PH kadeti

Utakmica duga tri mjeseca

mlad zag kadeti salataKadeti Mladosti zabilježili su i treću pobjedu ove sezone protiv vršnjaka iz Zagreba. U nastavku utakmice koja je zbog kiše prekinuta još početkom studenog, "mamuti" su vodstvo od 4:2 koje su imali prije prekida u 26. minuti, pretvorili u pobjedu od 11:4. U prošlogodišnjem dijelu susreta "veprovi" su prvi došli u vodstvo no Mladost je do polovice prve trećine triput zatresla protivničku mrežu. Pred kraj trećine obje momčadi postižu po jedan zgoditak. U nastavku susreta tri mjeseca kasnije, Mladost je s tri uzastopna zgoditka riješila pitanje pobjednika, a "veprovi" su do kraja druge trećine samo smanjili zaostatak. Mladostaši su bili premoćni i u zadnjih dvadeset minuta u kojima su postigli četiri pogotka dok su primili samo jednog. Ovom pobjedom, "mamuti" su se izjednačili s Medveščakom na čelu ljestvice.

Mladost - Zagreb 11:4 (4:2, 3:1, 4:1)

Zagreb, klizalište na Šalati, 2.11.2016. i 1.2.2017.

Zagreb 2 min

Mladost: Janjatović-Lončar, Banić - Looser, Mandić, Marojević, Šimunković, Idžan - Grgić, Pavetić, Barna, Grgurić, Pejić - Buljeta, Kralj, Ožbolt, Ferenčak. Trener: Janjatović

Zagreb: Andrić, Pregorec-Badel - Radonić, Digula, Pejaković, Marinković, Kumanović - Alić, Bezuk, Matuško, Ljubičić, Bokšić - Švarc, Varga, Špiljar, Lihtenvalner, Slovinac L. - Slovinac J., Kovač, Gutowski. Trener: Miljak

Mladost se pred nastavak utakmice sa Zagrebom nalazila na drugom mjestu na ljestvici s tri boda manje od Medveščaka. "Mamuti" su odigrali točno polovicu utakmica. Sisak su dvaput dobili visokim omjerima, Medveščaka su svladali u raspucavanju i izgubili u 60 minuta dok su protiv Zagreba upisali pobjede od 9:5 i 14:2. U svojim redovima mladostaši imaju prvog strijelca selekcije Teama Zagreb koju čeka još samo jedna utakmica do kraja sezone i to je Idžan s 52 boda. Pavetić koji neprestano mijenja mjesta iz obrane u napad i obratno skupio je 17 bodova, a branič Mandić 14. Među istaknutijim igračima su i napadači Šimunković i Grgurić koji su u slovenskom prvenstvu zabilježili 12 odnosno 10 bodova. Vratar Janjatović-Lončar, prvi je vratar selekcije s 85,9% obrana. Svi su standardni igrači bili na raspolaganju treneru Janjatoviću.

Zagreb je na drugoj strani još bio pod dojmom uspjeha protiv Medveščaka u produžetku. Bila je to prva pobjeda "veprova" protiv nekog od gradskih suparnika. Zagrebaši su nakon osam odigranih utakmice imali isto toliko bodova pri čemu su šest osvojili pobjedama nad Siskom. Vodeći strijelac Zagreba, Kumanović, u Teamu Zagreb je postigao 37 bodova, a među šestoricom najučinkovitijih napadača hrvatske selekcije nalaze se i Pejaković s 22 te Marinković s 19 bodova. Od standardnih igrača u postavi nije bilo napadača Vukovojca-Dugana.

Jesenski dio dvoboja suparnici su otvorili ispitivanjem snaga budući da se radilo o prvoj prvenstvenoj utakmici. Igrači koji su sudjelovali u Teamu Zagreb dotad su odigrali već osam utakmica i bili u punom natjecateljskom pogonu, dok je za ostale igrače sezona tek započela. Prekršaj Jakova Slovinca u četvrtoj minuti dao je priliku "mamutima" za prvi pogodak u novom prvenstvu. Međutim, nije prošlo ni pola minute kad je Kumanović pobjegao u protunapad, a Mandić ga pokušao spriječiti prekršajem za kojeg je dosuđen kazneni udarac. Kumanović je bio sigurni izvođač i "veprovi" su poveli. Mladost nije uspjela iskoristiti igrača više, ali je ipak zadržala napadački zamah.

