Domaći nadjačali Hrvate

U18Kor Hrv 170405Hrvatskim juniorima nije pošlo za rukom izvesti podvig i otkinuti koji bod domaćinu. Hrvatska je dobro krenula u utakmicu i ravnopravno se nosila s reprezentacijom Koreje koja se još uvijek nije odrekla snova o zlatu. Korejanci su u drugom dijelu prve trećine postigli vodeći pogodak pa se na odmor pošlo s minimalnom prednosti Azijata. Hrvati su i u nastavak susreta krenuli borbeno no kad su početkom trećine primili pogodak s igračem više njihov se položaj naglo počeo pogoršavati. Domaći su sve više preuzimali igru u svoje ruke ne dopuštajući protivniku da popravi omjer. U zadnjih dvadeset minuta daleko bolja fizička pripremljenost Korejanaca dolazi do izražaja. Domaći su s igračem više povećali prednost tako da ni prvi hrvatski zgoditak nije bitno promijenio odnos snaga. Koreja je zagospodarila ledenom plohom i do kraja susreta još jednim zgoditkom postavila konačnih 4:1 u svoju korist.

Koreja - Hrvatska 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Gangneung, Gangneung Hockey Center, 5.4.2017.

Hrvatska 6 min

Koreja: Lee Jung Min, Kim Tae Kyung - Lee Min Jae, Lee Sung Hyeok, Kang Min Wan, Kim Dae Hyun, Kim Geon Woo - Lee Dong Seok, Park Beom Jun, Kim Min Je, Yang Jun Kyung, Park Gan Geun - Kim Jae Young, Kim Seok Hwan, Kim Jae Hyun, Jee Hyo Seok, Kim Hyo Suk - Lim Jun Gi, Jee Jong Hwan, Jeong Hyun Jin, Jeong Duck Kyu. Izbornik: Oh Seung Won

Hrvatska
Troha, Slivnjak - Trstenjak, Kramarić, Vuglač, Čanić, Paulović - Crnec, Joja, Šutevski, Dobrić, Stubičar - Kuzmanović, Babić K., Ličina, Vragolović, Kozina - Babić R., Bublić, Rakar, Polonijo, Selitaj. Izbornik: Kolombo

Budući da je dvoboj protiv domaćina bio posljednji u danu, hrvatski su hokejaši i njihov stožer mogli pratiti zbivanja u prve dvije utakmice i utjecaj ishoda na hrvatske izglede u borbi za opstanak. Rumunjska je s glatkih 4:0 svladala Estoniju i pokazala da je spremna boriti se za sam vrh. Estonci su pak ostali na tri boda od nas, ali bez velikog straha od ispadanja budući da su već svladali glavne suparnike, Veliku Britaniju i Hrvatsku. Upravo su Britanci u drugom dvoboju dana priredili iznenađenje svladavši Litvu koja je nakon pobjeda nad Korejom i Rumunjskom slovila kao prvi kandidat za zlato. Rumunji su pozdravili ovu pobjedu Velike Britanije dok našima baš i nije bilo drago. Ako bi Britanci u idućoj utakmici osvojili makar i bod protiv Koreje, Hrvatskoj pobjeda u zadnjem kolu protiv "otočana" više ne bi bila dovoljna za opstanak.

Koreja je u susret s Hrvatskom ušla s imperativom pobjede. Mogući poraz bacio bi domaćina na začelje što bi prilično razočaralo tamošnje hokejaške djelatnike koji su uložili dostav sredstava da podignu korejski hokej na razinu na kojoj se neće osramotiti na Olimpijskim igrama. Poraz od Litve i tijesna pobjeda nad Velikom Britanijom nisu bili najbolja najava za pohod na zlato. Bodovi protiv Hrvatske bili su neophodni kako bi se Korejanci vratili u borbu za medalje. Domaćinu je nedostajao strijelac trećeg pogotka protiv Velike Britanije, Jin Geon Ho koji je protiv Britanaca zaradio disciplinsku kaznu igre zbog naleta na glavu.

Hrvatska je na drugoj strani imala podijeljene misli. Hrvati su protiv Estonije prikazali bolju igru nego na otvaranju s Rumunjskom no umjetnički dojam nije mogao do kraja oprati gorak ukus poraza. Hrvatska je dvaput imala dva pogotka prednosti i nije uspjela dokrajčiti protivnički odmor dok je još imala energije. Ishod produžetka malo je koga mogao iznenaditi. Budući da je bilo za očekivati da su Korejanci daleko bolje fizički pripremljeni i uigraniji, jedina prilika za nešto učiniti bila je u prvoj polovici susreta.

Hrvatska je u uvodnim minutama zaskočila domaćina. Hokejaši u crvenim dresovima imali su više od igre te su u nekoliko navrata natjerali vratara Leeja na intervencije. Korejanci nikako nisu očekivali da će većinu vremena provesti u vlastitoj trećini pod pritiskom Hrvata. Da su naši dečki bili malo uigraniji i s više jakih utakmica u nogama zasigurno bi zatresli mrežu "bijelih". Domaći su se brzo pribrali od početnog iznenađenja i kako se približavala polovica trećine tako su preuzimali igru u svoje ruke.

