Pobjeda u "generalki"

hrvatska srbija2Hrvatska reprezentacija je u trećoj pripremnoj utakmici dočekala Srbiju na Velesajmu. U prvoj utakmici u Celju, Hrvatska je pretrpjela težak poraz od Slovenije od čak 12:1. Hrvati su izgubili i drugi pripremni susret. Srbija je u Beogradu bila uspješnija rezultatom 2:1. Ni zagrebačka utakmica nije počela ništa bolje. Gosti su nakon uvodnih minuta prešli u vodstvo i sačuvali ga sve do kraja prve trećine. Početkom druge trećine Srbi podižu prednost na dva gola. Domaćima je trebalo još neko vrijeme da pronađu svoju igru, a kad su jednom načeli protivnika, Hrvati su u sedam minuta čak četiri puta zatresli suparničku mrežu. Početkom posljednje trećine Hrvatska postiže i peti pogodak. Srbija je sredinom trećine postavila konačnih 5:3 premda su do kraja dvoboja obje momčadi imale još prilika.

Opširnije...

Poraz bez posljedica

SP U18 CRO CHN 180328Hrvatska je u četvrtom kolu svjetskog prvenstva divizije IIB pretrpjela prvi poraz. Uspješniji od hrvatskih juniora bili su njihovi vršnjaci iz Kine koji su se prošle sezone nadmetali u nižem razredu natjecanja. Kinezi su odmah po početku susreta pokušali zaskočiti domaće no Hrvati su ubrzo uspostavili ravnotežu u igri nakon čega su s dva pogotka stekli vrijednu prednost pred nastavak utakmice. Gosti su početkom druge trećine smanjili zaostatak nakon čega utakmicu preuzima u svoje ruke poljski sudac kojem je to bila treća uzastopna utakmica kineske reprezentacije na turniru. Brojnim isključenjima isjeckao je igru i doveo utakmicu na rub incidenta. Izmišljajući prekršaje uglavnom na štetu domaćih omogućio je Kinezima da u posljednjoj trećini preokrenu omjer i dođu do pobjede koja im omogućuje borbu za medalje.

Nadmudrili protivnika za novu pobjedu

SP U18 CRO NED 180325Hrvatski juniori zabilježili su i drugu pobjedu na svjetskom prvenstvu divizije IIB koje se održava u Zagrebu. Hrvatska je u borbi s Nizozemskom odličnom taktikom poništila sve prednosti protivnika i skrenula utakmicu u svoju korist. Domaći su u prvih dvadeset minuta zatvorili igru ne dopuštajući Nizozemcima da nametnu svoj način igre. Uspješan pristup igri Hrvati su okrunili vodećim pogotkom pred kraj trećine. Nizozemska je u nastavku pokušala ubrzati i otvoriti igru ne bi li pronašla prolaz do hrvatskih vrata, no domaći se uglavnom nisu dali navući te su trećinu priveli kraju bez promjene omjera. Hrvatska je u posljednjoj trećini povećala prednost čime je unijela dodatnu nervozu u protivničke redove. Svi napori Nizozemaca slamali su se na nepokolebljivoj hrvatskoj obrani i raspoloženom vrataru. U jeku pritiska Nizozemske, domaći su u završnici susreta postavili konačnih 3:0 koji ih ostavljaju na vrhu poretka s maksimalnih šest bodova.

Hrvatska ostala sa srebrom

U18 Hrv Spa 180330Hrvatska juniorska reprezentacija osvojila je drugo mjesto na svjetskom prvenstvu divizije IIB koje se održalo u Zagrebu. U odlučujućoj utakmici za prvo mjesto, Španjolska je svladala Hrvatsku sa 4:1 čime se uvrstila u viši razred natjecanja u kojem će nastupiti 2019. Španjolci su se već u prvoj trećini pokazali kao bolja momčad pa su do sredine trećine imali minimalno vodstvo. Domaći su u nastavku krenuli po izjednačenje no već na početku druge trećine primaju pogodak s igračem više. Tijekom druge trećine gledamo ravnopravnu borbu u kojoj su Španjolci ipak bili učinkovitiji u napadu. U završnici trećine gosti postižu još jedan pogodak čime su napravili odlučujući korak prema zlatnoj medalji. Svi napori Hrvata da se vrate u utakmicu nisu urodili plodom. U posljednjim minutama utakmice obje su momčadi po jednom zatresle protivničku mrežu, a kad je dvoboj završio, "fiesta" je mogla početi.

Teško je breme favorita

U18 Ice Hrv 180327Hrvatska je u trećem kolu svjetskog prvenstva divizije IIB svladala Island s 5:4 u raspucavanju. Premda je poredak na ljestvici ukazivao da igra prvi protiv posljednjeg, to se u igri nije vidjelo. Dijelom zbog izjednačenosti među sastavima, a dobrim dijelom i zbog obilježja hrvatskih hokejaša koji općenito teško igraju kad su favoriti. Islanđani su krenuli žestoko u utakmicu što ih je koštalo rano primljenog pogotka s igračem manje. Međutim, kršni dečki sa sjevera nisu posustali duhom nego su do kraja trećine preokrenuli omjer. Hrvatska je poravnala početkom druge trećine, a prije nego što je trećina završila, domaći su ponovo bili u vodstvu. Nemajući što izgubiti, Island u zadnjoj trećini kreće na sve ili ništa i sredinom trećine s dva pogotka u tri minute opet dolazi u dobitni položaj. Hrvatska je izvukla zadnje zalihe energije i uspjela spasiti bod. Gosti su tijekom produžetka imali više od igre, ali im nije pošlo za rukom pobijediti. Odluka je pala tek nakon raspucavanja u kojem su Hrvati iz osmog pokušaja došli do vrijedne pobjede.

Do pobjede u završnici

U18 Srb Hrv 180324Hrvatski su juniori pobjedom započeli natjecanje na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IIB koje se odvija u Zagrebu. Protivnik Hrvatima bila je reprezentacija Srbije koja u Domu sportova traži medalju, po mogućnosti zlatnu. Prvih dvadeset minuta proteklo je u zatvorenoj igri u kojoj su obje momčadi više vodile računa o sigurnosti vlastitog gola nego o napadačkim akcijama. Srbi su imali nešto više od igre, ali se na odmor pošlo netaknutih mreža. Slično se odvijala i druga trećina. Izglednih prilika bilo je malo, a u igri obje momčadi osjetila se važnost utakmice. Kad se činilo da će se i na drugi odmor otklizati bez pogodaka, Hrvatska je pogotkom s igračem manje prešla u vodstvo. Srbija je izjednačila već u prvoj minuti posljednje trećine nakon čega su suparnici nastavili s jednako tvrdom igrom kao i u prethodne dvije trećine. Što se trećina više bližila kraju obje su momčadi radije razmišljale o vrapcu u ruci nego golubu na grani. Srbi su u završnici trećine propustili iskoristiti igrača više, a odmah potom Hrvatska pretvara brojačnu prednost u pobjedonosni pogodak.