Prtljaga puna bodova

mladost slaviMladost se iz Novog Sada vraća s punim ulovom. Nakon iznenađujuće pobjede od 2:0 dan ranije, Zagrepčani su u drugom susretu pokazali da prethodna pobjeda zapravo i nije bila iznenađenje. Premda su domaći poveli na samom otvaranju susreta, "mamuti" su već u idućoj minuti izjednačili. Obostrano otvorena igra obilježila je cijelu prvu trećinu, ali mreže se do odmora više nisu tresle. U nastavku susreta Vojvodina koristi igrača više no Zagrepčani uzvraćaju minutu kasnije pogotkom s igračem manje. Prije nego što su Novosađani stigli bilo što uraditi, gosti su dvaput zatresli protivničku mrežu i otišli na drugi odmor s dva gola razlike u svoju korist. Treća dionica susreta donijela je ravnopravnu borbu u kojoj su "lale" tražile način za hvatanje priključka no obrana "žutih" je odbijala sve nalete domaćih da bi sredinom trećine još jednim pogotkom Mladost prišla nadomak pobjede. Sve što su domaći stigli uraditi bilo je ublažiti poraz u završnici utakmice na 5:3.

Vojvodina - Mladost 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)

Novi Sad, Ledena dvorana SPENS, 25.11.2018.

Mladost 14 min

Vojvodina: Belić, Gnip - Tumbas, Lantagne, Radosavljević, Mirković, Babić - Miličević, Dergačjov, Vučurević, Čengeri, Le Fol-St-Amour - Jerković, Nadaški, Drozdik, Milojković, Ekmeščić - Tomašević, Ješić. Trener: Ristić

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Borić, Matošić, Hanžek, Novak, Čunko - Janjatović, Đerek, Cerovečki N., Cerovečki R., Plahutar - Lovak, Kramarić N., Ivšac. Trener: Smerdelj

Zagrepčani su dan ranije ostvarenom pobjedom zasjeli na šesto mjesto u poretku s 12 bodova, dva više od Medveščaka koji je istog dana osvojio bod u Zalogu. Trener Smerdelj je između dvije utakmice ostao bez napadača Manzonija pa je u novi okršaj mogao poslati tri navale i dva branička para unutar kojih su čak šestorica bili juniori. Nikša Trstenjak je s 10 bodova i dalje predvodio "mamute" po broju bodova, ispred Novaka s 9 i Mirića s 8 bodova. Štimac-Rojtinić je čistom mrežom i prethodnog susreta podigao broj pobjeda na 4 uz 90,6% obrana. Da podsjetimo, Zagrepčani su u Novom Sadu igrali bez više standardnih prvotimaca: napadača Mirića, Šutevskog, Tome Trstenjaka i Grahovara te braniča Luke Kramarića, Nikše Trstenjaka i Ljubića.

Vojvodina je u utakmicu 24. kola protiv Mladosti ušla s gorčinom od neočekivanog poraza u subotnjem susretu. Ono što je trebala biti sigurna pobjeda i potvrda uzlaza forme nakon prvih bodova sa Slavijom, pretvorilo se u razočaranje. Iz sastava je ispao Slovak Hriňa, a u momčad se vratio napadač Nadaški. Ni na ovoj utakmici nije bilo vratara Godbouta-Parenta kao ni napadača Nikolića. Budući da Novosađani nijednom nisu pronašli put do mreže Mladosti, Babić i Lantagne su sa po 6 bodova ostali najučinkovitiji igrači Vojvodine.

Domaći su u ovu utakmicu ušli riješeni da je dobiju i na taj način uzvrate za poraz iz prethodnog susreta. Odlučni pristup "crvenih" urodio je plodom već u trećoj minuti. Milojković je prošao po lijevoj strani te asistirao Nadaškom za prvi pogodak u utakmici. Na odgovor Zagrepčana nije trebalo dugo čekati. Prošla je samo minuta prije nego što je Plahutar tukao prema vratima, a Lovak pospremio odbijanac u mrežu. Juniorskom napadaču Mladosti ovo je bio prvi zgoditak u seniorskoj utakmici. Premda je raspucani uvod u utakmicu nagovjestio pregršt pogodaka, suparnici su brzo reagirali pojačavši svoje napore u ispunjavanju obrambenih zadataka.

