PH - mlađi juniori

Veliki i mali

zagreb ml jun Mlađi juniori Zagreba priredili su veliko iznenađenje u prvom polufinalnom susretu doigravanja. U dvoboju s Medveščakom "veprovi" su slavili s 3:2 čime su došli na prag velikog podviga, ulaska u finale doigravanja. Zagrebaši su poveli u uvodnim minutama susreta i stečenu prednost sačuvali sve do kraja prve trećine. "Medvjedi" su drugi pogodak primili u prvom dijelu druge trećine, ali su već u idućem napadu smanjili zaostatak. Neizvjesna borba nastavila se i u posljednjoj trećini. "Veprovi" su sredinom trećine podigli razliku na dva gola no Medveščak se ubrzo vratio na gol manjka. Zagreb je sačuvao minimalno vodstvo sve do završetka susreta čime je zabilježio vrijednu pobjedu.

Medveščak - Zagreb 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 13.3.2017.

Zagreb 4 min

Medveščak: Pilipović, Ivasović - Belinić, Podboj, Rakar, Vujasinović, Popović Tijan - Čavlović, Premerl, Dimitrijević, Bebek, Polonijo - Čavić, Groznik, Čaić, Hunt. Trener: Sertić

Zagreb: Mikulić - Modrušan, Čiček, Joureau, Supančić, Šarlija - Alić, Digula, Pejaković, Kumanović, Matuško - Bezuk, Švarc, Bokšić, Marinković, Ljubičić - Radonić. Trener: Zavacky

Nedostatak mlađih juniora pravio je velike poteškoće Zagrebu u sastavljanju momčadi za prvenstvo. Godišta 2001. i 2002. koja su osvajala prvenstva mlađih kadeta i kadeta praktički su nestala, svedena na sedmoricu igrača. Bez kadeta koji su junački podmetnuli leđa, "veprova" ne bi ni bilo u ovom uzrastu. Tijekom redovnog dijela natjecanja Zagreb je dvaput svladao Sisak i iščupao bod Medveščaku no u preostale dvije utakmice zagrebaši su protiv Medveščaka primili 11, a nisu postigli nijedan pogodak. Četvrta utakmica između Medveščaka i Zagreba nije ni odigrana što se jednostavno nije smjelo dopustiti.

Ukupno 21 zagrebaš je branio boje svoje momčadi tijekom redovnog dijela prvenstva od kojih je 18 nastupilo na više od pola utakmica. Čak 11 pripadali su uzrastu kadeta. Najviše bodova skupili su Supančić 16, Joureau 15 te Šarlija 11. Vratar Mikulić branio je na svih devet utakmica i zabilježio 82,3% obrana. U prvoj polufinalnoj utakmici trener Zavacky imao je na raspolaganju sve standardne prvotimce izuzev napadača Cerovca.

Medveščak je tijekom prvenstva dvaput svladao Sisak i triput Zagreb pri čemu je ispustio jedan bod protiv "veprova". Međutim, u okršajima s mladostašima, "medvjedi" su u četiri utakmice ostali bez ijednog boda. Dres Medveščaka nosila su 24 hokejaša od kojih su šestorica bili kadeti. Vratar Pilipović branio je na sedam utakmica s 86,4% obrana. Više od pola utakmica odigralo je 18 hokejaša među kojima su bila i trojica kadeta. Najučinkovitiji je bio Burazin s 41 bodom, ispred Rakara s 23 i Mihalića s 19 bodova. "Medvjedima" su nedostajali branič Kapuđija, te napadači Mihalić, Golub, Kramberger i Burazin.

Polufinalni dvoboj između Medveščaka i Zagreba bio je, nažalost, jedini na rasporedu. Mlađi juniori Siska koji su se nakon dosta godina vratili u konkurenciju, odustali su od nastupa u polufinalu doigravanja. "Vitezovi" su tijekom prvenstva odigrali svega šest utakmica od čega pet kod kuće. Pretrpjeli su šest teških poraza u kojima su postigli samo jedan pogodak. U redovima "vitezova" nastupilo je 19 hokejaša od čega su samo petorica bili mlađi juniori. Devetorica su bili kadeti, a nastupila su i četvorica mlađih kadeta što je bilo ne samo protiv pravila nego i opasno.

Umjesto da su odigrali dvije utakmica protiv Mladosti, Siščani su se odlučili svoje mlađe juniore uvrstiti u kadetski sastav koji je u dvije utakmice pregažen od Medveščaka u polufinalu doigravanja. Ne znamo što je gore, sistematsko kršenje pravila od strane Siska, neobavezno shvaćanje vlastitog sudjelovanja u prvenstvu Hrvatske ili pasivnost saveza koji sve to dopušta u ime nekakvog "razumijevanja". Gdje je bilo razumijevanje kad su zagrebački klubovi usred zime tražili put kroz maglu kako bi nastupima na Zibelu podržali opstanak sisačkog hokeja, ne znamo. Nadamo se da će izgradnja "ledene" dvorane u Sisku, ako ne dokrajčiti, onda barem umanjiti površan i neozbiljan pristup kakav je KHL Sisak pokazao u natjecanjima za kadete i mlađe juniore.

