PH kadeti

Za dvije minute do pobjede

K Med Mla 170325Kadeti Medveščaka opravdali su ulogu favorita pobjedom u prvoj utakmici finala doigravanja za naslov prvaka Hrvatske. Suparnik "medvjedima" bila je momčad Mladosti, branitelj naslova. "Mamuti" su rano došli do vodstva, a poslije izjednačene igre tijekom najvećeg dijela prve trećine, mladostaši u završnici trećine povećali prednost. Međutim, Medveščak je neposredno pred odlazak na veliki odmor smanjio zaostatak. "Medvjedi" su u drugoj trećini ubacili u višu brzinu na što Mladost nije imala odgovor. Medveščak je izjednačio u prvom dijelu nastavka no usprkos izrazitoj nadmoći nije uspio preokrenuti omjer sve do završnice trećine. Tada su "medvjedi" u razmaku od 125 sekundi čak triput zatresli protivničku mrežu. Bilo kakvu nadu u podvig mladostaši su ostavili nakon što su u trećoj dionici susreta primili i šesti pogodak. Do kraja susreta Mladost je stigla samo ublažiti poraz na 6:3.

Mladost 4 min

Medveščak: Debeljak, Čavić Pe. - Filipović, Čavlović, Dimitrijević, Bebek, Završki - Čavić Pa., Čeak, Soldić, Kašparek, Polonijo - Vukadin, Poduška, Maurović, Premerl, Đuričić - Varžak, Drugović. Trener: Žibret

Mladost: Janjatović-Lončar, Ždralović - Grgurić, Mandić, Marojević, Pavetić, Šimunković - Kireta, Goršić, Idžan B., Idžan V., Mandušić - Grgić, Looser, Barna, Ožbolt, Buconjić - Buljeta, Bauer. Trener: Janjatović

Medveščak i Mladost odigrali su četiri međusobne utakmice tijekom redovnog dijela prvenstva. Obje momčadi zabilježile su po dvije pobjede pri čemu su "mamuti" jednom slavili u raspucavanju. Upravo je taj bod razlike presudio u korist "medvjeda" koji su zbog toga završili na prvom mjestu koje im je donijelo Siščane u polufinalu doigravanja dok se Mladost za mjesto u finalu morala izboriti u dvoboju sa Zagrebom. Finalne dvoboje mlađih uzrasta puno češće određuje raspoloženje najučinkovitijih pojedinaca nego širina klupe. U redovima Medveščaka najistaknutiji strijelci prvo su se iskazali igrama u selekciji Teama Zagreb u prvenstvu Slovenije. Dimitrijević s 45 i Bebek s 35 uvrstili su se u najučinkovitiji kvartet selekcije. Isti dvojac zauzeo je drugo i treće mjesto u poretku domaćeg prvenstva s 43 boda za Dimitrijevića i 41 za Bebeka. Uz njih dvojicu značajan čimbenik u napadu bio je i mlađi kadet Završki koji je u kadetskom prvenstvu s 25 bodova dijelio četvrto mjesto u poretku. Među braničima najviše se istaknuo Čavlović sa 16 bodova. Vratar Debeljak je u prvenstvu ostvario 84,3% obrana što je nešto slabije od 86,3% koliko je imao u selekciji. Trener Žibret imao je na raspolaganju sve kadete izuzev Sirka, a u postavi je uz pričuvnog vratara imao još petoricu mlađih kadeta.

U redovima Mladosti po učinkovitosti je naročito odskakao Vito Idžan, sa 77 bodova prvi strijelac prvenstva. Idžan je predvodio i strijelce u selekciji s 53 upisana boda. Mladostaši koji su se također istaknuli u skupljanju bodova tijekom domaćeg prvenstva bili su Pavetić s 25 i branič Mandić s 20. Njih dvojica uvrstili su se i unutar 8 najučinkovitijih članova selekcije Teama Zagreb sa 17 odnosno 15 bodova. Od igrača iz drugog plana od kojih se moglo očekivati da preuzmu odgovornost ako bi vodeći strijelci bili pod budnim okom obrana izdvojili bismo Polonija, Premerla i Đuričića iz Medveščaka te Grgurića, Šimunkovića i Pejića iz Mladosti. Vratar "mamuta" Janjatović-Lončar u domaćem je okruženju ostvario 87,3% obrana, a u Sloveniji 96%. Trener Janjatović nije mogao računati na Pejića, Ferenčaka niti Kralja, a slično kolegi Žibretu, uz pričuvnog vratara u sastavu je imao četvoricu mlađih kadeta. Nakon polufinalnih dvoboja u redovima Medveščaka po očekivanju su najraspoloženiji strijelci bili Završki s 15 te Dimitrijević i Bebel sa po 10 bodova. Mladostaše je predvodio Vito Idžan s 9 te Mandić i Šimunković sa po 8 bodova.

