Propustili priliku za bodove

slavija zagreb sijecanjZagreb je u prvoj ovogodišnjoj utakmici propustio upisati pobjedu kojom bi zasjeo na drugo mjesto u poretku IHL-a. "Veprovi" su u jedinoj odigranoj utakmici 17. kola gostovali u Ljubljani. Zagrepčani su tijekom prvih dvadeset minuta u potpunosti nadigrali Slaviju. Gosti su poveli prvom dijelu trećine da bi u drugih deset minuta još dvaput zatresli protivničku mrežu. Ljubljančani su u nastavku krenuli na sve ili ništa i za samo pet minuta s dva pogotka uhvatili priključak sa zagrebašim. Do sredine druge trećine domaći su izjednačili, a neposredno pred odlazak na drugi odmor, Slavija prelazi u vodstvo. "Veprovi" su se pribrali u zadnjoj trećini pa su, unatoč inicijativi protivnika, uspjeli izjednačiti u prvom dijelu trećine. Svi pokušaji Ljubljančana da osiguraju pobjedu u 60 minuta nisu urodili plodom. Suparnici su produžetak odigrali oprezno, bez previše prigoda za pogodak. Slavija je u raspucavanju bila uspješnija pa joj ostaju na računu dva boda dok se "veprovi" na Velesajam vraćaju sa samo jednim bodom.

Zagreb 10 min

Slavija junior: Sotlar, Lajevec - Ščap, Zibelnik, Čampa, Humar, Gorše - Kompolšek, Bernard, Sitar, Vidic, Lapornik - Miklavčič, Leben, Pušenjak, Ilovar, Ferle - Poklukar, Povše, Skerlep, Pogačar. Trener: Rekelj

Zagreb: Hergešić-Adamović, Filipec - Srketić, Kegalj, Jačmenjak, Blagus, Novotny - Videk, Stančić T., Krikšić, Jarčov F., Kaleb - Čizmadija, Jović, Stančić P. Trener: Miljak

"Veprovi" su u Ljubljanu doputovali kao treća momčad u poretku s 28 bodova iz 15 utakmica. Zagrepčani su za Triglavom zaostajali sa samo jedan bod, dok je Celje imalo isti broj bodova, ali i tri utakmice više. Zagreb je bio aktivan tijekom prosinca. Na početku su svladali Slaviju u Zalogu sa 7:5. Potom su izgubili od gradskog suparnika Medveščaka sa 6:5 u produžetku, nakon čega su zaskočili Triglav u Kranju sa 7:5. Uslijedio je vikend u Beogradu s dva očekivano visoka poraza od Crvene zvezde. Umjesto zaključne utakmice u 2018. s Vojvodinom, na Velesajam je stigla vijest da Novosađani neće isklizati u Zagrebu. "Veprovi" su dosad dva puta odmjerili snage s Ljubljančanima. Oba puta su slavili gosti. Uz već spomenutu pobjedu zagrebaša, Slavija je trijumfirala sa 6:5 na Velesajmu.

Najučinkovitiji zagrebaši bili su Blagus s 31 i Jačmenjak s 30 bodova. Slijedio ih je Filip Jarčov s 14 bodova dok su se među braničima istaknuli Tibor Stančić s 11 i Srketić s 9 bodova. Vratar Hergešić-Adamović je upisao 7 pobjeda uz 88,8% zaustavljenih udaraca. Trener Miljak u Ljubljani nije mogao računati na puni sastav. Od standardnijih igrača nedostajali su braniči Škrapec i Polašek te napadači Novak, Tadić i Luka Jarčov. Propast profesionalnog pogona Medveščaka i dalje je imala utjecaja na spremnost hokejaša Zagreba jer su Jačmenjak, Luka i Filip Jarčov te Kegalj usporedno nastupali u EBEL-u i IHL-u što se moralo odraziti na njihovu izvedbu.

Slavija je nakon gubitka boda od Mladosti u prethodnom kolu, svakako nastojala protiv Zagreba nadoknaditi manjak na bodovnom računu. Ljubljančani su trenutno držali peto mjesto s 26 bodova, dva manje od gostiju. Mogućom pobjedom, domaći bi preklizali ne samo "veprove" nego i Celjane te bi se izjednačili s Triglavom na drugom mjestu. Najveću prijetnju vratima Zagreba predstavljao je Gorše koji je u dosadašnjem tijeku prvenstva upisao 16 bodova. U stopu su ga pratili Čuden s 13 bodova i branič Kompolšek s 12. Iz drugog plana prijetili su i Humar s 11 bodova i Sitar s 10. Od standardnih igrača u postavi Slavije nije bilo prvog vratara Pavliča i napadača Čudena.

Suparnici su žustro ušli u dvoboj pa je već u drugoj minuti isključen Vidic. Zagrebaši su spremno postavili igru u napadačkoj trećini no domaći su se uspješno obranili od protivničke opsade. "Veprovi" su zadržali napadački zamah pa su tri minute nakon izjednačenja snaga na ledu prešli u vodstvo. Blagus je na asistenciju Tibora Stančića svladao Sotlara. Ljubljančanima se nije svidjelo biti u zaostatku pa su ubrzali igru nastojeći što prije izjednačiti. "Veprovi" su prihvatili protivnički ritam, a s njime i veću razinu agresivnosti u igri. Nakon prekršaja Ferleta u 12. minuti Krikšić je uzvratio iz čega se razvio okršaj dvojice hokejaša. Suci su poslije obračuna obojicu poslali na klupe za kažnjene.

