PH - mlađi juniori

Zamalo iznenađenje

U17medmla131215Mladost je u desetom kolu prvenstva Hrvatske za mlađe juniore na jedvite jade svladala oslabljeni sastav Medveščaka i tako izbjegla odustajanje od borbe za prvo mjesto u redovnom dijelu prvenstva. "Medvjedi" u tri godišta nisu uspjeli skupiti ni tri pune postave, ali svejedno su dva puta vodili protiv favoriziranih mladostaša. "Mamuti" su u oba navrata brzo poravnali te krajem druge trećine prešli u vodstvo. Međutim, Mladost je strijepila za ishod susreta sve do završnice treće trećine kad je pogotkom postavila konačnih 4:2 u utakmici koju valja što prije zaboraviti.

Mladost 2 min

Medveščak: Troha - Kopričanec, Ključarić, Horvat, Vuglač, Mažar - Premerl, Babić, Leš, Mijač, Spajić - Sudić, Prgić, Jurko. Trener: Sertić

Mladost: Rastovski, Goršić - Almer, Petrinšak, Bjažić, Vrbančić, Fičur - Hanžić, Tomaić, Durn, Matošić, Krnić - Holcer, Kramarić, Šutevski, Mikić, Trstenjak - Hutinec, Kreš, Lučev, Grgurev Rumbak, Kozina. Trener: Lovrenčić

Tužno je bilo pogledati Medveščakovu klupu prije početka susreta. Od 24 mlađa juniora koja su ove sezone nastupila u prvenstvu Hrvatske za utakmicu protiv Mladosti ih se skupilo samo 13. Bez kadeta Trohe na vratima ne bilo nikoga pa se utakmica ne bi mogla ni odigrati. Ne ulazeći u uzroke ovakvog stanja koji sežu u vrijeme od prije osam godina kada su potresi u klupskoj školi hokeja doveli do odlaska većeg broja djece u druge klubove činjenica je kako je ovu prazninu teško, gotovo nemoguće popuniti. Prije dvije sezone Medveščak je bio potpuno nekonkurentan u kadetima, sada se ista priča ponavlja u mlađim juniorima, a potom će se preliti i u juniore. Istina, za klub čije vodstvo je mišlju, riječima i djelom na prostorima Rusije, stanje u mlađim kategorijama je tek usputna tema za razgovor uz kavu ili između trećina nekog od spektakularnih događaja u Areni, no za Hrvatski savez hokeja na ledu, a posebice njegov odbor za razvoj hokeja, niti jedna škola hokeja ne bi smjela biti nevažna.

Od igrača koji su odigrali više od nekoliko utakmica, "medvjedima" su nedostajali Ožvald, Herceg, Bublić te vratar Jünker Đurić. Jedan igrač koji ima pravo nastupa za mlađe juniore, a kojeg nije bilo ni na jednom susretu je Platužić. Za ovoj dvoboj mu nije trebala ispričnica jer se nalazio s juniorskom reprezentacijom na svjetskom prvenstvu u Miškolcu. Na istom turniru nalazio se i mladostaš Smolec. Osim njega u redovima Mladosti nije bilo ni Mustapića, Papeša, braće Pofek, Šuška i Zormana. Nedostajao je i Martinić koji ove sezone još nije imao prilike zaigrati za svoju kategoriju. "Mamuti" su, za razliku od prorijeđenih "medvjeda", imali na raspolaganju pune četiri petorke. Njihov sastav, djelovao je pomalo neobično. Naime, u četvrtoj postavi zaigrala su petorica napadača i to tijekom cijelog susreta, dok su najmanje dvojica "pravih braniča", igrali u nekoj od prve tri navale. Uzevši u obzir koliko često naši izbornici vape za pouzdanim braničima, ova selidba dokazanih braniča u napad u najmanju je ruku, kontraproduktivna, kako za klub, tako i za neke buduće selekcije.

