"Mamuti" ponovo uspješni u gostima

mladost novisadDva dana nakon domaćeg poraza od Celja, hokejaši Mladosti otputovali su na vikend u Novi Sad. Zagrepčani su nastupili u prorijeđenom i pomlađenom sastavu u kojem su gotovo polovicu činili juniori. Premda je domaćin nakon prošlotjedne pobjede nad Slavijom očekivao uspjeh protiv oslabljenih mladostaša, gosti su iznenadili "lale" i s 2:0 uzeli sva tri boda iz prvog okršaja s Vojvođanima. Prvih dvadeset minuta proteklo je u znaku lagane inicijative domaćih kojima nije uspjelo probiti protivničku obranu. Nastavak susreta donio je sličnu igru no kad su sredinom druge trećine Zagrepčani prvi put ostali s igračem manje, pogodak su postigli gosti. Vojvodina nije uspjela uzvratiti pa se u zadnju trećinu ušlo s minimalnom prednosti Mladosti. Bez obzira što im nije nedostajalo poticaja za napadačku igru, domaći su u trećoj dionici susreta bili u podređenom položaju. Zagrepčani su u drugom dijelu trećine smanjili neizvjesnost svojim drugim pogotkom nakon kojeg su mirno priveli utakmicu pobjedonosnom završetku.

Mladost 10 min

Vojvodina: Belić, Gnip - Tumbas, Lantagne, Radosavljević, Mirković, Babić - Miličević, Dergačjov, Vučurević, Čengeri, Le Fol-St-Amour - Hriňa, Jerković, Drozdik, Milojković, Ekmeščić - Ješić, Tomašević. Trener: Ristić

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Borić, Matošić, Hanžek, Novak, Čunko - Janjatović, Đerek, Manzoni, Cerovečki R., Plahutar - Cerovečki N., Lovak, Kramarić N., Ivšac. Trener: Smerdelj

Poraz od Celja nije izravno utjecao na mjesto mladostaša u poretku. "Mamuti" su ostali na podjeli šestog mjesta s Medveščakom, ali su imali utakmicu više. Vremena za žaljenje zbog propuštene prilike protiv oslabljenih Štajeraca nije bilo. Samo dva dana kasnije, Zagrepčane je čekao vikend u Novom Sadu gdje su trebali odigrati dvije utakmice protiv probuđene Vojvodine. Mladostaši su još imali u sjećanju prošlu sezonu u kojoj su im dva poraza na gostovanjima kod "lala" oduzeli mjesto u doigravanju. Ove sezone Mladost i Vojvodina su se sastali na Velesajmu gdje su "mamuti" slavili s uvjerljivih 7:0. Branič Nikša Trstenjak je s 10 bodova i dalje predvodio svoju momčad po učinkovitosti. Slijedili su ga Novak i Mirić sa po 8 te Plahutar i Robert Cerovečki sa po 5. Od braniča se još istaknuo i Ljubić s 2 boda. Vratar Štimac-Rojtinić je u tri pobjede ugradio 89,8% obrana.

Studentske obaveze i drugi prioriteti značajno su utjecali na sastav koji je isklizao u Novom Sadu. Od standardnijih igrača nedostajali su napadači Mirić, Šutevski, Tomo Trstenjak, Grahovar, Kozina i Martinić te braniči Luka Kramarić, Nikša Trstenjak, Ljubić, Franjković i Premerl. Od 16 hokejaša u zapisniku, sedmorica su bili juniori. "Mamuti" su isklizali s petoricom braniča i tri navale. Povratak Čunka u sastav nadomjestio je izostanak Mirića iz prvog napada, a Manzoni je upotpunio drugu navalu. Četvrti napad se, kao i u Kranju, pretvorio u treći. Glavni teret obrane ponio je mladi branički par Borić-Matošić uz potporu juniorskih braniča. Na mjestu pričuvnog vratara nalazio se Goršić.

Vojvodina je imala dosta razloga za optimizam. Prethodnog vikenda u Novom Sadu je gostovala Slavija protiv koje su "lale" upisale prvu pobjedu u prvenstvu s 3:2 u raspucavanju. Novosađani nisu razočarali ni u drugoj utakmici koju su izgubili s 4:2. Premda je s dva boda na računu Vojvodina i dalje bila uvjerljivo posljednja, s dvije pobjede protiv Zagrepčana, "lale" bi uhvatile priključak s dvije zagrebačke momčadi na šestom i sedmom mjestu. Najopasniji igrači u redovima Vojvodine bili su Babić i Lantagne sa po 6 bodova te Vučurević i Le Fol-St.Amour sa po 4. Novosadska momčad pojačala se slovačkim napadačem Tomaš Hriňom koji tek treba pokazati kakve su mu mogućnosti na ovoj razini hokeja. Domaći su isklizali sa 17 igrača i vrataskim dvojcem, a od standardnijih igrača u sastavu nije bilo vratara Godbout Parenta kao ni napadača Nikolića i Nadaškog.

