Bez izgleda u Celju

celje medvescakNakon Mladosti i Zagreba, Medveščak je također ostao praznih rukavica u Celju. Zagrepčani su se tijekom većeg dijela prve trećine dobro nosili s domaćima, ali su Celjani u drugom dijelu trećine ipak dvaput zatresli protivničku mrežu. Celje je u nastavku susreta pojačalo tempo pa su "medvjedi" praktički nestali s leda. Unatoč žestokom pritisku suparnika, gosti su u drugih dvadeset minuta primili samo dva pogotka što je bilo dovoljno da treću dionicu susreta pretvori u formalnost. Štajerci su bili potpuni gospodari svoje ledene plohe i u zadnjoj trećini, ali su im se ipak potkrala dva paka u vlastitoj mreži. Budući da su i sami postigli još dva zgoditka, njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije bila u pitanju.

Celje - Medveščak 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)

Celje, Dvorana u gradskom parku, 27.10.2018.

Medveščak 6 min

Celje: Trelc, Jeram T. - Klavžar, Voh, Uduč, Kastelic, Ogrizek - Zupanc J., Zupanc M., Jeram F., Leber, Ograjenšek - Kolar, Podrekar, Ribič, Jeram U.,
Nemeček - Kukovič. Trener: Rojšek

Medveščak: Nikolić, Mikulić I. -
Senzel, Smolec, Buković, Paulović, Jazbec - Pleško, Tadić, Mikulić L., Kovaček, Burazin - Belina, Šimunović, Belinić, Vuglač, Rakar - Matišin. Trener: Kolombo

Medveščak se pobjedom u Novom Sadu pomaknuo s predzadnjeg mjesta u poretku. "Medvjedi" su preklizali gradskog suparnika Mladost ostavljajući ga tri boda za sobom. Tri dana prije utakmice u Celju, Zagreb je svladao Mladost u produžetku pa je Medveščak bio siguran da će i u slučaju poraza protiv "grofova" ostati najmanje šesti. Medveščak se ove sezone već sučelio Celjanima. Zagrepčani su na Velesajmu dobili prvu trećinu s čak 4:1, ali su na kraju priznali poraz od 8:4. U dosadašnjem tijeku prvenstva najučinkovitiji "medvjedi" bili su Vedlin i Mikulić sa po 11 bodova, a slijedio ih je Jazbec s 4. Prvi vratar Nikolić, skupio je 89,7% obrana u sedam odigranih utakmica. Od standardnih igrača, trener Kolombo u Celju nije imao braniče Sertića ni Babića kao ni napadače Vedlina, Domagoja i Matiju Krivošića. Svoju prvu utakmicu u novom prvenstvu odigrao je branič Tadić. Medveščak je u svom sastavu imao čak sedmoricu juniora.

Zahvaljujući pobjedi u unaprijed odigranoj utakmici 26. kola u Beogradu, Celje je imalo isti broj bodova kao i ostale tri momčadi "gornjeg doma" u kojeg se smjestio i Zagreb. Štajerci su tijekom listopada upisali dvije domaće pobjede protiv zagrebačkih klubova, ali su zato izgubili susrete sa sunarodnjacima iz Kranja i Ljubljane. Posljednja utakmica Celjana odigrala se u Zalogu gdje je Slavija bila uspješnija s 5:3. Najveća prijetnja Medveščakovim vratima dolazila je od Kastelica koji je dosad postigao čak 19 bodova, a uz bok su mu bili Ogrizek s 14 te Leber i Uduč sa po 9 bodova. Vratar Trelc je skupio više od 91% obrana. Trener Rojšek imao je na raspolaganju gotovo cijeli sastav. Nedostajao mu je samo napadač Knez. Trojica Celjana još uvijek imaju pravo nastupa za juniore.

Utakmica jedva da je i počela, a Tadić se već našao na klupi za kažnjene. Domaći nisu trebali dodatni razlog da navale prema Medveščakovim vratima. Međutim, "bijeli" su se učinkovito branili pa su
netaknute mreže dočekali kraj kazne. Nakon izjednačenja snaga na ledu razvila se ravnopravna borba u kojoj su "plavi" imali nešto više od igre no prilika nije nedostajalo ni na jednoj strani. Ravnotežu snaga narušilo je tek isključenje Bukovića u 11. minuti. Zagrepčani su pune dvije minute uspješno odolijevali protivničkim naletima no čim se napadač gostiju vratio u igru, Celje je došlo u vodstvo. Kombinaciju Uduča i Ograjenšeka, preciznim je udarcem završio Kastelic.

