Utakmica koja se nije smjela izgubiti

tadija hrv srbSvjetsko prvenstvo divizije IIA ulazi u završnicu. Poslije 11 odigranih utakmica bilo je sigurno da Španjolska ispada, a da si Hrvatska ne može priuštiti kiks protiv Srbije. U dvoboju protiv jednog od dva izravna suparnika za zlato Hrvatska je igrala koliko je trebalo za sigurnu pobjedu. Prvu smo trećinu dobili s 2:0, a kad smo sredinom druge udvostručili prednost činilo se kako će Srbija doživjeti težak poraz. Međutim, Srbi su za dvije minute postigli tri gola i na trenutak odveli utakmicu u neizvjesnost. Srećom, Hrvatska se do kraja druge trećine ipak odlijepila na dva gola razlike tako da je u posljednjih dvadeset minuta samo trebalo odigrati na sigurno i pripremiti sve za odlučujući susret protiv Belgije kojim ćemo zatvoriti turnir.

Hrvatska 6 min

Srbija: Luković M., Ranković - Sabadoš, Brkušanin, Janković, Sretović, Milovanović - Komazec, Ilić, Raković, Ristić, Babić - Luković A., Korać, Vučurević, Filipović, Despotović - Trimčević, Plavšić, Čengeri. Izbornik: Bera

Hrvatska: Tomljenović, Filipec - Sertich, Marković, Hecimović, Prpic, Lovrenčić - Šijan, MacAulay, Rendulić, Blagus, Kanaet - Tadić, Senzel, Čunko, Brenčun, Mikulić - Jačmenjak, Mirić, Šakić. Izbornik: MacLean

Hrvatska je u dvoboj s našim istočnim susjedom uštla bez dvojice igrača. Laziću se pridružio i Novak, tako da je izbornik MacLean ostao sa samo 11 napadača. Od izvornog trećeg napada ostao je samo Čunko, pa su mu pridruženi Brenčun i Mikulić, dok su Šakić i Mirić "posuđivali" krilo od neke druge navale ili sami služili kao popune. Srbi su u Zagreb doputovali sa samo 18 igrača od kojih je uobičajeno igralo njih 15. Premda su poslije sjajne izvedbe protiv Australije mnogi očekivali mladog Rankovića na golu, srpski izbornik ipak se odlučio za Lukovića koji je prije šest godina sam držao Srbiju u igri protiv daleko nadmoćnije hrvatske reprezentacije.

Uz podršku više od tri tisuće gledatelja što je, očekivano, bila do sada najveća posjeta na ovom turniru, Hrvatska je od samog početka krenula napadački. Naši igrači su koristili svaku moguću priliku za udarac prema srpskim vratima. Vrlo brzo se vidjelo da izbor trenera Bere za mjesto prvog vratara Srbije na ovoj utakmici nije bio osobito sretan. Pločice su se od Lukovića odbijale kao od ograde i da su naši napadači bili malo agresivniji mogli su već u prvih desetak minuta susreta do vrha napuniti srpsku mrežu.

Srbi su se odupirali sve do uzastopnih isključenja Milovanovića i Ilića u osmoj odnosno devetoj minuti. Našima je trebalo neko vrijeme da se poslože oko obrambene trojke "crvenih", a onda je 15 sekundi prije isteka kazne Milovanoviću, pločica odsjela iza Lukovića. Lovrenčić se našao iza gola, uposlio Prpica pred golom i Hrvatska je došla u vodstvo. Do povratka Ilića ostala je gotovo cijela minuta, no nekoliko udaraca koje su naši uputili prema golu odbili su se od srpskog čuvara mreže, a na odbijancima nije bilo Hrvata.

Izjednačenjem omjera snaga na ledu Srbi su se počeli oslobađati pritiska i sve češće dolazizi u priliku za udarce prema hrvatskim vratima. Naša obrana uspješno je zaustavljala većinu protivničkih izlazaka. u 15. minuti prekršaj čini Kanaet što je bio znak za Srbe da krenu po izjednačenje. Hrvatska obrana nije imala nikakvih poteškoća, kakvi su nam planovi postalo je jasno kad smo uočili Rendulića kako kliže daleko od svojih suigrača.

Poslije minute kazne Lovrenčić osvaja pločicu i sjajnim dodavanjem "izbacuje" Rendulića u samostalni prodor. Mladi napadač doklizao je pred sam gol i vješto proturio pločicu kroz noge Lukovića za drugi pogodak Hrvatske. U preostalom vremenu do završetka trećine vidjeli smo prilika na obje strane, ali promjena rezultata više nije bilo.

Prednost od dva gola je dobra, ali i varljiva. Čim protivnik postigne pogodak vraća se neizvjesnost, a to sasvim sigurno nismo željeli u ovoj utakmici. Srećom, nismo morali predugo brinuti. Na samom početku druge trećine Rendulić s desne strane bekhendom pronalazi nadolazećeg MacAulaya koji udarcem iz blizine pogađa nebranjeni dio mreže. Sad smo bili uvjereni da nam bodovi neće izbjeći.

Hrvati su zaigrali opuštenije, ali ne i manje napadački. U 26. minuti Mirić pogađa stativu, a raspoloženi Rendulić dijeli pločice lijevo i desno, no njegovi suigrači iz navale ih ne uspijevaju proslijediti u mrežu. Isključenje Prpica u 27. minuti ponovo je dovelo Srbe u našu trećinu. Opasni Milovanović je u 28. minuti pogodio stativu i započeo opsadu naših vrata koja je potrajala sve do prekršaja Babića dvije minute kasnije.

