Žibretov slalom za pobjedu!

med_oli213x120U prvoj utakmici četvrtfinala doigravanja Slohokej Radio Center lige u zagrebačkom Domu sportova susreli su se domaći Medveščak i ljubljanska Toja Olimpija. Ljubitelji hokeja u Zagrebu su danima pričali o ovom dvoboju kao uvertiri u susret s "pravom" Olimpijom koja nastupa u EBEL-u. Znalci su upozoravali da će i Olimpijin "mlađi brat" biti tvrdi orah i da pobjednika regularnog dijela sezone očekuje teška utakmica.

U hramu hrvatskog hokeja, ledenoj dvorani Doma sportova, skupilo se oko 500 gledatelja, najviše ove sezone. Po prvi put od finala doigravanja hrvatskog prvenstva na tribinama se osjetila prava hokejaška atmosfera. Na utakmicu su došli svi koji nešto znače u hrvatskom hokeju na čelu s predsjednikom HSHL-a Nikolom Švigirom. Na tribinama su se nalazili i gosti iz Ljubljane, među njima i direktor Tilia Olimpije, ali i ljubitelji hokeja iz susjedne nam države.

Početak utakmice pokazao je da su se oba trenera dobro pripremila i prvenstveno povela računa o zaštiti svojeg gola. Olimpija se koncentrirala na ometanje igre prve postave Medveščaka računajući da najveća opasnost po vrata Pintariča prijeti od Žagara i društva. U tu svrhu trener gostiju Andrej Brodnik koristio je igrače koji su nastupali u EBEL-u.

Pritisak domaćih tjerao je Ljubljančane na prekršaje, pa su u razdoblju od 8. do 17. minute čak četiri igrača gostiju bila isključena. Odlični vratar Pintarič zaustavljao je sve udarce "medvjeda", a veliku priliku za vodeći pogodak propustili su u 16. minuti kada su imali čak dva igrača više. Olimpija je prijetila samo iz rijetkih protunapada, a tu je uvijek bio pouzdani Krošelj kao posljednja brana pred golom Medveščaka. Na odmor se otišlo bez golova uz žal za propuštenim prilikama s igračem više.

U drugoj trećini gledamo nastavak igre iz prve. Ljubljančani uspješno opstruiraju prvi napad Medveščaka, s druge strane "medvjedi" strpljivom igrom nastoje "otvoriti" gol gostiju. Trener domaćih, Mike Shea ne odustaje od ravnomjernog opterećenja sve tri postave, tako da na ledu gledamo i mladog Šijana i u trećem napadu Ulagu umjesto ozlijeđenog Marka Lovrenčića. U više navrata je domaći strateg postavljao svoju treću navalu na gostujuću prvu računajući da se utakmica igra na 60 minuta.

Polovicom utakmice zbivaju se nekoliko događaja koji će promijeniti dinamiku susreta. Prvo su u 31. minuti zbog uzajamnog koškanja na dvije minute isključeni Žagar i Ropret. Samo pola minute nakon njihovog povratka, branič domaćih Vedlin oštro nalijeće na Ropreta koji uslijed udarca pada na led. Vedlin dobiva 2 + 10 minuta zbog udarca u glavu, a Ropret nakon intervencije liječnika napušta led uz pljesak publike.

Zbog izlaska Vedlina dolazi do rošada u postavama Medveščaka i Olimpija preuzima inicijativu i sve više napada na domaća vrata. Stalni pritisak gostiju rezultirao je gubitkom koncentracije i nakon jedne greške iskusnog Brumerčika, u 37. minuti odlični Žiga Pance vara Krošelja i dovodi Olimpiju u vodstvo uz veliko veselje na gostujućoj klupi. Primljeni gol je uzdrmao "medvjede" koji se do kraja trećine brane kako bi zadržali šansu za povratak u utakmicu.

U posljednju trećinu "medvjedi", uz bučnu podršku s tribina, kreću na sve ili ništa. U 43. minuti u igru se vraća Vedlin, ali kao član trećeg napada. Medveščak napada, ali ne pronalazi rješenje za Pintariča sve do 47. minute kada upravo Vedlin postiže izjednačujući pogodak na dodavanje Belića.

Navijači nisu još ni sjeli na svoja mjesta nakon proslave gola, kada je samo osam sekundi nakon pogotka, isključen Žemva. "Medvjedi" se dobro brane prvih pola minute kada griješi Loboda i ispucava pločicu preko ograde i zarađuje dvije minute kazne. U igri 3 na 5 domaći su se hrabro držali skoro cijelu minutu, no na kraju su ipak poklekli pa je na dodavanje Žige Pancea, Sodržnik doveo goste ponovno u vodstvo u 48. minuti. Poslije tog novog šoka trebalo se još obraniti pola minute s igračem više, no obrana "plavih" je bila na visini zadatka.

Samo pola minute nakon povratka Lobode u igru, Dejan Žemva se na najbolji mogući način "iskupljuje" za isključenje i nakon obilaska gostujućeg gola postiže izjednačujući pogodak koji diže publiku na noge.

Posljednjih deset minuta treće trećine medveščakovci preuzimaju kontrolu nad igrom, ali Pintarič ponovo drži "zmajčeke" u igri. Kako se posljednja trećina bližila kraju tako su obje momčadi pazile da im se ne potkrade nekakav gol i čekale produžetak.

zibret_klupa73x73
Veljko Žibret
Sam produžetak trajao je kratko. Već u 62. minuti Veljko Žibret je, u maniri Ivice Kostelića, provezao slalom kroz kompletnu postavu gostiju i pokraj nemoćnog Pintariča poslao pločicu u mrežu za teško izborenih, ali sasvim zasluženih 3:2 za Medveščak.

Druga utakmica se igra u subotu u Ljubljani, no kakav god bio ishod, već sad se može reći da se hokej vraća u Zagreb i da je prava šteta što Dom sportova nije na raspolaganju hokejašima i klizačima tijekom cijele sezone jer ledeni sportovi imaju svoju publiku i ne traže ništa drugo nego ono što ostali sportovi u glavnom gradu već imaju: mjesto za igranje utakmica.

KHL Medveščak - HSO Toja Olimpija 3:2 (0:0, 0:1, 2:1, 1:0) OT