PH - mlađi juniori

Gdje je Koreja od nas

MJ Zag Kun 181113Mlađi juniori Zagreba zabilježili su i drugu pobjedu u novom prvenstvu. Protivnik "veprova" bio je novak u hrvatskom prvenstvu, sastav KHL Kuna. Premda su "kune" zaskočile suparnika s dva zgoditka na otvaranju susreta, zagrebaši su do sredine prve trećine već imali dva zgoditka prednosti. "Veprovi" su do odmora još jednom zatresli mrežu, a nastavak susreta donio je pravi vatromet pogodaka. Zagreb je u prvom dijelu trećine postigao čak šest zgoditaka, samo da bi u kratkom roku primio dva. Zagrebaši su do kraja trećine pospremili još tri paka u protivnička vrata. U posljednjih dvadeset minuta na ledu je bila samo jedna momčad. "Kune" su primile još osam pogodaka za konačnih 22:4 u korist Zagreba.

Zagreb - Kuna 22:4 (5:2, 9:2, 8:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 13.11.2018.

Kuna 14 + 10 (Borčilo) min

Zagreb: Andrić - Alić, Bezuk, Bokšić, Matuško, Ljubičić - Radonić, Digula, Slovinac J., Vukovojac-Dugan, Zanoff - Slovinac L., Švarc, Lihtenvalner. Trener: Blagus

Kuna: Kronstein - Baždar, Rimaj, Ciglar, Cerovac B., Borčilo - Cerovac P., Basa, Cerovac A.,
Malešević. Trener: Milinković

"Veprovi" su u svoju drugu prvenstvenu utakmicu isklizali bez nekolicine igrača koji su nastupili na premijeri protiv Siska. Trener Blagus nije mogao računati na pričuvnog vratara Pregoreca Badela te napadača Kraščića i Kovača. Zagrebaši su bili raspoređeni u tri branička para, pri čemu su Alić i Digula zamijenili mjesta u odnosu na prethodnu utakmicu. U napadu je prva navala ostala u istom sastavu, a drugu su sačinjavala preostala četvorica napadača.

Na drugoj strani isklizala je momčad Kuna. Poznavateljima hokejaških prilika u Hrvatskoj ovaj je klub prvenstveno poznat kao najuspješniji u inline hokeju. Povezanost inline hokeja s onim na ledu nije ograničena samo na zajedničku krovnu organizaciju (HSHL). Većina seniorskih igrača inlinea ujedno su aktivni ili bivši igrači hokeja na ledu. Značajan broj mlađih igrača igrao je oba sporta, a pojedinci bi se prestankom aktivnog bavljenja hokejom na ledu usredotočili na inline, a ima i slučajeva kad igrači nakon inlinea požele zaigrati i na ledu. Uvid u sastav "kuna" pokazao je kako su svi prijavljeni igrači izuzev jednog, odigrali jednu ili više sezona u mlađim uzrastima Siska, a Bartol Cerovac je nosio i dres Zagreba u prvenstvu Slovenije.

Pogled na "kune" tijekom zagrijavanja ukazivao je kako momčad nije imala dovoljan broj igrača za odigrati utakmicu. Umjesto desetorice igrača i vratara, na ledu se nalazilo samo devet igrača i vratar no suci su odlučili zanemariti pravila za nastup u hrvatskom prvenstvu mlađih juniora. U sastavu "kuna", s dopuštenjem saveza, zaigrali su i juniori pa tako u prvenstvu mlađih juniora sada imamo čak dvije momčadi zbog kojih se pravila stavljaju u zapećak premda je teško spoznati kakav se to interes hokeja time promiče. Jedan od razloga zašto uopće postoje različiti uzrasti je kako bi se spriječilo da 16-godišnji junior s visinom i masom odraslog čovjeka dođe u dvoboj uz ogradu s 12-godišnjim kadetom čiji roditelji zasigurno nisu očekivali da će im dijete igrati protiv juniora kad su potpisivali suglasnost o nastupu mlađeg igrača za stariji uzrast.

