Držali se do pola

IHL CZ Mla 181209Mladost je pretrpjela uvjerljiv poraz i u drugoj utakmici u Beogradu. Vodeća momčad prvenstva slavila je u Pioniru sa 7:2 i ispratila Zagrepčane praznih džepova put Velesajma. Međutim, mladostaši su ovog puta ostavili daleko bolji dojam, održavajući rezultatsku ravnotežu tijekom polovice susreta. Domaći su svoju nadmoć u kvaliteti, izdržljivosti i brojnosti naplatili tek u posljednjih dvadeset minuta. "Mamuti" su poveli sredinom prve trećine, a Crvena zvezda je do odmora stigla samo izjednačiti. Sredinom druge trećine Beograđani prelaze u vodstvo no gosti su ubrzo poravnali. "Crveno-beli" su se uskoro vratili u vodstvo kojeg više nisu ispuštali. Neizvjesnost je potrajala samo do uvodnih minuta zadnje trećine kad su domaći s dva zgoditka otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Sredinom trećine, Crvena zvezda u kratkom razmaku postiže dva pogotka čime postavlja konačni rezultat.

Crvena zvezda - Mladost 7:2 (1:1, 2:1, 4:0)

Crvena zvezda: Ranković, Mitić - Gajdaš,
Kulešov, Kerezović, Čegrincev, Brkušanin - Podunavac, Novaković U., Zwick, Sabadoš, Daniel - Anić, Španjević, Dragović, Dziov, Vukičević - Marković, Vuković, Mašić, Ristić, Janković. Trener: Rus

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić -
Đerek, Kramarić L., Trstenjak T., Novak, Cerovečki R. - Premerl, Borić, Šutevski, Martinić, Ivšac - Janjatović, Grgurić, Kramarić N., Lovak. Trener: Smerdelj

Beograđani su pobjedom u utakmici dan ranije povećali svoju prednost na ljestvici. Crvena zvezda je sada imala 9 bodova i utakmicu više od Triglava na drugom mjestu. Nakon pobjede nad Zagrepčanima, prvi strijelac "crveno-belih" i dalje je bio Rus Čegrincev s 21 bodom, ispred Brkušanina s 20 te Čeha Daniela s 14. Među braničima, po učinkovitosti su se istaknuli Podunavac s 12 bodova te Rus Gajdaš s 8. Vratar Ranković i dalje ima više od 92% obrana. Trener Rus je na led izveo istih 22 igrača kao i u prethodnom dvoboju što znači da je i dalje imao na raspolaganju sve standardne igrače.

Popisu standardnijih izostalih igrača na kojem su se nalazili braniči Matošić, Nikša Trstenjak i Nikola Cerovečki te napadači Mirić, Grahovar i Hanžek, pridružio i napadač Manzoni koji nakon subotnje utakmice nije mogao zaigrati i u nedjeljnoj. Budući da Zagrepčani u prethodnoj utakmici nisu postigli nijedan pogodak, Mirić i Novak sa po 13 bodova su i dalje predvodili strijelce Mladosti, a slijedio ih je branič Nikša Trstenjak s 11 bodova te Plahutar i Robert Cerovečki sa po 8. Vratar Štimac-Rojtinić je malo pokvario svoj postotak obrana pa je sada imao 90,3% uz 6 ostvarenih pobjeda.

Za razliku od prve utakmice u kojoj su pokušali pratiti domaće u klizanju, Zagrepčani su se nakon subotnje "porcije" prilagodili svojim trenutnim mogućnostima u odnosu na hokejaše Crvene zvezde. Beograđani su poslije visoke pobjede u prethodnoj utakmici, zaključili da im od ove Mladosti ne prijeti nikakva opasnost. "Mamuti" su od početka susreta bili u podređenom položaju, trošeći svo vrijeme i energiju na ispunjavanje obaveza u obrani. Naleti "crveno-belih" nizali su se jedan za drugim, a Mladost je disciplinirano odbijala protivničke napade oslanjajući se na raspoloženog Štimca-Rojtinića.

U jeku ofanzive domaćih, vodeći pogodak postigli su Zagrepčani. Cerovečki je udarcem iskosa s desne strane iznenadio Rankovića. Crvena zvezda se nije previše obazirala na ovaj događaj nego je nastavila s pritiskom u napadačkoj trećini. Nije prošla ni minuta, a Lovak je ispucao pločicu preko ograde pa su Beograđani ostali s igračem više. Zvezdaši su dvije minute opsjedali vrata gostiju, ali im nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost. Minutu i pol nakon izjednačenja snaga na ledu domaći griješe pri letećoj izmjeni pa su "mamuti" dobili priliku povećati vodstvo.

Sad je došao red na "crveno-bele" da pokažu svoju vještinu u obrani s igračem manje. Unatoč uloženom naporu, "žutima" nije uspjelo pretvoriti brojčanu prednost u pogodak. "Kazna" za ovaj propust ubrzo je stigla Zagrepčane. Nakon kombinacije ruskog braničkog dvojca, Štimac-Rojtinić je obranio udarac s plave linije no Zwick je bio najspretniji pred vratima pa je pospremio odbijanac u mrežu. Minutu i pol kasnije, pred vratima gostiju došlo je do naguravanja Premerla i Vukičevića pa su suci obojicu poslali na klupe za kažnjene. Mladostašima nije previše odgovarala igra četvorice protiv četvorice, ali su ipak uspjeli sačuvati svoju mrežu do završetka trećine.

