Jedan zgoditak za tri boda

J Mla Med 170206Juniori Mladosti zabilježili su drugu uzastopnu pobjedu. U utakmici osmog kola prvenstva Hrvatske svladali su Medveščak s "nogometnih" 1:0 i probili se na drugo mjesto u poretku. Mladostaši su tijekom većeg dijela susreta imali izrazitu premoć no nikako nisu pronalazili način kako svladati protivničkog vratara. "Medvjedi" su se uporno branili, ali i nerijetko i zaprijetili vratima "crnih". Na prvi i jedini pogodak valjalo je čekati do sredine posljednje trećine kad su "mamuti" zatresli mrežu Medveščaka. Rezultatski zaostatak potaknuo je "bijele" na aktivniju igru pa se u zadnjih dvadeset minuta igralo više-manje ravnopravno. Do promjene omjera nije došlo pa su mladostaši slavili minimalnu pobjedu.

Mladost - Medveščak 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 6.2.2017.

Medveščak 10 min

Mladost: Rastovski, Tomić - Cerovečki, Kramarić L., Šutevski, Fičur, Trstenjak - Grgurev-Rumbak, Đerek, Grgurić, Dobrić, Kozina - Pavlešić, Kramarić N., Kuzmanović T., Krnić. Trener: Bregant

Medveščak: Nikolić, Jünker Đurić L. - Babić, Premerl, Bublić, Burazin T., Paulović - Hrnjak, Matišin, Belina, Jünker Đurić I., Fernandez Genc - Jünker Đurić J., Burazin N., Rakar, Lopotar, Hercigonja. Trener: Kolombo

Pobjeda protiv Zagreba u prethodnoj utakmici podigla je raspoloženje mladostaša pred posljednji okršaj s "medvjedima" u redovnom dijelu prvenstva. "Mamuti" su se osjećali spremnim uzvratiti Medveščaku za dva uzastopna poraza. U odnosu na sastav iz prethodnog kola, trener Bregant imao je na raspolaganju pričuvnog vratara Tomića. U trećem braničkom paru jedan mlađi junior (Pavlešić) zamijenio je drugog (Janjatovića), a četvrti napad ostao je bez mlađeg juniora Hanžeka. U sastavu i dalje nije bilo Mikića. Vodeći strijelci momčadi bili su Fičur s 9 bodova, Šutevski s 8 i Kozina s 5.

Na drugoj strani juniori Medveščaka tražili su iskupljenje za potop protiv Zagreba. Dvije pobjede protiv Mladosti davale su im razloga za optimizam. Između vratnica stajao je prvi adut momčadi, vratar Nikolić. Trener Kolombo zadržao je prvi branički par, ali je za ovog puta Hrnjaka stavio s Matišinom u drugi par dok je Nikola Burazin s Jakovom Jünkerom Đurićem činio treći. Promjenile su se i napadačke trojke. Bublić je u prvom napadu dobio Tina Burazina i Paulovića dok je druga navala sastavljena od Fernadeza Genca iz prve, Iana Jünkera Đurića iz druge te braniča Beline. Treći napad ostao je na okupu. Navalne trojke predvodili su Paulović i Burazin sa po osam bodova, jednim više od izostalog Vuglača.

Mladost je od samog početka susreta krenula napadački. Nikolić je od prve minute imao pune ruke posla zaustavljajući pakove koji su sa svih strana letjeli prema Medveščakovim vratima. Bez obzira na izrazitu premoć "crnih", najizgledniju priliku u uvodnim minutama dvoboja imao je Tino Burazin u četvrtoj minuti kad se našao pred vratima no nije uspio svladati Rastovskog. Pritisak "mamuta" se nastavio i u šestoj minuti doveo do prekršaja Matišina. Mladostaši su bez poteškoća uspostavili igru u napadačkoj trećini no svaki njihov pokušaj osujetio je spremni Nikolić.

Medveščak je poslije izjednačenja snaga na ledu uspio uspostavit ravnotežu pa su se prilike počele ravnomjerno smjenjivati na obje strane. U desetoj minuti Bublić je udarcem sdesna pogodio stativu. "Medvjedi" su malo po malo preuzimali inicijativu no u svojim naletima nisu bili ništa učinkovitiji od suparnika. Krnić je u 14. minuti zaprijetio "varaždincem", a malo kasnije Dobrić juri sam prema golu no Nikolić je i iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Ofanzivu Mladosti dovršio je Fičur pet minuta prije kraja trećine kad je snažnim udarcem slijeva pogodio Nikolića u kacigu.

Odličnu priliku za "bijele" propustio je Paulović u 17. minuti kad je izašao sam pred Rastovskog no vratar Mladosti je "betonom" sačuvao svoju mrežu. "Mamuti" su odgovorili s par akcija, a u 19. minuti Medveščak griješi pri letećoj izmjeni te zbog viška igrača ostaje s igračem manje u završnici trećine. Mladost je do kraja trećine neuspješno tražila priliku za udarac pa se na veliki odmor pošlo netaknutih mreža.

Medveščak je bez poteškoća izdržao s igračem manje tijekom prvih četrdeset sekundi nastavka utakmice. Mladost je zadržala napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu pa je Nikolić u nekoliko navrata spašavao svoja vrata. Pritisak "crnih" iznudio je i prekršaj Tina Burazina u 24. minuti. "Mamuti" su pune dvije minute opsjedali Medveščakova vrata. Udarci su sijevali sa svih strana no Nikolić je svaki put bio na mjestu. Napadači Mladosti počeli su gubiti povjerenje u sebe i vidjelo se kako im je protivnički vratar "ušao u glavu".

