PH kadeti

Iznenađenje na otvaranju

mladost zagreb kadeti ozujakUtakmicom između Mladosti i Zagreba započelo je doigravanje za naslov prvaka Hrvatske u uzrastu kadeta. U prvom susretu "veprovi" su priredili veliko iznenađenje svladavši mladostaše s čak 10:5. "Mamuti" su u polufinalni dvoboj ušli kao favoriti budući da su uvjerljivo dobili sve četiri utakmice redovnog dijela prvenstva. Međutim, stara je izreka u hokeju kako je doigravanje sasvim drugačije natjecanje od redovnog dijela. Zagrebaši su poveli već u drugoj minuti, a u drugom dijelu prve trećine još dva puta su zatresli protivničku mrežu. Mladost je neposredno pred veliki odmor smanjila zaostatak. U drugoj trećini obrane su potpuno popustile. Zagreb je u prvih deset minuta postigao tri uzastopna pogotka, samo da bi od polovice susreta primio isto toliko zgoditaka u samo četiri minute. Pred kraj trećine "veprovi" su ipak podigli razliku na tri gola. "Mamuti" su u zadnjoj trećini prišli na dva gola manjka no odgovor zagrebaša bio je učinkovit. Zagreb je sredinom trećine u tri pol minute postigao tri pogotka i došao na korak od finala doigravanja.

Mladost - Zagreb 5:10 (1:3, 3:4, 1:3)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 18.3.2017.

Mladost: Janjatović-Lončar, Ždralović -
Looser, Mandić, Šimunković, Marojević, Pavetić - Buljeta, Grgurić, Ferenčak, Pejić, Idžan - Grgić, Bauer, Buconjić, Ožbolt, Barna - Kralj. Trener: Janjatović

Zagreb: Andrić, Pregorec Badel - Alić, Digula, Pejaković, Kumanović, Matuško - Švarc
, Bezuk, Ljubičić, Marinković, Bokšić - Varga, Radonić, Vukovojac-Dugan, Kovač, Slovinac L. Trener: Miljak

Mladost je u četiri utakmice protiv Zagreba upisala četiri visoke pobjede. "Mamuti" su redom pobjeđivali s 9:5, 14:2 i dvaput s 11:4. Vodeći strijelac Mladosti i cijele lige bio je Idžan sa 77 bodova. Slijedili su ga Pavetić s 25, branič Mandić s 20 te Grgurić s 14 bodova. Na drugoj strani najučinkovitiji zagrebaš bio je Kumanović s 21 bodom, a uz njega istaknuli su se Marinković, Matuško i branič Bezuk sa po 9 bodova. Prvi vratar Mladosti, Janjatović-Lončar, ostvario je 87,3% obrana dok je u Zagrebovom vratarskom dvojcu uspješniji bio dojučerašnji Siščanin Andrić sa 79,1% zaustavljenih udaraca.

Mladost je na prvu polufinalnu utakmicu isklizala u punom sastavu. Svi igrači pripadali su uzrastu kadeta izuzev pričuvnog vratara Ždralovića. U redovima "veprova" nije bilo napadača Špiljara, Lihtenvlanera, Gutowskog i Jakova Slovinca. Zagreb je u svojoj postavi također imao jednog mlađeg kadeta, napadača Lovru Slovinca.

Zagreb je poveo već u drugoj minuti. Na asistenciju Pejakovića, mrežu Mladosti zatresao je Kumanović. "Mamuti" nisu smatrali da imaju razloga za zabrinutost jer su zagrebaši prvi postizali pogotke u dvije prvenstvene utakmice. Pokušaji mladostaša da u kratkom roku izjednače nisu urodili plodom. Zagreb je igrao bolje nego što je to bio slučaj u redovnom dijelu prvenstva pa je uskoro preuzeo i inicijativu. Vratarski dvojac je u prvom dijelu trećine bio na visini zadatka pa se omjer nije mijenjao sve do 14. minute.

