Preko Delnica do Tallinna

U20 Hrv Srb 161207 1Hrvatska mlada reprezentacija odigrala je u Delnicama pripremnu utakmicu protiv Srbije. Budući da su kandidati za reprezentaciju ionako na okupu još od kolovoza kad su počele pripreme za nastup Medveščaka u EBYSL-u, okupljanje reprezentativaca zakazano je samo šest dana prije prve utakmice u Tallinnu. Shodno navedenom, nije bilo ni vremena niti potrebe za niz pripremnih utakmica jer ih je ionako bilo napretek protiv austrijskih, mađarskih i slovenskih protivnika. Odličan led na klizalištu Goranskog sportskog centra zahtijevao je određeno vrijeme za prilagodbu pa smo u prvoj trećini vidjeli dosta klizanja, previše pogrešaka i premalo prilika. Isprva su Srbi bili aktivniji no kako se trećina bližila kraju tako su domaći imali više od igre. U nastavku susreta igra se rasplamsala pa su i vratari imali puno više posla. Bez obzira na brojne akcije mreže su mirovale sve do 33. minute kad Hrvati prelaze u vodstvo. Do kraja trećine više nije bilo pogodaka pa je za odluku valjalo pričekati posljednju trećinu. Ravnopravna borba vodila se tijekom cijele treće trećine no u završnici su domaći iskoristili igrača više i s vodstvom od 2:0 priveli utakmicu kraju.

Hrvatska U20 - Srbija U20 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Srbija 8 min

Hrvatska: Nikolić V., Jünker Đurić - Kopričanec, Smolec, Krikšić, Jović, Fičur - Trstenjak, Kramarić, Vuglač, Vrbančić, Tadić - Poljak, Crnec, Paulović, Čizmadija, Čanić - Joja, Stančić, Bublić, Šutevski, Stubičar. Izbornik: Kolombo

Srbija: Mitić J., Vasić - Ješić, Podunavac, Dragović V., Vukičević, Anđelković - Đuričić, Nikolić M., Čurčić, Kastel, Španjević - Živić, Gajić, Janković, Dragović M., Tharakan - Bugarski, Jovović, Mitić L., Vuković. Izbornik: Janković

Hrvatska je u Delnicama isklizala u sastavu u kojem planira nastupiti i na svjetskom prvenstvu. Sa šireg popisa od 29 igrača koji je dostavljen IIHF-u otpala su sedmorica. Čak desetorica igrača imat će pravo nastupa i na svjetskom juniorskom prvenstvu što, iskreno rečeno, nije dobar znak za stanje hrvatskog hokeja. Devetoricu juniora imali smo u sastavu mlade reprezentacije u sezoni 2013/14 kad smo ispali u diviziju IIB. Mali broj igrača u godištima 1997. i 1998. odraz je raznih utjecaja među kojima su nebriga klubova za mlade igrače, besperspektivnost bavljenja hokejom u Hrvatskoj, neuskladivost školskih obaveza sa sportskima, ali i neke druge okolnosti.

Najiskusniji među reprezentativcima je Smolec sa šest nastupa na svjetskim prvenstvima mlađih uzrastima i jednim seniorskim svjetskim prvenstvom. Među "veteranima" nalaze se Kopričanec i Jović sa četiri nastupa te Poljak, Fičur i Krikšić sa po tri. Uvidom u statistiku Medveščaka u EBYSL-u lako je prepoznati ofanzivnog braniča Smoleca kao ne samo najiskusnijeg, nego i kao igrača od kojeg se očekuje značajni doprinos u borbi za opstanak u diviziji IIA. Upisavši 22 boda u 20 utakmica, Smolec je najučinkovitiji igrač "medvjeda" u austrougarskoj ligi. Po napadačkom učinku slijede ga Fičur s 10, Čizmadija s 8, te Paulović sa 7 bodova. Uspjeh Hrvatske u velikoj će mjeri ovisiti o učinku vratara Nikolića koji je u 11 odigranih utakmica ostvario 89,0% obrana.

