PH kadeti

Jednosmjerna utakmica

mlad zag salata kadetiSamo šest dana poslije prvog ovosezonskog susreta kadeti Mladosti i Zagreba po drugi put su se sučelili na ruševnom klizalištu na Šalati. "Mamuti" su i u ovom dvoboju stvorili veliku, dapače istovjetnu, prednost već u prvih dvadeset minuta. Međutim, za razliku od prethodne utakmice, ovog puta "veprovi" nisu dobili ni najmanju priliku za povratak. Mladostaši su nastavili nemilosrdno puniti protivničku mrežu i u preostale dvije trećine tako da su se zaustavili na, pomalo nevjerojatnih, 14:2 u svoju korist. Koliko god ovako visoka pobjeda veselila pristaše Mladosti, gledajući sa stanovišta razvoja hrvatskog hokeja, takvi ishodi daju razloga za zabrinutost glede rada s mladim igračima.

Mladost - Zagreb 14:2 (5:1, 3:0, 6:1)

Zagreb, klizalište na Šalati, 9.12.2016.

Zagreb 9 + 20 (Matuško) min

Mladost: Janjatović-Lončar - Looser, Mandić, Ferenčak, Pejić, Idžan - Grgić, Buljeta, Šimunković, Pavetić, Barna - Ožbolt. Trener: Janjatović

Zagreb: Andrić, Badel-Pregorec - Alić, Bezuk, Bokšić, Ljubičić, Matuško - Varga, Švarc, Špiljar, Vukovojac-Dugan, Lihtenvalner - Gutowski, Slovinac L., Kovač, Slovinac J. Trener: Miljak

Mladost je za ovu utakmicu na raspolaganju imala svega 11 igrača i vratara. Nedostajali su Grgurić, Marojević, Kralj te vratar Banić. Prisjetimo li se posljednjih nekoliko godina kad se zbog većeg broja igrača kadetsko prvenstvo igralo u dvije skupine, moramo se zapitati što se to događa u razvojnim pogonima zagrebačkih klubova? Zagreb igra prvenstvo mlađih juniora s kadetima, Mladost ni u punom sastavu ne može postaviti tri kadetske postave, u svim hrvatskim klubovima juniora nema ni za puni zapisnik od 44 igrača. Razmišljaju li ljudi koji vode hrvatske klubove kamo ih to vode i zašto? Zagrebaši su pak isklizali bez braniča Digule i Radonića te trojice vodećih napadača Kumanovića, Marinkovića i Pejakovića. Bilo je potpuno jasno da će Zagreb u ovoj utakmici biti u potpuno neravnopravnom položaju.

Zagrebaši su već u 11. sekundi dvoboja došli u vodstvo. Ljubičić je poslije bulija uposlio Matuška koji pogađa mrežu. U drugoj minuti "veprovi" griješe pri letećoj izmjeni čime su omogućili protivniku da u roku od trideset sekundi izjednači. Strijelac je, bez asistenata, bio Idžan. Dvije minute kasnije Idžan je ponovo na sceni i pak se po drugi put našao u mreži "veprova". Sredinom šeste minute došao je red na mladostaše da zbog viška igrača na ledu ostanu s igračem manje. Brojčani manjak nije smetao "mamutima" da za treidesetak sekundi ne povećaju razliku. Na asistenciju Idžana, strijelac je bio Ožbolt. Desetak sekundi prije nego što će se snage izjednačiti, Idžan je upotpunio hat trick.

Prekršaj Ljubičića krajem devete minute najavio je nastavak niza pogodaka Mladosti no zagrebaši su se ovog puta uspjeli obraniti. "Mamuti" su zadržali napadački zamah te je u 13. minuti Ožbolt asistirao Idžanu za vodstvo od 5:1. Mladostaši su zadržali inicijativu do kraja trećine no mreže se do velikog odmora više nisu tresle. Nakon pet primljenih pogodaka u prvoj trećini, Andrić je u nastavku susreta prepustio svoje mjesto Pregorecu Badelu. Zagrebaši su i dalje ostali u podređenom položaju no obrana "plavih" zadržavala je nalete protivnika punih deset minuta. Brana pred vratima "veprova" naposljetku je "procurila" u 31. minuti.

U jednoj od rijetkih akcija u kojima je sudjelovalo više igrača, Mandić i Ferenčak asistirali su Idžanu za novi zgoditak. Otpor "veprova" potrajao je tri minute, a onda na asistenciju Idžana mrežu Zagreba zatresao Mandić. Malo kasnije, ionako prorijeđeni sastav Zagreba ostao je i bez Matuška koji je zbog nabijanja na ogradu isključen do kraja utakmice. Mladost je idućih pet minuta imala igrača više, ali je u tom razdoblju samo jednom uspjela zatresti protivničku mrežu. Pavetić i Mandić u zadnjoj su minuti trećine asistirali Idžanu za dvostruki hat trick.

Na početku posljednje trećine mrežu Zagreba ponovo je čuvao Andrić. Zajedno sa svojim suigračima, uspješno se nosio s naletima "mamuta" pa se u prvih deset minuta treće dionice dvoboja, omjer nije mijenjao. Na sredini trećine, trener Zagreba ponovo mijenja čuvare mreže. Mladostaši su nastavili s pritiskom bez učinka što su iskoristili zagrebaši i u 53. minuti na preko Kovača kojem je asistirao Gutowski, smanjili zaostatak. Primljeni pogodak naposljetku je pokrenuo i "mamute".

Prvo je Idžan postigao pogodak u 54. minuti. Osam sekundi kasnije, Idžan ponovo trese Zagrebovu mrežu. U 56. minuti svoj prvi pogodak postiže Šimunković, a malo kasnije Idžan je i po treći put upotpunio hat trick pri čemu je vjerojatno postavio i neki hrvatski kadetski rekord. Mladostaši nisu usporili tempo pa je dvije minute kombinaciju Ožbolta i Barne pogotkom dovršio Pavetić. Točku na "i" ove nesvakidašnje utakmice postavio je, tko drugi, Idžan, svojim desetim pogotkom kojeg je postigao na asistenciju Loosera u posljednjoj minuti susreta.