PH - mlađi juniori

Sami sebi najveći neprijatelji

PH ilustracijaTri su mjeseca prošla od međunarodnog turnira kojim je otvorena sezona mlađih juniora do početka domaćeg prvenstva. U tom su razdoblju jedni mlađi juniori trenirali i igrali u slovenskom prvenstvu dok su drugi trenirali i čekali na priliku da zaigraju igru kojom se bave gotovo pola života. Upravo je nevjerojatno da se u tri mjeseca nitko od ljudi odgovornih za natjecanja nije potrudio pronaći dva sata leda kako bi se odigrala neka od utakmica hrvatskog prvenstva i time potaknula ona polovica mlađih juniora koja nije pozvana u selekciju da se nastavi baviti hokejom? Postavlja se pitanje odakle izvire ta bezobzirnost prema mladim sportašima kojima se negira pravo da igraju utakmice u sportu kojim se vrijedno bave godinama? U prvom kolu Medveščak je uvjerljivo svladao Zagreb sa 6:0. "Medvjedi" su prvih deset minuta lomili otpor protivnika da bi potom triput zatresli mrežu prije velikog odmora. Mreže su mirovale tijekom druge trećine, a u trećoj dionici dvoboja Medveščak je s tri zgoditka u pet minuta postavio ishod ove neravnopravne utakmice.

Medveščak - Zagreb 6:0 (3:0, 0:0, 3:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 4.12.2017.

Zagreb 14 + 10 (Matuško) + 25 (Kumanović) min

Medveščak: Bujanić, Debeljak - Podboj, Čavlović, Dimitrijević, Bebek, Joureau - Čavić, Kapuđija, Mihalić, Čaić, Pejaković - Filipović, Polonijo, Groznik, Završki. Trener: Sertić

Zagreb: Mikulić - Čiček, Digula, Bokšić, Kumanović, Matuško - Radonić, Varga, Ljubičić, Marinković, Lihtenvalner - Alić, Slovinac L., Vukovojac-Dugan, Kovač, Zanoff - Švarc. Trener: Blagus

Mlađi juniori Medveščaka u novo prvenstvo ulaze kao viceprvaci jer su prošle sezone izgubili finale doigravanja od Mladosti. Prije dvije sezone, kad je godište 2002. nosilo uzrast kadeta, "medvjedi" su također bili srebrni, jer su ih "mamuti" i u tom finalu nadjačali. Ove je sezone ukupno 11 igrača Medveščaka navlačilo dres Teama Zagreb od kojih su osmorica bili standardni prvotimci. Od braniča tu su bili Čavić, Podboj i Čavlović, a od napadača, Dimitrijević, Bebek, Joureau, Pejaković i Mihalić. Dimitrijević je s 21 bodom ujedno i najučinkovitiji igrač selekcije, a istaknuo se i Bebek s 12 bodova. Joureau i Pejaković su ostali na 4, a Mihalić je bez bodova. Od igrača koji su prošle sezone nosili dres Medveščaka, a ove bi imali pravo nastupa u uzrastu mlađih juniora, nismo vidjeli napadače Hunta, Goluba, Krambergera, Premerla, Đuričića i Maurovića kao ni braniča Podušku. U sastavu Medveščaka, zaigrala su i trojica kadeta.

Ako su mladostaši bili prvi, a Medveščak drugi, onda je jasno da je Zagreb prošle sezone osvojio treće mjesto u uzrastu mlađih juniora. "Veprovi" su bili brončani u ovim godištima i prije dvije godine u uzrastu kadeta. Samo su trojica zagrebaša branila boje Teama Zagreb ove sezone. Od njih, dvojica su bili redovito u sastavu. Vratar Mikulić je u četiri utakmice ostvario dvije pobjede uz 86,73% obrana, dok je Čiček bio standardni član obrane zagrebačke selekcije. Zagrebu su od igrača iz prošle sezone nedostajali napadači Cerovac, Špiljar i Gutowski, ako ne računamo Joureaua i Pejakovića koji su prešli u Medveščak. Čak šestorica igrača iz sastava "veprova" bili su kadeti.

Pomlađeni zagrebaši, hrabro su se upustili u okršaj s "medvjedima" koji su brzo preuzeli inicijativu. "Veprovi" su se dobro branili, a početkom osme minute prekršaj Groznika dao im je priliku da prijeđu u vodstvo. Medveščak se bez poteškoća obranio s igračem manje, a kad su ponovo zaigrali u punoj postavi, "modrima" je trebala minuta da pronađu put do protivničke mreže. Nakon kombinacije Podboja i Završkog, prvi zgoditak u novom prvenstvu postigao je Groznik.

Nije prošla ni minuta, a prekršaj Matuška ostavio je "veprove" s igračem manje. "Medvjedima" je trebala otprilike minuta da brojčanu prednost pretvore u pogodak. Joureau i Dimitrijević su priredili akciju koju je preciznim udarcem završio Podboj. Dva uzastopna pogotka dali su dodatni poticaj "medvjedima" koji su pojačali pritisak na protivničku obranu. Dimitrijević je u 16. minuti, tijekom isključenja sa zadrškom Kumanovića, uposlio Joureaua koji pogađa mrežu "bijelih".

