PH - mlađi kadeti

Četiri puta vodili, a na kraju izgubili

U12medvescak salataMlađi kadeti Zagreba i Medveščaka odigrali su prvu utakmicu međusobnog dvoboja polufinala doigravanja na prvi dan proljeća. Neočekivano duga zima omogućila je odigravanje utakmice na Šalati, a zagovornicima teorije "globalnog zatopljenja" ostavljamo za zadaću da objasne ovaj fenomen. Suparnici su odigrali izuzetno zanimljivu i do same završnice neizvjesnu utakmicu. "Medeki" su prvi poveli, ali je Zagreb ubrzo izjednačio pa se na veliki odmor pošlo u rezultatskoj ravnoteži. Sredinom druge trećine Medveščak se ponovo nalazi u prednosti koju je držao do pred kraj trećine, a onda su "veprići" po drugi put poravnali. Na samom početku zadnje trećine "medeki" po treći put prelaze u vodstvo, samo da si protivnik u idućem napadu izjednačio. Ni četvrto vodstvo Medveščaka nije duo potrajalo, a onda je Zagreb pred kraj trećine za manje od dvije minute postigao tri pogotka i osigurao usvjerljivih 7:4.

Zagreb - Medveščak 7:4 (1:1, 1:1, 5:2)

Zagreb, klizalište na Šalati, 21.3.2018.

Medveščak 6 min

Zagreb: Slade, Zaninović - Beljo, Zlatar, Ferenčina, Zovko, Svjetličić - Komušanac, Bokšić, Špeletić, Šimac, Bačvar - Mihanović, Alić, Štajer, Švarc, Debelić - Goleš, Ruić. Trener: Srketić

Medveščak: Makovac - Saletović, Belančić Farkaš, Kurjaković, Soldić, Jandrić - Šibenik, Šavorić, Janković, Farac, Kokorić - Pintur, Rožman, Hrvoj, Pranjić, Grošić - Soldo. Trener: Jurković

Ako se jedan uzrast hrvatskih hokejaša nema pravo požaliti na ovu sezonu onda su to mlađi kadeti. Tri zagrebačka kluba odigrala su redovni dio prvenstva u trajanju od čak 28 kola u konkurenciji vršnjaka iz cijele Slovenije te Crvene zvezde. Uslijedilo je (pre)dugo doigravanje u kojem su sudjelovali svi, a s natjecanjem u nepotrebnom razigravanju za poredak nastavili su svi koji su se uvrstili u najboljih osam. Medveščak je u redovnom dijelu prvenstva zauzeo deveto mjesto u konkurenciji 14 momčadi s 35 bodova. Iza "medeka" ostali su Celje, druga momčad MK Bleda, Maribor, HDD Bled i druga momčad Olimpije. U doigravanju je protivnik Medveščaka bio Maribor koji je dobio obje utakmice i otišao dalje u natjecanje.

Najučinkovitiji igrači Medveščaka tijekom prvenstva bili su Soldić sa 63 boda i Kurjaković s 53. Na trećem mjestu se nalazi Šmejkal s 27 bodova kojih bi vjerojatno bilo puno više da nije poslije samo 9 utakmica prešao u Mladost. Prvi vratar momčadi, Makovac, ostvario je 81,07% obrana u 25 utakmica. Svih 27 utakmica (Maribor je predao međusobni susret redovnog dijela prvenstva) odigrali su Soldić, Kurjaković, Soldo, Belančić Farkaš i Saletović, a još 17 igrača odigralo je više od pola utakmica, među njima i vratar Penzer koji je također tijekom sezone prešao u Mladost.

Zagreb se na kraju redovnog dijela prvenstva uvrstio tik iznad Medveščaka s četiri boda više od "medeka". "Veprići" su bili uspješniji od svojih sugrađana i u kvalifikacijama za doigravanje. Prvo su se provukli pokraj HDD Bleda zahvaljujući boljoj gol razlici u dvije utakmice, a zatim su na isti način svladali i Maribor. U četvrtfinalu doigravanja protivnik je bila Mladost pokraj koje nije bilo prolaza. Nakon toga je uslijedilo rastezanje sezone nepotrebnim dvobojima protiv Jesenica kojeg su zagrebaši izgubili i Crvene zvezde za 7. mjesto koje su dobili jer se Beograđanima nije putovalo na uzvrat u Zagreb.

Najopasniji zagrebaši tijekom sezone bili su Svjetličić sa 74 boda, Zovko sa 62 i Zlatar s 29 bodova. Uspješniji u vratarskom dvojcu bio je Slade sa 77,82% obrana u 31 utakmici. Svjetličić, Zovko, Bokšić i Komušanac su odigrali sve 33 utakmice, a uz njih više od pola utakmica ima još 18 igrača. "Veprići" su prvi ovosezonski međusobni susret dobili s 3:1, dok je Medveščak bio uspješniji u drugom s uvjerljivih 8:2. Po svemu prikazanom, očekivao nas je uzbudljiv polufinalni dvoboj doigravanja za prvenstvo Hrvatske.