Finalni dvoboj prvenstva kadeta otvorio je Dimitrijević udarcem iskosa s desne strane. Janjatović-Lončar bio je na mjestu. Iduća prilika donijela je i prvi pogodak na utakmici. Igrala se četvrta minuta kad je Pavetić prošao kroz postavu "modrih" i udarcem slijeva doveo Mladost u vodstvo. Minutu kasnije Debeljak je zaustavio udarac Marojevića s desne strane. Medveščak se nije dao impresionirati protivničkim vodstvom. Bebek je u šestoj minuti pucao s desne strane, a malo kasnije Završki izmiče pažnji svojih čuvara i poslije samostalnog prodora pogađa stativu. U osmoj minuti Završki s lijeve strane pronalazi Bebeka u sredini koji tuče iz prve no vratar "žutih" bio je na mjestu.

Mladostaši su došli do riječi tek u desetoj minuti kad je Goršić tukao s plave linije.  Minutu kasnije Pavetić puca sdesna, a u 12. minuti iza gola se našao Vito Idžan odakle je uposlio Pavetića koji puca iz sredine no Debeljak je bio siguran. Dvije minute kasnije Janjatović-Lončar brani udarac Polonija s lijeve strane. Pavetić je u 15. minuti tukao s plave linije, a odgovorio mu je Čavić pokušajem slijeva. Vito Idžan nije uspio povećati prednost "žutih" kada je pucao iz sredine u 16. minuti. Na isti način suparničkim vratima je minutu kasnije zaprijetio Bebek.

Završki je u nastavku napada dao povratni pak za Čeaka koji tuče iz daleka no vratar Mladosti nije se dao iznenaditi. Dvije minute prije kraja trećine, "mamuti" su povećali prednost. Vito Idžan je prošao po lijevoj strani i potom potegnuo udarac koji šalje pak u prečku od koje se odbio iza crte gola i natrag u igru. Suci su bili blizu vratima i odmah su priznali pogodak. Ni ovakav zgoditak nije narušio samopouzdanje "modrih". Bebek je već u idućem napadu pucao s lijeve strane, a "medvjedi" su izjednačili minutu kasnije.

Završki je uposlio Bebeka koji je udarcem slijeva iznenadio čuvara mreže "žutih". Odmah u idućem napadu Janjatović-Lončar zaustavlja udarac Soldića iz sredine. Mladost je odgovorila preko Vita Idžana koji pogađa Debeljaka u kacigu. Na veliki odmor pošlo se s minimalnim vodstvom Mladosti. Obje su momčadi izgledale raspoloženo za igru pa smo u nastavku susreta očekivali nova uzbuđenja.

Uvodne minute druge trećine ponukale su nas da ponovo razmislimo. Pune tri minute na ledu se nije događalo ništa. Klizalo se amo-tamo bez nekog većeg reda i organizacije. Na trenutke je izgledalo kao da su finaliste zamijenile dvije momčadi slabije kvalitete. Na prvi udarac prema vratima čekalo se do 24. minute kad je Šimunković iskušao Debeljakovu spremnost. Uslijedilo je novo zatišje od tri minute sve do udarca Čavića s lijevog krila. Na ovu akciju nadovezao se Polonijo pucajući slijeva, a potom je Janjatović-Lončar sjajnom obranom zaustavio udarac Završkog iz sredine.

Medveščak je izjednačio u 28. minuti. Završki je s lijeve strane pronašao Bebeka u sredini koji je udarcem iz zgloba iznenadio vratara "žutih". Dvije minute kasnije Polonijo se našao pred vratima no nije mu pošlo za rukom preokrenuti omjer.  Mladostaši su se oporavili od udarca u 31. minuti kad je Šimunković opalio s plave linije. Malo kasnije u prilici se našao i Vito Idžan, ali ni njegov dalekometni udarac nije pronašao put do mreže. Udarac Bebeka iz sredine u 33. minuti označio je početak nove ofanzive "modrih".

