PH - mlađi juniori

Uzbuđenje na vrhuncu

MJ Zgb Med 180427Tri dana nakon senzacionalne pobjede mlađih juniora Zagreba nad Medveščakom u prvoj polufinalnoj utakmici doigravanja za naslov prvaka, navijači obje momčadi su na Velesajmu još jednom grizli nokte do kraja susreta. "Medvjedi" su prvih dvadeset minuta odigrali bolje od suparnika što su okrunili vodećim pogotkom na sredini trećine. Nastavak utakmice donio je obostrano otvorenu igru u kojoj nije nedostajalo prilika za pogotke. Zagrebaši su bili spretniji te su sredinom trećine poravnali. Posljednja trećina protekla je u zatvorenoj igri u kojoj su obje momčadi prvenstveno pazile na svoja vrata. Naposljetku je Medveščak u završnici trećine postigao pogodak koji mu je donio pobjedu od 2:1 i odlučujuću treću utakmicu polufinala.

Zagreb - Medveščak 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 27.4.2018.

Medveščak 12 min

Zagreb: Mikulić - Radonić, Digula, Čiček, Matuško, Kumanović - Alić, Bezuk, Bokšić, Marinković, Ljubičić - Slovinac L., Švarc, Vukovojac-Dugan, Kovač, Lihtenvalner - Slovinac J., Zovko. Trener: Miljak

Medveščak: Bujanić, Debeljak - Podboj, Čavlović, Pavetić, Bebek, Završki - Filipović, Čavić, Joureau, Polonijo, Pejaković - Vukadin, Čeak, Mihalić, Groznik, Čaić - Maurović. Trener: Sertić

Medveščak se nakon neočekivanog poraza protiv Zagreba u prvoj polufinalnoj utakmici našao u nezgodnom položaju. Momčad koja se pred početak prvenstva namjeravala boriti za naslov i koja se tijekom prvenstva pojačala na štetu izravnog suparnika, naišla je na poteškoće s "veprovima" kojima veći dio sastava čine kadeti. Postava "medvjeda" je u drugoj utakmici bila nešto drugačija. Podboj je zaigrao s Čavlovićem u paru, a Filipović s Čavićem. Obranu je po prvi put pojačao kadetski branič Vukadin. U prvoj navali Bebeku i Završkom se pridružio Pavetić, dok su Joureau i Pejaković zaigrali u drugom napadu s Polonijom. Treći napad ostao je na broju, a u sastavu se našao i kadetski napadač Čeak. Zagreb je odlučio ne mijenjati momčad koja pobjeđuje, samo je u trećoj navali umjesto Zovka upisan Kovač.

Završki je u drugoj minuti udarcem sdesna prvi zaprijetio vratima Zagreba. "Plavi" su odgovorili dvije minute kasnije preko Kumanovića čiji je pokušaj slijeva Bujanić zaustavio. Podboj je u petoj minuti iskušao svoj udarac s plave linije, Mikulić je obranio i pokušaj Završkog iz sredine u idućoj minuti.  Obostrano otvorena igra se nastavila i nakon uvodnog razdoblja utakmice. Alić je u sedmoj minuti opalio s plave linije, Bujanić odbija pak, ali samo do Kumanovića koji iz neposredne blizine ne uspijeva zatresti mrežu. Groznik je uzvratio udarcem iz sredine u idućoj minuti, a u nastavku akcije Mikulić brani i pokušaj Bebeka s desne strane.

Medveščak je poveo u devetoj minuti kad je Bebek uposlio Čavlovića koji tuče slijeva. Pak se od vratara "plavih" odbio u mrežu. Zagrebaše se nije odviše dojmio zaostatak jer su i u prvoj utakmici pokazali da se znaju vratiti iz "rupe". Kumanović je već u idućem napadu dvaput zaprijetio suparničkim vratima no Bujanić je obranio i udarac s lijevog krila i onaj iz sredine. Matuško je u desetoj minuti pucao s lijevog krila, ali ni njemu nije pošlo za rukom izjednačiti. Uslijedilo je zatišje koje je potrajalo nekoliko minuta. Ni jedni niti drugi nisu pronalazili prostor za udarac, a onda je prekršaj Groznika sedam minuta prije kraja trećine narušio ravnotežu snaga.

