Bodom zaključili godinu

IHL Sla Mla 181229Mladost je u posljednjoj utakmici u 2018. gostovala u Zalogu kod Slavije. Zagrepčani su pružili dobru igru u utakmici koja nije obilovala zgodicima, ali je zato bila neizvjena i uzbudljiva do samog završetka. Prvih dvadeset minuta protekle su u znaku domaćih koji su imali više od igre, ali pritom nisu bili učinkoviti. Mladost je sačuvala svoju mrežu netaknutom pri čemu je nerijetko znala zaprijetiti i protivniku. Nastavak susreta sličio je na prvu trećinu, s bitnom razlikom što su Ljubljančani sredinom druge trećine poveli. Posljednja trećina donijela je obostrano otvorenu igru u kojoj nije bilo zgoditaka sve do same završnice kad "mamutima" polazi za rukom izjednačiti. Mladost je sačuvala svoju mrežu sve do produžetka. Dodatno vrijeme nije potrajalo ni punu minuti prije nego što je Slavija postigla pobjednički pogodak.

Slavija Junior - Mladost 2:1 (0:0, 1:0, 0:1, 1:0) PP

Ljubljana, dvorana u Zalogu, 29.12.2018.

Mladost 4 min

Slavija Junior: Sotlar, Lajevec - Ščap, Zibelnik, Čampa, Humar, Gorše - Kompolšek, Poklukar, Sitar, Vidic, Lapornik - Miklavčič, Leben, Pušenjak, Skerlep, Ferle - Pogačar. Trener: Rekelj

Mladost: Štimac-Rojtinić, Tomić - Đerek, Trstenjak N., Mirić, Novak, Hanžek - Borić, Delić, Trstenjak T., Cerovečki R., Plahutar - Premerl, Kramarić L., Šutevski, Martinić, Čunko - Janjatović, Kozina, Kramarić N., Ivšac. Trener: Smerdelj

Prosinac nije bio uspješan za hokejaše Mladosti. "Mamuti" su prvi zimski mjesec otvorili s dva teška, premda očekivana poraza od Crvene zvezde u beogradskom vikendu. Zagrepčani su se na Velesajam vratili sa 16 pakova u prtljažniku, a iduću utakmicu su odigrali protiv susjeda na ljestvici, Medveščaka. Hrvatski prvaci zabilježili su sigurnu pobjedu od 5:2 te su se približili mladostašima na četiri boda razmaka. Mladost je u Zalog stigla kao šesta momčad na ljestvici s pet bodova manje od Slavije koja se s utakmicom manje nalazila na petom mjestu. U dosadašnjem tijeku prvenstva, Zagrepčani su odigrali dvije utakmice sa Slavijom. Na Velesajmu su izgubili s 4:2, a u gostima čak 6:0.

Nakon 17 odigranih utakmica najučinkovitiji strijelci bili su Novak s 15 i Mirić s 14 bodova, a slijedio ih je branič Nikša Trstenjak s 11. Među napadačima istaknuo se i Robert Cerovečki s 10 bodova, a među braničima Matošić i Luka Kramarić sa po 5 bodova. Vratar Štimac-Rojtinić upisao je 6 pobjeda uz 89,7% obrana. Od standardnijih igrača, nedostajali su braniči Matošić i Nikola Cerovečki te napadač Lovak. U odnosu na sastav koji je poražen od Medveščaka, trener Smerdelj je zadržao prvu navalu, dok su Tomo Trstenjak i Martinić zamijenili mjesta između druge i treće navale. Četvrti napad je također zaigrao u istom sastavu. Izostanak Matošića, nadoknađen je povratkom iskusnog Delića u drugi branički par, dok su prvi i treći ostali u istom sastavu. U skladu s dosadašnjim pravilom, Goršića je na mjestu pričuvnog vratara zamijenio Tomić.