Isti igrač je minutu kasnije pokušao iznenaditi protivničkog vratara udarcem s centra, a šest minuta prije završetka trećine to je pošlo za rukom Premerlu koji je udarcem iz sredine svladao Janjatovića-Lončara. Minutu i pol kasnije, "medvjedi" odlaze na dva razlike. Filipović je uposlio Bebeka na lijevoj strani koji ubacuje pak u sredinu odakle Dimitrijević tuče prema vratima, a pak se od stative odbio u mrežu. Trener Mladosti osjetio je uzdrmanost svojih igrača pa je pozvao pola minute predaha ne bi li ih ohrabrio, a istovremeno narušio ritam protivničke igre.

Međutim, Medveščaka se nije moglo zaustaviti.  Prošlo je svega tridesetak sekundi prije nego što je pločica ponovo odsjela u mreži Mladosti. Završki je uposlio Čavića koji je udarcem iz zgloba s lijeve strane iznenadio vratara "žutih" koji nije imao svoj dan na ovoj utakmici. "Mamuti" su sada potpuno nestali s leda. Janjatović-Lončar brani udarac Dimitrijevića iz sredine u 38. minuti, a malo kasnije zaustavio je i pokušaj Čavlovića s plave linije. U zadnjoj minuti ponovo je u akciji Bebek koji tuče s lijeve strane. Trećinu je zaključio Bruno Idžan pokušajem slijeva.

"Medvjedi" su u zadnju trećinu ušli s tri gola razlike u svoju korist. Sudeći po prikazanom, bilo je teško povjerovati da bi se "mamuti" mogli vratiti u utakmicu. Čavlović je u 42. minuti zaprijetio udarcem s plave linije, a potom je nastupilo zatišje koje je potrajalo tri minute. Janjatović-Lončar odličnom je obranom zaustavio udarac Čavlovića s desne strane, a uzvratio je Bruno Idžan pokušajem slijeva. Medveščak je i dalje bio bolja momčad na ledu. Filipović je u 46. minuti tukao s plave linije, a malo kasnije Premerl je zamalo iznenadio protivničkog vratara udarcem izravno iz bulija.

Minuta još nije završila, a Janjatović-Lončar ponovo je vadio pak iz mreže. Soldić je uposlio Završkog koji je udarcem iz zgloba iznenadio vratara "žutih". Razbijeni mladostaši sada su mogli samo pokušati popraviti dojam. Pavetić je u idućem napadu pucao slijeva, a minutu kasnije otklizao na klupu za kažnjene. "Medvjedi" se nisu posebno trudili iskoristiti brojčanu prednost. Tek kad su se snage na ledu izjednačile "modri" su zaprijetili protivničkim vratima. Filipović je prvo tukao iz sredine, a nešto kasnije opalio je s plave linije.

Prekršaj Buconjića 11 minuta prije kraja utakmice ponovo je ostavio mladostaše s igračem manje. Medveščak ni ovog puta nije bio opasan s igračem više. Udarac Soldića iz sredine u 52. minuti došao je tek poslije izjednačenja snaga na ledu. Minutu kasnije, Mladost je popravila omjer. Vito Idžan je s plave linije uposlio Mandića na lijevoj strani koji ubacuje pak pred gol odakle Grgurić ubacuje pločicu u mrežu. U idućem napadu Bruno Idžan puca s lijeve strane no Debeljak je bio na mjestu. Pet minuta prije kraja susreta pred vratima Mladosti našao se Soldić, ali nije pronašao put do mreže.

Budući da su obje momčadi shvatile da je ishod utakmice jasan, tempo igre je pao u završnici. I jedni i drugi čekali su da prođe vrijeme. Tek su u predzadnjoj minuti "modri" stvorili još dvije prigode. Prvo je Polonijo opalio iz sredine, a malo kasnije Dimitrijević gađa iskosa s desne strane, ali bez uspjeha. Malo zatim, utakmica je završila. "Medvjedi" su stekli prednost zahvaljujući odličnoj igri u drugoj trećini u kojoj su u potpunosti slomili otpor protivnika. Vodeći igrači Medveščaka pružili su puno bolju izvedbu od svojih suparnika i tu leži odgovor na pitanje o uzrocima uvjerljive pobjede "modrih". Mladost će morati popraviti gotovo sve u svojoj igri ako se želi ravnopravno boriti za naslov prvaka.