Poraz koji se očekivao

litva hrvHrvatska reprezentacija započela je svjetsko prvenstvo divizije IIA za hokejaše do 18 godina porazom od Litve. Naš prvi protivnik nije nam ostavio ni mrvicu izgleda u ovom dvoboju. U prvih dvadeset minuta hrvatska je obrana odolijevala naletima Litvanaca pa se na odmor otišlo bez pogodaka. Nastavak susreta donio je jači pritisak momčadi s Baltika i za deset minuta igre Hrvatska je zaostajala za tri gola. Posljednja trećina nije donijela previše uzbuđenja. Litvanci su bez poteškoća održavali prednost koju Hrvati ni na koji način nisu uspijevali smanjiti. Pred sam kraj susreta primili smo i četvrti pogodak, ali na kraju smo mogli zaključiti kako smo dobro i prošli.

Litva 0 min

Hrvatska: Rosandić, Ružić - Borić, Kegalj, Jarčov, Pavičević, Miličić - Pleško, Petrinšak, Gjoni, Platužić, Krnić - Kopričanec, Milić, Smolec, Martinić, Stančić - Poljak, Šiprak, Buljanović, Jović, Matić. Izbornik: Kolombo

Litva: Pavliukovas, Juškaitis - Gaidauskas, Čypas, Bisturys, Boroška, Krakauskas - Protčenko, Jasinevičius, Četvertak I., Četvertak D., Laukaitis - Gusevas, Benilov, Vitte, Sadauskas, Bogdziul - Zukauskas, Krukovski, Škadauskas, Žukauskas, Marcinkevičius. Izbornik: Jadkauskas

Uzmu li se u obzir dvije posljednje utakmice Litve i Hrvatske Ishodom prve trećine naši su reprezentativci mogli biti zadovoljni. Protiv favoriziranog protivnika na prvi odmor otišlo se bez pogodaka što je svjedočilo da je jedan od naših glavnih aduta, vratar Rosandić, u dobroj formi. Zaustavio je svih devet udaraca prema svojim vratima i omogućio svojim suigračima da ostanu u utakmici. Međutim, uspješna obrana vlastitog gola predstavlja samo nužni uvjet za uspjeh. Nešto je trebalo učiniti i u napadu, a tu nas je protivnik ograničio na samo tri udarca prema golu.

Pred kraj prvih dvadeset minuta igre, prekršaj je napravio Kegalj što je značilo da u slučaju uspješne obrane do odmora, Litva u nastavak susreta ulazi s igračem više. Naši dečki su izdržali i drugu minute s manjom igrača na ledu no samo dvadeset sekundi je proteklo od povratka Kegalja u igru kad je Litva postigla vodeći pogodak. Ilja Četvertak je ostavio pak za Laukaitisa koji s lijeve strane ulazi pred gol i iz neposredne blizine ugurava pločicu u mrežu.

Nisu se hrvatski igrači pravo ni pribrali, a pločica se ponovo našla u mreži naše reprezentacije. U 26. minuti Protčenko je opalio s plave linije, pak se odbio do Deivida Četvrtka u sredini koji je imao je dovoljno vremena okrenuti se, naciljati i pogoditi vrata Hrvatske. Tri minute kasnije na klupu za kažnjene sjeda Borić. Za nešto više od minute, Litva postiže i treći zgoditak. Deivid Četvertak je vratio pak na plavu do Protčenka koji je odapeo i pogodio.

Vodstvo od tri pogotka dalo je Litvancima i sigurnost i poticaj pa do kraja trećine gledamo momčad s Baltika kako napada u valovima. Rosandić je u tim trenucima održavao Hrvatsku u igri, a naši su nastojali parirati bržim i vještijim protivnicima kako god su mogli. Sa vremena na vrijeme bi i "crveni" krenuli preko centra, ali najčešće se radilo o pojedinačnim izletima. Litvanci su bez poteškoća zaustavljali svaki takav pokušaj. Rijetki ogranizirani napadi naših završavali bi bez udarca prema vratima jer je protivnik igrao aktivnu obranu koja nije ostavljala ni dovoljno vremena niti dovoljno prostora za ozbiljniju prijetnju Pavliukovasu koji je u prvih četrdeset minuta samo sedam puta morao braniti svoja vrata.

Posljednja trećina nije donijela nikakve promjene na ledu. Borćev prekršaj u 41. minuti Litvanci nisu pretvorili u pogodak, a bilo kakav pokušaj stizanja protivničke prednosti postao je nestvaran kad je u 46. minuti zbog 2+10 minute kazne iz igre izašao Platužić. Hrvatska se i ovog puta obranila, ali za bilo što više nije imala ni brzine, niti tehnike. Protivnik je bio čvršći na palici i taktički dovoljno siguran da nije pravio ni greške iz kojih bi naši možda izvukli kakav protunapad. Pred kraj susreta prekršaj radi Kegalj, a nakon točno šezdeset sekundi, Rosandić je i po četvrti put morao vaditi pločicu iz mreže.

Pločica se našla iza gola gdje ju je vratar Hrvatske pokušao ispucati no Jasinevičius je bio spretniji od Petrinšaka i poslao ju je u sredinu odakle je Boroška bekhendom šalje pod prečku. Ubrzo je završila i utakmica i našima je preostalo samo čestitati protivniku na uvjerljivoj pobjedi. Za najboljeg igrača utakmice u redovima Hrvatske proglašen je Vilim Rosandić.

U ostalim susretima prvog kola Koreja je u raspucavanju svladala Rumunjsku sa 6:5 dok je Nizozemska bila uspješnija od domaćina Velike Britanije rezultatom 6:4. Još je rano prognozirati tko bi gdje trebao završiti no bodove treba početi skupljati što ranije. U najavama turnira, Rumunjska se činila nešto slabijom u odnosu na prethodne godine i kao takva dobrom prilikom za hrvatsku momčad. Obzirom na osvojeni bod Balkanaca protiv Koreje, imperativ pobjede je tim veći.