Nije sve crno

med slavija sijecanjDSMedveščak u EBEL-u proživljava teške trenutke no u Internacionalnoj ligi "medvedi" su 2019. otvorili pobjedom. Zagrepčani su isklizali u jakom sastavu i već u prvoj trećini se nametnuli suparniku. Unatoč premoći, domaći su tek u završnici prve trećine došli do prednosti. Slavija je u nastavku zaigrala bolje pa smo gledali obostrano otvorenu igru. Gosti su početkom druge trećine izjednačili, ali je Medveščak odgovorio s dva zgoditka pa je posljednju trećinu mogao dočekati s dobrim izgledima za uspjeh. "Medvedi" su na samom početku trećine povećali razliku na tri gola. Slavija je uzvratila napadačkom igrom kojom je smanjila zaostatak na sredini trećine. Zagrepčani su brzo vratili prednost na tri gola. Omjer se nije mijenjao sve do posljednje minute u kojoj su obje momčadi postigle po jedan pogodak za konačnih 6:3.

Medveščak - Slavija Junior 6:3 (1:0, 2:1, 3:2)

Slavija 18 + 10 (Zibelnik) min

Medveščak: Nikolić, Ružić I. - Šimunović, Senzel, Buković, Brenčun, Kovaček - Čepon, Belina, Janković, Simšič, Burazin - Sertić, Tadić, Paulović, Fičur, Čurčić - Babić, Belinić, Ružić L., Budak. Trener: Kolombo

Slavija Junior: Sotlar, Lajevec - Ščap, Zibelnik, Čampa, Humar, Gorše - Kompolšek, Poklukar, Sitar, Ilovar, Lapornik - Primar, Leben, Pušenjak, Čuden, Ferle - Skerlep, Vidic, Pogačar. Trener: Rekelj

Zagrepčani su Slaviju dočekali kao sedma momčad u poretku s 15 bodova iz samo 14 odigranih utakmica. Ispred njih se nalazila Mladost s 20 bodova, a iza samo Vojvodina s 5 bodova. "Medvedi" su tijekom prosinca odigrali samo tri utakmice. Prvog dana u mjesecu izgubili su na Velesajmu od Triglava s vaterpolskih 10:6, nakon čega su u još jednoj utakmici obilnoj zgodicima svladali Zagreb sa 6:5 u produžetku. Prošlu godinu hrvatski su prvaci zaključili pobjedom nad Mladosti s 5:2. U dosadašnjem tijeku prvenstva, Medveščak se dva puta sučelio Ljubljančanima. Na Velesajmu je bio 4:1 za Hrvate, a u Zalogu je Slavija bila uspješnija s 3:2 u produžetku.

Medveščakove strijelce predvodi Luka Mikulić s 19 postignutih bodova, a slijedi ga ofanzivni branič Vedlin sa 16. Među napadačima su se istaknuli i Buković s 8 te Kovaček sa 6 bodova, dok je u obrani po napadačkom učinku zapažen i Tadić s 4 asistencije. Prvi vratar Nikolić je upisao 5 pobjeda uz 89,98% zaustavljenih udaraca. Trener Kolombo je za ovu utakmici postavio jak sastav u kojem su svoje mjesto našli i igrači kojima je EBEL tijekom cijele sezone bio primarno natjecanje poput Simšiča, Fičura, Čepona i Jankovića. Nadalje, čak 13 igrača koji su isklizali protiv Slavije je dobilo priliku zaigrati u EBEL-u, a među njima je bio i srpski mladi reprezentativac Čurčić. Međutim, u redovima zagrebačke momčadi ipak su nedostajali i neki od standardnijih igrača poput braniča Vedlina, Pleška, Matišina i Smoleca te napadača Mikulića, Vuglača, Rakara i Domagoja Krivošića.