Samo minutu nakon povratka u igru Tino Burazin je napravio novi prekršaj pa su njegovi suigrači ponovo zaigrali s igračem manje. Ispočetka su "mamuti" ponovili izvedbu iz prethodnog igrača više. Nikolić je poput hobotnice zaustavljao sve što je išlo prema njemu no kako je vrijeme odmicalo raspoloženje i energija "crnih" počeli su padati. "Medvjedi" su s igračem manje preuzeli inicijativu pa je sada bio red na Rastovskog da pokaže što može. Netom po izjednačenju snaga na ledu Paulović izvodi slalom kroz postavu Mladosti i završava akciju udarcem kojeg Rastovski odlično brani.

Tinu Burazinu pošlo je za rukom napraviti i treći prekršaj u šest minuta. Ponovo su se "mamuti" smjestili u napadačku trećinu i započeli s kombinacijama koje su nekako trebale uhvatiti Nikolića na "krivoj nozi". Međutim, dodavanja su bila ili spora ili neprecizna pa su udarci, iako brojni, u pravilu išli na već postavljenog čuvara mreže Medveščaka. Ni ova kanonada nije bila učinkovita pa je mreža "bijelih" ostala netaknuta. Dobro odmoreni Tino Burazin je u 37. minuti zamalo iznenadio Rastovskog udarcem s plave linije no pak je prohujao pokraj vrata.

Mladost je i u završnici trećine imala više od igre. Poslije nekoliko udaraca "crnih" prema vratima, Krnić je u 38. minuti zamalopogodio udarcem slijeva, a Fičur se minutu kasnije našao u neposrednoj blizini gola no nije uspio ugurati pak preko crte. Medveščak je odgovorio pokušajem Bublića iz sredine no mreže su i nakon četrdeset minuta igre ostale netaknute.

Suparnici su posljednju trećinu otvorili ravnopravnom borbom u kojoj su se prilike ravnomjerno smjenjivale na obje strane. Prvu veću prigodu "mamuti" su imali u 43. minuti kad je Dobrić tukao sdesna tijekom protunapada dvojice na jednog s Fičurom. Mladost je uskoro preuzela inicijativu pa je Nikolić opet bio na "streljani". Medveščak je ipak uspio uspostaviti ravnotežu i smanjiti promet u svojoj trećini. Nakon udarca Šutevskog u 49. minuti koji je pogodio Nikolića u kacigu, "medvjedi" su odgovorili s nekoliko udaraca no pogodaka i dalje nije bilo.

U 51. minuti pločica se našla u Medveščakovoj mreži. Šutevski je uklizao po sredini i pucao prema vratima. Pak je prohujao pokraj gola i odbio se od ograde do Trstenjaka koji iz neposredne blizine dovodi Mladost u vodstvo. "Medvjedi" sada više nisu imali što čekati pa su i oni krenuli u napad. Idućih nekoliko minuta gledamo obostrano otvorenu igru. Tino Burazin je u 52. minuti pucao iz blizine, Rastovski brani. Minutu kasnije Luka Kramarić izvodi slalom kroz postavu "bijelih" i puca prema vratima no Nikolić još jednom sjajno brani. Mladost je u 54. minuti postigla i drugi pogodak. Fičur je u svom prodoru obišao vrata i dao povratni pak u sredinu odakle Trstenjak udarcem iz prve zakucava pak u mrežu. Međutim pogodak nije priznat budući da je Luka Kramarić minutu ranije poslije svog udarca ispustio palicu i odgurnuo je po ledu što predstavlja prekršaj.

Glavni sudac po svemu sudeći nije opazio ovaj prekršaj jer bi ga inače i dosudio, ali mu ga je vjerojatno prijavio jedan od pomoćnih sudaca čim se igra prvi put zaustavila, nakon pogotka Mladosti. Problem je jedino u tome što linijski suci, sukladno pravilima, smiju prijavljivati samo prekršaje klupe, prekršaje za koje se dosuđuje isključenje od pet minuta, disciplinske kazne i kazne igre. Drugim riječima, kazne od dvije minute su odgovornost glavnog suca, a ne linijskog, bez obzira tko je od njih dvojice iskusniji. Poništavanjem regularnog pogotka kako bi se isključilo igrača radi prekršaja za dvominutnu kaznu koji je napravljen minutu prije postignutog pogotka vremena suci su po svemu sudeći prekoračili ovlasti koje im daju pravila čime su oštetili momčad Mladosti.

Medveščak nije uspio iskoristiti brojčanu prednost budući da su "mamuti" u potpunosti zatvorili sve prilaze svojim vratima. Dapače, Šutevski se u 55. minuti probio pred gol no Nikolić je bio na mjestu. "Medvjedi" su u završnici trećine preuzeli igru u svoje ruke ne bi li izjednačili. Rastovski je u par navrata branio svoja vrata, a kad se igra zaustavila u 58. minuti trener Kolombo zove pola minute predaha. Pritisak "bijelih" natjerao je Luku Kramarića da ispuca pak preko ograde pa se ponovo našao na klupi za kažnjene. Sada je predah pozvao trener Bregant. Završni juriš Medveščaka nije urodio plodom, a posljednju priliku na utakmici imao je Fičur čiji je udarac iskosa s lijeve strane pogodio stativu.

Mladost se s novom pobjedom probila do drugog mjesta s bodom manje od vodećeg Zagreba. "Veprovi" imaju dvije utakmice manje od Mladosti i Medveščaka tako da su i dalje favoriti za osvajanje prvog mjesta koje ih vodi izravno u finale.