PH - mlađi juniori

Vatromet u Ledenoj

mladost slaviMladost i Medveščak odigrali su neobičnu utakmicu u prvenstvu mlađih juniora. "Mamuti" su očekivali još jednu mirnu utakmicu za koju je dovoljno pojaviti se na ledu i upisati nove bodove. Izgleda kako su mladostaši zaboravili prethodnu utakmicu protiv "medvjeda" u kojoj su pobjedu osigurali tek u završnici. U dva navrata Mladost je imala sigurno vodstvo, no Medveščak se dva puta vraćao u utakmicu. Na kraju su "mamuti" u završnici osigurali pobjedu od 8:6.

Medveščak 4 min

Mladost: Rastovski, Goršić - Matošić, Hanžić, Smolec, Fičur, Bjažić - Holcer, Kramarić, Šutevski, Mikić, Trstenjak - Zorman, Vrbančić, Lučev, Šušak, Krnić - Goršić, Hutinec. Trener: Lovrenčić

Medveščak: Jünker Đurić - Premerl, Kopričanec, Spajić, Platužić, Mažar - Babić, Ključarić, Leš, Vuglač, Prgić - Hercigonja, Sudić, Jurko. Trener: Sertić

Pobjedom protiv Zagreba u 12. kolu mladostaši su preuzeli vodeće mjesto u poretku. Kako su "medvjedi" i zagrebaši odgodili svoj međusobni dvoboj iz prošle godine, "mamutima" se pružila prilika da s očekivanim bodovima protiv Medveščaka povećaju prednost na ljestvici i s više sampoouzdanja dočekaju završnicu redovnog dijela prvenstva. Školski praznici utjecali su na sastave pa tako u redovima Mladosti nije bilo Tomaića, Almera, Kreša, Durna, Petrinšaka, Mustapića, Papeša, Rumbaka i Kozine.

Bez obzira na brojne izostanke, "mamuti" su imali na raspolaganju više od tri postave. Raspored igrača opet je bio pomalo zbunjujući. Trstenjak, koji u dresu Teama Zagreb u prvenstvu Slovenije igra braniča, postavljen je u napad, dok se Vrbančić koji za Medveščak igra centra u juniorskom EBJL-u, odjednom našao na mjestu braniča. U posao trenera pripada i traženje najboljeg mjesta za svakog pojedinog igrača, ali i odgovornost ukoliko se pokus ne pokaže uspješnim.

U redovima Medveščaka po prvi puta se pojavio Platužić, uz Smoleca, jedini mlađi junior koji je član juniorske reprezentacije koja je u prosincu nastupila na svjetskom prvenstvu. Hokej je momčadska igra, no kad u postavi nema najboljeg igrača to se itekako osjeti na učinku i raspoloženju ostalih. "Medvjedi" su ipak nastupili s nepune tri postave. Nedostajali su Ožvald, Mijač, Horvat, Herceg, Radotić i Bublić.

Mladost je dobru priliku za dolazak u vodstvo dobila kad je u četvrtoj minuti prekršaj napravio Premerl. Za nešto više od minute, "mamuti" su postigli pogodak. Poslije akcije Smoleca i Bjažića, Matošić je dobio pločicu na plavoj liniji te je ispalio ravno u mrežu "bijelih." Medveščak je uzvratio krajem osme minute. Platužić je odmah pokazao koliko znači za svoju momčad. Oslobodio se svojih čuvara, izašao pred gol i iz neposredne blizine ubacio pločicu u mrežu.

Odjednom je postalo jasno da ovo neće biti utakmica kao prethodne. No, mladostaši su imali još nekoliko aduta u rukavu. Već u 11. minuti Trstenjak pronalazi Mikića koji prolazi po lijevoj strani i preciznim udarcem s visine bulija vraća "crne" u vodstvo. Prekršaj Vrbančića u 17. minuti otvorio je prostor "medvjedima", ali obrana Mladosti je izdržala pritisak. Ubrzo je završila i trećina pa su obje momčadi mogle razmotriti što im je dalje činiti.

