Potop u Pioniru

zvezda mladost1Budući da hrvatska i srpska mlada reprezentacija igraju svoje svjetsko prvenstvo tek u siječnju, Crvenoj zvezdi i Mladosti nije trebala međunarodna stanka zbog odigravanja svjetskih prvenstava mladih reprezentacija divizije I. Zvezdaši i mladostaši su se stoga dogovorili odigrati dvije beogradske utakmice ova dva kluba koje su bile na rasporedu 19. i 23. kola predviđenih za 2019. Vodeća momčad prvenstva nije imala ni najmanje razumijevanja za oslabljeni sastav "mamuta" koji je doputovao u Beograd. Domaći su poveli već u prvom napadu, nakon čega su satjerali protivnika na njegovu polovicu i nizali napad za napadom. Zagrepčani su se držali sve do pred kraj trećine kad su primili još dva zgoditka. "Crveno-beli" su gospodarili ledenom plohom i u nastavku pa su u drugoj trećini još dva puta zatresli protivničku mrežu. Mladost je u zadnjoj trećini pokušala popraviti dojam no time je samo otvorila prostor za brzonoge zvezdaše koji su napunili mrežu "žutih" za konačnih 9:0.

Crvena zvezda - Mladost 9:0 (3:0, 2:0, 4:0)

Mladost 12 + 10 (Kramarić L.) + 20 (Cerovečki R.) min

Crvena zvezda: Ranković, Mitić - Podunavac, Kulešov, Kerezović, Čegrincev, Brkušanin - Anić, Gajdaš, Zwick, Ristić, Vukičević - Španjević, Novaković U., Daniel, Sabadoš, Dziov - Marković, Vuković, Mašić, Dragović, Janković. Trener: Rus

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Đerek, Kramarić L., Trstenjak T., Novak, Cerovečki R. - Premerl, Borić, Šutevski, Martinić, Manzoni - Janjatović, Lovak, Grgurić, Kramarić N., Ivšac. Trener: Smerdelj

Zagrepčani su na led beogradskog "Pionira" isklizali kao šesta momčad u poretku s 19 bodova iz 14 utakmica. Mladostašima je međunarodna stanka u prvom dijelu studenog odlično došla da iskoriste vrijeme za trening i uigravanje što se odrazilo i na rezultatima. "Mamuti" su u šest utakmica osvojili 12 bodova i time znatno popravili stanje na računu. Mladost ove sezone još nije igrala protiv Crvene zvezde tako da joj je kao orjentir poslužilo prisjećanje na prošlosezonske tri utakmice u kojima su Beograđani zabilježili sve tri pobjede.

Mirić i Novak i dalje predvode mladostaše sa po 13 bodova. Slijedi ih branič Nikša Trstenjak s 11 bodova te Plahutar i Robert Cerovečki sa po 8 bodova. Među braničima po učinkovitosti se istaknuo i Matošić s 5 bodova. Prvi vratar Štimac-Rojtinić drži visokih 90,7% obrana pri čemu je skupio 6 pobjeda. Trener Smerdelj imao je dosta poteškoća u skupljanju igrača za dvoboje protiv vodeće momčadi na ljestvici. U autobusu za Beograd nije bilo braniča Matošića, Nikše Trstenjaka, Nikole Cerovečkog ni Ljubića kao ni napadača Hanžeka, Mirića, Plahutara niti Grahovara. Zagrepčani su nastupili s petoricom braniča i desetoricom napadača od kojih su petorica bili juniori.

Crvena zvezda je s 32 boda u 14 utakmica uvjerljivo držala prvo mjesto sa šest bodova prednosti u odnosu na Triglav. Beograđani su u dosadašnjem tijeku prvenstva izgubili samo tri utakmice, od čega dvije u rujnu kad su još trpjeli zbog nedostatka leda i popunjavali momčad stranim igračima. Nakon međunarodne stanke "crveno-beli" su dvaput svladali Celje u gostima, podijelili pobjede u dvije utakmice protiv Triglava u Pioniru nakon čega su pregazili Vojvodinu u Novom Sadu. Najučinkovitiji zvezdaš je ruski napadač Čegrincev s 20 bodova. Slijedi ga domaći as Brkušanin sa 16 bodova te češki napadač Daniel i domaći branič Podunavac sa po 12 bodova. Prvi vratar Ranković ima više od 92% obrana i nalazi se pri vrhu poretka vratara u ligi. Trener Rus imao je na raspolaganju sve standardne igrače.

Crvena zvezda je povela već u 13. sekundi igre. Mladostaši su izgubili pak u napadačkoj trećini nakon čega je Brkušanin pojurio u protunapad i pucao. Štimac-Rojtinić je odbio pak, ali samo do Kerezovića koji ga posprema u mrežu. Bio je to znak za opću ofanzivu "crveno-belih" koji su i prije utakmice izrazili želju da do vrha napune mrežu Zagrepčana kao što su u prethodnoj utakmici izrešetali Vojvodinu. Mladost je bila prisiljena na obranu protiv brzonogih Beograđana koji su u potpunosti zagospodarili ledenom plohom.

