Može i bez prve

J Med Zag 170227 2 1Nakon pobjede nad oslabljenom momčadi Mladosti kojom su osigurali pobjedu u redovnom dijelu prvenstva, juniori Zagreba su u dvoboj s Medveščakom ušli bez imperativa pobjede. Trener "veprova" izostavio je iz sastava cijelu prvu navalu i svejedno je dobio utakmicu protiv suparnika kojeg idući put može sresti samo u finalu doigravanja. Zagrebaši su prvih dvadeset minuta riješili u svoju korist pogotkom na polovici trećine. Medveščak je izjednačio odmah po početku drugog dijela susreta. "Veprovi" su se krajem trećina vratili u vodstvo, a početkom posljednje trećine su još dva puta zatresli protivničku mrežu za sigurnu pobjedu od 4:1.

Medveščak - Zagreb 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 27.2.2017.

Zagreb 4 min

Medveščak: Nikolić - Babić K., Premerl, Bublić, Vuglač, Paulović - Matišin, Hrnjak, Fernandez Genc, Jünker Đurić I., Belina - Jünker Đurić J., Burazin N., Popović Tijan, Rakar, Hercigonja. Trener: Sertić

Zagreb: Hergešić-Adamović, Slivnjak - Stančić, Babić R., Štajcar, Vragolović, Stubičar - Joja, Lukač, Kos, Crnec, Begić - Katarin, Selitaj. Trener: Zavacky

Kao što smo spomenuli u uvodu, Zagreb je na utakmicu protiv Medveščaka isklizao bez napadača iz svoje prve navale, Krikšića, Čizmadije i Tadića, igrača koji su ove sezone zajedno skupili 81 nastup u EBYSL-u postigavši ukupno 24 boda. U šest juniorskih utakmica, Krikšić predvodi sve napadače sa 17 bodova ispred Čizmadije s 15. Uz ovaj trojac, u postavi nije bilo ni Ličine.

Medveščak, kao ni Mladost, više nije mogao prestići "veprove" na čelu pa je ova utakmica bila samo pitanje međusobnog prestiža. Trener Sertić na ovoj utakmici nije imao nijednog pričuvnog vratara, a od igrača koje je koristio tijekom prvenstva nedostajali su napadači Mijač i Burazin koji je, iako još mlađi junior, s 9 bodova najučinkovitiji napadač Medveščaka, ispred Paulovića s 8 bodova. U EBYSL-u su Paulović i Vuglač bili standardni igrači s ukupno 64 odigrane utakmice i 17 bodova.

Utakmica je počela u laganom tempu bez prevelike želje za ugrožavanjem protivničkih vrata. Suparnički čuvari mreže skupili su samo po jednu obranu u prvih pet minuta susreta. Kako je vrijeme odmicalo tako su prilike ipak učestale no nijedna momčad nije uspjela uspostaviti premoć. Prvi pogodak smo vidjeli tek kad je trećina ušla u drugu polovicu. Crnec je prošao po lijevom krilu, skrenuo u sredinu i udarcem iz zgloba pogodio mrežu.

Obje su momčadi trebale nekoliko minuta da se prilagode novonastalom stanju. Na nova uzbuđenja valjalo je pričekati do 14. minute kad je prekršaj napravio Vuglač. Zagrebaši su pritisnuli protivničku obranu te u par navrata zaprijetili Nikoliću no vratar "modrih" je svaki put bio na mjestu. "Veprovi" su nastavili s naletima i nakon izjednačenja snaga na ledu no u završnici trećine do izražaja dolazi i Medveščak. Gledamo obostrano otvorenu igru s nizom prilika na obje strane, a najizgledniju je imao Vuglač koji je u 20. minuti udarcem iz sredine pogodio stativu.

Zagrebaši su u nastavak susreta ušli napadački, zaposlivši Nikolića već u prvoj minuti. Međutim, prva minuta još nije ni istekla, a pločica je odsjela u mreži "bijelih". Paulović se probio po lijevom krilu te ubacio pak pred gol odakle Bublić izjednačuje omjer. Suparnici su nastavili s otvorenom igrom no samo dvije minute kasnije na klupu za kažnjene sjeda Ian Jünker Đurić. "Veprovi" se uopće nisu snašli s brojčanom prednosti. Više je posla imao Hergešić-Adamović od svog kolege s druge strane leda pa bi se moglo reći da se Zagreb obranio s igračem više.

