Zaskočili domaće u završnici

medvescakIHLMedveščak je zabilježio drugu uzastopnu pobjedu u IHL-u. Na gostovanju u Novom Sadu, Zagrepčani su poveli na samom otvaranju utakmice no domaći su ubrzo poravnali. Rezultatska ravnoteža je potrajala do završnice prve trećine kad su se suparnici raspucali. Vojvodina je prešla u vodstvo, ali su gosti s dva zgoditka u kratkom roku preokrenuli omjer. Nastavak dvoboja donio je obostrano otvorenu igru u kojoj su uspješniji bili domaći koji su izjednačili sredinom trećine. Posljednja trećina je sličila na prethodnu pri čemu su mreže mirovale na obje strane. Kad se već činilo da će se igrati produžetak, "medvjedi" su brzom akcijom postigli pogodak koji im je donio pobjedu od 4:3.

Vojvodina - Medveščak 3:4 (2:3, 1:0, 0:1)

Medveščak 6 min

Vojvodina: Belić, Godbout-Parent - Tumbas, Dergačjov, Vučurević, Radosavljević, Babić - Jerković, Lantagne, Le Fol-St-Amour, Čengeri, Milojković - Matić, Miličević, Ješić, Nikolić M., Ekmeščić - Tomašević. Trener: Ristić

Medveščak: Nikolić V., Mikulić I. - Pleško, Sertić, Burazin, Fičur, Vedlin - Senzel, Smolec, Buković, Kovaček, Krivošić D. - Šimunović, Matišin, Mikulić L., Brenčun, Jazbec - Podboj, Belinić, Vuglač, Rakar. Trener: Kolombo

Vojvodinu je poslije dva uzastopna okršaja sa zagrebačkim klubovima dočekao i treći. Poslije poraza kod kuće od Zagreba u kojem su bili na korak od osvajanja prvog boda, Novosađani su teško stradali na Velesajmu protiv Mladosti. Odlična izvedba "medvjeda" u prošlom kolu protiv Slavije nije davala velike izglede "lalama" u predstojećem susretu s pobjednikom lige. Vojvodina je prošle sezone odigrala tri utakmice s Medveščakom. U Domu sportova je potopljena s 11:4, a bodove nije osvajala ni na svom ledu, gubeći sa 6:3 i 5:4. Radosavljević i Babić su sa po tri boda i dalje bili najučinkovitiji igrači novosadske momčadi. Trener Ristić protiv Medveščaka nije imao na raspolaganju napadače Nadaškog, Drozdika i Maletića, a po prvi put ove sezone u crvenom dresu su zaigrali srpski reprezentativac Nemanja Vučurević koji je prošle sezone branio boje Crvene zvezde te junior Filip Matić koji je prošle sezone nastupao za mlađe juniore Maribora.

Pobjeda protiv Slavije značajno je podigla samopouzdanje "medvjeda" nakon četiri poraza koji su joj prethodili. Zagrepčani su sebi i drugima pokazali koliko dobro mogu odigrati kad su u punom sastavu i raspoloženi za igru. Bez obzira na odlazak nekih od standardnih igrača, branitelji naslova pobjednika lige moraju voditi računa o svom ugledu u zemlji i susjedstvu. Medveščak je u Novi Sad stigao kao pretposljednja momčad s imperativom pobjede nad suparnikom koji je u dvije utakmice protiv zagrebačkih klubova ostao bez bodova. Vodeći strijelci Medveščaka bili su Mikulić s 11, Vedlin s 10 te Paulović i Burazin sa po 3 boda. Prvi vratar Nikolić u šest je utakmica skupio 89,2% obrana. U odnosu na sastav koji je svladao Ljubljančane, trener Kolombo u Novom Sadu nije imao napadače Paulovića i Matiju Krivošića kao ni braniča Babića odnosno pričuvnog vratara Pilipovića. Osim navedenih, u sastavu nije bilo ni napadača Ružića ni Budaka kao ni braniča Poljaka niti Beline. Povratak napadača Fičura i Vuglača u sastav doveo je do određenih rošada u napadačkim trojkama. U postavu se vratio i juniorski branič Matišin, a po prvi puta ove sezone za seniore je nastupio i junior Podboj.

Tek što je utakmica počela, Zagrepčani su postigli pogodak. Akcija je u drugoj minuti krenula od vratara Nikolića koji je predao pak Senzelu. Branič "bijelih" asistirao je Jazbecu koji dovodi Medveščak u vodstvo. Na odgovor domaćih nije trebalo dugo čekati. Novosađani su izjednačili u petoj minuti kad je Vučurević asistirao Babiću za prvi pogodak "crvenih". Vojvodina je minutu i pol kasnije dobila priliku preokrenuti omjer nakon isključenja Senzela. Gosti su zbili svoje redove pa nisu dopustili "lalama" da iskoriste brojčanu prednost za prelazak u vodstvo. Nakon izjednačenja snaga na ledu razvila se ravnopravna borba u kojoj su obje momčadi imale svoje prigode.

