Hrvatska na štitu

hrvatskaU18 klupaHrvatski juniori pretrpjeli su i drugi poraz na svjetskom prvenstvu divizije IIA. Estonska momčad dvaput je stizala zaostatak od dva gola da bi na kraju pogotkom u produžetku osvojila dva boda s kojima je praktički otklonila svaku brigu oko opstanka. Hrvati su odlično otvorili utakmicu i u petoj minuti su već imali dva pogotka prednosti. Naši su potom propustili iskoristiti igrača više što je Estonija ubrzo "kaznila". Na prvi se odmor poslije ravnopravne igre otišlo s minimalnim vodstvo Hrvatske. Momčad s Baltika je u nastavku susreta preuzela igru u svoje ruke prisilivši Hrvatsku na obranu. Borbenost obje momčadi donijela je brojna isključenja, a u završnici trećine Hrvati su iz petog pokušaja pretvorili brojčanu prednost u zgoditak. Estonci su pred sam kraj trećine smanjili zaostatak čime su povećali izglede za preokret. Umorni Hrvati su i u posljednjoj trećini bili u podređenom položaju. Naleti protivnika urodili su plodom na sredini zadnje trećine. Hrvatska je nekako održala neriješeno i izborila produžetak. Estonci su dominirali i tijekom dodatnog vremena te su u predzadnjoj minuti došli do pobjedonosnog pogotka.

Hrvatska - Estonija 3:4 (2:1, 1:1, 0:1, 0:1) PP

Gangneung, Kwandong Hockey Center, 4.4.2017.

Estonija 10 + 10 (Kiik) min

Hrvatska: Troha, Slivnjak - Trstenjak, Kramarić, Vuglač, Čanić, Paulović - Crnec, Joja., Šutevski, Dobrić, Stubičar - Babić K., Kuzmanović, Ličina, Vragolović, Kozina - Babić R., Selitaj, Bublić, Polonijo, Rakar.

Estonija: Jögi C-K, Teor - Novikov, Slessarevski, Kiik, Jögi K., Jürgens - Laosma, Šaškin, Aleksandrov, Kuznetsov, Linde - Pismennöi, Jurrison,
Motskevitšus, Nevzorov, Romanov - Bogdanov, Rae, Puzakov, Tihhomirov. Izbornik: Luukkainen

Ishodi utakmica prvog kola nisu bili dobri za hrvatsku reprezentaciju. Uz težak poraz od Rumunjske, Hrvate je zabrinula i pobjeda Estonije nad Velikom Britanijom u raspucavanju. Premda su Estonci u ne tako davnoj prošlosti bili redovita mušterija hrvatskim juniorima, naša posljednja pobjeda nad njima predstavljala je jedno od najvećih iznenađenja svjetskog prvenstva u Tallinnu 2015. Hrvatima je svakako išlo na ruku što u Koreji nije bilo ni vratara Erporta niti napadača Arraka ni Kombea no ako je i takav sastav u stanju uzeti bodove Britancima bilo je jasno da ćemo teško izaći na kraj s njima. Estonci su Velikoj Britaniji postigli čak šest pogodaka pri čemu se bodove ravnomjerno raspodijelili. Napadači Kuznetsov i Linde te branič Barantšukov upisali su po dva boda, a još petorica igrača po bod. Vratar Teor se nije baš iskazao sa samo 80,8% obrana. Izbornik Luukkainen je stoga između vratnica postavio Jögija, a zbog kazne nije mogao računati na Barantšukova. Hrvati su poslije potopa od Rumunjske, na svakog idućeg protivnika morali gledati kao na mogući izvor bodova, jer mjesta za kalkulacije više nije bilo.

Nakon početnog ispitivanja snaga tijekom kojeg vratari nisu imali posla, Hrvatska je prvim udarcem prema golu došla u vodstvo. Kramarić je osvojio pak u srednjoj trećini i s crvene linije uposlio Vuglača koji obilazi Novikova, izlazi sam pred gol i sigurnim udarcem pogađa mrežu. Estonci nisu očekivali ovakav ulazak u utakmicu. Prije nego što su "bijeli" stigli na bilo koji način odgovoriti na hrvatski izazov, Jögi je po drugi put morao vaditi pak iz mreže.