Prilike domaćih nizale su se jedna za drugom no "mamuti" su se disciplinirano branili oslanjajući se na raspoloženog Štimca-Rojtinića koji je marljivo skupljao obrane. Pritisak Crvene zvezde nije davao rezultata pa su "žuti" mogli biti sasvim zadovoljni minimalnim zaostatkom. Kad se već činilo da će Mladost na odmor poći samo s golom manjka, Beograđani su povećali prednost. Kulešov je u 16. minuti dugim dodavanjem kroz sredinu uposlio Daniela koji preciznim udarcem pogađa mrežu gostiju. Domaći su osjetili priliku pa su pojačali pritisak. Tri minute prije kraja trećine Dziov je asistirao Aniću za treći pogodak "crveno-belih".

Lošim vijestima po Zagrepčane tu nije bio kraj. U 18. minuti na klupu za kažnjene sjeda Novak. Crvena zvezda je navalila prema vratima gostiju no Mladost se uspjela nekako obraniti čime je sačuvala kakve-takve izglede za povratak u utakmicu. Uskoro je završila trećina pa su umorni mladostaši mogli predahnuti prije nastavka utakmice. Beogradski sastav je u dvadeset minuta igre natpucao "mamute" sa 17:3 što dovoljno govori o odnosu snaga na ledu.

Druga trećina nije dobro počela za "mamute". Prekršaj Cerovečkog u 21. minuti smjesta je ugurao "žute" u njihovu trećinu pa su zvezdaši mogli početi s opsadom. Mladost se i iz ove opasnosti izvukla bez paka u mreži no Beograđani su zadržali napadački zamah. Prilike pred vratima gostiju nizale su se jedna za drugom no Štimac-Rojtinić je zajedno sa svojim suigračima davao sve od sebe ne bi li što duže spriječavao domaće da ne pobjegnu s rezultatom. Zagrepčani su se uspješno branili sve do 28. minute kad je Novaković na asistenciju Brkušanina povećao prednost Crvene zvezde.

Domaći nisu popuštali s pritiskom pa su se mladostaši sve teže nosili s naletima "crveno-belih". Prekršaj Luke Kramarića šest minuta prije kraja trećine poslužio je kao okidač za obračun pred klupom gostiju. Kad su suci rastavili suparnike, Kramarić je pošao odslužiti dvije minute i disciplinsku kaznu zbog prekršaja, Anić je dobio dvije minute zbog obračuna, a za Cerovečkog je utakmica završila jer se u okršaj s Anićem upustio dok je bio na klupi za pričuve. Crvena zvezda je sada imala igrača više u iduće četiri minute.

Mladostaši su se uspješno obranili tijekom prve dvije minute s igračem manje no kad su počele teći druge dvije minute kazne za Cerovečkog, Daniel je asistirao Gajdašu za peti pogodak "crveno-belih". Zagrepčani su sada mogli odigrati završnicu trećine s punom postavom pa su nešto lakše odbijali nalete domaćih. U preostale tri i pol minute do odlaska na odmor, Mladost je sačuvala svoju mrežu. Završetkom trećine objema je momčadima bilo sasvim jasno čijom će pobjedom utakmica završiti. Preostalo je samo vidjeti koja će biti konačna razlika i hoće li "mamuti" postići barem počasni pogodak.

Zagrepčani su u posljednju trećinu ušli sa samo 13 igrača jer je Cerovečki bio u svlačionici, a Luka Kramarić još uvijek na klupi za kažnjene. Istovremeno je došlo i do promjene između vratnica. Umjesto Štimca-Rojtinića, u igru je ušao Goršić. Beograđani su i u treću dionicu susreta ušli napadački pa im je trebala samo minuta da zatresu mrežu "žutih". Čegrincev je na asistenciju Brkušanina postigao šesti pogodak domaćih. Dvije minute kasnije, pak se ponovo našao u mreži Mladosti, a strijelac je bio Dziov. Dvadesetak sekundi kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Ivšac. Unatoč teškom položaju u kojem su se našli, mladostaše nije napustio borbeni duh pa su uspješno izdržali još dvije minute s igračem manje.

Kad je u 50. minuti prekršaj napravio Gajdaš, "mamuti" su se ponadali da bi mogli postići počasni pogodak. Pak se nakon manje od minute igre doista našao u mreži, ali onoj zagrebačkoj. Sabadoš je oduzeo pak "žutima" i sjurio se sam prema vratima te svladao Goršića. Uzdrmana Mladost nije ništa stigla napraviti u preostalom razdoblju s igračem više. Dvije i pol minute kasnije, isključenje Kulešova dalo je novu priliku za pogodak "žutih". Međutim, Zagrepčanima ništa nije polazilo za rukom, a i umor je sve više dolazio do izražaja.

Minutu po izjednačenju snaga na ledu, Crvena zvezda postavlja konačnih 9:0. Kerezović je asistirao Brkušaninu i pak se našao u gostujućoj mreži. Do kraja susreta ostalo je manje od tri minute unutar kojih je Mladost izbjegla dvoznamenkasti poraz. Beograđani su u ovoj utakmici u potpunosti opravdali ulogu favorita te su se dodatno učvrstili na vodećem mjestu u poretku. Na drugoj strani, mladostaši su se još na početku sezone trebali dogovoriti da li im više odgovara da dva puta putuju u Beograd i Novi Sad ili dvostruki program. Budući da je i za novosadski i za beogradski vikend bilo teško skupiti momčad, jedini zaključak koji se nameće je da ovakve vikende ubuduće treba izbjegavati.