"Veprovi" se uspeli na Triglav

IHL Zgb Tri 181020Zagreb je u dvoboju s Triglavom prikazao sjajnu igru koja ga je dovela do visoke pobjede nad uglednim suparnikom iz Kranja. "Veprovi" su poveli u prvim minutama susreta, ali se na odgovor gostiju nije trebalo dugo čekati. Sredinom prve trećine suparnici su razmijenili po pogodak, a neposredno pred prvi odmor, domaći ponovo prelaze u vodstvo. Zagrebaši su u nastavku susreta zaigrali još bolje pa su u prvom dijelu trećine još dvaput zatresli mrežu "orlova". Triglav je u zadnjoj trećini morao krenuti na sve ili ništa čime je samo otvorio prostor za brze akcije Zagrepčana. "Veprovi" su u prvih pet minuta postigli dva zgoditka čime su riješili pitanje pobjednika. U samoj završnici zagrebaši postavljaju konačnih 8:2 koji će odjeknuti od Gorenjske pa sve do Beograda.

Zagreb - Triglav 8:2 (3:2, 2:0, 3:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 20.10.2018.

Triglav 17 + 20 (Grošelj) min

Zagreb: Hergešić-Adamović, Filipec - Srketić, Kegalj, Jačmenjak, Blagus, Kaleb - Stančić T., Videk, Novak, Jarčov F., Novotny - Škrapec, Polašek, Jović, Tadić. Trener: Miljak

Triglav: Šenk, Plavc - Logar, Ahačič, Zupan, Terlikar, Grošelj - Ban U., Lampič, Potočnik M., Štenkler M., Potočnik K. - Škrjanec, Pavc, Vilfan, Tavčar, Morel - Pipan, Štenkler N., Klemenčič. Trener: Drinovec

Zagreb je dočekao "orlove" kao peta momčad na ljestvici sa 7 bodova iz 5 utakmica. Ispred "veprova" smjestila su se sva tri slovenska kluba i Crvena zvezda. Zagrebaši igraju promjenljivo pa im se porazi i pobjede naizmjence nižu. U posljednje dvije utakmice Zagreb je jedva skupio dovoljan broj igrača za gostovanja u Novom Sadu i Celju. "Veprovi" su slavili protiv Vojvodine, ali su protiv Celja ostali bez ulova. Zagrepčani su protiv Triglava nastupili bez napadača Luke Jarčova, Čizmadije i Lazića te braniča Babića pa je trener Miljak na raspolaganju imao tri branička para i osmoricu napadača. Povratnici u sastav, Srketić i Kegalj sačinjavali su prvi branički par, a Videk je sa Stančićem bio u drugom. Polašek i Škrapec zaokružili su obranu domaćih. U prvoj navali Kaleb je zamijenio Čizmadiju, a Novotny se vratio u drugi napad s Jarčovom i Novakom. Jović i Tadić činili su nepotpuni treći napad. Između vratnica nalazio se Hergešić-Adamović. Klupski poredak strijelaca predvodi Blagus s 10 bodova ispred Jačmenjaka i Filipa Jarčova sa po 7. Hergešić-Adamović trenutno ima 90,9% zaustavljenih udaraca.

Triglav je prošle sezone dobio sve tri utakmice protiv Zagreba. "Orlovi" su u Kranju slavili s uvjerljivih 8:2 i 6:1 dok je na Velesajmu bilo dosta teže pa su Gorenjci upisali tri boda uz pobjedu od samo 2:1. Kranjski sastav je na Velesajam stigao s 12 bodova na podjeli prvog mjesta s Celjem. Posljednje dvije odigrane utakmice predstavljale su neugodno iznenađenje za Triglav koji je upisao dva domaća poraza od Crvene zvezde s 4:2 i 3:2. Trener Drinovec doveo je u Zagreb sve standardne igrače pa je tako Triglav brojčano nadmašio domaćina postavljajući pune tri petorke uz još trojicu igrača. Najopasniji "orlovi" bili su Terlikar i Zupan sa po 7 bodova te branič Ahačič sa 6. Vratar Šenk je u dosad odigranih 6 utakmica skupio više od 92% obrana.

