Prvak čeka izazivača

J Zag Mla 170228 2 1Kraj veljače donio je i završetak redovnog dijela prvenstva Hrvatske za juniore. U skladu s očekivanjima, prvo mjesto i izravni ulazak u finale izborila je momčad Zagreba. Prvaci su nastup u finalu osigurali dvije utakmice prije kraja tako da su u posljednjim susretima s Medveščakom i Mladosti zaigrali u oslabljenim sastavima. Za razliku od "medvjeda" koji su izgubili i od okrnjenih "veprova", Mladost je iskoristila ponuđenu priliku. "Mamuti" su poveli u uvodnim minutama susreta no Zagreb je ubrzo izjednačio. Ravnopravna igra u preostalom dijelu prve trećine nije donijela promjenu omjera. Nastavak dvoboja odvijao se na sličan način, a onda su mladostaši sredinom druge trećine zatresli mrežu dva puta u trideset sekundi. "Veprovi" su u kratkom roku smanjili zaostatak, a potom su mreže mirovale sve do kraja trećine. Borba bez pogodaka nastavila se tijekom cijele zadnje trećine sve do posljednje minute u kojoj su mladostaši postavili konačnih 4:2 u svoju korist.

Zagreb - Mladost 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 28.2.2017.

Mladost 6 min

Zagreb: Hergešić-Adamović, Slivnjak - Stančić, Babić, Ličina, Crnec, Stubičar - Joja, Lukač, Štajcar, Selitaj, Vragolović - Katarin, Begić. Trener: Zavacky

Mladost: Rastovski, Goršić - Grgurev-Rumbak, Kramarić L., Šutevski, Fičur, Trstenjak - Đerek, Kuzmanović S., Grgurić, Dobrić, Kozina - Janjatović, Kramarić N., Pleština, Hanžek, Jakovac - Kuzmanović T., Krnić. Trener: Franjković

Zagrebovi juniori isklizali su i na dvoboj s mladostašima bez svog prvog napada. Budući da utakmica nije imala natjecateljski značaj, a "veprove" očekuje i seniorsko doigravanje u kojem nakon dugo vremena imaju realne izglede dohvatiti finale, potez trenera Zavackog i nije bio za začuditi. U sastav se ipak vratio Ličina tako da su zagrebaši bili jači nego što je to bio slučaj dan ranije kad su svladali Medveščaka. Krikšić sa 17 i Čizmadija s 15 bodova predvode klupski i ukupni poredak po broju bodova, a nakon prethodne utakmice Crnec i Stančić sa po devet bodova slijede ih u stopu. Hergešić-Adamović je s 88,9% obrana trenutno drugi u ligi.

Mladostaši su nastupili bez braniča Cerovečkog i Pavlešića te napadača Mikića. Ako je Zagreb zaigrao bez nekolicine vodećih igrača, njegova momčad je i dalje bila čisto juniorska dok su u redovima "mamuta" čak devetorica bili mlađi juniori. Mladost je pred ovu utakmicu pretrpjela značajnu promjenu. Umjesto dosadašnjeg trenera Breganta, momčad je u završnici prvenstva preuzeo Alan Franjković, dosadašnji pomoćnik. Vodeći strijelac Mladosti je Šutevski s 10 bodova, a slijede ga Fičur s 9 i Kozina sa 6 bodova. Rastovski trenutno ima 83,5% obrana.

Suparnici su dvoboj započeli obostrano otvorenom igrom u kojoj su se prilike nizale jedna za drugom. Vratarski dvojac imao je dosta posla pa se činilo kako je samo pitanje vremena kad ćemo vidjeti prvi pogodak. Mladostašima je u 6. minuti prvima pošlo za rukom ugurati pak u mrežu. Trstenjak je krenuo u prodor po desnom krilu nakon čega skreće u sredinu i puca. Hergešić-Adamović odbija pločicu, ali samo do Šutevskog koji obilazi vratara i iz neposredne blizine gura pak u nebranjena vrata.

"Veprovi" su minutu kasnije odgovorili udarcem Selitaja iz sredine kojim je pogodio stativu. U nastavku akcije prekršaj pravi Nikola Kramarić. "Žuti" su se držali minutu s igračem manje bez da su dopustili makar i jedan udarac, a onda je Zagreb izjednačio. Ličina se našao iza gola te je dijagonalom pronašao Stubičara koji iskosa s lijeve strane udarcem iz prve pogađa mrežu. Razmijenivši po pogodak obje momčadi su ustuknule od ofanzive. Gotovo pet minuta je proteklo u zatišju, s pokojim pokušajem jednih ili drugih. Tek je Hanžek udarcem iz sredine u 13. minuti razbudio gledatelje i natjerao Hergešića-Adamovića na odličnu obranu.

Mladostaši su potom stvorili još par prilika no prekršaj Grgureva Rumbaka u 14. minuti zaprijetio je zaustavljanjem ofanzive "žutih". Međutim, Zagreb se nije uspio nametnuti s igračem više nego je igru u svoje ruke preuzela mladostaška četvorka koja sve do izjednačenja snaga na ledu držala igru u svojim rukama. Neočekivani pritisak brojčano slabijih "mamuta" doveo je i do prekršaja Crneca dvadesetak sekundi prije povratka u igru braniča Mladosti. Mladost je nastavila s opsadom Zagrebovih vrata no nijedan udarac nije pronašao put do mreže.