Uvodne minute protekle su u ispitivanju snaga tijekom kojeg su suparnici nastojali "osjetiti" jedan drugoga prije nego što krenu u napad. Prvi su potegnuli "bijeli" kad je Belančić Farkaš u šestoj minuti uposlio Jandrića koji preciznim udarcem dovodi Medveščak u vodstvo. Na odgovor Zagreba nije trebalo dugo čekati. "Plavi" su krenuli prema naprijed i već u osmoj minuti iznudili prekršaj Soldića. "Medeki" su se branili točno minutu prije nego što je Svjetličić poslije samostalne akcije svladao Makovca.

Medveščak je do kraja trećine zadržao laganu inicijativu, ali omjer se više nije mijenjao. Obje su momčadi, kako se i očekivalo, bile izjednačene u mogućnostima, što se i očitovalo u omjeru s kojim se pošlo na veliki odmor. Nastavak susreta podsjećao je na prvih 15 minuta. Mala premoć "bijelih", ali bez ozbiljnijih prilika za prelazak u vodstvo. Na novi pogodak trebalo je pričekati do 22. minute kad je Jandrić iz samostalne akcije vratio prednost prvacima. Navijači Zagreba su očekivali odgovor "veprića" no Medveščak je učinkovito održavao svoje vodstvo.

Kad se već očekivalo da će "medeki" dočekati kraj trećine s golom razlike u svoju korist, Svjetličić je na asistenciju Špeletića zatresao mrežu. Zagrebaši su na trenutak odahnuli no tridesetak sekundi kasnije prekršaj pravi Beljo. "Plavi" su uspješno izdržali prvu minutu s igračem manje, ali su znali da ih isti zadatak čeka i na početku posljednje trećine. "Medeki" su poslije predaha od pet minuta krenuli po novo vodstvo, međutim Zagreb se učinkovito branio sve do izjednačenja snaga na ledu.

Čini se kako je igra s punim postavama više odgovarala "bijelima" koji su poslije samo minute i pol po treći put pronašli put do protivničke mreže. Soldić je samostalnom akcijom zatresao mrežu Zagreba. Nije prošlo ni dvadeset sekundi, a "veprići" su opet poravnali. Sigurne ruke bio je Svjetličić koji je ovim pogotkom upotpunio hat trick. Rezultatska ravnoteža za sobom je povukla i onu na ledu. Nekoliko minuta je proteklo u ravnopravnoj borbi, a onda je u 36. minuti na klupu za kažnjene sjeo Svjetličić.

Unatoč prilici da pritisnu suparnika dok mu je izvan igre bio najopasniji napadač, Medveščaku nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost. Međutim, "bijeli" su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Dvadesetak sekundi kasnije, Jandrić je uposlio Soldića za četvrti pogodak "medeka". Do kraja trećine ostalo je svega sedam minuta i lako se moglo dogoditi da ovo bude i odlučujući trenutak utakmice. Zagrebaši nisu imali što čekati nego su sve karte bacili u napad.

Za malo više od minute, Makovac je po četvrti put morao vaditi pločicu iz mreže. Zlatar je preciznim udarcem pogodio mrežu "bijelih" pa su suparnici u zadnjih šest minuta ušli potpuno izjednačeni. Prošlo je samo 36 sekundi od izjednačenja kad je isključen Jandrić. Zagrebašima je trebalo tridesetak sekundi da po drugi puta u utakmici brojčanu prednost pretvore u pogodak. Beljo je na asistenciju Zovka preokrenuo omjer. Sada su se "medeki" našli u položaju da moraju juriti rezultat, a vrijeme je neumitno isticalo.

Kad momčad krene na sve ili ništa, neumitno ostavlja praznine u obrani. Zagreb je to znao iskoristiti pa je Zovko u 42. minuti povećao prednost "plavih" na dva razlike. Medveščak je tim trenucima mogao samo pojačati napore no poslije samo dvadeset sekundi Zovko je pronašao Svjetličića koji preciznim udarcem postavlja konačnih 7:4 za Zagreb. "Veprići" su za minutu i pol neizvjesnu završnicu pretvorili u sigurnu pobjedu. Do kraja susreta u zapisnik se prekršajem u zadnjoj minuti stigao upisati samo Rožman.

Zagreb je došao do uvijek važne prve pobjede u dvoboju tim više što se igra na dvije pobjede pa će Medveščak u drugoj utakmici imati težak imperativ pobjede. Bez obzira na trostruki udar "veprića" kojim su izborili pobjedu, i u drugom susretu valja očekivati zanimljivu i neizvjesnu utakmicu.