Zagrebašima su potrošili dvije minute s igračem više bez ijednog pokušaja prema protivničkim vratima. Nakon izjednačenja snaga na ledu, Pejaković u 16. minuti gađa bekhendom iz sredine, ali Mikulić je na mjestu. Dvije minute kasnije vratar Zagreba je sjajnom obranom zaustavio "bombu" Čavlovića s plave linije. Prvu trećinu zaključio je Završki prodorom kroz sredinu u 19. minuti, ali ni njemu nije pošlo za rukom svladati Mikulića. Prvih dvadeset minuta završilo je minimalnim vodstvom Medveščaka koje je dobro odražavalo odnos snaga na ledu.

Bebek je u 22. minuti uputio udarac slijeva kojeg Mikulić brani. Minutu kasnije, prekršaj pravi Čiček. "Bijeli" su sada krenuli u opsadu protivničkih vrata kako bi povećali svoju prednost. Pavetić je u 24. minuti uposlio Završkog koji gađa iskosa s lijeve strane, ali ne pogađa mrežu. Malo kasnije isti se igrač probija pred vrata no Mikulić je i dalje na visini zadatka. "Veprovi" su bili opasni i s igračem manje pa je Marinković u 25. minuti zaprijetio udarcem iz sredine. Malo kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Pavetić. U tridesetak sekundi igre četvorice protiv četvorice ništa zanimljivog se nije stiglo dogoditi.

Čim su "veprovi" ostali s igračem više, Kumanović je izveo slalom kroz postavu Medveščaka i završio svoj prodor udarcem sdesna. Minutu kasnije Zagreb uspijeva izvesti protunapad dvojice na jednog no Bujanić je ponovo bio spretniji od Kumanovića. Medveščak se obranio s igračem manje, a u 28. minuti prekršaj pravi Matuško. Prvu priliku za "medvjede" s igračem više imao je Mihalić u 29. minuti, ali Mikulić je bio na mjestu. Malo kasnije Kumanović bježi u protunapad, a Čavlović ga ruši u pokušaju udarca. Kumanović je sigurno izveo kazneni udarac i izjednačio. Prije izjednačenja snaga na ledu priliku za zgoditka imao je Bebek no njegov bekhend iz blizine nije bio precizan.

Bebek se u 31. minuti opet našao u prigodu. Izašao je sam pred gol i pucao slijeva, a Mikulić je jedva zakačio pak koji se provukao iza njega prije nego što su zagrebaši otklonili opasnost. Minutu kasnije Mihalić gađa iskosa s desne strane, ali bez uspjeha. Nakon ofanzive Medveščaka, uslijedilo je razdoblje inicijative Zagreba. Čiček je u 33. minuti opalio s plave linije, a dvije minute kasnije Kumanović izvodi samostalni prodor koji ga dovodi pred vrata. Bujanić je bio siguran. Čiček se u idućem napadu probio kroz obranu "bijelih" no njegov udarac iz sredine nije pronašao put do mreže.

Medveščak je ponovo došao do izražaja u 36. minuti kad Čavlović izvodi slalom kojeg završava udarcem iz sredine. Joureau je u nastavku akcije pokušao "varaždincem" iznenaditi Mikulića, ali bez uspjeha. Bujanić je u 37. minuti zaustavio još jedan pokušaj Kumanovića iz sredine, a u predzadnjoj minuti trećine prekršaj pravi Groznik. Kumanović je u 40. minuti tukao slijeva no Bujanić je bio na mjestu. Malo kasnije, na klupu za kažnjene sjeda i Bebek. Zagreb je 37 sekundi pred odlazak na drugi odmor imao dvojicu igrača više. Imali su "plavi" dovoljno vremena za preokret no samo je Bezuk stigao zaprijetiti udarcem sdesna.

