PH kadeti

Iznenađenje na Šalati

zagreb salataKadeti Zagreba iznenadili su Medveščak u četvrtoj međusobnoj utakmici u redovnom dijelu prvenstva. "Veprovi" su nakon tri poraza zabilježili pobjedu nad vodećom momčadi u natjecanju. Zagreb je rano došao u vodstvo, ali "medvjedi" su do kraja trećine izjednačili. U nastavku susreta Medveščak preuzima igru u svoje ruke i s dva zgoditka stvara razliku u svoju korist. Zagrebaši nisu ustuknuli, nego su u završnici trećine u kratkom roku dvaput zatresli mrežu pa se na mali odmor otišlo u rezultatskoj ravnoteži. Posljednja trećina donijela je obostrano otvorenu igru u kojoj su i jedni i drugi nastojali ofanzivom doći do pobjede. "Veprovi" su dvaput prelazili u vodstvo samo da bi Medveščak oba puta poravnao. Budući da u 60 minuta nije bilo odluke, igrao se produžetak u kojem su zagrebaši bili spretniji i sa 6:5 zabilježili pobjedu koja će im podići samopouzdanje pred doigravanje.

Medveščak - Zagreb 5:6 (1:1, 2:2, 2:2, 0:1) PP

Zagreb, klizalište na Šalati, 25.1.2017.

Zagreb 8 min

Medveščak: Debeljak - Čavlović, Filipović, Dimitrijević, Bebek, Završki - Čavić, Čeak, Đuričić, Polonijo, Drugović - Vukadin, Poduška, Varžak, Maurović, Sirk. Trener: Jurković

Zagreb: Badel-Pregorec - Digula, Alić, Pejaković, Kumanović, Matuško - Bezuk, Vukovojac-Dugan, Bokšić, Marinković, Ljubičić - Radonić, Varga, Lihtenvalner, Kovač, Špiljar. Trener: Miljak

Medveščak je u ovaj dvoboj ušao u ulozi favorita. "Medvjedi" su bili na čelu ljestvice sa 16 bodova dok je Zagreb bio treći sa samo dvije pobjede nad Siskom. "Veprovi" su izgubili sve tri prethodne utakmice pri čemu su samo jednom bili u prilici ugrabiti koji bod dok su u dva navrata gubili s velikom razlikom. Kadete Medveščaka na ovoj utakmici nije vodio njihov trener Žibret umjesto koga se na klupi nalazio učitelj mlađih kadeta, Jurković. Sa sobom je doveo i trojicu igrača, braniče Filipovića i Vukadina te napadača Završkog. Od igrača kadetskog sastava svi su bili na raspolaganju izuzev napadača Premerla. Napadače Medveščaka u dosadašnjem tijeku prvenstva predvode Bebek s 20 i Dimitrijević sa 17 bodova, a valja istaknuti i mlađeg kadeta Završkog s čak 11 upisanih bodova. Dimitrijević s 41 i Bebek s 33 boda nalaze se na drugom i četvrtom mjestu u poretku najučinkovitijih napadača Teama Zagreb. Standardni su članovi selekcije i vratar Debeljak te braniči Čavlović, Polonijo i Čavić.

Zagreb je na drugoj strani vrebao priliku za iznenađenje. "Veprovi" su puno više očekivali od ove sezone, ako baš ne prvo mjesto, onda zasigurno ravnopravnije dvoboje s gradskim suparnicima. Ova utakmica bila je posljednja prilike da se "medvjedima" uzme koji bod prije mogućeg susreta u doigravanju. Treneru Miljku nedostajali su vratar Andrić, branič Švarc te napadači Gutowski i Jakov Slovinac. Kumanović sa 16 te branič Bezuk sa 7 bodova predvodili su strijelce Zagreba u dosadašnjem dijelu prvenstva. U selekciji Teama Zagreb, uz Kumanovića s 35 bodova na trećem mjestu istaknuli su se i Pejaković s 21 bodom te Marinković s 18. Osim Bezuka, u obrani standardno igra i Digula, dok je napadač Ljubičić redoviti član napadačkih trojki.

Zagrebaši su poveli već u trećoj minuti nakon kombinacije Ljubičića i Bokšića koju je u pogodak pretvorio Marinković. Medvešćak je minutu kasnije dobio veliku prigodu za izjednačenje budući da su "veprovi" pogriješili pri letećoj izmjeni pa su zbog viška igrača na ledu ostali s igračem manje. Napori "medvjeda" nisu urodili plodom pa je Zagreb zadržao minimalnu prednost. Ravnopravna borba se nastavila nakon izjednačenja snaga na ledu. I jednima i drugima bolje je išla igra u obrani nego u protivničkoj trećini.