Na početku drugog dijela susreta na klupu za kažnjene odlazi Kramarić. Mladostaši su i ovog puta uspješno branili svoja vrata. Pred kraj kazne za braniča "crnih", Vrbančić upošljava Smoleca u sredini koji udarcem iz zgloba povećava prednost svoje momčadi. Primljeni pogodak s igračem više uzdrmao je "bijele". Samo minutu i pol kasnije, "mamuti" postižu i četvrti zgoditak. Šutevski je s desne strane pronašao Trstenjaka u sredini koji puca i pogađa.

Čini se kako su u drugoj trećini obje momčadi više pažnje posvetile napadu nego obrani. Medveščak je početkom 28. minute smanjio zaostatak. Platužić prolazi po desnoj strani, ubacuje pak u sredinu gdje je Mažaru preostalo podmetnuti palicu i pločica se zakoprcala u mreži. "Golijadi" tu nije bio kraj. Za trideset sekundi Mladost je vratila prednost na tri pogotka. Mikić je uposlio Šutevskog koji sigurno pogađa mrežu.

Tek sad su protivnici predahnuli od uzajamnog punjenja mreže. No, zapisničari se nisu predugo odmarali. U 34. minuti Prgić predaje pak Vuglaču koji tuče iz prve, no pločicu je poletjela na neobičan način, vrteći se u zraku, pogodila prečku i pala iza crte gola ne dotaknuvši mrežu. "Medvjedi" su se međutim, malo kasnije našli u položaju s igračem manje. Na klupi za kažnjene ponovo se našao Premerl. Medveščak se obranio, a do kraja trećine više nije bilo pogodaka. Mladost je povećala prednost na dva gola, no utakmica je još bila daleko od odlučene.

Tko god postigao prvi pogodak u trećoj trećini našao bi se u odličnom položaju za ostatak susreta. Da su "medvjedi" došli na gol zaostatka napadački zamah mogao ih je odvesti do potpunog preokreta. No, krajem 45. minute po pločicu je u mrežu krenuo Jünker Đurić. Poslije kombinacije Matošića i Fičura strijelac je bio Trstenjak. Činilo se kako je ovaj pogodak riješio pitanje pobjednika. Vrijeme je prolazilo, približila se i 54. minuta.

Akciju Trstenjaka i Fičura završava Smolec udarcem u mrežu Medveščaka. "Medvjedi" se međutim nisu predali. Upravo suprotno. Desetak sekundi kasnije Platužić je prošao po lijevoj strani, pronašao Spajića u sredini koji posprema pak u mrežu. Isti dvojac odgovoran je i za idući zgoditak "bijelih" postignut već u idućem napadu. Platužić je tukao s desne strane, Rastovski kratko odbio, a na pravom mjestu našao se Spajić. Do kraja trećine ostalo je još pet i pol minuta, a Medveščak je prišao na dva gola manjka.

U tom trenutku prekršaj čini Matošić. Hoće li "medvjedima" poći za rukom izvesti podvig? Minutu kasnije dobili smo polovicu odgovora. Kopričanec je tukao s plave linije, pak je pogodio Spajića u klizaljku i završio u mreži. Četiri i pol minute sasvim je dovoljno za postizanje jednog pogotka. Medveščak se našao na pragu osvajanja prvog boda u ovom prvenstvu. No, Mladost je ipak zadržala pribranost. Minutu kasnije Vrbančić "izbacuje" Smoleca u protunapad. Juniorski reprezentativac bježi pred gol i potvrđuje pobjedu svojeg sastava.

Do kraja susreta više nije bilo pogodaka. Mladost je izborila i četvrtu pobjedu nad Medveščakom te povećala prednost nad Zagrebom na četiri boda. "Mamutima" je za prvo mjesto sada potrebna jedna pobjeda iz dva preostala dvoboja protiv Zagreba. Medveščak je pretrpio poraz, no ova utakmica će podići raspoloženje u postavi i pretvoriti "medvjede" u nezgodnog protivnika u polufinalu doigravanja.