Mladost osigurala "jedinicu"

J Zag Mla 180125Prvih osam utakmica juniorskog prvenstva ugurano je u manje od mjesec dana, a onda je proteklo više od pet tjedana stanke do nastavka prvenstva. U međuvremenu su prošlo božićni i novogodišnji praznici, a odigrano je i svjetsko prvenstvo mladih reprezentacija na kojem se Hrvatska nije uspjela vratiti u diviziju IIA. Mladost je protiv Zagreba trebala bilo kakvu pobjedu za potvrdu prvog mjesta u doigravanju. "Mamuti" su poveli na samom početku utakmice no Zagreb je unatoč premoći protivnika spriječio Mladost da već u prvoj trećini napravi veću razliku. "Veprovi" su u nastavku susreta u potpunosti bili sabijeni na svoju polovicu. "Mamuti" su u prvim minutama druge trećine povećali svoju prednost, a do sredine dvoboja imali su sigurna tri pogotka razlike. Zagrebaši su u zadnjoj trećini djelovali ravnopravnije no Mladost je bila daleko učinkovitija u napadu zatresavši još tri puta protivničku mrežu za ukupnih 6:0.

Zagreb - Mladost 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 25.1.2018.

Mladost 2 min

Zagreb: Slivnjak, Mikulić - Joja, Lukač, Selitaj, Vragolović, Matuško - Modrušan, Babić, Supančić, Crnec, Ličina - Čiček, Digula, Vukovojac-Dugan. Trener: Blagus

Mladost: Goršić, Tomić - Seitz, Cerovečki, Kramarić N., Šutevski, Trstenjak - Dobrić, Đerek, Grgurić, Kozina, Pleština - Mandić, Kuzmanović S., Idžan, Jakovac, Savanović - Ikanović-Šilhan. Trener: Marš

Zagrebaši su dočekali branitelje naslova na drugom mjestu, sa šest bodova iz pet utakmica. "Veprovi" su svladali prvo Medveščaka s 4:3, a potom, nakon dva prethodna poraza, i Mladost, s čak 6:2. Zagreb je iz kola u kolo pokazivao vidan napredak. Dok su u prvoj utakmici uvjerljivo poraženi od "mamuta" s 8:3, zagrebaši su već u drugoj utakmici na Šalati pružili odličan otpor, izgubivši s tijesnih 4:3 da bi, kako smo vidjeli, u trećoj slavili pobjedu. U redovima "veprova" nije bilo braniča Radonića, a petorica igrača u sastavu bili su mlađi juniori. Treneru Blagusu su na raspolaganju ostali još samo mlađi juniori Varga i Lihtenvalner, no odlučio se ne pozvati ih ni na ovu utakmicu.
Mladost je isklizala bez vratara Rastovskog, braniča Luke Kramarića koji je ozlijeđen na netom završenom svjetskom prvenstvu divizije IIB na kojem je proglašen za najboljeg braniča turnira i napadača Hanžeka. Petorica igrača u redovima "mamuta" bili su mlađi juniori.

Od zagrebaša u selekciji Teama Zagreb, vratar Slivnjak ima tri pobjede u devet nastupa uz 86,23% obrana. Uz njega su standardni branič Joja s tri boda te napadači Vragolović s 10 i Selitaj s 8 bodova. Od prosinca je u selekciji počeo igrati i Supančić koji je dosad skupio tri nastupa. Mladostaši su daleko bolje zastupljeni u Teamu Zagreb. Napadač Dobrić je vodeći strijelac s 14 bodova, a istaknuo se i Hanžek sa 7. Redovito nastupaju i Jakovac, Kramarić, Grgurić i Pleština. Branič Đerek je s 3 boda među najučinkovitijima u obrani, a uz njega su standardni Seitz i Cerovečki. Vratar Goršić ima jednu pobjedu u osam nastupa uz 85,19% obrana.

Mladostaši su od prvog bulija preuzeli inicijativu pa je Slivnjak već u prvoj minuti skupio dvije obrane. Početkom druge minute Dobrić je uposlio Trstenjaka koji udarcem iskosa s lijeve strane pogađa mrežu. "Žuti" su nastavili s napadima no Zagreb se nije obeshrabrio rano primljenim zgoditkom. Vratar "plavih" je zaustavio nekoliko protivničkih udaraca, a posebno se istaknuo obranivši "bombu" Kuzmanovića s plave linije u sedmoj minuti. U nastavku napada Šutevski gađa iz sredine no Slivnjak je bio na mjestu. Početnu ofanzivu "mamuta" završio je Trstenjak slalomom u osmoj minuti nakon kojeg nije uspio iz neposredne blizine povećati prednost svoje momčadi.

Zagreb je u prvih osam minuta uputio samo jedan udarac prema vratima no kako se bližila sredina trećine tako su "veprovi" bivali sve poduzetniji. Uskoro je Goršić imao pune ruke posla jer su se naleti "plavih" nizali jedan za drugim. Udarci zagrebaša sijevali su sa svih strana no vratar Mladosti je bio na visini zadatka. Najteže mu je bilo u 13. minuti kad je Crnec opalio iskosa s lijeve strane, ali je dobrim postavljanjem sačuvao svoju mrežu. Mladostaši su uvidjeli kako je vrag odnio šalu pa su se trgnuli iz obrambenog položaja i uspostavili ravnotežu u igri. Slivnjak je nastavio s obranama, a njegov kolega je u 15. minuti ponovo bio na mukama kad ga je Supančić udarcem sdesna pogodio u kacigu.

