Vrhunac uzbuđenja na svjetskom prvenstvu divizije IIA tbi trebao nastupiti pred prvi buli posljednje utakmice na turniru. Hrvatska će odmjeriti snage s reprezentacijom domaćina u okršaju dvije nominalno najjače momčadi u natjecanju. Španjolska je član divizije IIA od njenog osnivanja u 2012., pri čemu joj nedostaje kontinuitet kvalitete. "Furija" je u posljednjih desetak godina dvaput bila na pragu ulaska u viši razred natjecanja, ali je oba puta već sljedeće godine ispadala u diviziju IIB iz koje bi se onda ekspresno vratila. Španjolci su prvi put podbacili u Zagrebu 2013., a ponovo su se našli na dnu četvrtog razreda natjecanja samo četiri godine kasnije. Na posljednja dva održana turnira divizije IIA u Beogradu 2019. i na Velesajmu 2022., Španjolska je osvajala četvrto mjesto.
Hrvatska će nakon dana odmora otvoriti treće kolo utakmicom protiv reprezentacije Izraela. Premda smo protiv momčadi s Bliskog Istoka igrali i prošle godine na Velesajmu, malo će tko povezati mediteransku zemlju s hokejom na ledu. Zahvaljujući velikom priljevu sovjetskih Židova krajem Hladnog rata, Izrael je dobio veći broj novih državljana kojima je hokej bio uobičajeni sport u staroj domovini. Izraelci su od preustroja sustava svjetskih prvenstava uglavnom boravili u diviziji IIB, a kad su se 2014. pojavili u višem razredu natjecanja, Hrvatska je bila u diviziji IB. Izrael je u četvrtom razredu natjecanja klizao samo jedno proljeće, a onda se vratio tamo gdje pripada i zadržao punih pet godina. Izraelci su 2019. ponovo izborili promociju, ali su na nastup čekali pune dvije godine zbog velepošasti koronavirusa. U Zagrebu su prošle godine bili najegzotičnija momčad te su u skladu s očekivanjem ostali na začelju. Međutim, visoka politika je odlučila isključiti Rusiju i Bjelorusiju iz međunarodnog hokeja pa su Izraelci ne samo ostali u diviziji IIA, nego su iz nižeg razreda natjecanja dobili čak dva suparnika u borbi za ostanak.
Hrvatska reprezentacija je na posljednjem svjetskom prvenstvu divizije IIA osvojila tek treće mjesto pa se nije uspjela uvrstiti u viši razred natjecanja. Domaćin turnira divizije IIA ove godine je Španjolska, a u Madridu će se sredinom travnja okupiti šaroliko društvo. Uz domaćina i našu reprezentaciju, snage će odmjeriti reprezentacije Australije, Islanda, Izraela i Gruzije. Prvi protivnik Hrvatske bit će Australija, reprezentacija koja je prošle godine odustala od nastupa u Zagrebu zbog straha, da li vlade ili saveza, svejedno, od koronavirusa. IIHF je Australcima sačuvao mjesto u diviziji IIA bez obzira što su sve druge reprezentacije normalno doputovale u Zagreb. Australiju je preustroj svjetskih prvenstava zatekao u diviziji IB, ali su "klokani" odmah ispali u niži razred natjecanja. U diviziji IIA su, s izuzetkom 2016. kad su igrali u diviziji IIB, ostali sve do danas. Posljednji put su na svjetskom prvenstvu nastupili još 2019. u Beogradu gdje su osvojili brončanu medalju iza Srbije i Hrvatske.
Hrvatska će se nakon utakmice protiv Izraela sučeliti još jednom egzotičnom suparniku. Reprezentacija Gruzije će po prvi put u povijesti stati nasuprot hrvatskim hokejašima. Gruzija je svoj nacionalni savez dobila tek 2004., a u međunarodnu se hokejašku zajednicu uključila pet godina kasnije. Prvi nastup na svjetskim prvenstvima Gruzija je zabilježila 2013. u kvalifikacijama za diviziju III. Gruzijci su ostali na začelju iza "sila" poput Emirata, Grčke i Mongolije. Idućih pet godina Gruzija je nastupala u diviziji III pri čemu je 2016. napravila prekršaj nastupivši s hokejašima koji nisu imali pravo nastupa pa je kažnjena gubitkom svih utakmica. Momčad s Kavkaza je 2018. osvojila prvo mjesto u diviziji ispred Bugarske, Turske, Tajvana, Južne Afrike i Hong Konga te se po prvi put uvrstila u diviziju IIB. Gruzijci su osvajanjem četvrtog mjesta izborili ostanak u petom razredu natjecanja, a onda su, poput većine ostalih, čekali dvije godine na novi nastup. Prošle sezone je Gruzija osvojila drugo mjesto te se zajedno sa zlatnim Islandom uvrstila na svjetsko prvenstvo divizije IIA.
Drugog dana svjetskog prvenstva divizije IIA Hrvatska će odmjeriti snage s reprezentacijom Islanda. Posljednji međusobni okršaj ove dvije momčadi zbio se prije deset godina u ledenoj dvorani Doma sportova. Putovi hrvatskih i islandskih hokejaša su se u međuvremenu razišli. Hrvati su pet godina proveli u diviziji IB, a Island je 2018. nakon sedam uzastopnih godina u diviziji IIA ispao u niži razred pa ga nije bilo u Beogradu kad se Hrvatska vratila u diviziju IIA. Islandski dani "ponosa i slave" bili su u 2013. i 2014. kad je momčad s vulkanskog otoka osvajala broncu i srebro. Međutim, uslijedile su "olovne godine" pa se Island triput zaredom spašavao od ispadanja. Islandski vrč se napokon razbio 2018. pa su "vikinzi" otklizali u egzotično društvo divizije IIB u kojem su proveli i dvogodišnju stanju zbog velepošasti koronavirusa. Prošle godine je Island osvojio prvo mjesto te se vratio u četvrti razred svjetskog hokeja.
Hrvatska reprezentacija je u sklopu priprema za nastup na svjetskom prvenstvu divizije IIA u Madridu odigrala pripremnu utakmicu protiv Srbije. Naši susjedi, inače članovi divizije IB, su bolje otvorili utakmicu što su okrunili vodećim pogotkom u prvom dijelu prve trećine. Hrvatska je postepeno uspostavila ravnotežu u igri da bi u završnici trećine preuzela inicijativu no bez uspjeha. Domaći su u nastavku susreta zaigrali brže i preuzeli igru u svoje ruke no srpska obrana je uspješno odolijevala. Srpski izbornik sredinom druge trećine mijenja vratare što su Hrvati brzo iskoristili i za manje od tri minute s dva pogotka preokrenuli omjer. Posljednu trećinu je obilježila obostrano otvorena igra u kojoj nije bilo zgoditaka sve do završnice dvoboja. Prvo je Hrvatska pogotkom s igračem više povećala razliku na dva gola, a onda su "orlovi" u posljednjoj minuti zaigrali bez vratara i sa šestoricom protiv četvorice postavili konačnih 3:2 u korist Hrvatske.