Za kratko vrijeme Korejanci su počeli stvarati priliku za prilikom. Troha se našao na "streljani" no dobro se nosio s nizom protivničkih udaraca. "Crveni" su nekoliko minuta proveli na svojoj polovici grčevito se braneći od korejskog pritiska. Tek polovicom trećine Hrvatima polazi za rukom organizirati par ulazaka u napadačku trećinu i uspostaviti ravnotežu u igri. Par minuta smo gledali ravnopravnu igru, a onda je Kim Hyo Suk napravio prekršaj u napadu pa je Hrvatska dobila priliku za vodstvo.

Naši se baš nisu najbolje snašli s igračem više. Ni u jednom trenutku nisu uspjeli zagospodariti napadačkom trećinom, a kad su naposljetku vratili u napad, Kramarić je u 12. minuti prekršajem zaustavio korejski protunapad i prilika za pogodak otišla je u nepovrat. Hrvati su održali ravnotežu u igri četvorice protiv četvorice no kad su domaći zaigrali s igračem više našli su se pod pritiskom. Nakon par udaraca prema vratima, svoju je vještinu htio iskoristiti i Park Beom Jun no Vuglač je blokirao njegov udarac s plave linije. Hrvatski napadač sjurio se sam prema golu no vratar Lee Jung Min je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik.

U 15. minuti "bijeli" su došli u vodstvo. Kim Jae Young je poveo protunapad iz svoje trećine te uposlio Kim Min Jea koji ulazi u napadačku trećinu po desnom krilu. Napadač domaćih je iz kuta vratio pak na plavu liniju do Kim Seok Hwana koji puca prema vratima. Pločicu je pred golom skrenuo napadač Kwangsunga, Yang Jun Kyung i svladao vratara "crvenih". Vodeći pogodak dao je dodatni poticaj domaćima koji su pritisnuli Hrvate ne bi li na brzinu stekli značajniju prednost. Hrvatska se oduprla, a kad je krenula u protunapad prekršaj Lee Dong Seoka dao je priliku našima za izjednačenje.

Hrvati su loše započeli s igračem više no kad su se vratili u trećinu u par su navrata opasno zaprijetili korejskim vratima. Samo je prisebnost vratara Leeja spasila "bijele" kad je Crnec u 17. minuti pucao iz blizine. Domaći su bili u teškom položaju sve do kraja kazne budući da su "crveni" žestoko pritisnuli i koristili svaku priliku za udarac prema vratima. Koreja se ipak uspjela obraniti nakon čega smo gledali obostrano otvorenu igru s prilikama pred oba gola. Prekršaj Kim Min Jea u napadu ostavio je Hrvate s igračem više dvadesetak sekundi prije kraja trećine.

Premda nisu imali puno vremena, naši su u par navrata opasno zaprijetili korejskim vratima no nedostajalo je koncentracije u završnici. Korejanci su opasno živjeli u zadnje četiri minute prve trećine, ali su na odmor pošli s minimalnim vodstvom. Hrvatska je dobro igrala, ali nije postigla pogodak pa se na početku drugog dijela susreta nalazila u zaostatku. Domaći su na početku druge trećine morali izdržati minutu i pol s igračem manje. Hrvatska je uglavnom držala pak u svom posjedu no s izuzetkom jedne prilike u gužvi pred golom, nije bila pretjerano opasna.

Čim su se snage izjednačile, Koreja je krenula u ofanzivu. U kratkom razdoblju "bijeli" su uputili niz udaraca prema golu no Troha je bio na visini zadatka. Pritisak domaćih potrajao je nekoliko minuta, a kad su Hrvati uspjeli prenijeti igru u protivničku trećinu prekršaj Kim Dae Hyuna dao je Hrvatskoj novu priliku za izjednačenje. Međutim, "crveni" su, usprkos osvojenom buliju, ubrzo ostali bez paka. Čak i kad su se uspjeli vratiti u napadačku trećinu, ponovo su izgubili pločicu. Slijed pogrešaka doveo je do gubitka paka u vlastitoj trećini. Napadač Kyung Boka, Kim Dae Hyun osvojio je pločicu uz ogradu na lijevom krilu, skrenuo u sredinu i udarcem iz zgloba iznenadio hrvatskog čuvara mreže.

Ništa Hrvati nisu uspjeli napraviti u preostalom vremenu s igračem više. Znajući da ni klizački, ni kondicijski niti tehnički nismo ravnopravni nijednoj od reprezentacija s turnira, igra s igračem više morala je biti naš glavni adut u borbi za opstanak. Na žalost, podbacili smo u ovom elementu hokejaške igre i platili smo cijenu, kako protiv Estonije tako i sada protiv Koreje. Činjenica je da se u našim klubovima igrač više praktički ne trenira prije seniorskog uzrasta jer se trenerima lakše osloniti na dvojicu, trojicu pojedinaca koji će improvizirati nešto kako bi se dobila iduća tekma na Velesajmu.