Mihael Potočnik je već u drugoj minuti ispucao pak preko ograde pa su domaći dobili priliku doći u rano vodstvo s igračem više. Zagrebaši su bez poteškoća uspostavili igru u napadačkoj trećini pa su zasuli Šenka nizom udaraca. Vratar "bijelih" uspješno je odolijevao paljbi Zagrepčana pa se Triglav uspio obraniti s igračem manje. "Veprovi" su ipak zadržali napadački zamah i samo osam sekundi po izjednačenju snaga na ledu pločica se našla u mreži gostiju. Blagus iz lijevog kuta pronašao Kaleba na drugoj stativi koji udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio gola. "Orlovi" su mogli odmah uzvratiti kad je Zupan tukao s desne strane no Hergešić-Adamović je bio na mjestu. Uskoro se razvila ravnopravna borba s prilikama na obje strane, a u sedmoj minuti Gorenjci su poravnali.

Grošelj je prošao kroz sredinu i uputio udarac prema vratima. Isprva se činilo da je vratar "plavih" zaustavio pak no on se provukao prema vratima i potom ga je Hergešić-Adamović poklopio. Sudac isprva nije dosudio pogodak, ali se poslije prigovora s klupe gostiju predomislio i priznao izjednačujući zgoditak. Izjednačenje je dalo poticaj "bijelima" koji preuzimaju inicijativu. Akcije Triglava nižu se jedna za drugom pa se Hergešić-Adamović našao pod baražnom paljbom sa svih strana. Međutim, mladi vratar Zagreba nije dopustio da ga nespretno primljeni pogodak izbaci iz ravnoteže pa je s nekoliko sigurnih obrana održao rezultatsku ravnotežu. Ofanzivu "orlova" prekinulo je isključenje Lampiča na sredini prvog dijela utakmice.

Zagrebaši su ponovo stavili pod opsadu vrata Triglava pa je Šenk u par navrata morao intervenirati. Čim je počela druga minuta kazne za braniča gostiju, "veprovi" su se vratili u vodstvo. Kegalj je s plave linije poslao pak nadesno prema Jačmenjaku koji ga spušta po desnom krilu do Blagusa. Kapetan domaćih preciznom dijagonalom pronalazi Srketića na drugoj stativi koji udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže. Na odgovor Triglava nije trebalo dugo čekati. "Orlovi" su odmah po buliju na centru krenuli prema naprijed i za minutu i pol izjednačili. Matic Štenkler se probio kroz sredinu i udarcem iz zgloba zakucao pak u rašlje. Minutu kasnije gosti su mogli preokrenuti omjer kad je Krištof Potočnik presjekao dodavanje protivnika i izašao sam pred vrata no Hergešić-Adamović je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik.

Prekršaj Jačmenjaka u 15. minuti dao je novu priliku Triglavu za prelazak u vodstvo. Zagrebaši su se dobro branili od pokušaja gostiju, a Hergešić-Adamović je u par navrata dobrim reakcijama zaštitio svoja vrata pa su domaći izdržali kaznu. Gorenjci su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. U kratkom razdoblju stvorili su nekoliko prigoda od kojih je najizgledniju imao Ahačič u 18. minuti kad je izašao pred vrata no njegov bekhend nije pronašao put do mreže. Kad se već činilo da će se suparnici uputiti na odmor u rezultatskoj ravnoteži, Jačmenjak je uzeo pak u srednjoj trećini i krenuo prema vratima. Premda se ispred njega nalazio branič "bijelih", Zagrebov veteran je vješto iskoristio protivnika kao zaklon i udarcem po ledu iznenadio Šenka.

Posljednja minuta trećine nije donijela ništa zanimljivo pa su zagrebaši zadovoljno krenuli put svlačionice jer su imali prednost protiv jedne od dviju vodećih momčadi u ligi. Gosti se, unatoč zaostatku, nisu previše brinuli zbog stanja na semaforu jer su računali da će im bolja izdržljivost i veći led nego u Kranju dati prednost kako vrijeme bude odmicalo. Zagrebaši su u nastavak susreta ušči napadački sa željom da povećaju prednost. Gosti nisu očekivali ovakav pristup suparnika pa su se našli sbijeni na svoju polovicu braneći se od naleta "plavih". Zagrepčani su zasuli Šenka nizom udaraca, a vratar "orlova" se dobro držao sve do 24. minute kad su domaći ponovo pronašli put do njegove mreže.

