Pregazili Britaniju

hrv vbritIz utakmice u utakmicu nastup reprezentacije Hrvatske do osamnaest godina je sve sigurniji i uvjerljiviji. Na putu prema medalji Hrvatska je pobjedila domaćina turnira, Veliku Britaniju, sa 7:1. U sutrašnjoj utakmici s Korejom boriti će se za srebrnu medalju, a u slučaju kiksa Litve mogu i do promocije u viši razred natjecanja.

Dumfries, Ice Bowl, 29.03.2014
Gledatelja:
Suci: Haupt, Matskevich, Sysuev

VELIKA BRITANIJA U18 - HRVATSKA U18 1:7 (0:2,0:4,1:1)

Sastavi

Velika Britanija: Bell-Blake, Hedley - McGiffin, Grieveson, Antonov, Duggan, Forbes - Buglass, Stead, Betteridge, Hook, Attwell - Crowe, Hobbis, Richards, Whyte, Bonner - Read, Johnson, Stratford, Billing, Griffiths. Trener: Grubb

Hrvatska: Rosandić, Ružić - Kegalj, Borić, Miličić, Martinić, Jarčov - Pleško, Smolec, Gjoni, Platužić, Krnić - Kopričanec, Milić, Buljanović, Pavičević, Stančić - Petrinšak, Poljak, Šiprak, Matić. Izbornik: Kolombo

Prije početka dvoboja protiv domaćina stanje na ljestvici se pomalo počelo bistriti. Litvancima je u posljednjoj utakmici turnira bio potreban samo bod protiv domaćina kako bi osigurali ulazak u diviziju IB. Poraz od Nizozemske je značajno umanjio nade Korejanaca u povratak u viši razred natjecanja. Posljednjeg dana turnira bila im je potrebna pobjeda protiv Hrvatske i poraz Litve kako bi došli do zlata no ni medalja im još nije bila sigurna. Hrvatska je u slučaju pobjeda u zadnja dva susreta također bila u igri za prvo mjesto. Nizozemci su izbjegli brige oko opstanka, a Rumunji su morali navijati za Hrvate protiv Britanije kako bi mogućom pobjedom u zadnjem kolu zadržali izglede za ostanak u diviziji IIA. Britancima je iz posljednja dva susreta trebao barem jedan bod kako bi izbjegli sudbinu prethodna dva domaćina turnira divizije IIA, Nizozemske i Estonije koji su ispadali pred svojim navijačima.

Hrvati su imali priliku za vodstvo na samom otvaranju utakmice kad je početkom treće minute prekršaj napravio Hook. Domaći su se obranili, a već u šestoj minuti se i naša reprezentacija našla u istom položaju kad je na klupu za kažnjene sjeo Pavičević. Hrvatska je izdržala ovaj nalet, a tri minute po izjednačenju omjera snaga na ledu prekršaj radi Pleško pa se ponovo moramo braniti s igračem manje. No ovog puta Britanci nisu bili učinkoviti, ali su zadržali napadački zamah zahvaljujući kojem su imali nešto više od igre u prvom dijelu susreta. Najizgledniju priliku Britanci su stvorili šest minuta prije kraja trećine kad je Richards dobio pak pred golom, ali Rosandić je sačuvao svoju mrežu.

"Kazna" za ovaj propust stigla je ubrzo. Crowe se poskliznuo unutar kruga za buli na svojoj lijevoj strani i izgubio kontrolu nad pločicom. Pak je preuzeo Pavičević, obišao vratara Bell-Blakea i iz neposredne blizine pogurnuo pak u nebranjena vrata. Ni dvije minute kasnije, "bijeli" povećavaju vodstvo. Miličić je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavu liniju do Smoleca koji ga odmah proslijeđuje nadesno po plavoj liniji. Pleško tuče s plave no pak dolazi u sredinu do Jarčova koji iz okreta puca bekhendom. Britanski vratar brani pak, ali ga ne uspijeva zadržati pod kontrolom nego mu pločica bježi nadesno prema Miličiću koji neometan iskosa bekhendom ubacuje pločicu u mrežu.

Prednost koju su ostvarili u završnici prvog dijela susreta dala je dodatni poticaj našim reprezentativcima koji su tijekom svog razvoja navikli igrati u "kasne sate". Za domaćina je ovakav razvoj događaja značio najavu borbe za opstanak u zadnjem kolu protiv najbolje momčadi turnira. Bilo je jasno da će Britanci u nastavku navaliti iz sve snage ne bi li izbjegli tako nešto. Početak druge trećine im nije išao na ruku jer je već u 23. minuti isključen McGiffin. Za manje od minute pločica se i po treći put zakoprcala u mreži "plavih".

