Hrvatska ide naprijed

hrvaticeHrvatske hokejašice su pobjedom protiv Belgije osigurale prvo mjesto, zlatnu medalju i uvrštenje na svjetsko prvenstvo divizije IIA 2015. godine. Poslije uspješnih igara protiv najjačih suparnica, Belgijanke nisu bile ozbiljnija prepreka Hrvatskoj. Već u prvoj trećini Hrvatice su s četiri zgoditka stekle uvjerljivu prednost koju su do kraja utakmice samo povećavale. Konačnih 8:0 samo je potvrdilo veliki uspjeh koji je najbolja nagrada za sav trud kojeg su naše djevojke uložile tijekom sezone.

Belgija - Hrvatska 0:8 (0:4, 0:2, 0:2)

Reykjavik, Laugardalur Arena, 28.03.2014.

Hrvatska 2 min

Belgija: Schonwetter, Vanroy - Liesens, Leyen, Bosmans F., Frere, Buret - de Wolf, Liedts, Bosmans L., Cranskens, Maka - van Oudenhove, de Coster, Morel de West Gaver, Jenaer, Henderickx - Hausmann. Izbornik: van Grinsven

Hrvatska: Belobrk, Belić - Vrbančić Fabić, Krušelj Posavec, Širanović, Matić, Gurka - Smolec, Filipec, Kadijević, Delić, Goršić - Metelko, Begović, Bednjanec, Klanac, Jandrić - Brenčun, Villca Erić, Katarin, Lovrenčić. Izbornik: Budja

Prije godinu dana, na svjetskom prvenstvu u Španjolskoj, Hrvatska je svladala Belgiju s 2:1 pogotkom Ele Filipec u produžetku. Dok nije počeo turnir na Islandu nismo mogli očekivati da će dvoboj četvrtog kola između Hrvatske i Belgije biti toliko jednostran. Sastavi obje reprezentacije se nisu previše izmijenili s jednim izuzetkom. U belgijskim redovima nije bilo Leen de Decker, najboljeg strijelca i jednog od nositelja igre.

Sastav protivnica nije bio naša briga, a Hrvatska je poslije tri pobjede imala jasan cilj kojeg je željela ostvariti. Već u drugoj minuti na asistenciju Anje Kadijević, Ela Filipec dovodi Hrvatsku u vodstvo. Četiri minute kasnije, promijenila se asistentica, Matea Klanac, a Ela Filipec postiže svoj drugi pogodak. U 13. minuti Nadege Liesens je otklizala na klupu zbog borbe za pravo hokejašica na igru na tijelo, a pola minute kasnije Ela Filipec pokazuje kako se specijalizirala za Belgijanke. Asistent za hat trick bila je Diana Krušelj Posavec.

Nije prošla ni minuta od prethodnog pogotka, a Diana Krušelj Posavec asistira i Ani Širanović za novi zgoditak "bijelih". Kirsten Schonwetter je bilo dosta ove utakmice pa ju je između vratnica zamijenila Jente Vanroy. Do kraja trećine Hrvatice su "poštedjele" novog vratara na belgijskom golu. U nastavku susreta Renee de Wolf čini prekršaj u 24. minuti. Naše su reprezentativke opsjedale protivnička vrata sve dok se de Wolf nije ponadala kako će izdržati cijelu kaznu. Nedostajalo joj je 16 sekundi kad je na asistenciju Diane Krušelj Posavec, Anja Kadijević povećala prednost Hrvatske.

Na novi pak u belgijskoj mreži čekali smo do isključenja Liese Bosmans zbog, znate već čega. Ovog puta su naše djevojke  brže obavile posao. Nadja Matić je asistirala, a Diana Krušelj Posavec postigla šesti zgoditak za Hrvatsku. Na samom kraju druge trećine dvije minute kazne zaradila je Ela Filipec. U posljednjoj trećini valjalo je samo odraditi posao prije početka slavlja. Isključenje Nadege Liesens u 43. minuti nije dovelo do novog pogotka naših.

Kad je Femke Bosmans otklizala na klupu za kažnjene u 49. minuti bio je to znak da po prvi put na led iskliže Lana Belić i zauzme mjesto između vratnica. Točno minutu kasnije prekršaj je napravila i Valerie Jenaer pa je Hrvatska dobila priliku koju jednostavno nije mogla propustiti. Hrvaticama je trebalo četrdesetak sekundi prije nego što je na asistenciju Ane Širanović, pločicu u mrežu poslala Diana Krušelj Posavec.

Sedam minuta prije kraja susreta akciju Marte Goršić i Anje Kadijević pogotkom završava Martina Smolec. Hrvatska je mogla i povećati razliku kad je u 56. minuti isključena Liesa Bosmans no i ovako smo došli do visoke pobjede. Naše hokejašice sada imaju slobodan dan za proslavu prvog mjesta, a onda još treba odraditi i Tursku i potom natrag u domovinu u hrvatsku hokejašku stvarnost.