Završnicu trećine obilježila je obostrano otvorena igra. Kramarić se našao pred vratima pet minuta prije kraja trećine, ali Slivnjak je bio na mjestu. Nakon par akcija pred oba gola, u 18. minuti u prilici se našao Jakovac, a malo kasnije Đerek tuče s desne strane i pogađa stativu. Mladostaši su do odlaska na odmor stvorili još nekoliko prigoda od kojih je najizgledniju imao Grgurić kad je u posljednjoj minuti tukao iz sredine. "Mamuti" su bili bolja momčad u početnom i završnom dijelu trećine, ali su zato zagrebaši imali više od igre na sredini. Prednost Mladosti mogla je biti i izraženija no za prvih dvadeset minuta i minimalno je vodstvo zadovoljavalo prvake.

Prekršaj Đereka u 22. minuti dao je Zagrebu priliku za izjednačenje na samom početku druge trećine. Babić je snažnim udarcem s plave linije natjerao Goršića na odličnu obranu no to je ujedno bilo sve što su "plavi" napravili s igračem više. Nakon minute i pol kazne za braniča "žutih", Trstenjak osvaja pak i dolazi pred vrata Zagreba. Prvi strijelac prvenstva obišao je Slivnjaka i iz neposredne blizine ugurao pak u gol. Mladost je poslije izjednačenja snaga na ledu preuzela igru u svoje ruke. Dobrić je u 25. minuti izveo slalom kroz protivničku postavu te pucao iz neposredne blizine, ali bez uspjeha.

Dvije minute kasnije pred vratima "plavih" našao se Trstenjak, ali je promašio nebranjena vrata. Pritisak Mladosti nije prestajao i prilike su se nizale jedna za drugom. Naposljetku je u 29. minuti Šutevski iz sredine dao pak nadesno odakle Trstenjak izlazi pred vrata i iz neposredne blizine postiže hat trick. Raspoloženi Trstenjak je i minutu kasnije izmaknuo pažnji svojih čuvara no Slivnjak je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. U 32. minuti Idžan udarcem iz sredine pogađa stativu. Naleti "žutih" nižu se jedan za drugim, a Zagreb je pružao uglavnom pasivni otpor. Nakon par prilika, Mladost je u u 33. minuti još jednom zatresla protivničku mrežu.

Dobrić je s plave linije uposlio Trstenjaka koji daje pak iza gola prema Šutevskom. Napadač "žutih" je obišao vrata te udarcem iskosa s desne strane svladao čuvara mreže Zagreba. Zadovoljni velikom razlikom, "mamuti" su popustili s pritiskom pa su u završnici trećine i "plavi" došli do izražaja. "Veprovi" su stvorili par prilika od kojih je pokušaj Crneca iz neposredne blizine u 35. minuti imao izgleda za uspjeh no Goršić je bio na mjestu. Mladost je na ovaj izazov smjesta odgovorila s nekoliko vlastitih prigoda no omjer se do kraja trećine više nije mijenjao. Za razliku od prethodnog odmora, Zagreb je na drugi odmor pošao u bitno gorem raspoloženju. "Veprovi" su gotovo dvadeset minuta proveli na svojoj polovici i s tri primljena zgoditka praktički izgubili utakmicu.

Vrata Mladosti na početku posljednje trećine čuvao je Tomić. Prvi nekoliko minuta se malo toga zbivalo na ledu, a onda je u 43. minuti udarcem slijeva Dobrić natjerao Slivnjaka na vrlo dobru obranu. Zagreb je minutu kasnije odgovorio samostalnim prodorom Čička koji puca preko gola. Mladost je potom preuzela inicijativu pa se prilike pred vratima "plavih" nižu jedna za drugom. Najopasniji je bio Kuzmanović koji je u 48. minuti ispalio "projektil" s plave linije no Slivnjak se nije dao iznenaditi. Dvije minute kasnije, svoj je dalekometni udarac iskušao i Seitz. Šutevski je u istoj minuti s desnog krila ubacio pak pred gol, odakle Trstenjak ubacuje pločicu u nebranjeni dio mreže.

Neopterećeni ishodom, zagrebaši su sredinom posljednje trećine zaigrali nešto poduzetnije. Supančić je u 52. minuti zaprijetio udarcem sdesna, a njegovi su suigrači potom stvorili još par prigoda. Ličina je dvije minute kasnije tukao iz sredine, ali je Tomić odličnom obranom sačuvao vrata Mladosti. Šest minuta prije završetka susreta, priliku za nastup dobio je i vrsni vratar mlađih juniora Zagreba, Mikulić. Mladostaši su mu izrazili "dobrodošlicu" samo 14 sekundi kasnije. Dobrić je opalio s desne strane, a Kozina pred golom spretno skrenuo pak u mrežu. U završnici dvoboja obje su momčadi imale prigoda za promjenu omjera. Vragolović je u 56. minuti gađao iz neposredne blizine, a minutu kasnije Savanović kliže sam prema golu no puca pokraj njega. U predzadnjoj minuti Vragolović propušta priliku postići počasni pogodak udarcem iskosa s desne strane.

Mladost je uvjerljivom pobjedom prisvojila prvo mjesto koje joj jamči ulazak u finale doigravanja u kojem će imati priliku obraniti naslov prvaka iz 2017. "Mamuti" su se oporavili od pada forme iz prosinca i ponovo djeluju nadmoćno svojim gradskim suparnicima. Do kraja redovnog dijela natjecanja imaju još samo utakmicu s Medveščakom, a potom slijedi stanka do tko zna kad. Prvenstvo bi po planu trebalo završiti dovoljno prije svjetskog juniorskog prvenstva koje se igra u Zagrebu od 24. ožujka, no iskustvo iz posljednje tri godine nam govori da je mala vjerojatnost da ćemo novog prvaka saznati prije travnja.