Slavija je ovom utakmicom zaključila "zagrebački niz" kojeg je započela kod kuće protiv Mladost krajem 2018. i nastavila sa Zagrebom u prvoj utakmici u 2019. Ljubljančanima je oba puta trebalo više od 60 minuta za pobjedu, a sada je Medveščak imao priliku "osvetiti" svoje sugrađane. Momčad iz Zaloga osvojila je 28 bodova i trenutno dijeli četvrto mjesto s Celjem dok im Triglav i Zagreb bježe za bod. Ljubljančanima bi bodovi iz "ledene" jako dobro došli u neizvjesnoj borbi za drugo mjesto u kojoj sudjeluje čak četiri momčadi. Najuspješniji strijelac gostiju bio je Gorše sa 17 bodova, a slijedili su ga Čuden i branič Kompolšek sa po 13 bodova. Istaknuli su se i Humar i Sitar sa po 12 bodova. Od standardnijih igrača u sastavu nije bilo prvog vratara Pavliča te braniča Miklavčiča i Bernarda.

Slavija je otvorila utakmicu općim napadom prema vratima Medveščaka. Ljubljančani su zasuli Nikolića kanonadom udaraca koja je od vratara domaćih zahtijevala svu njegovu vještinu kako bi je zaustavio. "Medvedi" su se teško nosili s naletima gostiju koji su svaki slobodni trenutak koristili kako bi ispalili projektil prema golu. Čuvar mreže "modrih" je u nepune četiri minute skupio čak šest obrana dok je njegov kolega na drugoj strani samo jednom bio prisiljen intervenirati. Zagrepčane je spasio tek prekršaj Zibelnika u četvrtoj minuti zbog kojeg je branič Slavije uz dvije minute zaradio i disciplinsku kaznu.

Janković je u petoj minuti zaprijetio udarcem sdesna i to je bilo sve od domaćih u dvije minute s igračem više. Slavija se nije samo branila nego je i s igračem manje bila spremna zaprijetiti protivničkim vratima. Medveščak je tek po izjednačenju snaga na ledu povezao svoje redove. Janković je udarcem iskosa s lijeve strane pogodio Sotlara u kacigu čime je dao znak za početak ofanzive "modrih". Zagrepčani su tijekom idućih nekoliko minuta u više navrata mogli doći u vodstvo no Sotlar je svaki put bio na mjestu. Pritisak domaći doveo je u 11. minuti do prekršaja Ferleta.

"Bijeli" su osvojili buli u svojoj trećini i prenijeli igru u protivničku trećinu odakle su zaprijetili vratima Medveščaka. U 12. minuti Čurčić je blokirao udarac gostiju nakon čega uzima pak, izvodi slalom kroz postavu Slavije i završava ga udarcem iz blizine. Nisu domaći stigli ništa više napraviti, ali su četiri sekunde prije izjednačenja snaga na ledu ipak iznudili isključenje Ilovara. Ovog puta "medvedi" su ozbiljno pritisnuli goste. Čepon je tukao prvo u 13. minuti s plave linije, a minutu kasnije s desnog krila no Sotlar je s dvije sjajne obrane sačuvao svoja vrata. Buković je zaprijetio udarcem slijeva u 15. minuti no pogotka nije bilo.

Odmah po izjednačenju snaga na ledu u prigodi se našao Ilovar no Nikolić brani njegov udarac slijeva. U 16. minuti, Medveščak dolazi u vodstvo. Čurčić je osvojio buli i uposlio Belinu koji daje pak nadesno odakle Fičur snažnim udarcem pogađa mrežu. Gostima je trebalo par minuta da se priberu, a onda se u 18. minuti Humar našao pred golom. Nikolić je obranio prvi, a potom i drugi udarac napadača "bijelih". Završnicu trećine obilježila je ravnopravna borba s prigodama na obje strane od kojih izdvajamo udarac Tadića s desnog krila. Točno minutu prije prvog odmora, na klupu za kažnjene sjeda Ščap.

"Medvedi" su žestoko navalili ne bi li povećali razliku prije druge trećine. U kratkom su razmaku stvorili nekoliko prigoda od kojih je najizgledniju imao Fičur kad je udarcem iz sredine pogodio stativu. Domaći su na odmor otišli s minimalnim vodstvom zbog kojeg su mogli biti sasvim zadovoljni. Slavija se pokazala kao čvrst protivnik, pun samopouzdanja koji je u Zagreb došao pobijediti. Zaostatak nakon dvadeset minuta igre je značio da će gosti u nastavku susreta zaigrati još agresivnije ne bi li preokrenuli omjer.

