PH - mlađi juniori

Jedna lasta (ne) čini proljeće

IMG 7042Vijesti se ovih dana sporo šire hokejaškim Zagrebom. Dva dana poslije dvoboja u kojem je Mladost u završnici utakmice spašavala pobjedu protiv do skora potpunog "autsajdera" Medveščaka, probuđenim "medvjedima" sučelio se Zagreb. Ništa ne sluteći, "veprovi" se pravo nisu ni namjestili na ledu Doma sportova, a njihovi protivnici su već vodili s 3:0. U drugoj trećini zagrebaši su uspjeli smanjiti zaostatak na dva gola, no razigranim "medvjedima" nisu mogli ugroziti prvo slavlje u ovoj sezoni. Medveščak je pobijedio sa 7:2 i pretvorio borbu za prvo mjesto u žestoki sprint u kojem će Mladost i Zagreb učiniti sve ne bi li izbjegli goropadnog Medveščaka u polufinalu doigravanja.

Medveščak 10 min

Zagreb: Palaić-Jeđut - Wolf, Poljak, Krikšić, Buljanović, Jović - Stančić, Kos, Gojković I., Čizmadija, Stubičar - Vodopija, Burazin, Gojković L., Crnec, Tadić - Vicković, Ličina. Trener: Pichonsky

Medveščak: Jünker Đurić - Kopričanec, Premerl, Mažar, Platužić, Mijač - Babić, Ključarić, Leš, Vuglač, Prgić - Spajić, Ožvald, Bublić, Sudić, Hercigonja - Radotić. Trener: Sertić

Hokej je momčadska igra, no pojedinac, bilo pojavom bilo izostankom, nerijetko može ima značajan utjecaj na uspjeh momčadi. U dosadašnjem tijeku sezone Medveščak je nastupao bez svog najboljeg igrača, Platužića. Juniorski reprezentativac redovito je branio klupske boje u juniorskom prvenstvu kao i u EBJL-u, no nije ga bilo u svojem uzrastu, mlađim juniorima. Posljedično, "medvjedi", ne samo što su gubili utakmice od gradskih suparnika, nego su i gubili vjeru u mogućnost uspjeha, a pojedinci su se prestali pojavljivati na utakmicama.

Već na prošloj utakmici protiv Mladosti, Medveščak je pokazao da su vremena rutinskih pobjeda mladostaša i "veprova" prošlost. "Medvjedi" su na prošlom susretu bili u igri sve do pred kraj utakmice, a susret protiv Zagreba trebao je pokazati da li se radilo o slučajnosti, opuštanju "mamuta" ili nećem trećem. U postavi nije bilo pričuvnog vratara Trohe kao ni Jurka niti Horvata. Zagrebaši su isklizali bez ozlijeđenog Hergešića-Adamovića, braniča Renata Babića i Friedricha te napadača Bobana i Majolija.

Početkom četvrte minute Medveščak dolazi u vodstvo. Na asistenciju Vuglača pogodak postiže Mijač. Radost na klupi i među navijačima "medvjeda" još se nije ni stišala, a Palaić-Jeđut je po drugi put morao vaditi pločicu iz mreže. Akciju Mažara i Spajića pogotkom je završio Kopričanec. Zagrebaši su dobili pet minuta da se priviknu na novo stanje na ledu, a desetoj minuti Platužić postiže i treći zgoditak za svoju momčad. Tko bi to očekivao!

Isključenje Mijača u 12. minuti dalo je priliku "veprovima" za hvatanje priključka, no obrana "bijelih" je izdržala pune dvije minute s igračem manje. Odlazak na veliki odmor omogućio je trener Pichonskom da pripremi svoje igrače za nastavak susreta ne bi li se sustigla velika prednost protivnika i izbjegao poraz koji bi smanjio izglede Zagreba za osvajanjem prvog mjesta u redovnom dijelu prvenstva.

Prekršaj Poljaka u prvoj minuti nastavka nije se uklapao u plan zagrebaša za drugu trećinu. Pet sekundi kasnije mreža Medveščaka zatresla se i četvrti put. Vuglač je dodao, a Platužić zabio. Četiri gola zaostatka teško je nadoknaditi u bilo kojoj kategoriji hrvatskog prvenstva. Zagrebaši nisu uspijevali pokrenuti svoj napad, a kad je u 27. minuti isključen Wolf "veprovima" je počeo prijetiti potop.

Uzbuđenjima tu nije bio kraj. Zagreb je izdržao dvije minute s igračem manje, a deset sekundi po povratku u igru Wolf daje pak Poljaku koji upošljava Krikšića i pločica se našla u Medveščakovoj mreži. Dvije minute poslije, na klupu za kažnjene pošao je Mažar. "Veprovi" su propustili ovu priliku za povratak u utakmicu, no tridesetak sekundi poslije izjednačenja omjera snaga na ledu, Krikšić postiže drugi zgoditak za "plave". Zagreb je uhvatio zamah i prvi idući pogodak lako je mogao biti i odlučujući.

Dvije minute prije kraja trećine, Kopričanec asistira, a Leš pogađa mrežu. Medveščak je vratio razliku na tri pogotka i pokazao da ga približavanje zagrebaša nije uzdrmalo. Minutu kasnije Wolf i Vuglač čine uzajamni prekršaj pa su dobili produženi odmor između dvije trećine. Bez obzira na sve napore, zagrebaši su početak posljednje trećine dočekali s istim zaostatkom kao i dvadeset minuta ranije. Neočekivani poraz postajao je sve izgledniji osim ako se u ranoj fazi trećeg dijela susreta ne postigne kakav pogodak.

Dvojba oko konačnog ishoda potrajala je do 48. minute kada je Kopričanec uposlio Platužića, a ovaj upotpunio hattrick. U tom trenutku bilo je jasno ne samo da Medveščak može postizati pogotke, nego i da se može obraniti od navale kakvu ima Zagreb. To je značilo kako su "medvjedi" osigurali prvu pobjedu u ovom prvenstvu. Potvrdu za ovaj zaključak "veprovi" su dobili početkom 53. minute kad se dvije minute ranije isključeni Prgić vratio u igru.

Tridesetak sekundi kasnije Prgić pronalazi Vuglača koji postavlja konačnih 7:2 za Medveščak. Do kraja susreta klupu za kažnjene posjetili su Mažar pa Stubičar, no promjena rezultata više nije bilo. Prva tri boda koja su osvojili ove sezone neće "medvjedima" promijeniti mjesto na ljestvici, ali će značajno podignuti raspoloženje u momčadi prije početka doigravanja. Za očekivati je kako će, bez obzira kome se suprostavio u polufinalu, Medveščak, barem u prvoj utakmici, predstavljati tvrd orah.

Zagrebaši su pretrpjeli neočekivan i težak poraz. Premda bi se na prvi pogled moglo reći kako je ulazak Platužića i izostanak Hergešića-Adamovića bitno promijenio odnos snaga između Medveščakovog napada i Zagrebove obrane, to može biti samo objašnjenje za "sedmicu" u ishodu ovog susreta. No, "veprovi" prvo trebaju objasniti "dvojku" jer Zagrebov napad je zaigrao u praktički najjačem sastavu protiv iste one obrane koja do sada nije imala odgovor na igru "veprova". Četiri kola prije kraja prvenstva, zagrebaši imaju četiri boda manjka u odnosu na Mladost. Iduću utakmicu ponovo igraju "medvjedi" i "veprovi" pa ćemo vidjeti da li se što promijenilo u odnosu na ovaj dvoboj.