Dvoboj je počeo poput kakve uspavanke. Pet je minuta prošlo bez ijednog udarca prema vratima. Oslabljenom Medveščaku takva je igra bez igre odgovarala, no pristašama Mladosti nikako se nije svidjela izgubljenost "mamuta" na ledu koji usprkos brojčanoj i kvalitativnoj prednosti nisu uspijevali povezati dva, tri dodavanja i ugroziti protivnička vrata. Tek su u petoj minuti Šutevski i Mikić izveli akciju u kojoj je prvi pucao s desne strane, a drugi pokušao odbijenu pločicu ugurati u mrežu. Troha se dobro snašao i otklonio ovu opasnost. "Medvjedi" uzvraćaju odličnim udarcem Kopričaneca koji zahtijevao svu vještinu Rastovskog kako bi spriječio zgoditak. Minutu kasnije u prilici se našao i Vuglač, no vratar "bijelih" je bio na mjestu.

U devetoj minuti, Medveščak je došao u vodstvo. Bila je to dobra kombinacija Mijača koji se našao iza gola i Spajića kojem je upućen pak pred gol. Udarac iz prve i pločica je odsjela u mreži. Mladostaši su pokušali odgovoriti u idućem napadu. Mikić je bio ispred gola, ali nije uspio pogoditi mrežu. Nekoliko minuta je proteklo u igri bez igre, a onda su "mamuti" poravnali. Bila je to preslika Medveščakovog zgoditka. U glavnim ulogama bili su Vrbančić koji je bio iza gola i Fičur koji je dobio pločicu pred golom i pospremio je u mrežu. Igrala se 12. minuta i počeli smo se pitati hoće li ova razmjena pogodaka popraviti izvedbu u nastavku susreta. Fičur je u istoj minuti udarcem s lijeve strane pokušao preokrenuti rezultat, ali Troha je bio na mjestu.

Na trenutak smo se ponadali kako će se igra ubrzati i poboljšati, ali nade su se ubrzo pokazale ispraznim. U preostalih osam minuta prve trećine i dalje smo gledali sporu utakmicu, punu grešaka u dodavanju i tek s pokojom prilikom za pogodak. Prošlo je nekoliko minuta prije nego što je Prgić zapucao prema golu, a četiri minute prije kraja trećine, mladostaši ostaju s igračem manje zbog viška igrača na ledu. U dvije minute s igračem više Medveščak nije stvorio nijednu izglednu priliku za povratak u vodstvo. U završnici trećine bilježimo pokušaj Leša s desne strane te udarac Kramarića s plave linije. Poslije dvadeset minuta momčadi su otišle na (ne)zasluženi odmor, a ostalo je za vidjeti kako će se stvari razvijati u nastavku.

Na početku drugog dijela igre bilježimo razmjenu dalekometnih projektila. Prvo je Kopričanec zaposlio Rastovskog, a potom je Almer na isti način odgovorio Trohi. Niz je nastavio Leš u 23. minuti, a malo kasnije prekršaj čini Premerl pa je Mladost ostala s igračem više. Poput "medvjeda" u prvoj trećini, ni mladostaši se nisu istaknuli brojčanom prednosti pa smo dvije minute odgledali bez bilo kakve spomena vrijedne akcije. U 26. minuti Petrinšak gađa s lijeve strane, a "plavi" uzvraćaju akcijom Premerla koji puca iz sredine, Rastovski kratko odbija, a na pločici je prvi Mažar koji nije uspio pogoditi iz blizine.

Minutu kasnije ponovo Petrinšak bombardira Medveščakova vrata, a točno na polovici susreta "medvjedi" se vraćaju u vodstvo. Kopričanec je povukao pločicu, obišao vrata i vještim pokretom izveo "varaždinca". Pločica se našla iza crte, a "plavi" u prednosti. Radost "medvjeda" nije dugo trajala. Premda je Medveščak osvojio buli na centru, pločicu je osvojio Šutevski, izveo slalom kroz protivničku postavu i udarcem iz blizine poravnao rezultat. Sad su "bijeli" osjetili priliku pa gledamo nekoliko uzastopnih prigoda pred Trohinim vratima. Mikić je proigrao Šutevskog u sredini koji tuče iz prve, ali čuvar mreže Medveščaka je bio na mjestu. Malo kasnije Mikić pronalazi Trstenjaka pred golom, ali prekomandirani branič "bijelih" nije uspio svladati Trohu. Minutu kasnije prema golu puca i Lučev, no promjene rezultata nije bilo.