Mlada reprezentacija Srbije prošle je sezone osvojila brončanu medalju na svjetskom prvenstvu divizije IIB uvrstivši se iza Rumunjske i Španjolske. Srbi se u ovom razredu natjecanja nalaze otkako je uveden novi sustav i za sada im je treće mjesto krajnji domet. Među igračima koji su isklizali u Delnicama prvo ime je svakako bio branič Pavle Podunavac, član momčadi Beograda koja se od ove sezone natječe u MOL-u. Iza njega je pet sezona nastupanja u mađarskim i austrijskim juniorskim ligama u dresu Zvezde i MAC-a, a za Srbiju je nastupio na sedam svjetskih prvenstava mlađih uzrasta i dva seniorska turnira. Među iskusnijim igračima bili su i napadač Luka Vukičević koji također igra za Beograd, a u karijeri ima pet nastupa na svjetskim prvenstvima, te prezimenjaci Jug i Lav Mitić sa po četiri nastupa. Gosti su nastupili u pomlađenom sastavu budući da im je nedostajalo više vrsnih igrača. U obrani nije bilo Filipa Pajevića iz Beograda, a napadački redovi bili su oslabljeni izostancima Lazara Lestarića, Mirka Djumića, Aleksandra Filipovića i Mirka Markovića koji igraju u mađarskim kubovima odnosno u SAD.

Dvoboj Hrvata i Srba počeo je žustro, s dosta klizanja. Jurilo se amo-tamo, akcija bi bila sad pred jednim, sad pred drugim vratima no udaraca prema vratima gotovo da i nije bilo. Prije nego što je Vukičević isključen u četvrtoj minuti oba vratara morala su intervenirati samo po jednom. Domaći su pokušali iskoristiti brojčanu prednost kako bi došli do vodstva već u otvaranju utakmice. Međutim, "crveni" nikako nisu uspijevali povezati svoje redove pa je Mitić uglavnom stajao besposlen. Srpska obrana dopustila je samo jednoj pločici let do svojih vrata no čuvar mreže "orlova" bio je na mjestu.

Čim su se snage izjednačile, gosti su preuzeli igru u svoje ruke. Sve do polovice prve trećine naleti Srbije nizali su se jedan za drugim. Nikolić je u više navrata spašavao svoju mrežu, a ponajviše se istaknuo obranom projektila kojeg je Živić u osmoj minuti ispalio s plave linije. Hrvatska je uspostavila ravnotežu tek poslije desete minute kad je par puta zaprijetila Mitićevim vratima. U 12. minuti na klupu za kažnjene sjeda Marko Dragović pa su "crveni" dobili novu priliku za prelazak u vodstvo.

Ovog puta Hrvati su bili nešto poduzetniji u napadačkoj trećini nego prilikom prethodnog igrača više. Mitić se istaknuo obranom udarca Čizmadije iz neposredne blizine, a do povratka svog napadača na led, srpski vratar je skupio još jednu obranu. Domaći su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. U nekoliko su navrata zapucali prema golu no pak nije htio ući u mrežu. Završnica trećine protekla je bez uzbuđenja pa se na zasluženi odmor pošlo bez pogodaka. U prvih dvadeset minuta obje momčadi pokazale su volju, ali nedostajalo je uigranosti uslijed čega su se nizale pogreške.

Hrvatska je u nastavak susreta ušla odvažnije i već je u prvim minuta nekoliko puta zaprijetila suparničkim vratima. Smolec je u 22. minuti snažnim udarcem s plave linije za malo iznenadio čuvara mreže "bijelih". Srbi su malo kasnije uzvratili udarcem Kastela iz neposredne blizine. Otvorena se borba nastavila, a onda je u 24. minuti isključen Čizmadija. Obrana domaćih dobro je obavila zadaću ne dopustivši protivniku više od jednog udarca prema golu. "Crveni" su pritom stigli zaprijetiti i Mitiću no srpski čuvar mreže nije se dao iznenaditi.

Čim su zaigrali s punom postavom Hrvati su preuzeli igru u svoje ruke. Idućih nekoliko minuta prilike se nižu jedna za drugom. Udarci su sijevali sa svih strana no sigurni Mitić održavao je rezultatsku ravnotežu. Najteže mu je bilo u 27. minuti kad je Smolec izveo svoj tipični slalom i završio ga snažnim udarcem sdesna. Malo po malo gosti su se oslobađali pritiska, a na polovici susreta Vukičević snažno tuče iz sredine no Nikolić je odličnom obranom osujetio ovaj pokušaj "bijelih".

Minutu kasnije prekršaj pravi Vrbančić čime je razdoblje premoći Hrvata u potpunosti završilo. Srbija je u svom drugom pokušaju s igračem više bila opasnija u napadačkoj trećini. Vratar "crvenih" u nekoliko je navrata zaustavljao protivničke udarce, a najbliži pogotku bio je Tharakan čiji udarac iz neposredne blizine završava u Nikolićevom "betonu". Tek što su se snage na ledu izjednačile, domaći postižu vodeći pogodak. Vuglač je poveo protunapad dvojice na jednoga po desnoj strani. Pričekavši da se požrtvovni branič "bijelih" baci na led, uposlio je Vrbančića u sredini koji udarcem iz prve pogađa mrežu.

