Uskršnja čestitka iz Estonije

hrv rumUsrkšnja čestitka navijačima hrvatske reprezentacije do osamnaest godina stigla je iz Estonije. Hrvatska je u svom prvom nastupu na svjetskom prvenstvu divizije IIA nakon raspucavanja pobjedila Rumunjsku 4:3 i osvojila dva vrijedna boda. Ostaje mali žal za trećim bodom jer smo pobjedu mogli ostvariti i u 60 minuta. U neizvjesnoj utakmici tri puta smo vodili golovima Frana Gjonija, Matka Martinića i Matije Miličića, ali prednost nismo uspjeli zadržati do kraja. Pobjedu u raspucavanju donio nam je Ivan Janković. Najboljim igračem hrvatske reprezentacije na današnjoj utakmci proglašen je Vilim Rosandić (45 obrana, 93,75%).

Tallin, Arena Premia, 31.03.2013.
Gledatelja: 109
Suci: Fonselius (FIN), Bergstrom (SWE), Tilku (EST)

Sastavi
Rumunjska: Adorjan, Laszlo - Nagy, Gecse, Peter, Csergo, Hildebrand - Matyas, Csiki, Iszlay, Reszegh, Rokaly - Bors, Gyofry, Sillo, Gereb, Egyed - Rusu, Oniciuc, Kovacs, Spiridon, Popa. Trener: Keresztes
Hrvatska: Rosandić, Ružić - Kegalj, Raknić, Janković, Jazbec, Jarčov - Borić, Pleško, Vukoja, Miličić, Gjoni - Milić, Vujinović, Krivošić, Platužić, Krnić - Novak, Večerina, Stančić, Smolec, Martinić. Trener: Kolombo

Raspored ovogodišnjeg svjetskog prvenstva donio nam je dvije utakmice na samom otvaranju koje će najvjerovatnije odlučivati o našem opstanku u diviziji. Ovog puta nemamo priliku uigravati se kroz prve utakmice već od samog starta trebamo biti pravi. Prvenstvo smo, kao i prošle godine, otvorili s Rumunjskom. Tada smo bili bolji 40 minuta, ali smo sve prosuli u posljednjih dvadeset. Ovog puta je rasplet bio povoljniji za Hrvatsku.

U prvih dvadeset minuta gledali smo izjednačenu utakmicu u kojoj je Hrvatska imala tzv terensku inicijativu, ali su Rumunji opasnije prijetili. Najbliže golu bili smo u šestoj minuti kada smo s igračem više opasno zaprijetili, ali je Adorjan obranio sve što je išlo prema njemu. Nije mu ostao dužan ni Rosandić na drugoj strani koji je u dvadeset minuta obranio i tri udarca više.

Krajem prve trećine isključeni su prvo naš Raknić, a tridesetak sekundi kasnije i Csergo pa se u nastavak krenulo četiri na četiri. Odlučnije smo ušli u drugu trećinu i već nakon devetnaest sekudi poveli. Na dodavanje Luke Vukoje sa desne strane zabija Fran Gjoni. Slijedi odličan period naših u kojem smo morali riješti utakmicu. Čak tri puta smo izlazili sami pred Adorjana, ali sva tri solo prodora u kojima smo išli na dribling golmana su završila neuspješno. I kako to obično biva, kad ne zabiješ, primiš. Egyed je prošao oko gola naše reprezentacije i pred golom pronašao Arnolda Silla. Iako okružen našim bekovima samo je skrenuo pak prema drugom kutu i izjednačenje je neminovino.

Odlično smo reagirali nakon primljenog pogotka. Naša četvrta navala Stančić-Smolec-Martinić odmah je s centra prebacila igru u trećinu Rumunja i visoko ih pritisnula. Nakon borbe iza gola pak je kroz sredinu krenuo naprijed, a  za njim i Rumunji. No, do paka prvi stiže Kegalj koji pak vraća pred gol. Pak pred golom prihvaća Stančić i prebacuje na drugu stativu do Matka Martinića koji šalje pak u praznu mrežu za novo vodstvo Hrvatske.

Ponadali smo se da ćemo ovo vodstvo zadržati do odmora, ali Rumunji su preuzeli inicijativu i sve češće kampirali pred našim golom. Sve smo to uspješno branili, ali se od vlastitih grešaka nismo uspjeli obraniti. U 33. minuti osujetili smo napad momčadi s Karpata i jurnuli prema naprijed. Pleško gubi pak u srednjoj trećini i u protunapadu Rumunji izbijaju pred gol dva na jedan. Pak je osvojio Oniciuc, ušao po desnoj strani i nesebično uposlio Grega Iszlaya koji s lijeve strane zabija pod prečku. Šteta, umjesto sigurnog vodstva od dva, tri razlike na odmor odlazimo bez prednosti.