Ljubljančani su bez poteškoća odigrali prvu minutu druge trećine s igračem manje. Čim su se snage na ledu izjednačile, "bijeli" su krenuli prema naprijed. Nikolić je u par minuta skupio nekoliko obrana, a pritisak Slavije naposljetku je doveo i do isključenja Budaka u 24. minuti. Napadač "modrih" odsjedio je samo 16 sekundi prije nego što su gosti iskoristili brojčanu prednost. Čampa je ubacio pak pred vrata, a Čepon ga je nehotice poslao u vlastitu mrežu. "Medvedi" se nisu dali obeshrabriti nego su smjesta preuzeli inicijativu. U kratkom su roku stvorili više prigoda za povratak u vodstvo no Sotlar je bio na visini zadatka.

Uskoro se razvila ravnopravna borba u kojoj su obje strane imale svoje prilike za pogotke. Čuden je u 26. minuti zaprijetio s desnog krila, a poslije nekoliko prigoda pred oba gola, Sertić je u 28. minuti opasno zaprijetio udarcem sdesna. Nikolić se u idućem napadu morao dosta potruditi kako bi zaustavio pokušaj Goršeta s lijeve strane. Sreća se naposljetku osmjehnula "medvedima" u 29. minuti. Tijekom isključenja Ilovara sa zadrškom, Čurčić se našao iza gola odakle je uposlio Jankovića koji udarcem sdesna pogađa mrežu.

Ponovo je prošlo par minuta prije nego što su gosti pokušali uzvratiti na izazov "modrih". Kompolšek je u 31. minuti povukao protunapad kojeg završava snažnim udarcem slijeva kojeg Nikolića sjajno brani. U nastavku napada vratar domaći zaustavlja i udarac Goršeta iz neposredne blizine, a potom i Sitara sdesna. Naleti Slavije nisu prestali sve do isključenja Ferleta osam minuta prije kraja trećine. Unatoč igraču manje, "bijeli" su prvi zaprijetili protivničkim vratima preko Humara koji se u protunapadu probio pred vrata no Nikolić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. "Medvedi" su se potom vratili u napad te su u par navrata pokušali iskoristiti brojčanu prednost.

Pet sekundi prije istjeka kazne za napadača gostiju, Janković je s desne strane uposlio Simšiča iza gola koji šalje pak pred vrata odakle ga Fičur ubacuje u mrežu. Novi pogodak domaćih uzdrmao je Ljubljančane koji neko vrijeme nisu u stanju ništa poduzeti. Medveščak je zadržao inicijativu no s malo prilika za pogotke. Najaktivniji u tom razdoblju bio je Paulović koji je prvo u 35. minuti zaprijetio udarcem iz blizine, a četiri minute kasnije nakon što je presjekao protivničko dodavanje, ponovo dolazi pred vrata, ali bez uspjeha.

Posljednji trenuci druge trećine pripali su "bijelima". Slavija je za manje od dvije minute propisno izrešetala Nikolića koji je skupio više obrana od kojih mu je najteža bila u 39. minuti kad je zaustavio projektil Zibelnika s plave linije. Medveščak je nakon druge trećine imao dva gola prednosti pokazavši da se u stanju nositi s bodovno jačim protivnikom. Zagrepčani nisu ustuknuli nakon gubitka prednosti nego su ponovo pritisnuli goste i vratili se u nadmoćni položaj. Slaviji je preostalo dvadeset minuta za pokušaj povratka u utakmicu.