Hrvatska je u idućih par minuta mogla povećati svoju prednost no ni Smolec, a ni Šutevski nešto kasnije, nisu iskoristili svoje prilike iz neposredne blizine. Završnica trećina pripala je Srbima koji su nastojali izjednačiti prije posljednjih dvadeset minuta. Izveli su "bijeli" nekoliko dobrih akcija no najopasniji udarac bio je onaj Kastela s plave linije u 37. minuti. Vratar domaćih i dalje je bio nesavladiv pa su Hrvati na predah otklizali s minimalnim vodstvom.

Za razliku od prethodne trećine ovog su gosti imali jači poticaj za napadački pristup. Još se nisu ni svi gledatelji vratili s okrijepe, a Nikolić je već par puta morao spašavati svoja vrata. U 42. minuti i on je bio svladan no udarac njegovog prezimenjaka Miloša Nikolića zaustavila je stativa. Bliski susret s neželjenim izjednačenjem razbudio je "crvene" no prije nego što su stigli nešto poduzeti već im se pred golom našao Kastel. nakon uvodnih minuta Hrvati uspostavljaju ravnotežu u igri.

Sad je došao red na Mitića da pokaže svoje mogućnosti, a naročito u 46. minuti kad je Fičur snažno tukao iz sredine. Bio je to praktički posljednji potez kojeg smo vidjeli od domaće "četvorke" budući da je akciju završio obračunom s Đuričićem. Obojica su zaradili po dvije minute za borilačke vještine no hrvatski napadač kažnjen je i s disciplinskom kaznom što je značilo da se u igru neće vratiti prije predzadnje minute. Suparnici baš i nisu bili raspoloženi za igru četvorice protiv četvorice pa smo za nova uzbuđenja morali pričekati drugih deset minuta zadnje trećine.

U 49. minuti isključen je Jović koji je našao za shodno prokomentirati razinu suđenja za što je kažnjen i disciplinskom kaznom čime je praktički isključen do kraja susreta. Srbi su dobili odličnu priliku za izjednačenje no ostali su kratkih rukava. Domaći su bili učinkoviti u obrani, a jedinu prigodu za pogodak u te dvije minute vidjeli smo kad je Čizmadija izmaknuo svojim čuvarima i pucao iz sredine. Minutu i pol nakon izjednačenja snaga na ledu, prekršaj je napravio Čurčić.

Kad već nisu izjednačili s igračem više, gosti su u 54. minuti mogli poravnati s igračem manje. Anđelković je pobjegao u protunapad i probio se pred gol no Nikolić je i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije, pločica se po drugi puta našla u mreži "orlova". Čizmadija je iz desnog kuta ubacio pločicu u gužvu pred golom. Čanić i Paulović borili su se sa srpskom obranom, a potonji je bio najspretniji i iz neposredne blizine ugurao pak preko crte gola.

Izbornik Srbije je u tom trenutku odlučio priliku pružiti i pričuvnom vrataru Saviću. Utakmica je ušla u završnicu u kojoj su obje momčadi imale svoje prilike za pogodak. Gosti su u dva navrata mogli zatresti mrežu no Nikolić je prvo odličnom obranom zaustavio "bendi" Anđelkovića iz sredine, a malo kasnije ispriječio se i pokušaju Vojina Dragovića sdesna. Ubrzo se oglasila i sirena čime je dvoboj u Delnicama završio.

Srbiju u siječnju čeka turnir divizije IIB u španjolskom Logronu mjestu velikog hrvatskog uspjeha. U konkurenciji Koreje, Španjolske, Belgije, Australije i Meksika Srbi će teško do zlata no u punom sastavu i s boljom realizacijom, mogu se dokopati srebra. Hrvatska na drugoj strani može biti zadovoljna pobjedom u pripremnoj utakmici no valja ostati na ledu. Protivnik je bila oslabljena reprezentacija iz nižeg razreda natjecanja dok će u Tallinnu biti daleko teže. Učinkovitost u napadu je i dalje slaba, a uigranost jedva da i postoji bez obzira na dvadesetak odigranih utakmica u EBYSL-u. Hrvatsku u Estoniji očekuje težak turnir, ali dečki u crvenom će dati sve od sebe.