PH kadeti

Zamalo izveli podvig

zagreb golman dresU trećoj utakmici prvenstva Hrvatske za kadete koja se formalno odigrala u sklopu šestog kola Medveščak je tijesno svladao Zagreba s 5:4. Prvih dvadeset minuta proteklo je u zatvorenoj igri s malo prigoda. Zagrebaši su prvi došli u vodstvo, a Medveščak je poravnao u drugom dijelu trećine. Nastavak susreta nagovjestio je reprizu prvog ovosezonskog dvoboja ove dvije momčadi kojeg su "medvjedi" uvjerljivo dobili s 8:4. Medveščak je za šest minuta druge trećine čak četiri puta zatresao protivničku mrežu i praktički osigurao nove bodove. Međutim, u "drugom poluvremenu" utakmice Zagreb je prvo zatvorio put do svojih vrata, a onda se počeo vraćati u utakmicu. Do kraja druge trećine "veprovi" su postigli jedan, a u zadnjih dvadeset minuta još dva zgoditka s kojima su se dvije minute prije kraja približili na samo gol manjka. Za nešto više nije bilo vremena pa su "medvjedi" ipak uzeli sva tri boda.

Zagreb - Medveščak 4:5 (1:1, 1:4, 2:0)

Zagreb, klizalište na Šalati, 2.12.2016.

Medveščak 10 min

Zagreb: Pregorec Badel, Andrić - Digula, Radonić, Kumanović, Marinković, Pejaković - Alić, Bezuk, Bokšić, Ljubičić, Matuško - Slovinac L., Varga, Slovinac J., Vukovojac Dugan, Lihtenvalner. Trener: Blagus

Medveščak: Debeljak - Polonijo, Čavlović, Dimitrijević, Bebek, Završki - Čeak, Čavić, Varžak, Premerl, Vukadin - Bestić, Filipović, Soldić, Kašparek, Sirk - Poduška. Trener: Žibret

Svi su vodeći igrači Zagreba bili na raspolaganju treneru Blagusu za dvoboj protiv Medveščaka. Navalu je predvodio treći najučinkovitiji napadač selekcije koja se natječe u prvenstvu Slovenije, Kumanović s 23 boda. Zajedno s njim u prvoj navali zaigrali su Marinković i Pejaković koji su skupili 11 odnosno 9 bodova u natjecanju sa Slovencima, Austrijancima i Srbima. U sastavu su bili i standardni braniči Teama Zagreb, Digula i Bezuk kao i napadač Ljubičić. Od igrača koji su nastupili u prethodnoj utakmici s Medveščakom u redovima "veprova" nije bilo braniča Švarca te napadača Špiljara, Gutowskog i Kovača.

Na drugoj strani ni trener Žibret nije se mogao požaliti na izostanak ponajboljih igrača. Napadački dvojac iz Teama Zagreb, Dimitrijević s 25 i Bebek s 20 bodova zaigrao je u prvom napadu gdje im se pridružio i vodeći strijelac selekcije mlađih kadeta, Završki koji je do ove utakmice skupio 42 boda u prvenstvu Slovenije. U sastavu je bilo još nekoliko vrsnih mlađih kadeta poput braniča Filipovića i Bestića odnosno Kašpareka, Soldića i Vukadina koji redovito nastupaju u redovima Teama Zagreb. Valja spomenuti i dvojicu istaknutih braniča kadetske selekcije, Polonija i Čavlovića. U sastavu na ovoj utakmici nije bilo Đuričića, Drugovića i Kuljka, a po prvi put ove sezone pojavio se Poduška.

Suparnici su u utakmicu ušli oprezno poklanjajući veću pažnju sigurnosti vlastitog gola nego ugrozi protivničkog. Prilika za pogotke bilo je malo pa se s velikom pažnjom očekivalo kad će nekom poći za rukom ugurati pločicu u mrežu. Zagreb je prvi došao u vodstvo zgoditkom Ljubičića u osmoj minuti. Vodeći pogodak gotovo ništa nije izmijenio u odnosu snaga na ledu. Sve je više manje ostalo isto, i tempo i način igre i mali broj prigoda za zgoditak.

Medveščak je izjednačio u drugom dijelu trećine. Strijelac je u 13. minuti bio branič Čavlović. Tri minute kasnije prekršaj Bezuka ostavio je "medvjede" s igračem više. "Veprovi" su zbili redove i spriječili protivnika da preokrene omjer već u prvih dvadeset minuta. U preostale dvije minute nakon izjednačenja snaga na ledu ništa se više nije promijenilo pa su suparnici na veliki odmor pošli u rezultatskoj ravnoteži.

