Zamalo iznenađenje

zagreb jun kaligulaUtakmicom Zagreba i Medveščaka završio je prvi od ukupno četiri kruga minijaturnog prvenstva Hrvatske za juniore. "Veprovi" su, teže nego što se očekivalo, svladali momčad Medveščaka. Usprkos izrazitoj premoći zagrebaši u prvih dvadeset minuta nijednom nisu uspjeli zatresti protivničku mrežu. Jedina promjena u nastavku susreta bio je povećan broj prekršaja no mreže su mirovale sve od završnice druge trećine kad Zagreb pogotkom s igračem manje prelazi u vodstvo. "Medvjedi" su bili u podređenom položaju i u trećoj dionici dvoboja no uspjeli su sačuvati svoja vrata. U završnici trećine Medveščak koristi igrača više za izjednačenje. Produžetak je donio nešto aktivniju igru "medvjeda", ali ne i pobjednika. Odluka je pala tek u raspucavanju u kojem su zagrebaši bili spretniji za konačnih 2:1 u svoju korist.

Zagreb - Medveščak 2:1 (0:0, 1:0, 0:1, 0:0, 1:0) PR

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 7.11.2016.

Medveščak 10 min

Zagreb: Slivnjak, Hergešić-Adamović - Babić R., Kos, Krikšić, Čizmadija, Tadić - Joja, Stančić, Ličina, Crnec, Stubičar - Lukač, Štajcar, Selitaj, Vragolović. Trener: Zavacky

Medveščak: Nikolić, Jünker Đurić - Babić K., Premerl, Bublić, Paulović, Vuglač - Hrnjak, Matišin, Lopotar, Burazin T., Mijač - Belina, Jünker Đurić J., Fernandez Genc, Jünker Đurić I., Hercigonja. Trener: Sertić

Međusobni odnos snaga dviju momčadi moglo se usporediti putem rezultata ostvarenih prije dvje godine kad su hokejaši rođeni 1998. i mlađi igrali u uzrastu mlađih juniora. "Veprovi" su tada slavili u sve četiri odigrane utakmice. "Medvjedi" su jedinu pobjedu izborili u finalu doigravanja kojeg su izgubili ukupnim omjerom od 3:1. Ako bismo radije pogledali nedavni učinak ove dvije momčadi onda nam se pruža uvid u utakmice prva dva kola u kojima je Mladost svladala Medveščak sa 6:4, a izgubila od Zagreba s 4:1.

Zagreb je na dvoboj s Medveščakom isklizao sa sedmoricom standardnih i trojicom povremenih članova sastava koji se natječe u EBYSL-u. Od igrača koji su svladali "mamute" nedostajao je jedino napadač Begić, ali se u sastavu pojavio branič Lukač, obojica članovi prošlosezonske šampionske postave mlađih juniora. Između vratnica pojavio se Slivnjak dok je iskusniji Hergešić-Adamović ostao u pričuvi. Medveščak je u svojim redovima imao samo trojicu redovitih "ebislovaca" i isto toliko povremenih. Dres "medvjeda" je po prvi puta u prvenstvenoj utakmici navukao vratar Nikolić, iz momčadi je izostao branič Nikola Burazin.

Utakmica nije pravo ni počela kad su "veprovi" pogriješili u letećoj izmjeni pa su zbog viška igrača ostali s igračem manje. Ova prilika ipak se ukazalo prerano za "medvjede" pa su suparnici od četvrte minute zaigrali s punim postavama netaknutih mreža. Tri minute kasnije, Štajcar pravi prvi "pravi" prekršaj pa se Medveščak ponovo našao s igračem više. Brojčani manjak ni ovog puta nije predstavljao poteškoću "veprovima" koji su otklonili svaku opasnost za svoja vrata.

Kad su od devete minute opet zaigrali u punoj postavi, zagrebaši su preuzeli igru u svoje ruke. Prilike su se nizale jedna za drugom no Nikolić je u svom debiju bio nesavladiv. Prekršaj Mijača u 17. minuti dao je priliku Zagrebu da s igračem više konačno stigne do vodećeg pogotka. Međutim, Medveščak se pokazao jednako učinkovitim s igračem manje kao i njegov suparnik pa su dvije minute prije završetka trećine mreže i dalje ostale mirovati. U preostalom vremenu promjene omjera nije bilo čime su svakako bili zadovoljniji "medvjedi".