Jarčov je krenuo po desnom krilu, obišao britanska vrata i tek na drugoj strani dao pak Platužiću u lijevom kutu. Pločica je vraćena na plavu liniju odakle je Kegalj proslijeđuje do Jarčova koji tuče bendijem, a Gjoni ispred gola spretno skreće pak u mrežu. Britanci nisu došli k sebi ni od ovog pogotka, a već je Bell-Blake po četvrti, ispostavilo se i posljednji put na ovoj utakmici, vadio pločicu iz mreže. Domaći su osvojili buli i prenijeli igru u našu trećinu no Smolec i Pleško su borbenom igrom na ogradi izborili pločicu pa je Pleško po ogradi daje do Krnića. Krilo Hrvatske unosi pak u napadačku trećinu vukući Hooka na leđima no ne uspijeva ni pucati niti dodati pa se izvlači u kut i daje pak iza gola gdje ga prihvaća Stančić. Hrvatski napadač se okreće i daje pak pred gol gdje se već vratio Krnić koji udarcem iz prve postiže četvrti zgoditak za "bijele".

Britanski izbornik pozvao je pola minute predaha, zamijenio vratara i time učinio sve što je mogao prije kraja trećine kako bi zadržao kakvu takvu nadu u povratak svoje momčadi. Međutim, Hrvati su osjetili priliku i poslije samo dvije minute natjerali i Hedleya da izvuče pak iz mreže. Smolec je iznio pak iz naše trećine i, prešavši centar, opalio prema vratima. Hedley odbija pak u desni kut gdje do njega dolazi Gjoni. Bekhendom šalje pak po ogradi iza gola u suprotni kut gdje već čeka Stančić koji zaustavlja pločicu i daje ju Pavičeviću iza gola. Visoki centar naše reprezentacije obilazi vrata i ubacuje pločicu pred gol. Hedley je hvata, ili je barem mislio tako sve dok mu nije ispala iz rukavice i otklizala kroz noge u mrežu.

Bez obzira na izgubljeni položaj u kojem su se našli, Britanci su nastavili igrati i stvarati prilike. Čak i u ovoj trećini u kojoj su naši do kraja razbili protivnika, domaći su uputili više udaraca prema vratima. Najizgledniju prigodu za ublažavanje poraza imao je Stratford koji je presjekao jedno nepromišljeno dodavanje između naših braniča na plavoj liniji i sjurio se sam prema golu no u odlučujućem trenutku mu je pobjegao pak u kut. Četiri minute prije kraja druge trećine Krnić je požrtvovnim bacanjem na led izbio pak iz naše trećine, a prihvatio ga je Gjoni i s lijeve strane uposlio usamljenog Platužića u sredini koji postiže i šesti pogodak za našu reprezentaciju. Zanimljivo je kako Krniću suci nisu upisali ovu asistenciju kao ni onu na utakmici protiv Rumunjske kada je "izbacio" Gjonija samog pred gol.

Pred sam završetak druge trećine nastala je gužva ispred hrvatskih vrata pa su naši igrači krenuli "odmaknuti" protivnike od Rosandića. Platužić je pretjerao u revnosti pa je zaradio dvije plus deset minuta kazni zbog naleta s leđa. Ciljevi Hrvatske u posljednjoj trećini bili su izbjeći ozljede, ne potrošiti previše energije i pomoći Rosandiću u očuvanju netaknute mreže. Britanci su znali kako su izgubili utakmicu, ali su i dalje napadali u želji da ublaže poraz i podignu raspoloženje pred odlučujući dan. Prekršaj Gjonija početkom 45. minute nije donio domaćima željeni pogodak. Priliku za povećanje vodstva dobili smo kad je minutu poslije izjednačenja omjera snaga na klupu za kažnjene sjeo Billing. Poslije malo više od minute igre s igračem više Billingu se na klupi pridružio Grieveson.

Izbornik Kolombo zove pola minute predaha i savjeti koje je dao igračima urodili su plodom. Kegalj i Borić su izmijenili nekoliko dodavanja unutar plave linije sve dok Borić nije bendijem pogodio Gjonija u sredini od kojeg se pak odbio nadesno do Jarčova. Jarčov odmah daje pločicu na drugu stranu prema Miličiću koji bez poteškoća iz neposredne blizine ubacuje pločicu u vrata. Poraz "plavih" mogao je biti i veći da su naši iskoristili bilo ostatak kazne za Grievesona ili dvije minute kazne koju su domaći dobili u 51. minuti zbog viška igrača na ledu. Međutim, novih pogodaka u mreži Hedleya nije bilo, a na klupu za kažnjene je u 53. minuti sjeo Krnić.

Naši su se obranili s igračem manje, a kako je vrijeme prolazilo jedini cilj hrvatskih igrača bio je sačuvati mrežu netaknutom. Izgledalo je kako će nam to poći za rukom sve dok Poljak nije napravio prekršaj u posljednjoj minuti. Hrvati su se dobro branili i trošili sekunde sve dok Betteridge nije oteo pločicu našima pred golom i dao je u sredinu za Attwella koji preciznim udarcem pogađa mrežu. U ovoj akciji suci su izmislili asistenciju za Antonova premda je naš igrač igrao pakom prije nego što mu ga je Betteridge uzeo. Utakmica je završila osamnaest sekundi kasnije i veliko slavlje našihje moglo početi. Medalju smo osvojili, a kojeg će biti sjaja o tome će odlučiti ishodi posljednjeg kola.