Obje su momčadi i dalje stvarale brojne akcije no vratari su uspješno štitili svoje mreže. Ravnopravna borba se nastavila sve do 11. minute kad Mirković oštrim naletom pravi prekršaj zbog kojeg je kažnjen s dvije minute i disciplinskom kaznom zbog naleta na glavu. Gosti su dobili priliku preokrenuti omjer no "lale" su se učinkovito branile pa je ova prilika za Mladost otišla u nepovrat. Nekoliko minuta kasnije, Plahutar ispucava pak preko ograde pa je Vojvodina ostala s igračem više. Ovog puta su mladostaši pokazali kako se brane s igračem manje. Napori domaćih nisu urodili plodom.

Nakon izjednačenja snaga na ledu, u preostale dvije i pol minute više nije bilo vremena za promjenu omjera. Zagrepčani su zasigurno bili zadovoljniji na putu u svlačionicu jer su, unatoč malobrojnosti i umoru iz prve utakmice, smogli energije za borbu s domaćima. Mladostaši su imali aktivni rezultat i nikakav pritisak. Na drugoj strani, Novosađani su morali krenuti još odlučnije ako su željeli slomiti otpor "žutih" i upisati drugu prvenstvenu pobjedu.

Prekršaj Drozdika u 22. minuti dao je priliku gostima da preokrenu omjer. Mladostaši su uživali brojčanu prednost nešto manje od minute i pol, a onda su pogriješili pri letećoj izmjeni pa su se snage na ledu izjednačile. Uslijedilo je razdoblje od četrdesetak sekundi sa po četvoricom igrača na ledu u kojem nije bilo pogodaka, a onda je Vojvodina ostala s igračem više. Domaćima je trebalo samo 12 sekundi da pronađu put do gostujuće mreže. Kombinaciju Mirkovića i Dergačjova preciznim je udarcem dovršio Drozdik.

Lošim vijestima po Zagrepčane tu nije bio kraj. Nije prošla ni minuta i pol, a Mladost je ponovo ostala s igračem manje. Prekršaj je napravio Plahutar. Zagrepčani su osvojili buli i ispucali pak iz svoje trećine. Vratar Belić je pokušao dugim dodavanjem uposliti nekog od svojih suigrača, ali mu je pak presjekao Čunko i poslao ga u mrežu. Vojvodina je imala gotovo cijelu kaznu za iskoristiti no obrana Mladosti je obavila svoju zadaću na visokoj razini. Izjednačenje snaga na ledu vratilo je ravnotežu u igri. Akcije su se smjenjivale na obje strane, a onda su gosti u 31. minuti ponovo udarili.

Pak se našao u gužvi pred vratima domaćih odakle ga je ispucao netko od "crvenih", ali samo do Matošića koji udarcem sdesna dovodio Mladost u vodstvo. Novosađani su se po prvi puta našli u zaostatku u ovom susretu. Vremena za novi preokret je još uvijek bilo na pretek, ali trenera Ristića moralo je zabrinuti kako to da se njegova momčad u punom sastavu ne može nametnuti oslabljenim gostima. Prošle su dvije minute prije nego što su domaći pretrpjeli novi udarac. Nikola Kramarić se u desnom kutu izborio za pak te je uposlio Plahutara pred vratima. Iskusni napadač je prvim udarcem pogodio u blok, ali je drugim zatresao mrežu.

Prije nego što su domaći počeli zdvajati zbog položaja u kojem su se našli, prekršaj Matošića trideset sekundi poslije pogotka Mladosti, dao im je nadu u povratak u utakmicu. "Lale" su krenule prema vratima gostiju no ovog puta im nije pošlo za rukom pronaći put do mreže "žutih". Zagrepčani su u punom sastavu odigrali manje od minute i pol, a onda je Plahutar ispucao pak preko ograde. Vojvodina je tri minute prije završetka trećine ponovo imala brojčanu prednost. "Crveni" su ponovo pritisnuli mladostaše, ali ni ovog puta nisu bili učinkoviti. Štimac-Rojtinić je, zajedno sa svojim suigračima, sačuvao svoju mrežu.