Vratar Nikolić se zbog ozljede nije pojavio na ledu na početku posljednje trećine. Na njegovom mjestu našao se Ivan Ružić kojeg ove sezone nije bilo previše u akciji. Prekršaj Skerlepa u 42. minuti dao je domaćima priliku da na samom početku trećine steknu teško dostižnu prednost. Zagrepčanima je trebalo samo deset sekundi da iskoriste igrača više. Senzel je dao pak nadesno po plavoj liniji do Jankovića koji se spustio prema vratima i udarcem iz zgloba iznenadio vratara "bijelih". Gosti se nisu predali nego su smjesta krenuli u napad. Prošlo je samo 40 sekundi prije nego što je Čepon ispucao pak preko ograde ostavljajući svoje suigrače s igračem manje.

Ljubljančani su stavili protivnička vrata pod opsadu. Ružić je bio na visini zadatka braneći udarce gostiju sve dok se snage na ledu nisu izjednačile. Slavija je zadržala napadački zamah pa su se prilike pred vratima Medveščaka i dalje nizale jedna za drugom. Najbliže pogotku bio je Humar nakon što je tukao sdesna u 46. minuti. Domaći su potom uspostavili ravnotežu u igri pa je Sotlar bio prisiljen braniti par udaraca od kojih je opasniji bio Kovačekov slijeva u 47. minuti. Prekršaj Bukovića u 50. minuti dao je gostima novu nadu u povoljan ishod susreta.

Ovog puta "bijeli" su bili izuzetno učinkoviti. Nakon samo 19 sekundi s igračem više, Zibelnik je opalio s desne strane, Ružić odbija pak, ali samo do Goršeta koji iz neposredne blizine ubacuje pak u mrežu. Ovaj pogodak dao je dodatni poticaj Ljubljančanima. Slavija je preuzela inicijativu pa je u idućih nekoliko minuta zasula Ružića nizom udaraca. Pričuvni vratar domaćih nije dopustio da mu primljeni zgoditak utječe na izvedbu te je s više obrana spriječio protivnika da uhvati priključak. U jeku naleta "bijelih", Zagrepčani postižu pogodak kojim su otklonili bilo kakvu dvojbu u ishod susreta.

Čepon je s plave linije uposlio Fičura na desnom krilu koji šalje pak u sredinu odakle Janković udarcem iz zgloba zakucava pak od prečke u mrežu. Prije nego što su gosti stigli bilo što uraditi, pred vratima im se pojavio Brenčun no Sotlar je ipak uspio zaustaviti ovaj udarac. Svaku nadu u podvig, gostima je ugasilo isključenje Primara šest minuta prije kraja trećine. Medveščak je pritisnuo "bijele" kako bi zadao još jedan udarac protivniku. Sotlar je skupio par obrana prije nego što je u 55. minuti i Čampa sjeo na klupu za kažnjene.

Domaći nisu ništa napravili s dvojicom igrača više, a Janković je tek u 57. minuti zaprijetio udarcem sdesna. Nakon izjednačenja snaga na ledu ostalo je samo tri minute pa su gosti prihvatili činjenicu da su ovu utakmicu izgubili. U posljednjoj minuti dvoboja Senzel je presjekao dodavanje protivnika te je udarcem iz sredine svladao Sotlara. Slavija je pokušala ublažiti poraz udarcem Čudena s lijevog krila koji je zamalo iznenadio Ružića. U nastavku akcije Čuden je devet sekundi prije zadnje sirene udarcem sdesna postavio konačnih 6:3.

Medveščaku pobjeda nije donijela pomak na ljestvici kao ni smanjenje zaostatka za Mladosti. Međutim, uspjeh protiv Slavije dodatno je podigao raspoloženje u momčadi koja je pokazala da može osvajati bodove i protiv odlično pripremljenih slovenskih momčadi. "Medvedi" sada imaju 18 bodova, pet manje od mladostaša, ali su se ipak približili Ljubljančanima i Celjanima u sredini poretka koji su poraženi u ovom kolu. Slavija je ostala razočarana jer je ipak očekivala nešto više od poraza. Ljubljančani su ostali na podjeli četvrtog mjesta s Celjem, ali im je Mladost prišla na na pet bodova, a Zagreb odmaknuo na četiri. Kako stvari stoje očekuje nas izuzetno zanimljiva završnica redovnog dijela IHL-a.