Slavija je također odigrala tri utakmice tijekom posljednjeg mjeseca u godini. Ljubljančani su prvo izgubili kod kuće od Zagreba sa 7:5, nakon čega su imali stanku zbog sudjelovanja slovenske mlade reprezentacije na svjetskom prvenstvu divizije IB. Natjecanje su nastavili porazom u Celju s 2:1 u produžetku, a u posljednjem susretu pred dvoboj s "mamutima", Slavija je izgubila u Kranju s 5:3. Ljubljančani su se nalazili na petom mjestu s bodom manje od Celja i Zagreba. Najučinkovitiji igrači Slavije su napadači Gorše i Čuden s 15 odnosno 13 bodova. Slijedi ih branič Kompolšek s 12. Među napadačima istaknuo se i Sitar s 10 bodova, a u obrani Bernard s 8. Od standardnijih igrača, treneru Rekelju nedostajali su prvi vratar Pavlič, napadači Čuden, Ilovar i Vidic te branič Bernard.

Slavija je od samog početka žestoko krenula prema vratima gostiju, nastojeći što brže slomiti protivnički otpor. Štimac-Rojtinić je u prvih par minuta skupio nekoliko obrana. Istaknuo se u drugoj minuti kad je Vidic opalio slijeva te minutu kasnije kad je zaustavio snažan udarac Skerlepa iz sredine. Pritisak "crnih" doveo je i do prekršaja Martinića u trećoj minuti. Gorše je u četvrtoj minuti zamalo doveo domaće u vodstvo no vratar "žutih" je odličnom obranom sačuvao svoju mrežu. Ljubljančani su do kraja brojčane prednosti propisno izrešetali gostujućeg vratara no nisu ga uspjeli svladati.

Domaći su nastojali zadržati napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Čampa je u šestoj minuti tukao slijeva, ali Štimac-Rojtinić je i dalje bio na visini zadatka. Mladostaši su dobro pamtili prethodno gostovanje u Zalogu kad se njihov otpor slomio već u prvoj trećini pa su odustali od pasivne obrane i zapodjenuli otvoreni boj s "crnima". Ubrzo se razvila ravnopravna borba u kojoj su se akcije smjenjivale na obje strane. Sada je i Sotlar imao prilike pokazati svoje vještine. Unatoč obostrano napadačkoj igri, mreže su na ulasku u drugi dio trećine još uvijek bile netaknute.

Slavija je od sredine prve trećine pojačala tempo pa je Štimac-Rojtinić ponovo bio na "streljani". Poklukar je u desetoj minuti tukao slijeva, a dvije minute kasnije, vratar "žutih" brani i opasan udarac Ščapa s lijevog krila. Malo kasnije prema vratima Mladosti poletio je i projektil kojeg je s plave linije ispalio Humar. "Mamuti" su se izvukli neoštećeni iz ove kanonade, a ofanzivu domaćih prekinuo je Cerovečki neugodnim udarcem iz sredine. Idućih par minuta nije bilo previše prilika za pogotke, ali je u 14. minuti Kozina zaprijetio udarcem s plave linije. Bila je to najava uzbudljive završnice prve trećine.

Kompolšek je u 16. minuti povukao protunapad kojeg završava snažnim udarcem sdesna no Štimac-Rojtinić je bio na mjestu. Slavija je nastavila s pritiskom no Mladost je smjesta uzvratila s nekoliko vlastitih prigoda. Mirić je u 18. minuti obišao vrata i uposlio Novaka pred vratima no Sotlar odbija pak ponovo do Novaka koji još jednom puca prema vratima. Sotlar je poklopio pak, a potom ga pokušao vratiti u igru no tu se našao Cerovečki kojem također nije pošlo za rukom ugurati pak preko crte gola. Minutu kasnije Čunko završava svoj protunapad udarcem iz sredine, a trećinu je zaključio Luka Kramarić pokušajem s plave linije.