Prekršaj Rakara u trećoj minuti dao je priliku Zagrebu da mogućim pogotkom unese dodatnu neizvjesnost u utakmicu. "Veprovima" je trebalo svega 12 sekundi da zatresu protivničku mrežu. Supančić je osvojio buli i pošao s pakom iza gola odakle je uposlio Joureaua koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Medveščak se nije previše brinuo zbog početnog zaostatka očekujući kako ima dovoljno vremena za preokret. u sedmoj minuti "medvjedi" su ostali s igračem više uslijed prekršaja Šarlije.

Zagreb se uspio obraniti nakon čega se razvila igra u kojoj su "medvjedi" imali blagu inicijativu no nije im polazilo za rukom pronaći put do mreže. "Veprovi" su se disciplinirano branili i s vremena na vrijeme ugrožavali vrata Medveščaka. Na veliki odmor pošlo se s minimalnom prednosti Zagreba što je malo tko očekivao prije početka susreta.

Tek što je bačen početni buli u drugoj trećini, Čaić je skrivio prekršaj pa su njegovi suigrači zaigrali s igračem manje. Medveščak se ovog puta uspio obraniti pa se očekivalo kako će "modri" uskoro krenuti po izjednačenje. Međutim, "veprovi" su se i dalje ravnopravno nosili s favoriziranim suparnikom. U 27. minuti, "medvjede" je zalio još jedan hladni tuš. Šarlija i Supančić pojurili su u protunapad dvojice na jednoga. Šarlija je odigrao dupli pas sa svojim kolegom i završio akciju udarcem na gol. Pilipović odbija pak, ali samo do Joureaua koji prati akciju i ubacuje pločicu u mrežu.

Tridesetak sekundi kasnije, Medveščak ipak hvata priključak. Dimitrijević je uposlio Bebeka koji tuče iz sredine. Pak završava u gužvi pred vratima u kojoj se najbolje snašao Bebek i bekhendom ubacio pak u gol. "Modrima" je pogodak dao poticaj za nove napade pa su se zagrebaši ubrzo našli pod pritiskom. U 31. minuti isključenje Joureaua ostavlja "bijele" s igračem manje.

Zagreb je sačuvao svoju mrežu sve do izjednačenja snaga na ledu. Dvije minute kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Dimitrijević. Sada je došao red na Medveščak da s igračem manje izdrži protivničke nalete. Kad su obje momčadi konačno zaigrale u punim sastavima, druga je trećina ušla u samu završnicu. Usprkos prilikama koje su se ravnomjerno smjenjivale pred oba gola, mreže se do kraja trećine više nisu tresle.

Nakon petminutnog predaha očekivalo se kako će Medveščak krenuti u opći napad ne bi li što prije preokrenuo omjer. Međutim, "veprovi" su imali drugačije zamisli pa su od samog početka trećine jasno dali do znanja da ne namjeravaju pasivno čekati završetak susreta. Nakon više prilika pred oba gola, Zagreb je u 49. minuti povećao razliku na dva gola. Čiček je "izbacio" Šarliju u protunapad dvojice na jednoga. Nekadašnji "medvjed" uposlio je Supančića koji snažnim udarcem slijeva zakucava pločicu u rašlje.

Medveščak je odgovorio nakon samo dvije minute. Ponovo su na sceni bili kadeti "modrih". Dimitrijević je uposlio Bebeka koji preciznim udarcem vraća "medvjede" na gol manjka. "Medvjedi" su imali više od devet minuta za izjednačenje no nikako se nisu uspjeli nametnuti protivniku koji je bio izuzetno motiviran da u najvažnijoj utakmici sezone pokaže svoju najbolju igru. Završetak susreta označio je početak slavlja "veprova" kojima je malo tko davao bilo kakve izglede u polufinalu.

Jedan pogled na sastave i strijelce ukazuje kako su Zagrebovi mlađi juniori, koji čine manjinu u sastavu, preuzeli odgovornost i postigli sva tri pogotka kad je bilo najvažnije. Na drugoj strani, oba pogotka Medveščaka rezultat su kadeta koji su se uspjeli nametnuti pokraj svojih starijih suigrača. "Veprove" sada dijeli jedna pobjeda od velike nagrade za njihov trud, finala protiv Mladosti. Medveščak će morati značajno unaprijediti svoju igru, ako želi spriječiti iznenađenje.