Grubo bačeni na led

rum croHrvatska reprezentacija započela je svjetsko prvenstvo divizije IIA teškim porazom od Rumunjske. U utakmici za koju se očekivalo da bi mogla biti odlučujuća u borbi za opstanak, Hrvatska se našla u podređenom položaju od samog početka. Rumunji su bili brži, čvršći i uigraniji i bilo je samo pitanje vremena kad će svoju nadmoć izraziti zgodicima. Nakon prvih dvadeset minuta protivnik je imao dva pogotka prednosti. Hrvati su u nastavku susreta uspjeli smanjiti zaostatak no time su samo "naljutili" rumunjske hokejaše koji su za četiri minute triput zatresli hrvatsku mrežu. Razbijena hrvatska momčad u posljednjih je dvadeset minuta pružala samo pasivan otpor goropadnim Rumunjima. Momčad s Balkana do kraja utakmice je postigla još dva pogotka nanijevši Hrvatskoj težak poraz od čak 7:1.

Rumunjska - Hrvatska 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)

Gangneung, Gangneung Hockey Centre, 2.4.2017.

Hrvatska 6 min

Rumunjska: Adorjan, Szopos - Szabo, Mark, Dosa, Casaneanu, Reszegh - Tamirjan, Boldiszar, Vizi, Ilyes, Gecse - Gajdo, Ferencz, Vasile, Mazilu, Filip - Vizoli, Cretu, Diaconu, Lazar, Gheorghe. Izbornik: Chirita

Hrvatska: Troha, Slivnjak - Trstenjak, Kramarić, Vuglač, Čanić, Paulović - Babić K., Joja, Crnec, Šutevski, Stubičar - Babić R., Kuzmanović, Kozina, Dobrić, Ličina - Bublić, Selitaj, Rakar, Polonijo, Vragolović. Izbornik: Kolombo

Pomalo neočekivano, organizator prvenstva otvorio je turnir dvobojem dviju nominalno najjačih momčadi. Umjesto poslastice na kraju, Koreja je dočekala Litvu "točno u podne" prvog dan. Ako su Azijati mislili nadmudriti hokejaše s Baltikom dok se još oporavljaju od šest sati vremenske razlike između Litve i Koreje, plan im nije upalio. Litva je nadigrala domaćina u prvih dvadeset minuta i stekla minimalnu prednost. U prvoj minuti drugog dijela susreta gosti su s dva zgoditka "bacili protivnika na led". Domaći su fanatično krenuli prema naprijed i ubrzo smanjili zaostatak. Ostatak trećine protekao je u ofanzivi Koreje koja nije donijela učinak. Korejanci su se tek sredinom posljednje trećine približili na gol manjka, ali nedostajao im je posljednji korak. Kad su domaći izvukli vratara, Litva je to znala iskoristiti te je pobjedom od 4:2 napravila značajni iskorak prema zlatnoj medalji.

Hrvatska je također imala odlučnu utakmicu već na otvaranju turnira. Rumunjska je prepoznata kao protivnik s kojim bi se moglo odigrati na pobjedu. Polovica reprezentativaca, ukupno njih 11, članovi su Csíkszerede, pobjednika redovnog dijela rumunjskog juniorskog prvenstva i prvaka u uzrastu do 20 godina. Csíkszereda se, pojačana s nekoliko igrača iz drugih klubova, natjecala i u mađarskom juniorskom prvenstvu u kojem je zauzela četvrto mjesto. Po dvojica igrača došla su finalista doigravanja Gheorghenija,  Corone, Dunaree i Steaue koja nije imala juniorsku momčad nego se natjecala samo u mladom uzrastu. Dvojica igrača članovi su mađarskih klubova s kojima su se natjecali u EBJL-u i mađarskom prvenstvu, a jedan iz Akademije Okanagan koja se natječe u EBJL-u.