Zagreb je u posljednju trećinu ušao s još 46 sekundi s dvojicom igrača više. Bila je to sjajna prilika za "veprove" da naprave veliki iskorak prema finalu doigravanja. Groznik se vratio u igru prije nego što je Kumanović uputio udarac sdesna. Kad su se snage u 42. minuti izjednačile, zagrebaši su mogli samo žaliti za izgubljenom prilikom. Filipović je minutu kasnije tukao s plave linije no Mikulić je bio na mjestu. U 44. minuti u prilici se našao i Završki no njegov udarac iskosa nije pronašao put do mreže. Kumanović je u 46. minuti na trenutak prekinuo ofanzivu Medveščaka, ali je Bujanić odličnom obranom sačuvao svoja vrata.

Čaić je u 48. minuti udarcem sdesna zamalo iznenadio Mikulića. Naleti "bijelih" nizali su se jedan za drugim jer Medveščak nikako nije htio ući u rizik produžetka ili raspucavanja. Vratar Zagreba u 50. minuti još jednom sjajno brani udarac iz sredine Bebeka. Podboj je minutu kasnije izveo slalom i završio ga udarcem sdesna no mreža Zagreba je i dalje mirovala. Prekršaj Čaića u 52. minuti ponovo nudi Zagrebu otvara vrata finala. Prošlo je više od minute bez bilo kakve akcije "veprova" prije nego što je na klupu za kažnjene sjeo i Pavetić. Zagrebaši su imali 36 sekundi s dvojicom igrača više i buli u trećini protivnika.

Trener Sertić je zatražio pola minute predaha kako bi odmorio svoje igrače prije velikog izazova. Kumanović je stigao zapucati iskosa s lijeve strane prije nego što se Čaić vratio na led, a u 55. minuti Alić ne uspijeva udarcem slijeva svladati Bujanića. Malo kasnije, snage su se izjednačile. Do kraja trećine ostalo je tek nešto više od tri minute kad je Bebek izmaknuo pažnji svojih čuvara i udarcem iskosa s lijeve strane svladao Mikulića. U prekidu igre Kumanović je dobio disciplinsku kaznu što je predstavljalo veliki gubitak za sastav Zagreba koji je cijelu utakmicu odigrao sa samo dvije petorke.

U završnici susreta bilježimo udarac Čavlovića s plave linije, a minutu prije kraja pola minute predaha zove trener Miljak. Zagrebaši nisu uspjeli doći do paka pa se u pred Mikulićem našao Mihalić no nije uspio povećati prednost Medveščaka. Prekršaj Marinkovića u zadnjoj minuti doveo je "medvjede" na prag pobjede. Završki se malo kasnije našao pred golom, a posljednji udarac na utakmici uputio je Bezuk s lijevog krila no Bujanić se nije dao iznenaditi.

Medveščak se spasio od ispadanja iz doigravanja koje bi predstavljalo težak udarac za momčad koju vodi stručni stožer selekcije u kojoj je redovito igralo čak osam "medvjeda" ako ne računamo trenutno kažnjenog Dimitrijevića čiji se izostanak itekako osjeća u igri Medveščaka. "Medvjedi" su se othrvali teškom teretu ove utakmice i na kraju minimalno svladali Zagreba koji je sa samo dvije postave u kojima je bilo čak šest kadeta držao utakmicu neizvjesnom sve do završnice. Premda su ispustili veliku priliku za ulazak u finale, "veprovi" nemaju za čim žaliti. Pred njima se nalazi "majstorica" u kojoj nemaju što izgubiti, a breme favorita će i dalje pritiskati suparnički sastav.