Tada je na scenu ponovo stupio Kumanović i samostalnom akcijom povećao prednost svoje momčadi. Prije nego što su "crni" stigli reagirati na protivnički pogodak, Kumanović je na asistenciju Pejakovića dvije minute kasnije upotpunio hat trick. Zagreb je stekao visoku prednost no bio je daleko od sigurne pobjede. Obrana "veprova" nije se baš iskazala u okršajima protiv Mladosti budući da je u četiri susreta primila čak 45 pogodaka. Minutu prije završetka trećine mladostaši su se po prvi puta upisali u zapisnik. Idžan je asistirao Mandiću za zgoditak koji je mladostašima vratio nadu u uspješni ishod susreta.

Nakon velikog odmora Mladost je nastojala što prije sustići protivničku prednost. Međutim, prvi udarac u drugoj trećini zadali su "bijeli". Ponovo je u akciji bio dvojac Pejaković - Kumanović. Prvi je asistirao, a drugi pogodio protivničku mrežu. Pogodak postignut u 24. minuti dao je dodatni poticaj "veprovima" koji su se potpuno razigrali. Četiri minute kasnije, pločica se ponovo zakoprcala u mreži "crnih". Marinković je asistirao braniču Bezuku koji postiže peti pogodak Zagreba. Na polovici susreta, zagrebaši su podigli razliku na čak pet golova. Opet je na sceni bila druga petorka budući da je Ljubičić uposlio Bokšića koji pogađa mrežu Mladosti.

Vjerojatno ni najveći pesimisti u taboru Mladosti nisu očekivali ovakav razvoj događaja. Zagreb je nemilosrdno punio protivničku mrežu i stanje na semaforu djelovalo bi nestvarno za svakog tko bi došao tek na sredinu susreta. Međutim, "mamuti" nisu bili spremni potpisati predaju. Točno minutu nakon šestog primljenog pogotka. Mladost je po drugi put zatresla protivničku mrežu. Idžan je ponovo bio asistent, a strijelac je bio Pavetić. Zagreb je još uvijek imao veliku prednost i izglednu pobjedu.

Stvari su počele izgledati drugačije kad su u 34. minuti mladostaši još jednom smanjili zaostatak. Alić je skrivio kazneni udarac kojeg je sigurno izveo Idžan. Zvono za uzbunu zazvonilo je četrdesetak sekundi kasnije kad je na asistenciju Idžana Zagrebovu mrežu zatresao Marojević. Mladost je u tim trenucima imala zamah i još sedam minuta do kraja trećine. Tko zna kako bi se ova utakmica rasplela da zagrebaši u 38. minuti nisu odgovorili na protivnički izazov. Bokšić je uposlio Marinkovića koji preciznim udarcem vraća razliku na sigurnija tri gola.

Mladost je u posljednjoj trećini imala samo jedan cilj, opći napad koji je trebao slomiti otpor "veprova" i preokrenuti omjer.  Zagrebaši su, naravno, imali sasvim drugačije planove no prethodnih četrdeset minuta pokazale su da se ni jedni niti drugi nisu mogli osloniti na igru u obrani. Zgoditak Idžana u 47. minuti upalio je nadu "crnih" da bi u preostalom vremenu mogli izvesti podvig. Nada je potrajala svega tri minute, a onda su "mamuti" ponovo vadili pak iz mreže.

Nakon kombinacije Marinkovića i Švarca, strijelac osmog zgoditka za "bijele" bio je branič Bezuk. Do kraja trećine ostalo je više od deset minuta no bilo je jasno kako je ovaj pogodak uzdrmao "mamute". Zagrebaši su osjetili trenutak u kojem je trebalo dokrajčiti protivnički otpor. Pejaković je u 52. minuti akciju Kumanovića i Matuška pretvorio u novi zgoditak. Na asistenciju Ljubičića, točku na "i" postavio je u 53. minuti Bezuk koji je time upotpuno hat trick.

Do kraja susreta obje su momčadi "premotavale vrijeme", a onda su zagrebaši mogli proslaviti svoju prvu i izuzetno važnu pobjedu protiv Mladosti. Trenere i jedne i druge momčadi čeka dosta posla pred uzvrat jer, realno, vaterpolskih 10:5 u kadetskoj utakmici znači da su i jedna i druga momčad potpuno podbacile u igri u obrani, a tako se hokej jednostavno ne može igrati. Svaka momčad, pa i vrhunske momčadi NHL-a imaju svoje vodeće igrače od kojih se očekuje da rješavaju odlučujuće utakmice, ali bez igre u obrani nijedan pojedinac ne može sam dobiti utakmicu.