Prikazana neučinkovitost potaknula je zagrebaše na dodatni napor pa su "bijeli" ubrzo preuzeli igru u svoje ruke. Medveščakova vrata našla su se pod pravom opsadom, a Nikolić je poput hobotnice hvatao jedan pak za drugim. Baražna paljba "veprova" potrajala je sve do polovice trećine, a zaključio ju je Nikolić sjajnom obranom samostalnog prodora Selitaja u 30. minuti. Malo kasnije prekršaj pravi Štajcar pa su "medvjedi" dobili priliku za preokret. "Modri" također nisu bili posebno opasni s igračem više pa se omjer nije promijenio.

U 34. minuti Crnec pogađa stativu udarcem iz sredine, a malo kasnije prekršaj pravi Kos. "Medvjedi" su isprva ozbiljno pritisnuli Zagrebovu obranu i u par navrata došli blizu pogotku. Međutim, kako je kazna za braniča "bijelih" isticala tako su zagrebaši, bez obzira na igrača manje, preuzeli igru u svoje ruke. Uputili su par udaraca prema vratima nakon kojih je prekršaj napravio Paulović. Zagreb se bolje snašao u igri četvorice protiv četvorice. Desetak sekundi prije ulaska Kosa u igru Stubičar je uposlio Stančića koji je udarcem iskosa s desne strane iznenadio vratara "modrih".

Pogodak Zagreba "umrtvio" je igru u završnici trećine. Ništa se nije dogodilo sve do zadnje minute u kojoj se Bublić probio pred gol no nije uspio izjednačiti. Zagrebaši su potom prebacili igru u napadačku trećinu čime su natjerali Paulovića da ispuca pak preko ograde. "Veprovima" nije bilo dovoljno dvadesetak sekundi za bilo kakvu ozbiljniju prijetnju, ali im je zato preostalo sasvim dovoljno vremena na početku posljednje trećine.

Zagrebaši su za 40 sekundi treće dionice dvoboja iskoristili igrača više koji im je preostao iz druge trećine. Stubičar je uposlio Crneca koji s lijevog krila kreće pred gol i puca iz blizine. Nikolić je prvi udarac obranio, ali drugog nije. Samo minutu kasnije prekršaj pravi Fernandez Genc. Napadač "modrih" nije se slagao sa sudačkom odlukom (od svih sudaca u Zagrebu samo su dvojica bila na raspolaganju za ovu utakmicu) pa je zaradio i disciplinsku kaznu koja će ga zadržati na klupi za kažnjene sve do završnice susreta.

"Veprovi" su osjetili priliku da mogućim pogotkom otklone svaku dvojbu oko ishoda utakmice. Pritisnuli su "medvjede" u njihovoj trećini no svaki njihov udarac postajao je plijenom vratara "modrih". Tek što su ponovo zaigrali u punom sastavu, prekršaj Matišina ponovo je ostavio Medveščaka s igračem manje. Ovog puta Zagrebu je trebalo samo osam sekundi da brojčanu prednost pretvore u zgoditak. Pak je poslije bulija stigao do Stančića koji tuče s plave linije. Nikolić je kratko odbio, ali samo do Crneca koji udarcem iz blizine upotpunjuje hat trick.

Postignuti pogodak imao je željeni učinak. Obje momčadi su se pomirile sa Zagrebovom pobjedom pa je preostalih 15 minuta dvoboja proteklo u laganom tempu bez izrazite premoći bilo koje strane. Isprva se činilo da bi "veprovi" mogli naganjati razliku no kad su uvidjeli da primljeni golovi nisu utjecali na izvedbu Medveščakovog čuvara mreže, nestalo je svakog dodatnog napora zagrebaša. Uostalom, samo dan kasnije čekala ih je posljednja utakmica redovnog dijela prvenstva, protiv Mladosti.

Suparnici su ravnopravnom igrom s pokojom prilikom na obje strane mirno priveli susret kraju. Zagreb je pokazao kako može dobiti Medveščaka i bez četvorice vrsnih napadača što je zasigurno podiglo samopouzdanje "veprova" pred finale doigravanja. Na drugoj strani "medvjedi" ne mogu biti previše zadovoljni svojom izvedbom. Bez obzira što ova utakmica nije imala rezultatski značaj protivnika koji daje prvu navalu "fore" treba dati do znanja da se ni sa kim ne treba poigravati. Kako god bilo, "medvjedi" se sada okreću polufinalu protiv Mladosti.