Unatoč podređenom položaju u kojem su proveli najveći dio prve trećine, Zagrepčani su mogli biti zadovoljni svojim učinkom. Održali su rezultatsku ravnotežu protiv najjače momčadi u ligi s petoricom juniora u sastavu koji nije imao ni tri petorke. U domaćem taboru još nije bilo razloga za zabrinutost jer su Beograđani računali na svoju bolju fizičku pripremljenost i znatno dulju klupu. Crvena zvezda je i u nastavku imala više od igre no "mamuti" su podigli razinu igre u obrani pa je posljedično i Štimac-Rojtinić imao manje posla nego u prvih dvadeset minuta.

Neprekidni pritisak domaćih na protivničku polovicu leda prije ili kasnije je morao uroditi plodom. U 28. minuti Čegrincev je zaustavio pak ispucan od strane "žutih" nakon čega je uputio udarac prema vratima kojeg Kerezović skreće u mrežu. Beograđani su nastavili s naletima ne bi li prelazak u vodstvo iskoristili kako bi slomili otpor mladostaša. Međutim, u 31. minuti Zagrepčani su izjednačili. Luka Kramarić je uzeo pak na svojoj plavoj liniji nakon čega izvodi slalom kroz postavu "crveno-belih" kojeg završava preciznim udarcem u rašlje.

Minutu i pol kasnije, suci su protiv Mladosti dosudili nesvakidašnji prekršaj. Štimcu-Rojtiniću je ispala palica pa mu je Luka Kramarić predao svoju. Vratar "žutih" je nastavio braniti s igračkom palicom sve dok opasnost po njegova vrata nije prošla. Branič gostiju je potom uzeo vratarsku palicu kako bi je predao svom vrataru no suci su u skladu s pravilom 38.IX koje zabranjuje igračima da u bilo kojem trenutku uzme vratarsku palicu dosudili kaznu. Na klupu za kažnjene je stoga u 32. minuti sjeo Premerl. Zagrepčani su se uspješno branili gotovo minutu i pol, a onda je Kulešov s desne strane poslao pak po plavoj liniji do Gajdaša koji ispaljuje projektil ravno u mrežu gostiju.

Crvena zvezda je vratila minimalnu prednost, a do kraja trećine je ostalo manje od sedam minuta. Beograđani su imali najbolju namjeru povećati razliku prije zadnje trećine no uporni mladostaši se nisu predavali. Unatoč pritisku "crveno-belih", Mladost je nastavila s discipliniranom igrom u obrani pa zvezdašima nije pošlo za rukom odlijepiti se prije drugog odmora. Domaći su morali i u treću dionicu susreta ući maksimalno ako su željeli osigurati bodove koje su već unaprijed upisali. Na drugoj strani, Zagrepčanima nije preostalo ništa drugo nego nastaviti s požrtvovnom igrom u obrani i vrebati svaku priliku za protunapad.

Vodeća momčad prvenstva je u zadnju trećinu ušla svom snagom i već u prvoj minuti postigla pogodak. Kerezović je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavoj liniji. Podunavac je ispalio projektil kojeg Dziov skreće u mrežu. Tri minute kasnije, pak se ponovo našao u mreži "žutih". Nakon kombinacije Brkušanina i Čegrinceva, pločicu je u mrežu pospremio Novaković. Mladost se sada našla u nezavidnom položaju. Nada u povoljan ishod se praktički ugasila pa se trebalo pribrati kako bi se izbjegao pad borbenog morala koji uvijek može dovesti do raspada igre.

Prekršaj Kulešova u 49. minuti dao je tračak nade "mamutima" kako bi mogli vratiti neizvjesnost u utakmicu. Međutim, Crvena zvezda nije dopustila gostima da zaprijete očekivanoj pobjedi domaćih. Nakon izjednačenja snaga na ledu, suparnici su ušli u drugi dio trećine sa značajnom prednosti "crveno-belih". U međuvremenu, Štimca-Rojtinića je između vratnica zamijenio mladi Goršić. Čim su se snage na ledu izjednačile, Beograđani su povećali prednost. Brkušanin je uposlio Čegrinceva koji izlazi sam pred vrata i pogađa mrežu.

Samo 17 sekundi kasnije, Goršić je ponovo morao vaditi pak iz mreže. Gajdaš je raspalio prema vratima, a Daniel skrenuo pak u gol. Do kraja dvoboja je ostalo manje od devet minuta, a Mladost je srljala u novi potop. Međutim, "mamuti" su zbili redove i pomogli svom nezagrijanom vrataru da skupi par obrana i vrati samopouzdanje. Uskoro su se mladostaši vratili u rutinu iz prve dvije trećine u kojima su obrambeno dobro parirali vodećoj momčadi prvenstva. Prekršaj Španjevića u zadnjoj minuti dao je priliku "žutima" da ublaže poraz no obrana domaćih ponovo je obavila svoju zadaću.

Crvena zvezda je novom pobjedom povećala razliku u odnosu na Triglav na velikih 12 bodova. Istina, "orlovi" imaju dvije utakmice manje no to je još uvijek premalo da bi ozbiljnije ugrozili vodstvo Beograđana na ljestvici. Mladost je po očekivanju upisala dva poraza no ostaje žal što se nije moglo postaviti najjači mogući sastav. Dvostruki program štedi novac, ali sa sportske strane gledišta ima smisla samo ako su igrači voljni posvetiti vikend hokeju. U protivnom, momčad se krpa, a rezultat trpi.