Na kraju ipak treći

slavlje hrvU borbi za drugo mjesto na turniru Hrvatska nije uspjela pobijediti Južnu Koreju. Naši su reprezentativci pokušali sve ne bi li medalja oko vrata bila što sjajnija, ali je nakon šezdeset minuta igre uspješnija bilia Koreja i slavila sa 4:2. Koreanci su više napadali od samog početka susreta, no Hrvatska je dobro zatvarala puteve prema golu Rosandića pa veće opasnosti nije bilo. Golom Miličića u dvanaestoj minuti Hrvatska je došla do prve prednosti na utakmici. Prednost nismo dugo imali jer su Koreanci izjednačili nakon kontra napada u 15. minuti.

Ni nakon drugih dvadeset minuta nismo bili bliže odluci o pobjedniku. Koreanci su ovog puta bili u prednosti, a Hrvatska je sa igračem više preko Gjonija došla do izjednačenja. Do kraja trećine i Koreja i Hrvatska imali su dobre prilike za preuzimanje vodstva, ali su vratari bili na visini zadatka. Na početku treće trećine Koreja je povela pomalo sretnim golom Songa. Osamnaest minuta smo ganjali izjednačenje, imali pune dvije minute dva igrača više, ali do gola došli nismo. Zadnjih sedamdeset sekundi izvukli smo golmana i pokušali sa šest igrača, ali nismo uspjeli zadržati pak u trećini Koreanaca. Trideset sekundi prije kraja postižu četvrti gol i rješavaju utakmicu.

Borili smo se za drugo mjesto i potajno se nadali kiksu Litve i promociji u viši rang. Na kraju smo ipak treći. Nezadovoljni ne smijemo biti, medalja je oko vrata, a takav je rasplet prije sedam dana malo tko očekivao.

Dumfries, Ice Bowl, 30.03.2014
Gledatelja:
Suci: Meszynski, Flockhart, Liu

JUŽNA KOREJA U18 - HRVATSKA U18 4:2 (1:1,1:1,2:0)

Sastavi
Južna Koreja: Seo JY, Kim DH - Kim JS, Song HC, Nam HD, Cho SS, Lee CH - Oh IG, Cho JY, Kim YJ, Choi JY, Kim BG - Kim SY, Lee TH, Lee JM, Jeong HS, Lee GS - Ki JH, Choi DG, Lee DH, Lee MS . Trener: Lee JH

Hrvatska: Rosandić, Ružić - Pleško, Kegalj, Miličić, Platužić, Jarčov - Borić, Gjoni, Smolec, Martinić, Krnić - Kopričanec, Milić, Buljanović, Pavičević, Stančić - Petrinšak, Poljak, Matić, Šiprak, Jović. Izbornik: Kolombo

Rijetko kad posljednji dan turnira nudi utakmice u kojoj baš svaka ekipa ima dodatni motiv. Prva utakmica dana između Rumunjske i Nizozemske bila je Rumunjima borba za život. Ne pobjede li, ispadaju. S druge strane Nizozemci su se pobjedom nad Korejom doveli u situaciju da ih pobjeda može odvesti do medalje. Utakmica Hrvatske i Koreje bila je borba za sigurno drugo mjesto i prezuzimanje vrha tablice prije posljednje utakmice. Britanci su se morali boriti za bod koji ih ostavalja u ovom rangu natjecanja. a Litva je morala pobjediti želi li promociju u diviziju I.

Svoj dio posla odradili su Rumunji. Sa 4:0 isprašili su Nizozemsku, a to je značilo da se Britanci protiv Litve bore za život. Ulozi su postali veći pa je i mogućnost poraza Litve postala vjerovatnija. Samim time i utakmica Koreje i Hrvatske dobila je dodatnu težinu. U odnosu na utakmicu s domaćinima turnira nismo ništa posebno mijenjali u postavama. Koreanci su tradicionalno brzi i odlično fizički pripremljeni. Nismo ušli u junjavu s njima, ali smo ih dobro zatvarali pa njihova nadmoć u šutevima u okvir gola nije puno značila. Dapače, prva je povela Hrvatska. U dvanaestoj minuti pak se podbacivao u trećini Koreanaca. Platužić je povukao pak u lijevo prema Matiji Miličiću, a ovaj je iz prve opalio po golu. Pak koji je po ledu išao na drugu stativu iznenadio je korejskog golmana i Hrvatska je povela 1:0.

Bilo bi dobro da smo vodstvo duže zadržali. Možda bi Koreanci postali nervozniji pa bi se otvorile prilike za lake golove. Možda bi, ali to ovaj put nije bio slučaj. Jedan dobar napad Hrvatske završio je dobrim šutem sa plave linije. Na nesreću naših golman Koreje Seo odbija pak na drugu stranu gdje ga Cho odmah produžuje u kontru. Dva Kima izjurila su kao katapultirana prema našem golu. U situaciji dva na jedan Kim Byung Gun prošao je po  lijevoj strani i zavrnuo pred gol do Kim Yeajuna koji pogađa iz prve.