Domaćima je vodeći pogodak dao dodatni poticaj no gosti se nisu prepali. Idućih nekoliko minuta Medveščak provodi u uspješnoj obrani od protivničkih pokušaja no tri minute prije kraja trećine pak se ponovo našao u mreži "bijelih". U akciji su bili Nemeček i Filip Jeram, a prednost Celja povećao je mladi branič Voh. Medveščak se u završnici trećine počeo kolebati, a u posebno se teškom položaju našao u 19. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Pleško. Domaći su žestoko pritisnuli "medvjede" ne bi li već u prvih dvadeset minuta obavili veći dio posla. Međutim, Zagrepčani su zbili svoje redove te su izdržali preostalih minutu i pol do kraja trećine.

Medveščak je izdržao i prvih trideset sekundi nastavka s igračem manje no "plavima" je i to bilo dovoljno da zadrže napadački zamah. Početkom 25. minute Celje odlazi na tri gola razlike. Uduč je kombinaciju Kastelica i Ogrizeka završio zgoditkom. Zagrepčani su se našli u nezavidnom položaju. Domaći su u potpunosti zagospodarili ledenom plohom tako da Medveščak praktički nije imao ni priliku smanjiti zaostatak. Akcije "plavih" nizale su se jedna za drugom tako da je Nikolić nizao jednu obranu za drugom. Gosti su do predaha došli tek kad je prekršaj Voha u 34. minuti ostavio Štajerce s igračem manje.

Zagrepčani su napokon dobili priliku nešto učiniti u drugoj trećini no obrana domaći na čelu sa sigurnim Trelcem nije dopustila nijednom paku da uđe u mrežu. Čim su se snage na ledu ponovo izjednačile, Celjani su preuzeli igru u svoje ruke. Medveščak se i dalje branio i kad se već činilo da su se "bijeli" izvukli sa samo jednim pakom u mreži, Voh i Leber su priredili akciju koju je Ograjenšek pretvorio u četvrti pogodak svoje momčadi. Bio je to kraj nadi gostiju u mogući povratak u utakmicu. Domaći su prošli školu protiv zagrebaša koji su im zamalo stigli prednost od četiri pogotka, a čuda se u hokeju ionako rijetko događaju.

Do sličnog su zaključka došli i u taboru gostiju jer se posljednju trećinu između vratnica počeo juniorski čuvar mreže Ivan Mikulić. Celjani su od prve minute krenuli napadački ne bi li zaskočili protivničkog vratara prije nego što stekne sigurnost. Plan domaćih urodio je plodom u 42. minuti kad je Filip Jeram na asistenciju Lebera zatresao mrežu "bijelih". Zagrepčani su na ovaj pogodak uzvratili dvije minute kasnije kad je Luka Mikulić iz samostalne akcije svladao protivničkog vratara. Domaći su potom ponovo zagospodarili ledenom plohom. Akcije su se nizale jedna za drugom pa je "plavima" trebalo tri minute da ponovo pronađu put do protivničke mreže.

Kombinaciju Podrekara i Urha Jerama, preciznim je udarcem završio Ribič. Celjani su nastavili s naletima pa su se "medvjedi" našli u teškom položaju. Međutim, mladi Mikulić se dobro snašao pod pritiskom pa je počeo braniti jedan udarac za drugim. Što su domaći više pritiskali to se vratar "bijelih" bolje prilagođavao seniorskom okruženju. Unatoč baražnoj paljbi Štajeraca, nijedan pak više nije pronašao put do Medveščakove mreže. Ofanzivu Celja prekinuo je tek prekršaj Podrekara u 54. minuti. Ovog puta su Zagrepčani bili uspješniji s igračem više. Trebalo im je četrdesetak sekundi prije nego što je Buković asistirao Luki Mikuliću za drugi pogodak gostiju.

Celje je dominiralo tijekom preostalih šest minuta no omjer se više nije mijenjao. Domaći su se s nova tri boda izjednačili na čelu ljestvice s Triglavom koji je također osvojio 15 bodova. Budući da Štajerce dan kasnije čeka unaprijed zakazani dvoboj protiv Vojvodine, izgledno je da će "grofovi" preuzeti vodstvo u ligi. Medveščak se nije mogao suprostaviti protivniku koji je svaki tjedan pet puta na ledu, bilo na treningu ili na utakmici. Zapravo je pravo čudo kako se zagrebački klubovi sa po jednim, najviše dva treninga tjedno uopće nose sa slovenskim momčadima. Sa jedne strane to je ilustracija upornosti i volje hrvatskih hokejaša koji zasigurno zaslužuju bolje ljude na svom čelu od onih koji im već desetljećima prodaju maglu, ali se ne miču sa svojih položaja.