Mladost je mogla biti sasvim zadovoljna svojom izvedbom u prvih dvadeset minuta. Zagrepčani su ne samo sačuvali svoju mrežu nego su u više navrata zaprijetili protivničkim vratima. Pritom su održali samodisciplinu  i u velikoj mjeri izbjegli klupu za kažnjene. Bilo je za očekivati da će domaći u nastavku susreta krenuti još napadačkije ne bi li došli do vodstva koje bi ih približilo željenoj pobjedi. Slavija je bolje otvorila drugu trećinu. Lapornik je u 22. minuti završio protunapad opasnim udarcem iz sredine. Štimac-Rojtinić je potom skupio još par obrana od kojih izdvajamo onu u 24. minuti kad je "skinuo" udarac Čampe nakon solo prodora.

Zagrepčani su do izražaja došli tek nakon pet minuta igre, a prekršaj Sitara u 26. minuti dao im je priliku za prelazak u vodstvo. Gosti se nisu najbolje snašli s igračem više pa je Štimac-Rojtinić tijekom iduće dvije minute imao više posla od svog kolege na drugoj strani. Vratar "žutih" naročito se istaknuo obranivši udarac Vidica nakon solo prodora protivničkog napadača. "Mamuti" su samo jednom zaposlili Sotlara prije nego što su se snage na ledu ponovo izjednačile. Čim su zaigrali u punom sastavu, domaći su preuzeli inicijativu. "Crni" su u kratkom razdoblju stvorili više prigoda, od kojih je najizglednija bila u 30. minuti kad je Humar opalio iz sredine, a Štimac-Rojtinić odličnom obranom sačuvao svoja vrata.

Mladost je na trenutak prekinula nalete domaćih u 31. minuti kad je Mirić zaprijetio opasnim udarcem sdesna. Slavija se odmah potom vratila u napadačku trećinu pa se Štimac-Rojtinić opet našao pod paljbom. U kratkom je razmaku skupio nekoliko obrana pri čemu ga je Zibelnik zamalo iznenadio udarcem s plave linije u 32. minuti. Minutu kasnije, pritisak "crnih" naposljetku je urodio plodom. Gorše je uposlio Čampu koji s desnog krila daje pak poprijeko na lijevu stranu odakle ga Humar zakucava u rašlje. "Mamuti" se nisu obeshrabrili zbog primljenog zgoditka pa je Martinić već u idućem napadu zaprijetio udarcem iz sredine kojeg je Sotlar uspio zaustaviti.

Sada se razvila obostrano otvorena igra u kojoj su se prilike smjenjivale čas na jednoj, čas na drugoj strani. Najbliži pogotku bio je Humar koji je u 34. minuti opalio iz sredine i pogodio stativu od koje se pak odbio u prečku pa natrag u igru. Minutu kasnije je Tomo Trstenjak udarcem sdesna zamalo iznenadio Sotlara. U nastavku napada blizu je izjednaćenju bio i Plahutar koji je udarcem iskosa s lijeve strane pokušao svladati vratara "crnih". Prekršaj Miklavčiča u 36. minuti dao je gostima priliku za izjednačenje. Budući da se radilo o nabijanju na ogradu, branič Slavije zaradio je i disciplinsku kaznu.

Zagrepčani su ozbiljno shvatili ponuđenu priliku pa su navalili iz sve snage prema vratima domaćih. Sotlar se našao na mukama braneći jedan udarac za drugim, a najteže mu je bilo u 37. minuti kad je Novak od iza gola uposlio Plahutara pred vratima no napadač "žutih" nije bio uspješan. Slavija se uspjela nekako obraniti s igračem manje, a kad su obje momčadi zaigrale u punim sastavima, završnica trećine protekla je u visokom tempu. Prilike su se nizale na obje strane no vratari su i dalje bili na visini zadatka. Na drugi odmor se pošlo s minimalnom prednosti Ljubljančana.