Nadalje, u pet prijavljenih momčadi u prvenstvu mlađih juniora nastupilo je svega četrdesetak igrača tog uzrasta odnosno manje od desetorice. Slovenija je hokejaški razvijenija od Hrvatske, ali u njoj nikome kruna ne pada s glave ako u jednoj sezoni nema dovoljno igrača za prijaviti momčad u nekom uzrastu. Svojevremeno su Triglav i Bled spajali momčadi u kadetima i mlađim juniorima. Slično se dogodilo i Slaviji, a posudbe hokejaša Maribora u Celje i obratno gotovo da su redovita pojava. Stoga se postavlja pitanje zašto se dvije momčadi u kojima golemu većinu čine Siščani nisu spojile i zaigrale pod istim imenom, bez potrebe za guranjem juniorima tamo gdje im jednostavno nije mjesto?

U ovom trenutku uopće ne želimo ulaziti u problematiku odnosa dva sisačka kluba i gradskih sportskih tijela. Međutim, odgovornost tijela koje vode hrvatski hokej je da postavljaju pravila igre i da se brinu da se ona provode. Tko nema dovoljno igrača s pravom nastupa u pojedinom uzrastu, ne može prijaviti momčad za natjecanje i točka. Ako su se Sjeverna i Južna Koreja mogle dogovoriti o zajedničkoj ženskoj olimpijskoj reprezentaciji onda nam nikako nije jasno da se sličan dogovor nije mogao napraviti i sa sisačkim hokejašima. Ako su se Celje i Maribor mogli svojevremeno dogovoriti da mlađi kadeti i kadeti oba kluba nastupaju kao Maribor, a mlađi juniori i juniori kao Celje, odakle nama Hrvatima s daleko manjom bazom i kvalitetom, hrabrosti da organiziramo prvenstvo s dvije neregularne momčadi i dvije koje bi bez kadeta jedva skupile obavezan broj igrača?

Sama utakmica počela je mimo očekivanja. "Kune" su povele već u prvoj minuti, a dvije minute kasnije imale su dva gola prednosti. Zagrebašima je trebalo par minuta da povežu svoje redove, a onda su počeli uzvraćati na početni izazov suparnika. Do sredine prve trećine "veprovi" su čak četiri puta zatresli mrežu Kuna stekavši prednost od dva gola. "Plavi" su početkom drugog dijela trećine povećali prednost, a onda su "kune" uspostavile ravnotežu u igri pa do kraja trećine više nije bilo promjena u omjeru.

Zagreb je u nastavak susreta ušao napadački. Naleti "plavih" nizali su se jedan za drugim čemu su "kune" nisu mogle suprostaviti. U prvih deset minuta druge trećine vratar "bijelih" čak je šest puta morao vaditi pak iz mreže. Riješivši pitanje pobjednika, zagrebaši su ostavili malo više prostora u obrani što je protivnik iskoristio i postigao dva zgoditka prije polovice susreta. "Veprovi" su na ovu "provokaciju" odgovorili s još tri paka u protivničkoj mreži pa se visok poraz Kuna počeo pretvarati u pravi potop.

U posljednjih dvadeset minuta na ledu je igrala samo jedna momčad. Zagrebaši su potpuno zagospodarili ledenom plohom. "Bijeli" su se tijekom prvih desetak minuta u trećini još koliko toliko nosili s protivnikom pa je Zagreb samo dva puta zatresao mrežu Kuna. Međutim, u posljednjih deset minuta dvoboja, malobrojne "kune" su ostale bez energije što su zagrebaši iskoristili za popravljanje statistike. Strijelci "plavih" postigli su još šest pogodaka postavljajući konačnih 22:4. "Veprovi" su odlično otvorili sezonu, s dvije uzastopne pobjede. Međutim, pravi ih izazovi tek čekaju pa će se u dvobojima protiv Medveščaka i Mladosti vidjeti za što je Zagreb sposoban ove sezone.