U završnici trećine pada tempo igre. Zagrebaši su pokušali nešto napraviti no ta se incijativa brzo ugasila. Posljednja minuta donijela je dvije dobre prilike Fičura. Kapetan "žutih" prvo je tukao iz sredine, a nakon odlične obrane Hergešića-Adamovića u nastavku akcije puca iskosa s desne strane, ali bez uspjeha. Na veliki odmor pošlo se s izjednačenim omjerom što je u datim okolnostima bio uspjeh za oslabljeni sastav Zagreba.

Očekivalo se kako bi nastavak susreta mogao donijeti bržu, poduzetniju igru, nešto iz čega bi se vidjela želja za pobjedom. Nasuprot tome, obje su momčadi u drugu trećinu ušle opreznije s pokojim udarcem prema vratima pri čemu su "plavi" bili nešto poduzetniji. Mladostaši su uskoro uspostavili ravnotežu u igri no tempo je ostao usporen kao da se igra drugi produžetak. Nešto više uzbuđenja uslijedilo je tek poslije prekršaja Stančića u 29. minuti. Premda su "veprovi" s četvoricom igrača prvi zaprijetili protivničkim vratima, uskoro su se našli pod opsadom.

Hergešić-Adamović je izdržao pravu kanonadu prema svojim vratima. Zaustavio je više opasnih udaraca no u 31. minuti je morao vaditi pločicu iz mreže. Đerek je s plave linije spustio pak do Trstenjaka u desnom kutu. Svestrani igrač Mladosti pronašao je u sredini Fičura koji udarcem iz prve zakucava pak u mrežu. Tridesetak sekundi kasnije, "mamuti" su ponovo slavili. Dobrić je vratio pak na plavu liniju do Nikole Kramarića koji ga prosljeđuje do kolege Svena Kuzmanovića koji topovskim "bendijem" para mrežu "veprova".

Zagrebaši su smjesta odgovorili na dvostruki udar protivnika. Stubičar je krenuo u samostalnu akciju tijekom koje se probio kroz trojicu protivnika i potom iz neposredne blizine gurnuo pak prema vratima. Mladostaši su toliko nespretno reagirali da su sami sebi ugurali pak preko crte pa je Zagreb uhvatio priključak. Nakon nekoliko minuta ispunjenih uzbuđenjima u igru se vratila učmalost s početka trećine. U nešto više od sedam preostalih minuta vidjeli smo par prilika na obje strane od kojih je najizgledniju imao Fičur u 40. minuti kad je pucao iz sredine.

Obično rogoborimo protiv nehumanog petminutnog predaha između druge i treće trećine no sudeći po potrošnji energije u drugoj trećini dulji odmor doista nije bio potreban. I jedni i drugi bili su svjesni kako su veći dio prethodne trećine klizali u "leru" pa smo na početku posljednje trećine svjedočili znatnom ubrzanju igre. Aktivniji pristup doveo je i do brojnih prilika za pogodak. Najbolju je opet imao Fičur koji se u 41. minuti našao pred golom, minute koje su uslijedile donijele su vratarima i više nego dovoljno prigoda za isticanje. U 47. minuti Selitaj je zaradio disciplinsku kaznu zbog nesportskog ponašanja.

Budući da se nalazio u rezultatskom zaostatku Zagreb je preuzeo inicijativu i idućih nekoliko minuta proveo u ofanzivi. Naleti "plavih" nizali su se jedan za drugim no Rastovski je bio na visini zadatka i održavao minimalnu prednost svoje momčadi. Fičur je u 49. minuti nakratko prekinuo nalete "veprova" pogodivši Hergešića-Adamovića udarcem iskosa u kacigu. Zagreb je uzvratio dvije minute kasnije udarcem Crneca sdesna. U 52. minuti Babić izvodi slalom koji ga dovodi pred gol, ali Rastovski je opet na mjestu. Napadi zagrebaša nisu jenjavali sve do 54. minute kad je došao red na Trstenjaka da udarcem iz sredine pogodi čuvara mreže "plavih" u kacigu.

Izdržavši ofanzivu protivnika koja je potrajala više od pola trećine, "mamuti" su počeli uzvraćati. Šutevski je izveo slalom u 54. minuti i završio ga udarcem iz blizine. Zagrebašima je ponestajalo energije i ideja. Povremene udarce zaustavljao je Rastovski, a njegov kolega je četiri minute prije kraja obranio "bombu" Fičura s desnog krila. Mladost je u završnici susreta zagospodarila ledenom plohom i u nekoliko navrata propustila riješiti utakmicu. Sredinom predzadnje minute na klupu za kažnjene sjeda Trstenjak. Trener Zavacky prepoznao je posljednju priliku za svoju momčad. Pozvao je pola minute predaha.

Čim se ukazala prilika, Hergešić-Adamović je prepustio mjesto šestom igraču. "Veprovi" su uspjeli zapucati prema vratima no pak je ubrzo došao do Dobrića koji iz sredine šalje pak nadesno odakle Fičur preciznim udarcem šalje pak u nebranjenu mrežu. Ovim pogotkom završio je i redovni dio prvenstva juniora. Zagreb je nakon osam utakmica osvojio prvo mjesto s 18 bodova ispred Mladosti s 11 i Medveščaka sa 7. "Veprovi" su se izravno uvrstili u finale, dok će drugog finalistu iznjedriti dvoboj Mladosti i Medveščaka. Voljeli bismo vjerovati kako će ovo biti posljednja sezona sa sramotno kratkim juniorskim prvenstvom te da će hokejaši godišta 2001. neće biti osuđeni na desetak utakmica godišnje kao što je u posljednje tri godine to bio slučaj s većinom igrača godišta 1998., 1999. i 2000.