Unatoč stečenom vodstvu, domaći nisu mogli biti do kraja zadovoljni, jer je ishod i dalje bio neizvjestan. Mladost je pokazala da se može nositi sa Slavijom i na njenom ledu pa je ostalo za vidjeti imaju li Zagrepčani dovoljno energije za posljednju trećinu. Mirić je već u 41. minuti pokazao u protunapadu da su gosti i dalje voljni za borbu. Ljubljančani su uzvratili preko Skerlepa udarcem iz sredine minutu kasnije. "Crni" su u još par navrata ugrozili protivnička vrata, a onda je Mladost krenula u veliku protuofanzivu. Naleti "žutih" nizali su se jedan za drugim pa je samo raspoloženi Sotlar stajao između Mladosti i izjednačenja. "Mamuti" su najbliže poravnanju bili u 45. minuti kad je Mirić tukao s desnog krila.

Minutu kasnije bilježimo projektil Poklukara s plave linije na što su gosti uzvratili preko Mirića koji je dvaput gađao iz neposredne blizine, ali bez uspjeha. Prekršaj Luke Kramarića ostavio je Zagrepčane s igračem manje. Slavija je dobila priliku riješiti utakmicu. Čampa je već u 46. minuti raspalio iz sredine no Štimac-Rojtinić je bio spreman. Vratar gostiju zaustavio je još par udaraca prije nego što se branič "žutih" vratio u igru. Suparnici su po izjednačenju snaga na ledu nastavili s ravnopravnom borbom. Obrana Mladosti opasno je živjela u 51. minuti.

Prvo je Sitar izašao sam pred gol no vratar "mamuta" je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Malo kasnije, Lapornik se našao pred vratima, ali Štimac-Rojtinić je ponovo bio na visini zadatka. Vrijeme je isticalo za mladostaše koji su morali krenuti u napad ako su željeli nešto izvući iz ove utakmice. Hanžek je u 52. minuti zaprijetio udarcem iz sredine, a Sotlar je potom skupio još par obrana. Ljubljančani nisu htjeli dopustiti da im planirani bodovi izmaknu iz ruku pa su još jednom pritisnuli "žute". Štimac-Rojtinić je poput hobotnice hvatao pakove lijevo i desno ne bi li zadržao svoju momčad u utakmici.

"Mamuti" su u završnici trećine krenuli na sve ili ništa. Sotlar je skupio još par obrana, a onda je u 57. minuti Cerovečki prošao po desnom krilu i snažnim udarcem zakucao pak u mrežu iza vratara domaćih. Slaviju je uzdrmao ovaj pogodak pa nije bila u stanju ponovo pojačati tempo. Obje su momčadi sada više pazile da im se ne "zalomi" kakav neočekivani pak u vlastitoj mreži. Posljednju ozbiljniju prigodu prije kraja trećine imao je Ščap čiji je snažan udarac s plave linije Štimac-Rojtinić ukrotio. Zagrepčani su tako iz trećeg pokušaja došli do prvog boda protiv Slavije, a ostalo je za vidjeti kome će pripasti treći bod. Produžetak je trajao samo 38 sekundi. Mladostaši su osvojili pak i otklizali s njim u svoju trećinu gdje su im ga domaći oteli. Humar je iz lijevog kuta pronašao Ščapa u sredini koji preciznim udarcem donosi pobjedu "crnima".

Pobjeda Celja u Kranju povećala je razmak između Celjana i Slavije na dva boda. Budući da Vojvodina nije doputovala u Zagreb na okršaj s "veprovima", Zagreb je također povećao razmak u odnosu na Ljubljančane. Slavija je u svakom slučaju i dalje u borbi za jedno od mjesta između drugog i petog. Mladostaši mogu biti zadovoljni što su prekinuli niz poraza i pokazali sami sebi da se mogu nositi i sa slovenskim momčadima. "Mamuti" su i dalje šesti s malim izgledima da će se uspeti na ljestvici no važnija od mjesta u poretku im je spoznaja o vlastitim mogućnostima što će im dobro doći kako u doigravanju IHL-a, tako i u izvjesnom okršaju s Medveščakom u doigravanju za naslov hrvatskog prvaka.