Zagreb je u nastavak susreta krenuo napadački, ne bi li što ranije stekao željenu prednost i time izbjegao neizvjesnu završnicu. Pritisak "veprova" doveo je do isključenja Beline u 25. minuti. "Medvjedi" su izdržali i ovo iskušenje, a neposredno pred povratak svog braniča u igru, prekršaj je napravio Kos. Medveščak nije iskoristio ni ovu, a ni priliku koja mu se ukazala odmah po povratku braniča Zagreba u igru. Naime, čim se Kos vratio na led, prekršaj je napravio Joja. "Medvjedi" su tako imali pune četiri minute igrača više i ostali su potpuno bezopasni za protivnička vrata.

Niz isključenja nastavio se i u drugoj polovici trećine. Tek što se zagrebaši skupili u punom broju, na ledu se našlo previše igrača u dresu Medveščaka pa je Zagreb od 31. minute zaigrao s igračem više. Bez obzira što su "veprovi" bili pucački aktivniji, njihovi udarci su bili jednako neučinkoviti kao i daleko rjeđi pokušaji Medveščaka. Nije prošla ni minuta otkako su "medvjedi" ponovo bili kompletni kad je iskljuečn Crnec. Zagreb je bez poteškoća odgovorio i na ovaj izazov, a kad se napadač "veprova" vratio u igru, Selitaj se pobrinuo zaraditi nesvakidašnju kaznu.

U istoj, 36. minuti dosuđena su mu čak tri prekršaja te je za svakog zaradio po dvije minute kazne. Na klupi je imao odsjediti do kraja druge trećine i još malo na početku posljednje, osim ako Medveščak ne bi postigao kakav pogodak. Zagreb je učinkovitom obranom znalački trošio vrijeme i čuvao svoju mrežu. Dotad su se "veprovi" pet puta obranili s igračem manje. Ovog puta im to nije bilo dovoljno pa su u posljednjoj minuti trećine, tik prije nego što će Selitaj "odguliti" svoje druge dvije minute, postigli i pogodak.

Kombinaciju braničkog para Kos - Babić, pogotkom je dovršio Krikšić. Druga trećina je završila minimalnim vodstvom Zagreba, a suparnicima je ostala gorka spoznaja kako u ukupno sedam situacija s igračem više nijedna momčad nije iskoristila brojčanu prednost. "Medvjedi" su u dvadeset minuta, unutar kojih su više od pola odigrali s igračem više, uputili samo dva udarca prema vratima. Ima li poraznije činjenice o razini na kojoj se igra juniorski hokej u Hrvatskoj?

Zagreb je sačuvao svoja vrata i tijekom uvodnih minuta treće dionice dvoboja sve do povratka Selitaja u igru. Uslijedilo je mirnije razdoblje, bez prekršaja, ali i pogodaka, sve dok u 48. minuti na klupu za kažnjene nije sjeo Kos. Obrana "veprova" i dalje je bila granitna no samo pet sekundi prije povratka svog braniča u igru, Crnec ispucava pak preko ograde. "Medvjedi" nisu ništa uradili tijekom kratkog razdoblja s dvojicom igrača više, ali ni kasnije sve dok Zagreb nije zaigrao s punom petorkom.

Brojni prekršaji su se na kraju ipak Zagrebu obili o glavu. Šest minuta prije kraja trećine prekršaj pravi Kos. Na klupi za kažnjene je proveo jedva pola minute kad je Bublić uposlio Paulovića koji izjednačuje omjer. Samo pet sekundi poslije početnog bulija, Selitaj i Vuglač nalijeću palicama jedan na drugoga pa su suparnici nastavili borbu sa po četvoricom igrača. Minutu kasnije, Vuglaču se na klupi za kažnjene pridružio Karlo Babić. Imali su "veprovi" samo trojicu protivnika pred sobom, ali nisu uspjeli prijeći u vodstvo.

U zadnje dvije minute treće trećine nitko nije htio riskirati bod u džepu. Produžetak je donio nešto poduzetniju igru Medveščaka koji ipak nije uspio zaskočiti "veprove". Pobjednika je na kraju odlučilo raspucavanje u kojem je jedini strijelac bio Stančić. Medveščak je odličnom igrom u obrani uspio doći do boda i značajno si podići raspoloženje pred novi dvoboj protiv Mladosti u drugom krugu prvenstva. Zagrebašima je ovo pak lekcija što se može dogoditi kad je favorit previše samouvjeren.