Rumunji su se od prve minute nametnuli Hrvatima. Hokejaši u crvenim dresovima držali su pak u protivničkoj polovici tijekom uvodnih minuta i svako malo iskušavali spremnost hrvatskog vratara. Hrvatskim juniorima nikako nije uspijevalo organizirano iznijeti pak iz svoje trećine. Obje su momčadi krenule sa po tri postave u dvoboj koji je i jednima i drugima bio izuzetno značajan. Nakon što su se izvukli od zabranjenog ispucavanja, Hrvati su pogriješili pri letećoj izmjeni. Japanski sudac je morao prekinuti igru budući da su se šestorica "bijelih" rasporedila na ledu bez želje za smanjivanjem svog broja.

Hrvatska se bez većih poteškoća uspjela obraniti s igračem manje no na ulasku u sedmu minutu još uvijek smo čekali na prvi udarac prema rumunjskim vratima. Nakon izjednačenja snaga na ledu vidjeli smo i prvi pokušaj udarca od strane "bijelih" no inicijativa je i dalje bila u rukama protivnika. Krajem devete minute, Rumunji su svoju bolju igru okrunili vodećim pogotkom. Vasile je blokirao izlaz Hrvata iz trećine, a pak se odbio do člana Steaue Filipa, koji s lijeve strane prolazi kroz obranu "bijelih" i stiže pred gol odakle mu nije bilo teško pogoditi mrežu.

Prvi pogodak na utakmici ništa nije promijenio u odnosu snaga. Rumunjska je i dalje napadala, a hrvatskoj reprezentaciji nikako nije uspijevalo povezati dva dodavanja s kojima bi ušli u napadačku trećinu. Broj udaraca prema Trohinoj mreži nezaustavljivo je rastao, a Hrvatska jednostavno nije imala protuigru. Kad su Hrvati naposljetku malo "živnuli" i izveli nekoliko napadačkih akcija, Rumunjska je znala iskoristiti prazninu u hrvatskoj obrani. Ilyes i Gecse su krenuli u protunapad dvojice na jednog no sami nisu uspjeli utjerati pak u gol. Premda se pred vratima Hrvatske stanje još nije rasčistilo pojedinci su otišli na izmjenu tako da su na ledu ostala trojica Hrvata protiv petorice Rumunja. Kad je pak nakon par odbijanaca došao do braniča Csíkszerede, Tamirjana nitko ga nije imao omesti kad je preciznim udarcem s plave linije zatresao mrežu.

Sljedeći staru izreku kako se utakmica u prvoj trećini ne može dobiti, ali se zato može izgubiti, našima je u preostalih šest i pol minuta bilo najvažnije ne primiti još koji pogodak koji bi Hrvatsku bacio u bezizlazni položaj. Rumunjska je pak nastojala slomiti protivnika. Hrvati su se uspješno odupirali, a pred kraj trećine su u par navrata i zaposlili Adorjana. Na kraju se na prvi odmor pošlo s dva gola zaostatka za Rumunjskom. U nastavku se trebalo zaigrati s više rizika jer se od Rumunja ipak nije moglo očekivati kako će sami sebi postići pogodak.

Hrvatska je u nastavak susreta krenula agresivnije. Vuglač je u 22. minuti imao dobar udarac iz sredine koji je natjerao Adorjana na intervenciju. Malo kasnije prekršaj pravi Boldizsar. "Bijeli" se nisu posebno istaknuli s igračem više. I jedni i drugi uputili su po jedan udarac prema vratima. Neposredno pred povratak braniča "crvenih" u igru, Vuglač je pucao iz mrtvog kuta, a odbijeni pak dolazi do Paulovića koji iz desnog strane ubacuje pak u sredinu odakle Crnec udarcem iz prve zakucava pak u mrežu.

Odgovor Rumunjske stigao je za samo dvije minute. Reszegh je osvojio buli pred svojom trećinom. Pak je došao do
napadač Csíkszerede Casaneanua, koji bježi svojim čuvarima po desnom krilu te ulazi pred gol odakle sigurnim udarcem pogađa mrežu. Minutu kasnije Crnec se probio sam pred gol, ali nije uspio svladati Adorjana. U 28. minuti Rumunji odlaze na tri gola razlike. Hrvati su ispucali pak iz svoje trećine, a prihvatio ga je Ferencz i vratio do Mazilua u srednjoj trećini. Napadač "crvenih" ubacio je pak u napadačku trećinu no pločica je odskočila visoko u zrak pa si ju je napadač Corone, Vasile rukom spustio na palicu. Strijelac prvog pogotka krenuo je potom prema vratima i iz blizine pogodio mrežu.