Na novi zgoditak valjalo je čekati do 14. minute kad je Završki uposlio Dimitrijevića koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Izjednačenje je stabiliziralo igru pa ni jedni niti drugi nisu bili u stanju nametnuti se suparniku. Na veliki odmor pošlo se u rezultatskoj ravnoteži. Početkom drugog dijela susreta ponovo je na sceni dvojac Završki - Dimitrijević. Prvi je asistirao, a drugi zatresao mrežu Zagreba i preokrenuo omjer. Ovaj zgoditak utjecao je na obje momčadi. Igra se ubrzala, a s njom i broj prigoda pred oba gola.

Nešto bolja izvedba "medvjeda" dovela je i do trećeg paka u mreži Zagreba. Dimitrijević je na asistenciju Završkog upotpunio hat trick. "Veprovi" su se našli u nezavidnom položaju pa su morali sve karte baciti na napad budući da nisu imali što izgubiti. Prekršaj Dimitrijevića u 32. minuti dao je priliku zagrebašima da uhvate priključak s protivnikom. Medveščak se uspio obraniti, a čim su se snage izjednačile, na klupu za kažnjene morao je sjesti Matuško. "Medvjedi" su dobili priliku odlijepiti se na tri gola razlike što bi bila gotovo nedostižna prednost za Zagreb.

Međutim, nakon minute s igračem manje, Pejaković bježi u protunapad kojeg završava pogotkom. Kazna za Zagrebovog napadača još je trajala kad je prekršaj napravio Dimitrijević. "Medvjedi" su izgubili brojčanu prednost, a kad se u igru vratio Matuško, ostali su i bez rezultatske prednosti. Ljubičić je u 37. minuti na asistenciju Matuška izjednačio omjer. Do kraja trećine ostalo je nešto više od tri minute no gledatelji su imali sasvim dovoljno uzbuđenja za dvadeset minuta pa se i na mali odmor otišlo bez bilo čije prednosti.

Tek što je zadnja trećine počela, Kumanović samostalnom akcijom vraća Zagreb u vodstvo. "Medvjedi" nisu ustuknuli nego su smjesta krenuli po izjednačenje. Četiri minute kasnije na klupu za kažnjene sjeda Digula. Medveščaku je bilo dovoljno tridesetak sekundi da iskoristi brojčanu prednost. Raspoloženi Dimitrijević postigao je i četvrti pogodak i ponovo je asistent bio Završki. Radost "medvjeda" nije dugo trajala. Matuško je u 47. minuti asistirao Kumanoviću za novu prednost "veprova".

Matuško je isključen u istoj minuti pa se činilo kako bi Medveščak i ovog puta mogao izjednačiti u kratkom roku. Međutim, zagrebaši su odigrali vrlo dobro s igračem manje pa su izjednačenje snaga na ledu dočekali u vodstvu. "Medvjedi" su namjeravali pojačati napade u zadnjih deset minuta no prekršaj Vukadina zaprijetio je odgodom najavljene ofanzive. Zagreb je tražio pogodak koji bi ga sasvim približio pobjedi no na polovici kazne Dimitrijević izmiče pažnji svojih čuvara i poslije samostalne akcije postiže Medveščakov i svoj peti pogodak.

Utakmica je u tom trenutku ušla u svojevrsni "predprodužetak". Momčad koja bi zatresla mrežu imala bi vrlo velike izglede za konačnu pobjedu. Spoznaja o tome utjecala je na igru i jednih i drugih. Više se pažnje posvetilo obrani pa je na kraju dvoboj otišao u produžetak. U dodatnom vremenu opreza nije nedostajalo ni na jednoj strani. Obje strane samo su jednom zapucale prema golu prije nego što je Marinković u 63. minuti asistirao Kumanoviću za pobjednosni pogodak kojim je ujedno upotpunio i hat trick.

Pobjeda Zagreba nije imala utjecaj na poredak. "Veprovi" su i dalje na trećem mjestu na kojem će zasigurno i ostati sve do doigravanja. Međutim, ovom pobjedom pokazali su, najprije sebi, da se mogu nositi sa suparnicima te da imaju izgleda u borbi za naslov prvaka. Na drugoj strani, "medvjedi" su se opekli i primili su na znanje da ne smiju dovesti prvo mjesto u pitanje jer bi im se inače mogla dogoditi "nezgoda" u polufinalu doigravanja.