Omjer se u završnici trećine nije mijenjao pa su suparnici pošli na veliki odmor s uvjerljivom prednošću Medveščaka. Zagrebašima je u nastavku bilo najvažnije onemogućiti potop pa onda pokušati smanjiti zaostatak. "Medvjedi" su i u drugoj trećini zaigrali napadački stvarajući jednu priliku za drugom. Mikulić je imao pune ruke posla, naročito nakon što su njegovi suigrači u 25. minuti uhvaćeni u višku igrača na ledu. Unatoč naporu "modrih", zagrebaši su sačuvali svoja vrata sve do izjednačenja snaga na ledu.

Medveščak je zadržao napadački zamah no nije mu uspijevalo povećati razliku. "Medvjedi" su novu priliku dobili u 35. minuti kad je prekršaj napravio Digula. Suparnici su prvu minutu proveli na polovici "bijelih", ali bez vidljivog učinka. Kad su se "veprovi" nakratko oslobodili pritiska iznudili su isključenje Dimitrijevića u 36. minuti. Mreže su mirovale tijekom trideset sekundi igre četvorice protiv četvorice, a onda je Zagreb više od minute imao igrača više. Obrana "modrih" je obavila svoju zadaću, a kad su oba sastava zaigrala s punim postavama do kraja trećine je ostalo manje od tri minute.

Predah od pet minuta nakon druge trećine "umotvorina" koje se nikako ne možemo riješiti premda je i sa sportskog i sa zdravstvenog stajališta štetna. Da ne spominjemo da je "ušteda" od deset minuta u dnevnom programu korištenja leda, beznačajna. "Medvjedi" su u posljednjoj trećini nastojali nadoknaditi propušteno iz prethodnih dvadeset minuta i otkloniti bilo kakvu mogućnost povratja zagrebaša u utakmicu.

Četiri minute igre bilo je dovoljno "modrima" da pronađu put do mreže i otklone svaku dvojbu oko ishoda. Akciju Bebeka i Groznika u pogodak je pretvorio Završki. Minutu kasnije, prekršaj Digule ostavlja "medvjede" s igračem više. Branič "bijelih" se na klupi za kažnjene zadržao svega minutu. Bebek je na asistencije Podboja i Čavlovića brojčanu prednost pretvorio u novi zgoditak Medveščaka. Lošim vijestima po Zagreb tu nije bio kraj. Dvije minute kasnije, Mikulić je ponovo morao vaditi pak iz mreže.

Bila je to kombinacija trojice kadeta u sastavu "modrih". Filipović i Završki su asistirali, a Polonijo je preciznim udarcem pogodio protivničku mrežu. Na žalost, preostalih desetak minuta obilježili su nesportski trenuci kojima nije mjesto na našim klizalištima. Nakon uzajamnih prekršaja Dimitrijevića i Kumanovića u 49. minuti zbog kojih su obojica vrsnih napadača kažnjeni sa po dvije minute, hokejaš Zagreba je zbog teške uvrede na račun svog suparnika kažnjen kaznom igre.

Četiri minute kasnije došlo je i do obračuna između Groznika i Matuška kojeg je sudac kaznio sa po dvije minute i disciplinskim kaznama. Nakon svih nemilih događaja, malo je kome više bilo do hokeja pa se jedva čekalo da preostalo vrijeme prođe, a utakmica uđe u službenu statistiku. "Medvjedi" su zabilježili očekivanu pobjedu, a "veprovima" ostaju brige pred dvoboj drugog kola protiv Mladosti.

Valja se još jednom osvrnuti na sramotan odnos ljudi odgovornih za hrvatski hokej prema onima zbog kojih bi hokej trebao postojati, hokejašima. Uzrast mlađih juniora je onaj u kojem se igrači prestaju igrati i počinju s ozbiljnim radom. Upravo u iduće četiri godine hokejaškog razvoja, Slovenci prave odlučujuću razliku u odnosu na Hrvate. Ne tako davno je selekcija mlađih juniora godišta 1998. i 1999. pobjeđivala finaliste slovenskog prvenstva Jesenice i Slaviju u gostima, da bi dvije godine kasnije jedva remizirala sa selekcijom Slovenaca godišta 2000. i 2001. Dvije godine kasnije, hrvatska reprezentacija sastavljena od igrača rođenih 1998. i mlađih igra u društvu Meksika i Turske.

Treba li bolje ilustracije nerada po klubovima i zapostavljanja mladih hokejaša u razdoblju kad im treba posvetiti najviše pažnje? Na žalost, sva tri zagrebačka kluba i dalje su posvećena ubiranju članarina od škola hokeja i mlađih kadeta kojima se prilagođava i satnica korištenja leda i kalendar sezone. Najmlađi hokejaši i njihovi roditelji su zadovoljni povlaštenim tretmanom sve do dolaska u uzrast mlađih juniora kad preostali igrači i njihovi roditelji shvate da ih se cijelo vrijeme vuče za nos. Tek tada shvate da klubovi ne postoje zbog igrača i hokeja nego radi nekolicine koja od hokeja odlično živi i koja će učiniti sve da u hrvatskom hokeju ne bude nikakvog napretka koji bi mogao ugroziti njihov stečeni položaj.