Tek što se utakmica nastavila, Medveščak je prešao u vodstvo. Strijelac zgoditka ponovo je bio jedan branič, ovog puta Filipović. Nisu prošle ni tri minute, a pločica se ponovo zakoprcala u mreži Zagreba. Kombinaciju Polonija i Završkog preciznim udarcem završio je Dimitrijević. Nevoljama po "veprove" tu nije bilo kraja. Samo deset sekundi kasnije prekršaj pravi Ljubičić.

Za razliku od prošlog isključenja, ovog puta su "medvjedi" bili učinkovitiji s igračem više. Prošlo je tek 28 sekundi kad je Završki uposlio Bebeka i Medveščak je podigao prednost na tri zgoditka. Zagrebaši se nikako nisu uspijevali othrvati protivničkom pritisku. U 29. minuti prekršaj je napravio Matuško. Medveščak je i ovog puta munjevito pretvorio brojčanu prednost u pogodak. Poslije samo 13 sekundi igre Bebek je na asistenciju Čavlovića zatresao mrežu Zagreba.

Činilo se kako će se niz pogodaka nastaviti kad je osam sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeo Lihtenvalner. "Veprovima" je ovog puta pošlo za rukom ne samo izdržati trideset sekundi s igračem manje nego i cijelu kaznu. Zagrebaši su u drugu polovicu utakmice ušli s velikim zaostatkom no ovaj obrambeni uspjeh dao im je veliki poticaj za nastavak susreta. Tri minute kasnije, pločica se našla u Medveščakovoj mreži.

Bezuk je preciznim udarcem smanjio zaostatak no do mogućeg povratka u utakmicu "veprove" je dijelio još dugi put. Minutu kasnije prekršaj je napravio Varžak. Zagrebaši su se uprli ne bi li se približili na dva gola razlike prije završetka trećine no obrana Medveščaka je obavila svoju zadaću. "Medvjedi" su se brzo othrvali pritisku Zagreba i kad se činilo da uzbuđenja više neće biti prije odlaska na mali odmor, Završki je isključen u zadnjoj minuti trećine.

Medveščak je odradio prvi dio kazne u završnici druge, a mrežu je sačuvao i tijekom prvih minutu i pol zadnje trećine. Zagreb je zadržao inicijativu no "medvjedi" su zatvorenijom igrom sprečavali protivnika da se približi njihovoj mreži. Međutim, prekršaj Soldića u 46. minuti dao je novu priliku "veprovima" da poprave omjer. Sada je Zagreb pokazao kako i on može brzo postizati pogotke s igračem više. Obrana Medveščaka izdržala je samo devet sekundi prije nego što je Kumanović zatresao mrežu.

Shvatili su "medvjedi" da je vrag odnio šalu, ali nisu uspijevali vratiti ritam igre iz druge trećine. Borba se vodila po sredini leda i uz ogradu no ni jednima niti drugima nije uspijevalo stvoriti pritisak koji bi slomio protivničku obranu. Takav razvoj događaja više je odgovarao Medveščaku koji je i dalje imao vrijedna dva gola prednosti. Posljednju priliku za uspjeh zagrebaši su dobili četiri minute prije kraja kad je isključen Dimitrijević.

"Medvjedi" su sačuvali svoju mrežu s igračem manje no Zagreb je zadržao napadački zamah i samo devet sekundi nakon izjednačenja snaga na ledu Ljubičić asistira Marinkoviću za četvrti pogodak zagrebaša. "Veprovi" su sada imali 111 sekundi za moguće izjednačenje. Suočen s gubitkom pobjede koja je izgledala sasvim sigurna u drugoj trećini Medveščak je zbio svoje redove i posljednje dvije minute zadržao stvari pod kontrolom. Pet sekundi prije kraja isključen je Kumanović zbog ispucavanja paka preko ograde i tu je konačno bio kraj.

Zagreb je na kraju ostao kratkih rukava no ako se prisjeti ishoda prve utakmice ili omjera kakav je bio na sredini ovog susreta tada mu je jasno da i minimalni poraz nije neuspjeh pogotovo ako uspiju obranu odigrati na razini kakvu su imali u drugom dijelu susreta. Medveščak će na drugoj strani biti zadovoljan bodovima no s malo više njemačko-jeseničkog mentaliteta koji tjera momčad da postiže pogotke sve do zadnje minute rezultatske neizvjesnosti u ovoj utakmici ne bi ni bilo.