Tijekom iduće četiri minute suparnici su vodili ravnopravnu borbu tijekom koje su se prilike smjenjivale na obje strane no mreže su ostale mirovati. Tridesetak sekundi nakon isteka kazni za dvojicu boraca, Zagreb je povećao svoju prednost. Kaleb je u 16. minuti uposlio Jovića koji pogađa mrežu "crnih". Ljubljančane je uzdrmao primljeni pogodak pa su gosti preuzeli inicijativu u završnici trećine. "Bijeli" su osjetili priliku da nanesu Slaviji dodatnu štetu prije odlaska na prvi odmor. Sotlar je skupljao obrane no u posljednjoj minuti trećine Zagreb je i po treći put zatresao mrežu domaćih. Kombinaciju Blagusa i Jačmenjaka preciznim je udarcem dovršio Novotny.

Slavija je u prvih dvadeset minuta pretrpjela trostruki udar pri čemu je bila i ptopuno nadigrana. Zagrebaši su, unatoč oslabljenom sastavu, stekli značajnu prednost za nastavak susreta. Gostima je možda trebao samo još jedan pogodak da potpuno slome otpor Ljubljančana i osiguraju vrijedna tri boda. Događaji su se u nastavku susreta ipak odvijali potpuno drugačije. Već u tridesetoj sekundi druge trećine, domaći su tijekom isključenja Blagusa sa zadrškom, zatresli mrežu Zagreba. Nakon kombinacije Čampe i Zibelnika, Humar je svladao čuvara mreže "bijelih".

Rano postignuti pogodak dao je dodatni poticaj "crnima". Slavija je nastavila s pritiskom i za manje od pet minuta obrana gostiju je ponovo pokleknula. Ovog puta u akciji su bili Lapornik i Sitar, a precizni strijelac bio je branič Kompolšek. Ofanzivu domaćih prekinulo je isključenje Čampe u 27. minuti. Ljubljančani su zaštitili svoja vrata, a dvadesetak sekundi po povratku u igru, Čampa je postigao izjednačujući zgoditak. Zagrebaši su za manje od deset minuta druge trećine ispustili prednost od tri gola i sada su se morali othrvati naletu raspoloženih Ljubljančana.

Pritisak Slavije nije jenjavao pa je u 31. minuti na klupu za kažnjene morao sjesti Videk. Domaći su žestoko navalili prema vratima gostiju. Udarci "crnih" sijevali su sa svih strana no Hergešić-Adamović je zajedno sa svojim suigračima sačuvao svoju mrežu. Iduće tri minute suparnici su proveli u igri s istim brojem igrača, a potom su naleti Slavije doveli do još jednog prekršaja Zagrepčana. Prekršaj Novotnog ostavio je goste s igračem manje. Opsada gostujućih vrata potrajala je pune dvije minute, ali su se zagrebaši još jednom izvukli iz nevolje.

Ljubljančani su zadržali napadački zamah pa je završnica prošla u znaku domaćih. U posljednjoj minuti trećine Gorše je na asistencije Zibelnika i Sitara zatresao mrežu Zagreba čime su domaći preokrenuli omjer. Slavija je u drugoj trećini ostvarila nesvakidašnji pothvat. Ljubljančani su zaostatak od tri gola pretvorili u minimalno vodstvo nakon dvadeset minuta potpune dominacije na ledenoj plohi. Zagrebaši su loše otvorili trećinu, a nakon toga je sve otklizalo nizbrdo. "Veprovima" je ipak ostala još jedna trećina za popravak.

Zagreb nije imao vremena za gubljenje pa je morao od početka juriti protivničko vodstvo. Naporima gostiju pomogao je prekršaj Vidica u 45. minuti. "Bijeli" su pritisnuli obranu Slavije, ali im nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost. Zagrepčani su zadržali napadački zamah i za minutu i pol uspjeli su ubaciti pak u mrežu. Blagus je na asistenciju Jačmenjaka vratio rezultat u ravnotežu. Ljubljančani su se željeli vratiti u vodstvo pa su pojačali tempo. Ofanziva domaćih nije urodila plodom, ali je prekršaj Keglja u 53. minuti doa novu priliku domaćima za povratak u vodstvo.

Zagreb se uspio obraniti s igračem manje pa se u završnicu trećine ušlo u rezultatskoj ravnoteži. Prilika za pogotke nije nedostajalo no kako se približavao kraj trećine tako su obje momčadi više vodile računa kako sačuvati bod nego riskirati sve za sva tri boda. Budući da odlučujućeg pogotka nije bilo, morao se igrati produžetak. Oprez je prevladavao u igri oba sastava i tijekom dodatnih pet minuta igre pa se do pobjednika moralo doći u raspucavanju. Odlučujući pogodak postigao je Ščap čime je donio pobjedu domaćima. Slavija se s nova dva boda izjednačila s Celjem na podjeli četvrtog i petog mjesta. Zagrebaši su osvojili bod kojim su se izjednačili s Triglavom na podjeli drugog mjesta. Zagrepčani i dalje pokazuju odlične igre čime služe kao najbolje opravdanje za dalji nastup svih zagrebačkih klubova u ovom natjecanju.