Jačmenjak se našao iza gola odakle je uposlio Kaleba pred vratima koji daje pak nadesno za Blagusa. Kapetan "plavih" preciznim je udarcem iskosa svladao čuvara mreže Triglava. Primljeni pogodak je uzdrmao Gorenjce kojima je trebalo nekoliko minuta da povežu svoje redove i krenu prema napadačkoj trećini. Međutim, u 28. minuti Zagreb je povećao razliku na tri gola. Jarčov je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavu liniju za Stančića. Branič domaćih tuče prema vratima, ali pogađa u blok od kojeg se pak odbio nadesno do Novaka koji bekhendom postiže zgoditak. Neočekivani razvoj događaja povećao je nervozu među igračima Triglava.

Nije prošla ni minuta, a Ban pravi prekršaj nad Jovićem koji mu nije ostao dužan. Došlo je do kraćeg obračuna nakon kojeg su gosti ostali s dvojicom igrača manje. Ban je dobio dvije plus dvije minute zbog prekršaja i tučnjave, a Jović dvije zbog obračuna. Na klupu za kažnjene otklizao je i Lampič zbog nesportskog ponašanja. Trener Drinovec iskoristio je dužu stanku zbog upisa kazni kako bi promijenio vratare. Između vratnica Triglava stao je Plavc. Zagrepčani su imali pune dvije minute s dvojicom igrača više. Bila je to prilika za zaključiti utakmicu no gosti se nisu predavali. Premda su "plavi" propisno izrešetali Plavca, nezagrijani vratar Triglava odlično je obavio svoju zadaću sačuvavši ne samo svoju mrežu nego i nadu u mogući povratak "orlova" u utakmicu.

Gosti nisu dugo uživali u igri s punom postavom, jer je poslije samo minute i pol na klupu za kažnjene morao sjesti Zupan. Zagrebaši su u par navrata zaprijetili vratima "bijelih" no Plavc je bio na visini zadatka opravdavajući odluku svog trenera da ga uvrsti u igru. Čim su se snage izjednačile, Triglav je krenuo na sve ili ništa, ne čekajući posljednju trećinu. Grošelj se u 35. minuti našao pred vratima domaćih, ali ni u dva uzastopna pokušaja nije uspio svladati Hergešića-Adamovića koji se sve više pretvarao u junaka susreta. Triglav je nastavio s naletima zasipajući vratara "plavih" nizom teških udaraca. Međutim, čuvar mreže domaćih bio je na svakom paku, a njegovi suigrači su čistili sve oko gola. Kaleb je u 37. minuti na trenutak prekinuo ofanzivu Gorenjaca no njegov udarac iz sredine nije svladao Plavca. "Orlovi" su i u završnici trećine nastavili s pritiskom no unatoč baražnoj paljbi prema golu, mreža Zagreba je ostala mirovati.

Triglavu je ostalo svega dvadeset minuta za sustići veliku prednost domaćih. Gorenjcima je nakon dva domaća poraza od Beograđana, najmanje trebao još jedan neuspjeh u ligi. Gosti su od prve minute krenuli prema vratima Zagreba tražeći brzi pogodak koji bi ih približio izjednačenju. Najbolju prigodu imao je Zupan u 43. minuti kad je tukao slijeva no Hergešić-Adamović je bio spreman. Nakon te akcije, "veprovi" uspostavljaju ravnotežu u igri i sami stvaraju prigode. Početkom 45. minute zagrebaši postižu novi pogodak. Blagus je s desne strane ubacio pak u sredinu odakle Srketić udarcem iz prve "probija" gostujućeg vratara. Nisu se "orlovi" pravo ni snašli, a Plavc je po drugi put morao vaditi pločicu iz mreže.