Akcije su se nizale na obje strane no ni jednima niti drugima nije polazilo za rukom pronaći put do protivničke mreže. Vratari su dominirali igrom sve do 16. minute kad "crveni" prelaze u vodstvo. Akciju Ješića i Nikolića preciznim je udarcem dovršio branič Tumbas. Gosti su na protivničko vodstvo reagirali isto kao i Novosađani na prvi zgoditak Medveščaka. Prošla je samo minuta i pol prije nego što je Vedlin na asistenciju Smoleca zatresao mrežu domaćih. Kako se trećina približavala kraju činilo se da ni jedni niti drugi neće ništa poduzimati prije odlaska na odmor. Međutim, Smolec je samo 16 sekundi prije kraja trećine iz samostalne akcije vratio Zagrepčane u vodstvo. Medveščak je bio nešto zadovoljniji pri odlasku u svlačionicu no pobjeda je još bila daleko.

Druga trećina je donijela sličnu igru kao i prethodna s jednom, ali bitnom razlikom. Mreže se nisu tresle pa su "medvjedi" održavali minimalnu prednost u obostrano otvorenoj igri u kojoj nije nedostajalo prigoda za pogotke. Vrijeme je brzo odmicalo, a obje su momčadi nastavile s discipliniranom igrom u kojoj gotovo da i nije bilo prekršaja. Zagrepčani su tražili pogodak kojim bi se odlijepili od domaćih dok je "lalama" trebao zgoditak koji bi ih vratio u utakmicu. U toj borbi spretniji su bili Novosađani koji su u 33. minuti zatresli mrežu. Bila je to akcija dvojice Kanađana, Lantagnea i Le Fol-St-Amoura koju je preciznim udarcem dovršio Milojković.

Rezultatska ravnoteža nije utjecala na odnos snaga na ledu. Obje su momčadi nastavile igrati jednako uz pretpostavku da će do odluke doći tek u posljednjoj trećini. Međutim, prekršaj Milojkovića u 38. minuti doveo je Zagrepčane u napadačku trećinu kad se i kod jednih i kod drugih već osjećao umor. Vojvodina se uspjela odhrvati pritsku "bijelih" i sačuvati svoju mrežu. Druga trećina je završila netom po povratku domaćeg napadača u igru pa vremena za promjenu omjera više nije bilo. Ovog puta su "lale" pošle zadovoljnije na odmor, jer su imale realne izglede dohvatiti barem bod iz ovog susreta.

Medveščaku su bodovi iz Novog Sada bili prijeko potrebni pa su gosti morali krenuti napadački u zadnju trećinu. Vojvodina je prihvatila izazov pa se i u trećoj dionici susreta igralo otvoreno. Kad je u 43. minuti Buković ispucao pak preko ograde, "crveni" su dobili priliku za povratak u vodstvo. Zagrepčani se nikako nisu namjeravali dovesti u položaj da jure rezultat pa su zbili redove i krenuli u obranu svojih vrata. Dvije minute kasnije, "bijeli" su ponovo bili u punom sastavu i netaknute mreže. Ravnopravna borba se nastavila, a kako je vrijeme odmicalo, najviše su se isticala dvojica vratara, Nikolić i Belić koji nisu dopuštali nijednom paku da završi iza njihovih leđa.

Kad je zapisnički stol objavio da se igraju posljednje dvije minute treće trećine, rezultat je i dalje bio izjednačen. U takvim trenucima obično se obje momčadi pomire s osvajanjem boda i pripremaju plan za produžetak. Međutim, raspoloženi vratar gostiju imao je drugačije zamisli. Minutu i pol prije završetka trećine Nikolić je dugim dodavanjem "izbacio" Jazbeca samog pred gol, a napadač "bijelih" nije propustio priliku osigurati pobjedu svojoj momčadi. "Lale" su sada morale krenuti u očajnički juriš ne bi li spasile barem bod no sve što im je pošlo za rukom bilo je iznuditi prekršaj Smoleca sedam sekundi prije zadnje sirene.

Medveščak je pobjedom u Novom Sadu zadržao korak za Zagrebom za kojim zaostaje samo bod. Porazi Triglava od Crvene zvezde i Zagreba kao i pobjeda Medveščaka nad Slavijom pokazuje da se sa Slovencima može igrati i da bi natjecanje moglo biti izjednačenije nego što je to bio slučaj prošle sezone. Malo po malo, "medvjedi" slažu momčad koja se praktički ne oslanja na igrače iz EBEL-a, a ipak bilježi pobjede. Hrvatskog prvaka sada čeka ispit u Celju na kojem su pali i mladostaši i "veprovi" pa bi se u slučaju nove pobjede, Medveščak mogao izdignuti iznad gradskih suparnika i zauzeti mjesto u gornjem dijelu ljestvice.

Vojvodina je pretrpjela i treći uzastopni poraz, ali je ovog puta bila najbliže bodovima. Za očekivati je da će "lale" sa sve više leda u nogama biti sve ozbiljniji protivnik, pogotovo na svom klizalištu gdje će moći računati na dulju klupu. Sa druge strane, Novosađanima slijede klizački i fizički teži slovenski protivnici nego što su to bili Zagrepčani koji u najboljem slučaju treniraju dvaput tjedno.