Hrvatskoj je trebalo dvadesetak sekundi za novi pogodak. Mirić je s iskosa s desne strane opalio prema golu, Luković prema običaju odbio pak, no ovog puta je na odbijancu bio spreman Prpic i pospremio pak u gol. Izgledalo je da je Srbiji prijeti težak poraz. Raspoloženje na tribinama je poraslo na takvu razinu da se nitko nije previše zabrinuo zbog isključenja Mikulića u 32. minuti. Trebali smo.

Srbi su pokazali kako i oni znaju pretvoriti brojčanu prednost u pogodak za dvadesetak sekundi. Hrvati su, u istom raspoloženju kao i navijači, otklizali u napad s igračem manje pa nam se dogodilo da Janković pobjegne u protunapad, uposli Milovanovića na lijevoj strani koji znalački vraća pak u sredinu za Sretovića i Tomljenović je morao ići po pak u mrežu.

Nekako smo navikli da nam svatko postiže barem po jedan pogodak pa se nismo previše zabrinuli. A trebali smo. U istoj minuti Srbi ponovo stižu pred naš gol, Raković je pucao prema golu, pak je otišao iza gola, odbio se od ograde u gužvu pred golom i nekako završio u mreži. Ovo već nije bilo dobro. Dva se gola u istoj minuti ne smije primiti ni u trening utakmici.

Tu nije bio kraj lošim vijestima. Za malo više od minute, Srbi su postigli i treći zgoditak i podigli na noge svoje malobrojne navijače u Domu sportova. Poslije akcije Jankovića i Sabadoša, strijelac je bio Sretović udarcem iz sredine. "Trojka" u odijelima na hrvatskoj klupi nije reagirala. Da li zato što su imali puno povjerenje u svoje igrače ili zato što ni sami nisu znali što bi rekli, ne znamo. U svakom slučaju, Hrvatska je u dvije minute i 14 sekundi primila tri zgoditka i dovela već dobivenu utakmicu natrag u neizvjesne vode.

Srećom na pozitivnu reakciju naših igrača nismo morali previše čekati. Dvije minute kasnije Lovrenčić daje pak Prpicu u lijevom kutu odakle ga naš kapetan šalje u sredinu ka Hecimovicu i Luković je ponovo morao vaditi pak iz mreže. Sada se igra potpuno otvorila i prilike se izmjenjuju na obje strane. Najveću je ipak imao Milovanović koji je u 39. minuti sam pojurio prema vratima i upravo u trenutku kad je namjeravao obići našeg vratara Tomljenović mu majstorski palicom izbija pločicu i spašava svoju mrežu.

Premda smo posljednju trećinu dočekali s prednosti, iskustvo iz prethodne trećine naučilo nas je oprezu. Hrvatska je imala veći posjed pločice i nadmoć koja se očitovala u broju udaraca prema vratima, no srpski su napadači koristili svaku priliku za bijeg prema našim vratima. Naši su igrači sredinom trećine posebno jako pritisnuli protivnika i izgledalo je kako srpski gol "visi u zraku", no promjene rezultata nije bilo.

U 52. minuti Prpic bježi sam prema golu, Ristić ga povlači palicom i sudac dosuđuje kazneni udarac. Hrvatski kapetan pokušao je bekhendom sdesna svladati srpskog vratara, no Luković je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Ni minutu kasnije, prekršaj čini Komazec i Hrvatska dobija novu prigodu da privede utakmicu u mirne vode. Naši su žestoko pritisnuli goste i već poslije pola minute pločica je odsjela u mreži. Sertich se našao iza gola, uposlio Mirića ispred srpskih vrata i iskusnom strijelcu nije trebalo mnogo da postigne šesti pogodak za našu reprezentaciju.

Naši su se igrači ponovo opustili što Srbi poslije nekoliko minuta prepoznaju i preuzimaju inicijativu. U 57. minuti Vučurević se našao iza gola i dao povratni pak pred gol odakle Filipović snažnim udarcem šalje pak pod prečku. Potaknuti ovim zgoditkom, Srbi daju sve od sebe ne bi li se još malo približili. Posljednje minute prolaze u znaku srpskog sastava koji puca prema golu sa svih strana, no Tomljenoviću je bilo dosta pogodaka ove večeri tako da je susret završio sa 6:4 u korist Hrvatske.

U prva dva susreta četvrtog dana turnira Island je svladao Španjolsku sa 6:3 i gurnuo je na rub ispadanja u niži razred natjecanja, a pobjeda Australije nad Belgijom od 3:1 značila je da će Španjolci iduće godine igrati u diviziji IIB što je za momčad s Pirinejskog poluotoka koja je prošle godine bila srebrna, veliki neuspjeh i razočaranje. Hrvatska je sada ostala sama na čelu s 12 bodova, dok je Belgija prva pratilja s devet. Srbija je treća sa šest bodova, a Island četvrti s pet. Australija je na pretposljednjem mjestu s četiri boda iznad već prežaljene Španjolske koja nema nijedan bod na računu.

Posljednjeg dana natjecanja pobjednika turnira odlučit će međusobni dvoboj Hrvatske i Belgije. Belgiji za prvo mjesto trebaju sva tri boda, a u svim drugim slučajevima Hrvatska osvaja zlato, a Belgija srebro. Srbija i Island bore se za treće mjesto, a Australci pobjedom nad Španjolskom mogu doći i do četvrtog mjesta.