Sve je podsjećalo da će se ponoviti prošla godina, ali naši dečki nisu dozvolili da se to desi. Četrnaest se minuta u posljednjoj trećini igralo izjednačeno. Rumunjska je doduše česšće napadala, ali i mi smo imali svoje poluprilike. Imali smo sa igračem manje i solo prodor Gjonija, ali ni on nije uspio zabiti.

Nakon jednog našeg bezuspješnog napada pak se odbio do naše trećine. Tamo ga preuzima Gjoni i prebacuje na lijevu stranu do Vukoje. Vukoja ulazi u trećinu i pred golom prebacuje u sredinu do Miličića koji je pratio njegovu akciju. Matija Miličić se našao sam pred golmanom, a on takve prilike ne propušta i Hrvatska ponovo vodi.

Samo minutu kasnije našli smo načina kako si ponovo zakomplicirati situaciju. Hildebrand je prošao po desnoj strani i zavrnuo u sredinu, gdje se naši braniči nisu dobro snašli. Udarac Petera Rosandić kratko odbija, ali Mircea Oniciuc je na pravom mjestu i sve je opet na početku. 3:3.

U produžecima Rumunji su pritisnuli prvi, ali nakon što smo se uspjeli obraniti i mi smo pokušali ugroziti njihov gol. Promjene rezultata nije bilo pa se pristupilo raspucavanju. Rumunjska je krenula prva. Kovacs odlazi u desno i gađa kroz noge Rosandiću. Neuspješno. Za Hrvatsku ide Gjoni no njegov dribling udesno Adorjan na vrijeme zatvara.

Peter puca drugi za Rumunjsku. Pokušava prevariti golmana naglom promjenom smjera pred golom i skreće udesno, ali dolazi preblizu golu, Rosandić je spreman i presjeca njegov dribling i Peter ostaje bez šuta. Ivan Janković je shvatio da Adorjan brzo reagira na dribilinzima i ne odabire tu opciju, već nakon laganog skretanja ulijevo na par metara od gola zabija u lijeve rašlje.

Prvu "meč loptu" Hrvatska ne koristi. Tamas Reszegh pred golom prebacuje pak na backhand stranu i pogađa uz lijevu stativu. Novu priliku za pobjedu ima Jarčov. On gađa kroz noge golmana, no rumunjski je vratar vrlo siguran na niskim pakovima i zaustavlja njegov šut.

Nakon tri serije redoslijed izvođenja udaraca se mijenja pa Hrvatska kreće prva. Ivan Janković ovog puta prilazi s lijeve strane i pogađa uz suprotnu stativu. Hrvatska ponovo vodi. I Rumunji se odlučuju za svog jedinog strijelca u prvoj seriji. Reszegh ovog puta ide desno i gađa kroz noge golmanu. Vilim Rosandić je spreman i brani njegov udarac. Hrvatska pobjeđuje i osvaja dva boda.

Odlično je što smo u prvoj utakmici osvojili dva boda, no time još ništa nije riješeno. Za opstanak nam je potrebna minimalno još jedna pobjeda. Nadamo se da ćemo je izboriti već sutra kada u 19 sati igramo protiv domaćina, Estonije.

U preostale dvije utakmice prvog dana favoriti su opravdali svoj status i pobijedili. Mađarska je protiv Litve poslije druge trećine vodila 4:0 golovima Erdelya, Kissa, Vinczea i Szabe. Pred kraj utakmice dopustili su si malo opuštanje pa je Litva preko Gintautasa i Cypasa u posljednjih sedamdeset sekundi smanjila na 4:2.

Posljednja utakmica dana predstavila je našeg sutrašnjeg protivnika, Estoniju. Protiv jednog od favorita prvenstva, Velike Britanije, domaćini nisu imali pravu šansu. Britanci su pobijedili 7:3. Dvojac Chamberain-Cownie kreirao je tri od prva četiri pogotka koji su odlučili utakmicu.  Hook, Chamberlain, Attwell sa po dva pogotka i Harley sa jednim napunili su mrežu Seppenena. Puzakov, Anohhin, Vassiljev poraz su svojim pogotcima učinili podnošljivijim za Estoniju. Za sada znamo da Estonci neće konkurirati za vrh, a da li smo jači od njih saznat ćemo sutra.