Koreja je po izjednačenju snaga na led ponovo preuzela igru u svoje ruke. Akcije su se nizale jedna za drugom i Hrvati su imali dosta poteškoća u odbijanju naleta "bijelih". Tek kad se trećina primaknula sredini, naši su uspjeli uspostaviti kakvu-takvu ravnotežu i zaigrati i u napadačkoj trećini. Uskoro se rasplamsala obostrano otvorena igra u kojoj su i jedni i drugi imali svoje prilike. Najbolju je imao Kim Dae Hyun u 34. minuti kad je udarcem iz sredine pogodio stativu.

Suparnici su nastavili s otvorenom igrom i u završnici trećine. Koreja je imala nešto više prigoda i bila bliže pogotku no Hrvati nisu ostajali dužni. Čim bi osvojili pak krenuli bi u protunapad kojeg su nastojali završiti udarcem. Do kraja trećine ipak nismo više vidjeli pogodaka. Domaći su svakako mogli biti zadovoljniji stanjem budući da su povećali prednost iz prve trećine i imali razumnu spoznaju da Hrvatska nije u stanju podići razinu svoje igre u trećoj dionici dvoboja.

Domaći su od početka posljednje trećine imali inicijativu te se broj udaraca prema golu sigurno podizao. Hrvatima je bilo sve teže pružati otpor budući da je energije bilo sve manje. Dok je Koreja dobar dio utakmica igrala s četiri navale, Hrvati su ostali na tri pa se umor nakupljao. Pritisak Koreje bivao je sve veći tako da su "crveni" bili prisiljeni koristiti se i zabranjenim ispucavanjima. Nakon jedne gužve pred svojim vratima, Kramarić je bio previše energičan za juniorski hokej u čišćenju prostora oko svog vratara pa je kažnjen s dvije minute.

Premda su naši brzo ispucali pak iz svoje trećine, Korejanci su već u drugom pokušaju zatresli mrežu. Lim Jung Ji je poveo napad iz svoje trećine te je uposlio Kim Min Jea koji ulazi u napadačku trećinu po lijevom krilu. Napadač "bijelih" iz lijevog je kuta vratio pak uz ogradu do Yang Jun Kyunga koji vraća pak na plavu liniju. Branič Joongdonga, Lee Dong Seok udarcem je iz daleka iznenadio hrvatskog čuvara mreže. Hrvatska se u tom trenutku našla u teškom položaju. Do kraja trećine ostalo je svega 16 minuta u kojima je trebalo postići tri pogotka premda Hrvati u prethodne 44 minute nijednom nisu zatresli mrežu.

Naši se nisu predavali pa su i dalje pokušavali pronaći put do protivničke mreže. Međutim, Koreja je imala više energije i vještine te je uspješno parirala Hrvatima. Obostrani napori doveli su otvorene igre u kojoj nije nedostajalo prilika na obje strane. Izbornik Kolombo u borbu je ubacio i par igrača iz četvrte postave i upravo je u trenutku kad su oni bili na ledu Hrvatska postigla pogodak. Polonijo je osvojio pak u svojoj trećini i prenio ga na korejsku polovicu. Pred plavom linijom uposlio je Kozinu koji je udarcem sdesna iznenadio vratara Leeja.

Hrvati su imali više od 12 minuta za izvesti podvig no Korejancima nije bilo na kraj pameti ispustiti bodove koji su im bili tako blizu. "Bijeli" su održavali prednost, trošili vrijeme i svako malo uputili kakav udarac prema hrvatskim vratima. Našima nije polazilo za rukom pritisnuti Korejance i sa svakom novom minutom bili smo bliže porazu. Nada u podvig potrajala je do 54. minute kad su domaći i po četvrti put zatresli mrežu.

Na asistenciju Kim Seok Hwana, pogodak je postigao napadač Joongdonga, Kim Hyo Suk. Priči je tu bio kraj i bilo je jasno da će se bodovi spasa morati potražiti u preostalim utakmicama. Prekršaj Kramarića u 56. minuti dao je domaćima priliku da uvećaju svoju pobjedu no Hrvatska se uspjela obraniti. Do kraja dvoboja ništa se više važnoga nije imalo dogoditi.

Dva kola prije kraja turnira Hrvatska je na začelju s tri boda manje od Estonije i Velike Britanije. Vodi Rumunjska sa 7, ispred Koreje sa 6 i Litve s 5 bodova. Budući da s Britancima igramo u posljednjem kolu nikako nam ne bi odgovaralo da "otočani" uzmu makar i bod u dvoboju protiv Rumunjske. Mi igramo protiv Litve s kojom nemamo velikih izgleda no čak i kad bi nas zadesila pobjeda protiv Litvanaca, ona nam ne bi ništa značila u slučaju poraza od Velike Britanije. Drugim riječima, uzme li Rumunjska Britancima sva tri boda, za očekivati je da će naši štedjeti energiju za odlučujuću utakmicu. Koreja će na kraju dana igrati s Estonijom i tražiti bodove s kojima bi se zadržala u borbi za vrh.