Jović je u 46. minuti s desne strane vratio pak na plavu liniju do Škrapeca koji tuče prema vratima. Plavc odbija pločicu, ali samo do Tadića koji iz neposredne blizine pogađa mrežu. Nada gostiju u podvig ugasila se samo šezdeset sekundi u zadnjoj trećini. Zagreb je pobjegao na pet pogodaka razlike što je uz raspoloženog vratara i požrtvovnu igru bilo nedostižno i za jače momčadi od Triglava. "Bijelima" je vidno palo raspoloženje pa su u preostalom dijelu utakmice pokušavali nešto napraviti preko pojedinačnih akcija s kojima su zagrebaši lako izlazili na kraj. Razvila se ravnopravna igra u kojoj su se prilike smjenjivale na obje strane, ali bez većih izgleda za pogotke. Iznimku je činio pokušaj Grošelja u 49. minuti kad je pucao bekhendom iskosa.

Klizački spremniji Gorenjci imali su prividnu premoć u drugom dijelu trećine. Međutim, veći posjed paka i udarci prema vratima nisu donijeli i promjenu rezultata. Vratar domaćih i dalje je suvereno vladao svojim prostorom i bližom okolicom. Akcije Triglava nizale su se jedna za drugom no jedini im je učinak bio dizanje statistike raspoloženog Hergešića-Adamovića. Kad su ga gosti napokon svladali u 57. minuti, iznikao je Jović koji je u zadnji trenutak spriječio ulazak pločice u vrata. Minutu kasnije, "veprovi" ponovo slave. Zagrepčani su izveli protunapad trojice na jednoga u kojem je Škrapec uposlio Tadića koji s lijevog krila ubacuje pak u sredinu odakle ga Jović zakucava u mrežu.

Posljednje tri minute dvoboja protekle su u raspucanoj igri obje momčadi. Pakovi su fijukali na sve strane, ali više nijedan nije završio u mreži. Kad se već činilo da se nema što dogoditi, Grošelj je napao Polašeka. Branič "plavih", je veći dio obračuna bio pasivan dok je suparnik pokazivao svoj repertoar boksačke vještine. Međutim sudac se nije previše obazirao na prikazano nego je obojicu kaznio sa po pet minuta i disciplinskom kaznom igre zbog tučnjave. Takvim odlukom poslao je krivu poruku, jer ako će hokejaš biti isključen do kraja utakmice bez obzira branio se ili ne, onda će tučnjave biti i žešće i dugotrajnije. Svojevremeno su suci u KHL-u pokazali više smisla za igru kad su disciplinsku kaznu igre dosudili samo napadaču Rjispajevu, a ne i Perkovichu koji se nije htio tući niti se aktivno branio.

Zagreb je bez obzira na nova tri boda ostao na petom mjestu jer je i Slavija slavila protiv Celja. Međutim, vodeći slovenski trojac nalazi se na samo dva boda od "veprova" tako da je zagrebašima sada u dohvatu i sam vrh ljestvice. Zagrepčani su pokazali da imaju ne samo petorku koja može nadigrati svakog u ligi nego i igrače kojima treba samo još malo iskustva da bi se potpuno oslobodili i zaigrali poput pravih seniorskih igrača. Naročito valja istaknuti raspoloženog Hergešića-Adamovića koji je s gotovo 94% obrana "izluđivao" Gorenjce. Glavnu poteškoću zagrebašima predstavlja "kratka klupa" zbog koje čim izostane nekolicina igrača, momčad mora igrati s manje od tri postave kao što je bio slučaj i na ovoj utakmici. Idući susret Zagreb igra protiv Mladosti i bodovi su mu prijeko potrebni kako bi zadržao korak s vrhom.

Triglav je na drugoj strani ušao u krizu, ne samo rezultata, nego i igre. Ako su se Gorenjci i pomirili s dva tijesna poraza na svom malom klizalištu protiv Crvene zvezde, za raspad sustava protiv Zagreba na širokom ledu Velesajma teško će pronaći opravdanje. "Orlovi" su igrali na mahove, a kolektivne igre je bilo samo u tragovima. Čak su i oba zgoditka posljedica samostalnih akcija, a ne nadigravanja protivničke obrane. Valja podsjetiti i da su gosti bili brojčano nadmoćni, ali se nisu bili u stanju nametnuti na ovoj utakmici daleko boljim zagrebašima.