U sedmoj minuti Idžan je izjednačio. "Mamuti" su osjetili priliku za preokret i za manje od dvije minute Šimunković dovodi svoju momčad u vodstvo. Naleti mladostaša nisu prestajali pa je polovicom prve trećine Pavetić zatresao mrežu Zagreba. "Veprovi" su se trgnuli tek kad im je protivnik pobjegao na dva razlike. Zagreb je uspostavio ravnotežu na ledu, a s vremenom je i preuzeo inicijativu. Međutim, pokušaji zagrebaša odbijali su se o čvrstu obranu protivnika te sigurnog vratara Mladosti. Napori "veprova" potrajali su sve do završnice trećine no omjer je i dalje ostao tamo gdje ga je postavila Mladost do desete minute.

Dvije i pol minute prije kraja trećine, Pejić je asistirao Grguriću za četvrti pogodak Mladosti. Tek kad su primili pogodak "veprovi" su pronašli ključ za otvaranje brave na protivničkim vratima. U zadnjoj minuti trećine Pejaković je uposlio Digulu koji smanjuje zaostatak na dva gola. Poslije velikog odmora dvoboj se nastavio još šest minuta u kojima su mladostaši imali punu premoć, a onda je utakmica prekinuta zbog kiše. Dani su prolazili, pretvorili se u tjedne, a potom i mjesece. Slovensko prvenstvo je došlo do zadnjeg kola, a i hrvatsko se primaknulo polovici prije nego što se pronašlo vremena za nastavak ove utakmice.

Tek što se susret nastavio, Mladost je povećala vodstvo. Idžan je asistirao Šimunkoviću koji podiže prednost "mamuta" na tri pogotka. Prekršaj Ferenčaka u 32. minuti dao je priliku "veprovima" da se pokušaju vratiti u utakmicu. Postava Mladosti ne samo da je učinkovito zaštitila vlastita vrata nego je desetak sekundi prije izjednačenja snaga na ledu uspjela zatresti protivničku mrežu. Grgurić je uposlio Idžana koji preciznim udarcem postiže šesti pogodak za "mamute". Dvije minute kasnije, pločica se ponovo našla u mreži Zagreba. Nakon asistencije Mandića mrežu Zagreba zatresao je Šimunković.

Prekršaj Grgurića u 37. minuti nije više predstavljao posebnu prijetnju "mamutima". Zagreb je zaostajao pet golova i sve što je realno mogao uraditi bilo je ublažiti izvjestan poraz. Dvije minute prije kraja trećine tako se i dogodilo. Digula je uposlio Kumanovića koji brojčanu prednost Zagreba pretvara u pogodak. Bez obzira na visoku prednost nakon dvije trećine, igra koju su prikazale suparničke momčadi bila je gotovo pa izjednačena. Odlučujuća prednost mladostaša očitovala se u učinkovitom pretvaranju prigoda u pogotke.

Mreže su u posljednjoj trećini mirovale svega četiri minute prije nego što je kombinaciju Mandića i Idžana pogotkom dovršio Grgurić. Nisu prošle ni dvije minute, a pak se ponovo zakoprcao u Zagrebovoj mreži. Mandić je na dodavanje Idžana bio spretni strijelac. Zagrebaši se nisu predavali premda je utakmica odavno bila izgubljena. U 49. minuti Bezuk je asistirao Švarcu za četvrti pogodak "veprova". Ravnopravna igra s podjednakim brojem prilika nastavila se i u zadnjih deset minuta susreta. Kao i prethodnom dijelu utakmice, "mamuti" su pokazali daleko veću učinkovitost u napadu.

Raspoloženi Idžan je u 55. minuti asistirao Grguriću za deseti pak u protivničkoj mreži. Priči tu nije bio kraj jer je minutu kasnije Šimunković uposlio Idžana da postavi konačnih 11:4 u korist Mladosti. Tako je završila utakmica koja je započela u jednoj, a završila u drugoj kalendarskoj godini iste sezone. Kad je bačen prvi buli, suparnici su imali samo maglovitu predodžbu o međusobnoj snazi no tri mjeseca kasnije Mladost je iza sebe već imala dvije pobjede protiv Zagreba i mogla je odigrati s više samopouzdanja. Sretnu li se ove dvije momčadi u polufinalu doigravanja, "mamuti" će imati značajnu psihološku prednost kao posljedice visokih pobjeda protiv zagrebaša.