Vuglač je zaustavio izlazak protivnika iz trećine i dao pak nalijevo do Paulovića. "Crvena osmica" je potom s lijevog krila ubacila pločicu u sredinu odakle je Vuglač pokušava u letu skrenuti u gol. Estonski vratar je zaustavio ovaj udarac no Vuglač je bio prvi na odbijancu i iz neposredne blizine ugurao pak preko crte. Hrvatska je protiv Estonije vodila s 2:0 u petoj minuti susreta! Neposredno po nastavku igre, dvostruki je strijelac poslije jednog sudara ostao ležati na ledu, ali se ubrzo oporavio.

Krajem pete minute prekršaj pravi Laosma pa su se Estonci našli u nezavidnom položaju. "Crveni" su ubrzo izgubili pak pa im je trebalo dosta vremena da se ponovo postave u napadačkoj trećini. Jögi je tijekom cijele kazne morao samo jednom intervenirati što je njegovim suigračima dalo potrebno samopouzdanje. Čim su se snage na ledu izjednačile, Estonija je krenula prema naprijed. Hrvati su se ubrzo našli pod pritiskom pod kojim su popustili već u devetoj minuti.

Poslije par udaraca koje je Troha ukrotio, pak dolazi do Jürgensa u desnom kutu koji obilazi vrata i s druge strane ubacuje pak u sredinu odakle Kiik tuče iz prve. Troha je obranio "betonom" no pak se odbio do usamljenog napadača Espoo Bluesa, Jögija na desnoj strani koji udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže. Hrvatska je poslije primljenog gola zaigrala aktivnije i stvorila nekoliko prilika iz kojih je mogla povećati vodstvo no vratar Jögi je svaki put bio na mjestu. Estonci su potom preuzeli igru u svoje ruke i u više navrata zaposlili Trohu.

U jeku naleta "bijelih", Hrvati u 14. minuti prebacuju igru u napadačku igru i tjeraju Jurissona da ispuca pak preko ograde. "Crveni" su dobili priliku vratiti razliku na dva gola, ali ponovila se priča uz prethodne kazne. Sve funkcionira dobro dok protivnik prvi put ne ispuca pak nakon čega Hrvati imaju velikih poteškoća opet uspostaviti igru u napadačkoj trećini. Estonski čuvar mreže zaustavio je par udaraca i uskoro su se snage izjednačile. Desetak sekundi kasnije Hrvati griješe pri letećoj izmjeni pa ostaju s igračem manje.

Estonija nije imala poteškoća s uspostavom igre u napadačkoj trećini no "crveni" su učinkovito parirali svim manevrima protivnika. Troha je samo jednom morao intervenirati prije nego što su se snage izjednačile. Estonci su zadržali napadački zamah i u završnici trećine. Međutim, njihovim akcijama nedostajalo je konkretnosti pa su Hrvati uspješno priveli trećinu kraju, prvu koju su dobili na turniru.

Susret se nastavio novim ispitivanjem snaga. Nekoliko je minuta proteklo bez ijedne akcije prema golovima, a onda su "bijeli" u nekoliko navrata zaprijetili Trohi. Kad su Hrvati konačno prenijeli igru u napadačku trećinu, prekršaj je u 25. minuti napravio Jurisson. Hrvatska reprezentacija je dobro igrala do prvog udarca prema vratima, a kad su Estonci došli do paka krenuli su u protunapad. U tom trenutku sudac Fazekaš je svojim kreativnim pristupom suđenju, tako dobro poznatom na zagrebačkim klizalištima, izjednačio omjer snaga na ledu. Na klupu za kažnjene sjeo je Kramarić.