Tek što je utakmica počela domaći su ostali s igračem manje nakon prekršaja Dergačjova. "Mamuti" su dobili priliku za rano vodstvo no Vojvodina se uspjela obraniti. "Crveni" su ubrzo po izjednačenju snaga na ledu uspostavili ravnotežu u igri, ali se nisu uspjeli nametnuti borbenim gostima. Malo po malo, Novosađani su počeli preuzimati inicijativu, ali je obrana "žutih" na čelu s raspoloženim Štimcem-Rojtinićem održavala svoju mrežu netaknutom. Mladostaši se nisu samo branili nego su koristili svaku priliku da zaprijete vratima domaćih. Budući da su obrane bile učinkovitije od napada, na prvi se odmor pošlo netaknutih mreža.

Nastavak susreta nije donio bitnijih promjena u odnosu snaga, ali su Zagrepčani "odmjerili" suparnika i zaključili i da se u ovakvom sastavu mogu nositi s njim. Ravnopravna borba se vodila sve do sredine druge trećine kad je na klupu za kažnjene sjeo Robert Cerovečki. Novosađani su osjetili priliku da probiju protivničku obranu no nije prošla ni minuta prije nego što je vratar Belić morao vaditi pak iz mreže. Čunko je uposlio Matošića koji prolazi kroz sredinu i nakon ulaska u napadačku trećinu preciznim udarcem dovodi Mladost u vodstvo.

Premda su "lale" imale gotovo minutu i pol za odgovor, obrana gostiju je uspješno otklonila bilo kakvu opasnost po svoja vrata. Vojvodina je nastojala izjednačiti prije završetka trećine kako bi u zadnjoj trećini mogla krenuti po preokret no mladostaši su se i dalje učinkovito nosili sa suparnikom. Prilika za pogotke nije bilo previše, ali su bile podjednako raspoređene pred oba gola. Prekršaj Plahutara u 39. minuti doveo je umorne "mamute" u nezgodan položaj. Trebalo je izdržati pritisak "crvenih" no Zagrepčani su i ovaj put bili na visini zadatka pa su na drugi odmor pošli s minimalnim vodstvom.

Mladostaši su na početku zadnje trećine morali izdržati još 44 sekunde s igračem manje. Tek što su odoljeli ovom izazovu, "žuti" su pogriješili pri letećoj izmjeni pa su krajem 41. minute ponovo ostali s igračem manje. Novosađani su nastavili gdje su stali nakon povratka Plahutara u igru, ali ni ovog puta nisu bili bolje sreće s brojčanom prednosti. Na iznenađenje domaćih, "mamuti" nisu padali od umora nego su, kako je vrijeme odmicalo, sve više preuzimali igru u svoje ruke. Vojvodina nikako nije dolazila do izražaja no nova pogreška gostiju pri letećoj izmjeni, ostavila je "crvene" s igračem više u 49. minuti.

Mladost se i ovog puta učinkovito obranila od brojčano nadmoćnijeg protivnika. Dvadesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, na klupu za kažnjene sjeda Ješić. Gosti su dugo tražili prigodu iz koje bi iskoristili igrača više. Kad je prva minuta kazne za mladog napadača "crvenih" prošla, Novak je iz kuta pošao u sredinu odakle je pred vratima pronašao Čunka koji postiže drugi pogodak za Zagrepčane. Do kraja trećine ostalo je manje od osam minuta. Bilo je to još uvijek dovoljno vremena za postići dva pogotka, ali ne i za neraspoloženu momčad kakva je na ovoj utakmici bila Vojvodina.

Isključenje Hanžeka šest minuta prije kraja dalo je posljednju priliku "lalama" za povratak u utakmicu. Novosađani su se trudili, ali nisu mogli pronaći put do mreže. Kad su "mamuti" ponovo zaigrali u punom sastavu, preostalo im je za izdržati još četiri minute. Vrijeme je različito teklo za svakog od suparnika. Domaćima je jurilo, a "žutima" nikako da istekne. Mladostaši su nastavili s odgovornom igrom te su utakmicu priveli pobjedonosnom završetku netaknute mreže.

Za Novosađane je ovaj poraz veliko razočaranje, posebice kad su vidjeli u kakvom je sastavu isklizala Mladost. Priliku za popravak "lale" će imati za manje od 24 sata kad će suparnici ponovo isklizati na led dvorane SPENS-a. Na drugoj strani, mladostaši su imali itekakvih razloga za zadovoljstvo. Osim tri boda s kojima su se izdvojili na šestom mjestu, nadoknadili su gubitak protiv Celja i znatno podigli raspoloženje pred novi okršaj protiv Vojvodine.