"Medvjedi" su odgovorili akcijom trećeg napada. Prgić je pucao iz sredine, Rastovski odbio, a Sudić pokušao iz blizine po treći put dovesti svoju momčad u prednost. Isti igrač minutu kasnije gađa sdesna, ali Rastovski se nije dao iznenaditi. Uzbuđenja kojima je obilovala sredina susreta uzrokovala su zatišje od nekoliko minuta prije nego što su se vratari opet morali primiti posla. Pet minuta prije kraja trećine Kramarić tuče s plave, a odbijenu pločicu Mikić pokušava ubaciti u mrežu, ali Troha se ispriječio na vrijeme. Malo kasnije ponovo je Kramarić u akciji, ali vratar Medveščaka je izdržao dalekometnu paljbu.

"Plavi" su odgovorili izlaskom Vuglača pred gol, a završnica trećine pripala je mladostašima. Petrinšak je ispalio još jedan projektil kojeg Troha odbija prema Vrbančiću, a potom brani udarac istog. U nastavku akcije, prvo Hanžić, a potom i Vrbančić pucaju sdesna ali ne uspijevaju pogoditi mrežu. Pritisak "bijelih" naposljetku se isplatio. Bjažić iza gola u predzadnjoj minuti pronalazi Fičura pred golom koji se dobro snalazi i Mladost je po prvi put u vodstvu u ovoj utakmici. Uslijedio je kratki odmor i momčadi su se opet našle na ledu za posljednju trećinu.

Početak trećeg dijela susreta pripao je Medveščaku koji preko Horvata i Vuglača u dva navrata prijeti izjednačenjem. Rastovski je bio siguran. Na drugoj strani mladostaši su imali priliku Durna u 44. minuti, a malo kasnije i Holcera koji tuče s plave linije. Poslije nekoliko minuta mirnije igre, ponovo "medvjedi" preuzimaju inicijativu. Prvo se Vuglač našao pred golom, ali nije uspio svladati čuvara mreže Mladosti, a potom su Prgić i Kopričanec dalekometnom paljbom pokušali iznenaditi Rastovskog, ali bez uspjeha. Na polovici trećine pred golom Medveščaka našli su se Fičur i Vrbančić, ali ni iz dva pokušaja nisu uspjeli svladati dobro postavljenog Trohu.

Spajić je u 51. minuti udarcem slijeva zaposlio vratara Mladosti, a odgovorio mu je Matošić koji u dva navrata nastoji osigurati pobjedu svojoj momčadi, no Troha je bio siguran. Vrijeme prolazi, a tempo igre, koji ionako nije bio na visokoj razini, počinje padati. Četiri minute prije kraja Medveščak ima veliku priliku. Trojica igrača idu u protunapad na jednog braniča "bijelih". Mijač se odlučio za udarac s desne strane, a Rastovski je bio na mjestu. U istoj minuti Almer gađa s plave, rezultat ostaje nepromijenjen. U idućoj minuti dolazi do odluke. Fičur puca iz sredine, vratar "plavih" odbija pločicu, a iz neposredne blizine Vrbančić je ubacuje u mrežu.

Trener Mladosti je u ovom trenutku smatrao utakmicu dobijenom pa je zamijenio Rastovskog kadetom Goršićem. Babić je pokušao iskoristiti nezagrijanost pričuvnog vratara kadeta Mladosti, ali mladi Goršić je bio siguran. Do kraja susreta bilježimo još nekoliko udaraca mladostaša. Prvo je Mikić pokušao povećati prednost Mladosti, a dvoboj zaključuju Lučev i Kozina. Prvi je tukao iskosa s desne strane, a drugi pokušao pospremiti odbijanac u mrežu. Troha je uspio zaštititi svoju mrežu.

Ovom pobjedom Mladost je prišla na dva boda zaostatka Zagrebu, no "veprove" sada očekuje utakmica protiv Medveščaka u kojoj su izraziti favoriti. Poučeni tijekom ovog susreta za pretpostaviti je kako će zagrebaši nastojati stvoriti sigurnu prednost ne bi izbjegli rizik gubitka makar i boda. Mladost je odigrala slabo i za borbu za naslov morat će značajno popraviti igru, posebice u napadu gdje je još uvijek previše samostalnih akcija. Medveščak je u teškom položaju, ali ovakav rezultat može poslužiti kao ohrabrenje i poticaj za ostatak sezone.