Do kraja trećine ostalo je manje od minute, ali uzbuđenjima tu nije bilo kraja. Tri sekunde prije zadnje sirene, Robert Cerovečki nalijeće palicom na Drozdika koji uzvraća udarcem drškom palice. Napadač "žutih" dobio je dvije, a njegov suparnik pet minuta i disciplinsku kaznu igre. Bila je to još jedna briga više za trenera Ristića koji je ne samo ostao bez igrača do kraja utakmice nego i bez inicijative u uvodnom dijelu posljednje trećine u kojoj je trebao juriti dva gola manjka.

Malobrojni mladostaši nisu htjeli ništa riskirati u prve dvije minute zadnje trećine tijekom kojih su obje momčadi igrale sa po četvoricom igrača. Kad se Robert Cerovečki vratio na led, "mamutima" je preostalo tri minute u kojima su imali priliku mogućim pogotkom stići na prag druge uzastopne pobjede. Svjesni težine položaja u kojem su se našli, domaći su davali sve od sebe ne bi li sačuvali svoju mrežu. Istini za volju, Zagrepčani su već bili umorni, a s dva pogotka prednosti nije im ni bila velika preša napadati i pritom riskirati kakav protunapad.

Kad su se snage ponovo izjednačile, Vojvodina je imala još 15 minuta za sustići protivničko vodstvo. Međutim, "lale" se nisu mogle nametnuti gostima koji su održavali svoju prednost. U 49. minuti domaće je pogodila nova nevolja. Ješiću su u 49. minuti dosuđena dva prekršaja. Jedan u igri, a drugi tijekom isključenja sa zadrškom pa su Novosađani iduće četiri minute imali provesti s igračem manje. "Crveni" su prvu dvominutnu kaznu uspješno odradili, a već su bili na dobrom putu da izdrže i drugu kad je Mladost u 52. minuti postigla peti pogodak.

Matošić je uposlio Novaka koji gromovitim "bendijem" sdesna pogađa suprotne rašlje. Osam minuta prije kraja zadnje trećine, Mladost je imala tri gola razlike u svoju korist. Vrijeme je sada različito teklo za suparničke strane. "Lalama" je letjelo, a Zagrepčanima nikako da prođe. Novosađani su pokušavali na brzinu postići nekakav pogodak no visoko motivirani gosti su se odlično branili trošeći pritom dragocjeno vrijeme. Tračak nade domaćima se ukazao tri minute prije kraja kad je na klupu za kažnjene po četvrti put sjeo Plahutar.

Vojvodina je za samo 26 sekundi iskoristila brojčanu prednost. Babić je poslije kombinacije Mirkovića i Vučurevića vratio nadu "lalama" u povoljan ishod susreta. Do kraja trećine ostale su još dvije i pol minute. Očekivalo se da će u prvoj povoljnoj prilici Belić ustupiti mjesto šestom igraču. Međutim, "žuti" su požrtvovnom igrom onemogućavali ovaj manevar sve do pred kraj 59. minute. "Crveni" su tada krenuli u zadnji juriš koji im nije donio željeni uspjeh. Na kraju je još Mirković prekršajem uzadnjih pet sekundi morao spašavati praznu mrežu svoje momčadi.

Mladost se iz vojvođanske prijestolnice vraća s punim ulovom. Koliko god je ishod zagrebačke utakmice koju su "mamuti" riješili u svoju korist s visokih 7:0 ukazivao na razliku u kvaliteti, izostanak značajnog dijela momčadi s novosadskog vikenda nije Zagrepčanima davao pravo na optimizam. Na drugoj strani Vojvodina se nakon pobjede nad Slavijom i spoznaje o oslabljenosti protivnika teško mogla odvojiti od osjećaja "lako ćemo". Kad je subotnje iznenađenje otkrilo sve slabosti domaćih i skrivenu snagu zagrebačke ekspedicije, vremena za bitnije ispravke nije bilo. Mladost se sada približila Zagrebu na samo tri boda manjka uz tri utakmice više pri čemu je znatno podigla samopouzdanje ne samo igrača koji su izborili ove dvije pobjede nego i onih koji su za njih navijali prateći rezultat preko interneta. Novosađanima je ostalo razočaranje koje mogu ukoniti samo bitnim napretkom u igri.