PH kadeti

Pravila, pravila

sisak klinciOdgovorni ljudi hrvatskog hokeja poslije nekoliko su sezona uvidjeli kako broj aktivnih kadeta više ne opravdava dalji opstanak skupine B u kojoj su se natjecale druge momčadi zagrebačkih klubova, a od prošle sezone i Sisak. Na žalost, hokej više nije onako popularan među najmlađima kao što je to bio slučaj u vrijeme najveće popularnosti Medveščaka u EBEL-u pa je teško skupiti tri petorke, a kamoli dvije momčadi po klubu. Svoju prvu utakmicu u novoj sezoni sisački su kadeti odigrali kod kuće protiv Zagreba. "Veprovi" su, teže nego što se očekivalo, svladali domaćina sa 6:0. Gosti su u prvih dvadeset minuta samo jednom zatresli mrežu. Zagreb je tek u nastavku susreta s dva pogotka u drugoj trećini odveo utakmicu u mirnije vode. "Vitezovi" su održavali pristojni zaostatak sve do posljednjih desetak minuta kad su Zagrepčani s tri pogotka došli do uvjerljivije pobjede. Međutim, utakmica je, sama po sebi, neregularna jer su u redovima domaćih nastupili i igrači koji nisu imali pravo nastupa.

Sisak - Zagreb 0:6 (0:1, 0:2, 0:3)

Sisak, klizalište na Zibelu, 17.12.2016.

Zagreb 10 min

Sisak: Orešković - Sinjeri, Milinković, Berić, Šimunković, Bukovec - Pavičić, Gmaz, Agatić, Bujger, Kordić. Trener: Dejanović

Zagreb: Andrić - Digula, Radonić, Pejaković, Ljubičić, Matuško - Alić, Švarc, Špiljar, Vukovojac-Dugan, Kovač - Lihtenvalner, Slovinac J. Trener: Blagus

Siščani su na svoju prvu utakmicu u prvenstvu morali čekati do sredine prosinca, mjesec dana nakon što je počelo prvenstvo za zagrebačke klubove i čak tri mjeseca poslije prvog kola slovenskog prvenstva u kojem se natječe i zagrebačka selekcija. Na žalost, bilo bolje da su u Sisku pričekali koji dan pa da su skupili potreban broj igrača kako bi utakmica bila regularna. Naime, u sastavu domaćih našla su se čak četvorica mlađih juniora kojima, uz svo razumijevanje za težak položaj sisačkog hokeja, na utakmici kadeta jednostavno nije bilo mjesto. Jasno je da je teško bilo otkazati već dogovorenu utakmicu, ali ne bi bila ni prva niti posljednja. Ne znamo da li je sudac utakmice upozorio domaćina na nastup mlađih juniora u kadetima niti da li je o tome obavijestio odbor za natjecanje.

Zagreb je na dvoboj sa Siskom doputovao u kombiniranom sastavu u kojem nije bilo vodećih napadača Kumanovića i Marinkovića te braniča Bezuka. Nedostajali su i vratar Pregorec Badel, braniči Varga i Slovinac te napadači Bokšić i Gutowski. "Veprovi" su u dotadašnjem dijelu prvenstva odigrali četiri utakmice, po dvije sa svakim od gradskih suparnika, i svaku od njih izgubili tako da su bili željni igre i pobjede. Zanimljivo je kako je vrata Zagreba čuvao Andrić koji je prethodne četiri godine branio boje Siska.

Dvoboj ojačanih Siščana i oslabljenih "veprova" počeo je ravnopravno s prilikama koje su se podjednako smjenjivale na obje strane. Mreže su u prvih deset minuta mirovale no kad je na polovici trećine isključen Agatić, gosti su za samo 18 sekundi brojčanu prednost pretvorili u rezultatsku. Strijelac vodećeg pogotka za Zagreb bio je Špiljar. Domaći su priliku za izjednačenje dobili za samo dvije minute kad je na klupu za kažnjene sjeo Radonić. Usprkos naporima "vitezova", Zagrepčani su se uspjeli obraniti. Zagrebaši su se u sličnom položaju našli i u 18. minuti nakon prekršaja Vukovojca-Dugana. Međutim, nakon samo 13 sekundi igre isključenje Sinjerija izjednačilo je snage na ledu.

Pogodaka nije bilo ni u igri sa po četvoricom igrača niti u preostalom vremenu nakon povratka isključenih igrača pa su suparnici na veliki odmor otišli s minimalnom prednosti gostiju. "Veprovi" su u nastavku htjeli što ranije povećati razliku no pritom im isključenje Digule u 22. minuti nije išlo na ruku. Domaći su ponovili pogrešku iz prethodnog igrača više budući da je za manje od pola minute na klupu za kažnjene sjeo Bujger. Ni jednima niti drugima nije uspjelo iskoritisti višak prostora no kad su "vitezovi" ostali s igračem manje gosti su preuzeli inicijativu. Pritisak Zagreba isplatio se tek  nakon izjednačenja snaga na ledu. U 26. minuti, Matuško je asistirao Pejakoviću za drugi pogodak Zagreba.

Domaći su još uvijek bili u utakmici. Trebao im je samo jedan pogodak za hvatanje priključka. Međutim, prekršaj Oreškovića u 30. minuti ostavio je Siščane s igračem manje. Zagrebašima je trebala minuta da iskoriste brojčanu prednost. Pogodak je postigao Alić no već je prije bio označen prekršaj Gmaza pa je Sisak i nakon primljenog pogotka ostao s igračem manje. Bila je to odlična prilika za Zagrepčane da odluče ishod već na polovici susreta no domaći su uspjeli obraniti. U preostalih nešto više od sedam minuta odvijala se ravnopravna borba s podjednakim brojem udaraca na obje strane. Mreže se više nisu tresle što je dalo naznačiti kako će se gosti vratiti iz Siska s punim ulovom.

Posljednju priliku za povratak u utakmicu domaći su dobili u 45. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Digula. Da su Siščani uspjeli pronaći put do mreže, vratili bi malo neizvjesnosti u dvoboj no obrana gostiju sačuvala je svoja vrata. Minutu kasnije, isključen je Agatić. "Vitezovi" su posegnuli u posljednje zalihe energije i požrtvovnom igrom odbili sve nalete protivnika. Ulaskom u zadnjih deset minuta s tri gola prednosti, Zagreb se našao na pragu pobjede. Svaku dvojbu oko ishoda otklonio je Matuško zgoditkom u 52. minuti. Dvadesetak sekundi kasnije, Sisak je opet ostao s igračem manje jer je isključen Sinjeri.

Zagrebašima nije pošlo za rukom povećati prednost, ali su zadržali napadački zamah i u 56. minuti preko Alića postižu novi pogodak. Dvadesetak sekundi kasnije isključen je Matuško. "Veprovi" se nisu morali braniti i ubrzo je Ljubičić postavio konačnih 6:0 u korist gostiju. Domaćima nije pošlo za rukom postići počasni pogodak ni u posljednjim minutama dvoboja tako da su zagrebaši netaknute mreže upisali prvu pobjedu u ovom prvenstvu. Šteta je jedino što se nije osigurala regularnost utakmice jer se na taj način narušava ugled prvenstva.