskom u završnicu susreta tempo igre je počeo padati pa su se i prilike prorijedile. Prekršaj Mirića u 56. minuti daje Vojvodini možda i posljednju priliku da postigne pogodak na Velesajmu. "Lale" se nisu previše istaknule s igračem više, a minutu po izjednačenju snaga na ledu, na klupu za kažnjene sjeda Jerković. Zagrepčanima je trebalo četrdesetak sekundi za pogodak. Novak je "izbacio" Plahutara u protunapad. Iskusni napadač odigrao je dupli pas s Čunkom koji ga je pratio u akciju i potom udarcem iskosa s desne strane zatresao mrežu Vojvodine. Prigovor Ekmeščića donio mu je disciplinsku kaznu pa je smjesta otišao u svlačionicu. Do kraja susreta se ništa više nije stiglo dogoditi pa su Zagrepčani mogli proslaviti visokih 7:0 u svoju korist.

Mladost je zabilježila vrijednu pobjedu kojom se izjednačila s Medveščakom na podjeli šestog mjesta. Trener Smerdelj mogao je biti dvostruko zadovoljan jer ne samo što je proradio napad nego je i obrana zaključala svoja vrata. Potonji je uspjeh tim veći uzme li se u obzir izostanak iskusnog Ljubića. Loša vijest za "mamute" je odgoda idućeg dvoboja protiv Crvene zvezde koja sudjeluje u Kontinentalnom kupu. Okršaj protiv beogradskog sastava koji je u Kranju dvaput svladao domaćeg Triglava bio bi pravi izazov za mladostaše. Zagrepčanima preostaje trenirati i pričekati sljedeći susret kojeg igraju protiv "veprova". Na drugoj strani, Vojvodina je istaknula kandidaturu za "fenjer". Novosađani su kasnije od ostalih krenuli s natjecanjem i bit će im potrebno vrijeme da uhvate korak sa suparnicima. Za početak, "lale" bi trebale skupiti barem tri petorke za utakmicu kako bi se mogli nositi s klizački i kondicijski moćnijim sastavima.