"Bijeli" su krenuli energičnije s četvoricom protiv četvorice, ali jedinu su pravu priliku imali Hrvati kad je Jögi u 26. minuti obranio solo prodor. Povratkom svog braniča na led Estonija je tridesetak sekundi imala igrača više tijekom kojih je uspjela uputiti jedan udarac. Snage na ledu su se uskoro izjednačile, a minutu kasnije na klupu za kažnjene morao je sjesti Šaškin. Hrvatska je izuzetno loše odigrala s igračem više uputiviši samo jedan udarac prema vratima. Bila je to već četvrta propuštena prilika s igračem više što je velika boljka većine hrvatskih momčadi u raznim uzrastima jer se takva igra gotovo nikad ne uvježbava.

Estonci su po izjednačenju snaga na ledu krenuli prema naprijed te u kratkom roku stvorili par prilika. Minutu kasnije došlo je do gužve pred hrvatskim vratima. Gotovo svi igrači su se uključili u naguravanje, a sudac je odlučio kazniti Stubičara prekršajem za kojeg smo mislili da postoji samo u ženskom hokeju: "Povlačenje za kosu, kacigu ili mrežicu". Ovog puta došao je red na Estonce da odigraju slabo s igračem više. Požrtvovna obrana "crvenih" nije dopustila nijedan udarac prema svojim vratima, a hokejašima s Baltika ostalo je žaliti za ispuštenom prilikom za izjednačenje.

Tridesetak sekundi kasnije Estoncima je dosuđen višak igrača na ledu. Premda su Hrvati ponovo krenuli šeprtljavo s igračem više, uspjeli su nekako sačuvati pak u napadačkoj trećini. Naposljetku je u 35. minuti Čanić s plave linije spustio pak po desnom krilu za Paulovića koji odigrava dupli pas s Vuglačem iza gola. Paulović potom ubacuje pak u sredinu odakle Crnec udarcem iz prve pogađa mrežu. Hrvatska je pet minuta prije kraja druge trećine imala dva pogotka prednosti što je svakako trebalo sačuvati do odmora. Međutim, prošlo je svega dvadesetak sekundi prije nego što je sudac brže-bolje poslao Šutevskog na klupu za kažnjene.

Estonija je i po drugi put za redom loše odigrala s igračem više. "Crveni" su odigrali vrlo dobru obranu i ograničili su protivnika na samo jedan udarac prema svojim vratima. Do kraja trećine ostale su samo tri minute. Hrvati su isprva dobro trošili vrijeme, a onda je u 39. minuti Romanov izveo slalom kroz srednju trećinu i ušao u napadačku trećinu. Uposlio je Nevzorova na desnom krilu koji ubacuje pak do usamljenog napadača talinskih Vipersa, Motskevitšusa pred golom koji ubacuje pločicu u mrežu.

U posljednjih minutu i pol Estonci su potpuno zagospodarili ledom. Probijali su prvu liniju hrvatske obrane u srednjoj trećini poput Rumunja i dolazili u priliku za udarac. Hrvati su ipak nekako priveli trećinu kraju zadržavši minimalnu prednost iz prve trećine. U usporedbi s prvom utakmicom, Hrvatska je pokazala djelomični napredak no Estonci su bili u zamahu i imali su dugih dvadeset minuta za preokret.

Posljednja trećina nije počela obećavajuće za Hrvate. Protivnik je od početka pritisnuo i Hrvatska je bila prisiljena na obranu. Troha je u uvodnim minutama skupio pet, šest obrana dok je njegov kolega na drugoj strani promatrao utakmicu. Teško je bilo očekivati da će "crveni" tako izdržati svih dvadeset minuta. Malo po malo, hrvatski su hokejaši počeli uspostavljati ravnotežu pa je i Jögi imao posla. U 48. minuti prekršaj pravi Kramarić pa su Estonci dobili novu priliku za izjednačenje.

Hrvatska se vrlo dobro branila. Naši hokejaši nisu ostavljali nimalo prostora protivniku za udarac te su požrtvovnom igrom trošili vrijeme. U par su navrata i ispucali pak iz trećine. Kad je do kraja kazne za isključenog braniča "crvenih" ostalo još dvadesetak sekundi, Novikov je s plave linije odigrao dupli pas s Aleksandrovom na desnom krilu i potom pucao iz zgloba. Napadač Narve, Puzakov je pred golom dodirnuo pak i skrenuo ga u mrežu. Estonci su se vratili u utakmicu 11 minuta prije kraja zadnje trećine.