Druga trećina bila je dobrim dijelom nalik prvoj, no ovog puta nismo uspjeli naći put do koreanske mreže prije nego su oni po drugi puta pogodili našu. Cho, Kim i Kim su u akciji bili i ovog puta, ali smo ima i mi dobrano pomogli. Korenski pritisak rezultirao je malom konfuzijom u našoj obrani. Dozovlili smo azijskim hokejašima da nam se šeću u prostoru između krugovoa. Kim Yaejun iskoristio je što smo mu dozvolili da se na dva metra od gola kreće paralelno s gol linijom. Na kraju je ugledao pukotinu u zidu pred golom i bekendom plasirao pak uz drugu stativu.

Sada se Hrvatska našla u situaciji da ganja razultat i srećom nismo ga dugov morali ganjati. Već nakon par minuta došlo je prvog isključenja na utakmici, a naša ga je powerplay postava iskoristila. Miličić je sa plave linije uposlio Kegalja na lijevoj strani. Ovaj je uputio jaki pak u sredinu gdje ga Fran Gjoni skreće u mrežu za dugo izjednačenje na utakmici.

Kako je vrijeme odmicalo tako je postajalo jasno da bi svaki slijedeći pogodak mogao biti presudan. Sa takvim dojmom se otišlo i na odmor prije posljednje trećine. Odluka je došla i prije nego smo očekivali. Niti dvije minute nakon povratka s odmora Koreja je krenula u napad koji nije previše obećavao. Song je čim je ušao u trećinu opalio po golu. Rosandić brani njegov udarac, ali pak se odbija u visokom luku. Svi su na trenutak gledali gdje će pak pasti, a on je preko našeg vratara pao tik iza linije gola. Kad su pak vidjeli, on je već bio u golu.

Ovaj s(p)retni gol dao je Koreancima ranu prednost pa smo mi morali ganjati rezultat. Netipično za našu reprezentaciju, koja malo uspori u posljednjoj dionici, ovog puta smo mi bili ti koji su napadali, pucali i više riskirali. Sve smo uložili u povratak u utakmicu, ali do njega nije došlo. Devet minuta prije kraja imamo pune dvije minute igrača više, ali nismo uspjeli pronaći rješenje za koreansku obranu. Želja za što bržim izjednačenjem odnijela je i lucidnost, pa smo češće gledali isforsirane šuteve, a dodavanja koje bi napravilo pomutnju u redovima Koreje nije bilo. Izvadili smo na kraju i golmana te pokušali sa šest igrača, ali time smo samo Songu omogućili da zabije još jedan gol za Koreju. Najboljim igračem Hrvatske na ovoj utakmici proglašen je Fran Gjoni, dok je najbolji igrač Hrvatske na turniru bio Bruno Kegalj.

Koreanci su ovom pobjedom preskočili Litvu i čekali njihov susret s Britancima. Za zlato im je trebao poraz Litve u šezdeset minuta igre.U slučaju da je Hrvatska pobjedila u ovoj utakmici, nama bi za zlato bio dovoljan bilo kakakv poraz Litve. Nakon prvih dvadeset minuta bilo je 2:0 za Litvu i sve je izgledalo izvjesno, no Britanci se nisu pomirili s ispadanjem i nastavili jurišati prema golu Litve. U samo dvije minte nastavka došli su do izjednačenja, a ubrzo i do potpunog prokreta. Litva se budi pa preko svog najboljeg strijelca Laukaitisa postiže dva gola i vraća vodstvo. Britanija je ponovo na rubu ispadanja, no do kraja je još dvadeset minuta. Zabili su taj jedan gol u 52. minuti pa je utakmica taman završila tako kako je odgovaralo i jednoj i drugoj ekipi. Niko nije nakon gola previše riskirao jer bi novi gol usosio jednu od ekipa. Ovako možemo samo reći, tresla se brda rodio se miš. Litva je pobjedila u raspucavanju, no to je bilo manje bitno. Slavlje je počelo već nakon šezdeset minuta igre, raspucavanje je bila samo formalnost koju treba odraditi.

Litva je na turniru pokazala najviše i sasvim zasluženo ide u viši rang. Rumunji sa četiri osvojena boda idu u niži rang. Put od blata do zvijezda na ovom je turniru bio vrlo kratak. Sa samo jednom pobjedom manje mogli smo se boriti za opstanak, a sa jednom pobjedom više biti i pobjednik turnira. Hrvatska ima najboljeg golmana turnira, Vilima Rosandića. Imamo najučinkovitiju igru s igračem više i najbolje se branimo s igračem manje, ali smo zato najmanje od svih pucali po golu. Najbolji branič, Edgar Protcenko, dolazi iz Litve, dok najboljeg napadača ima Koreja, a to je Seongsik Cho.