Završni udarac hrvatskim nadama zadao je ponovo Vasile. Mazile mu je s desne strane vratio pak na plavu liniju, a Vasile je potom udarcem iz zgloba iznenadio hrvatskog čuvara mreže. Uzdrmani Hrvati nisu više bili u stanju ništa uraditi. Na ledu je postojala samo Rumunjska. Isključenje Čanića u 34. minuti dalo je priliku "crvenima" da dodatno povećaju prednost. Hrvatska vrata našla su se pod kanonadom no Troha je uspio povezati nekoliko obrana pa Rumunji nisu uspjeli pretvoriti brojčanu prednost u pogodak.

U završnici trećine Hrvatska je napokon došla do izražaja. "Bijeli" su stvorili nekoliko prilika iz kojih su mogli popraviti omjer no nijedan udarac nije bio dovoljno precizan da prođe rumunjskog čuvara mreže. Na drugi odmor Hrvati su pošli u izgubljenom položaju, svjesni da je plan "A" za opstanak u diviziji IIA otišao u nepovrat. Sve što se u posljednjoj trećini moglo učiniti bilo je dati priliku svima za igru.

Zadnja trećina počela je u slabijem tempu od prethodne dvije. Rumunjska je bila dobitnom položaju pa nije imala razliku nepotrebno trošiti energiju. Ni Hrvati nisu bili previše raspoloženi za igru, a kad je u 45. minuti isključen Trstenjak, hrvatska četvorka je zauzela obrambene položaje u svojoj trećini. Rumunji su bez poteškoća stavili hrvatska vrata pod opsadu no nijedan udarac iz niza upućenih prema Trohi nije pronašao put do mreže.

"Crveni" su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Prilike su se nizale jedna za drugom sve do 48. minute kad je Vasile vratio pak na plavu liniju do Vizolija. Branič "crvenih" opalio je prema vratima, a napadač Okanagana Mazilu, skrenuo pak u mrežu. Rumunjska je nakon ovog pogotka ponovo "digla nogu s gasa" pa su i Hrvati došli do izražaja. U nekoliko su navrata stvorili prilike iz kojih su mogli ublažiti poraz. Međutim, obrana Rumunjske na čelu sa sigurnim Adorjanom uspjela je očuvati visoku prednost.

Završnica susreta protekla je u više-manje ravnopravnoj igri kojoj su nedostajali samo zgodici. Kad se već činilo da više nećemo vidjeti nijedan pak u mreži, "crveni" su postavili konačnih 7:1. Szabo je u zadnjoj minuti s plave linije ubacio pak pred gol gdje ga prihvaća Casaneanu i preciznim udarcem pogađa hrvatsku mrežu.

Hrvatska je na otvaranju svjetskog prvenstva doživjela pravi potop. Naši su juniori pretrpjeli teži poraz u utakmici s izravnim suparnikom u borbi za opstanak nego prije godinu dana u dvoboju s kasnijim pobjednikom divizije, Poljskom. Primili smo šest pogodaka od čega tri u samo četiri minute. Protivnički napadači prolazili su kroz srednju trećinu kad god su htjeli, a u utakmici koja nam je na papiru bila biti ili ne biti napravili smo samo dva prekršaja. U šezdeset minuta igre uputili smo svega 14 udaraca i postigli jedan pogodak. Ukratko, podbacili smo u svim čimbenicima hokejaške igre.

Pobjeda Estonije nad Velikom Britanijom od 6:5 poslije raspucavanja ruši nam i "plan B", pobjedu nad oslabljenom Estonijom. Ukoliko ne želimo da se svjetsko prvenstvo ne pretvori već poslije šezdeset minuta u "maturalac" na Dalekom Istoku, potrebno je baciti sve planove i kalkulacije u vodu. Protiv svakog idućeg protivnika valja ići na pobjedu kako god se zvao i koje god igrače imao.