Sada je i jednima i drugima trebalo par minuta da se odluče kako će dalje. Utakmica je ušla u stanje najsličnije produžetku gdje prvi pogodak odlučuje pobjednika. Igra se selila čas na jednu, čas na drugu stranu, premda je pravih prigoda za pogotke bilo malo. Ravnopravnom igrom ušlo se i u završnicu trećine. I jedni i drugi nastojali su prije svega onemogućiti protivnika u igri, ali se tu i tamo "zalomila" i koja prigoda za pobjedonosni pogodak. Estonski je izbornik osjetio kako njegovi igrači imaju više energije od hrvatskih pa je tri minute prije kraja pozvao pola minute predaha kako bi dao upute za zadnji juriš.

Estonci su žestoko pritisnuli Hrvatsku koja je trošila posljednju energiju ne bi li nekako izdržala do produžetka. Dvije i pol minute prije kraja sudac je ponovo bio brz na obaraču isključivši Trstenjaka tijekom borbe za mjesto pred vratima. Kome je palo na pamet dodijeliti suca iz Srbije za utakmicu hrvatske reprezentacije ne zna baš previše o povijesti i zemljopisu. Estonija je navalila iz sve snage, a Hrvati su cijedili posljednje kapi energije iz sebe. Troha je u par navrata morao braniti opasne udarce protivnika, a njegovi suigrači davali su sve od sebe ne bi li Hrvatska spasila barem bod.

Tridesetak sekundi prije sirene snage su se na ledu izjednačile i Hrvatska je naposljetku došla do prvog boda na turniru. Ostalo je vidjeti hoće li iscrpljeni Hrvati biti u stanju dočekati i raspucavanje, budući da je bilo malo vjerojatno da s trojicom igrača na ledu imamo neke velike izglede napasti Estonce. "Bijeli" su imali više od igru u dodatnom vremenu no činilo se da Hrvati ipak drže stvari pod kontrolom. Na pola produžetka Hrvatska je stvorila i jedinu priliku za pobjedu. Estonci su skupljali udarac po udarac no do odluke je došlo 78 sekundi prije kraja. Jögi je iza gola ostavio pak za napadača Espoo Bluesa, Jürgensa koji je preklizao cijelo klizalište i udarcem iz zgloba iz sredine pogodio mrežu.

U preostale dvije utakmice drugog kola Litva je tek u produžetku svladala Rumunjsku s 4:3 što naš visoki poraz u prvoj utakmici stavlja u nešto manje nepovoljni kontekst. Koreja je jedva svladala Veliku Britaniju s 3:2 što je Litvance zadržalo na čelu s pet bodova dok su ih u stopu pratili Rumunji i Estonci sa po četiri. Koreja ima tri boda, a Velika Britanija i Hrvatska po jedan. Već smo prije napisali kako Hrvati nemaju više što računati nego moraju protiv svakoga pokušati nešto iščeprkati. Koreja se nije pokazala previše uvjerljivom pa možda ne bi bilo loše uzeti kakav bod. Estonci i Rumunji su nas već svladali pa im želimo da odmaknu što dalje od Hrvatske no svakako ćemo navijati za Litvu protiv Velike Britanije budući da je lako moguće da će nam o utakmici s Britancima ovisiti opstanak u diviziji IIA.

Hrvatska je protiv Estonije prikazala nešto bolju igru nego što je to bio slučaj u prvom kolu no još uvijek djelujemo najslabije od svih momčadi na turniru. Nemamo kondicije, nemamo uigranih akcija, loše se snalazimo s igračem više, praktički ne igramo obranu u srednjoj trećini. Uzme li se u obzir maćehinski odnos odgovornih ljudi hrvatskog hokeja prema juniorskom uzrastu ne možemo tvrditi da smo iznenađeni. Ostaje nada da će dečki dati sve od sebe i da će ih pritom poslužiti i sportska sreća.