U minuti osigurali pobjedu

rendulic bocicaHrvatska je reprezentacija opravdala očekivanja i uvjerljivo svladala Nizozemsku u trećem kolu turnira u Belfastu. Nakon dva uvodna poraza došao je red i na pobjede. Oslabljeni Nizozemci bili su predodređeni kao odskočna daska Hrvatskoj za pohod prema medalji. Hrvati su poveli već u drugoj minuti što im je dalo poticaj za ofanzivu kojom su namjeravali slomiti protivnika. Nizozemska se nekako opirala u prvom dijelu trećine no u 14. minuti Hrvatska je s tri pogotka otklonila svaku sumnju oko ishoda. Hrvati su drugu trećinu otvorili novim zgoditkom no onda su spustili u "nižu brzinu" i dopustili protivniku da uspostavi ravnotežu, a pred kraj trećine postigne i pogodak. Hrvatska reprezentacija je u zadnjoj trećini pojačala igru no već se "zamjerila paku" koji nikako nije htio u nizozemsku mrežu. Obje su momčadi tek u završnici susreta postigle po jedan pogodak za konačnih 6:2 u korist Hrvatske

Nizozemska - Hrvatska 2:6 (0:4, 1:1, 1:1)

Hrvatska 8 min

Nizozemska: Schotel, Idzenga - van Haren, Mason, Bruijsten, Melissant, van Nes - Roosendaal, van der Vossen, Verschuren, Hermens, Wurm - van Bentem, Suurhoff, van Muscher, Kick, van der Schuit - Oosterveld. Izbornik: Eimers

Hrvatska: Tomljenović, Rosandić - Sertich, Šilović, Perkovich, Brine, Jarčov - Jačmenjak, Vedlin, Rendulić, Blagus, Zanoški - Ljubić, Tadić, Miličić, Janković, Kanaet - Smolec, Brenčun, Mirić, Šakić, Mikulić. Izbornik: Sacilotto

Nizozemska reprezentacija najveća je žrtva promijenjenog odnosa snaga između klubova i liga s jedna strane te nacionalnih i međunarodnih saveza s druge strane. Po uzoru na NHL, AHL i druge sjevernoameričke lige koje su svijet za sebe, i europske su se lige počele ponašati kao da ih se međunarodni kalendar uopće ne tiče. Nacionalni savezi su ili preslabi ili pod utjecajem moćnih klubova da bi se suprostavili štetnim odlukama, a i IIHF sve više gubi nadzor nad hokejom u cjelini. Kako bi inače bilo moguće da jedna treća njemačka liga, koja se teoretski nalazi po nadzorom njemačkog saveza, igra svoju završnicu u unaprijed poznatom terminu održavanja svjetskog prvenstva divizije IB? Kako je mogao nizozemski savez dopustiti klubu Tilburg da igra u inozemnoj ligi ako ta za posljedicu može imati nemogućnost ponajboljih igrača da nastupaju za reprezentaciju? Da li je nizozemski savez na bilo koji način tražio od njemačkog saveza da pri izradi kalendara natjecanja Oberlige uzme u obzir i potrebe nizozemske reprezentacije? Što IIHF radi kako bi sačuvao ugled svjetskih prvenstava od nasrtaja ne samo NHL-a, nego i nekakvih trećih liga?

Sve to skupa nije moglo pomoći nizozemskog izborniku Eimersu da u trećem kolu prvenstva postavi momčad koja bi se ravnopravno mogla s Hrvatskom. Od 19 prijavljenih igrača njih 14 dolazi iz domaćih klubova koji se natječu u zajedničkoj ligi s najboljim belgijskim klubovima. Po svojoj kvaliteti, ovo je natjecanje daleko slabije od Azijske lige ili britanskog EIHL-a. Za ilustraciju, najbolji strijelac prvenstva, Kanađanin Laliberte, u Europu je došao izravno iz NCAA i igrao je u njemačkoj trećoj ligi, ove sezone u Be-Ne ligi, a iduću će provesti u francuskoj drugoj ligi. Ukratko, igrači nizozemske reprezentacije ni po čemu nisu bolji od naših reprezentativaca koji su igrali slovensko prvenstvo. Najveća opasnost Hrvatskoj prijetila je od Bruijstena koji je jedan od deset najučinkovitijih napadača u EIHL-u. Za dvoboj s Hrvatskom, Eimers nije mogao računati na napadača Nagtzaama iz njemačkog trećeligaša Essena koji je imao smrtni slučaj.

Japan je pobjedom nad Estonijom od 6:2 ostao u trci za prvo mjesto i istovremeno zadržao "čistu" situaciju na turniru gdje za sada nema nikakvih iznenađenja ni najava mogućih krugova među reprezentacijama. Estonci su i dalje bez bodova, a budući da se u preostale dvije utakmice susreću upravo s Hrvatskom i Nizozemskom, ova im je utakmica bila posebno zanimljiva. Hrvatska je protiv Nizozemske isklizala u istom sastavu kao i protiv Japana s izuzetkom vratara. Između vratnica ponovo se našao Tomljenović. U ovoj utakmici naši su imali imperativ pobjede jer bi bilo kakav kiks poput onog iz Eindhovena kad je domaćin svoju jedinu pobjedu zabilježio upravo protiv, na papiru, nikad jače Hrvatske, mogao biti poguban za naše ambicije na ovom turniru.

Prvu izglednu priliku za pogodak Hrvatska je stvorila već u šestoj minuti kad je Blagus izbio sam pred gol no Schotel je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Malo kasnije, pločica se ipak zakoprcala u nizozemskoj mreži. Ljubić je predao pak Kanaetu koji "izbacuje" Jankovića u prodor po desnom krilu. Hrvatski napadač projurio je pokraj svoje pratnje, izašao sam pred gol i vješto pogurnuo pak kroz Schotelove noge. Utakmica je odlično počela za "bijele" no kad smo se ponadali novim naletima hrvatske reprezentacije, igru su preuzeli Nizozemci.

"Narančasti" su u idućih nekoliko minuta u više navrata zaprijetili hrvatskim vratima. Raspoloženi Tomljenović nije dopustio nijednom paku pokraj sebe pa nam je ostalo pričekati da ostatak momčadi uhvati priključak s vratarom i počne uzvraćati protivniku. Ofanziva Nizozemske nikako nije prestajala. Premda protivničke prilike nisu bile previše opasne niti je hrvatski gol "visio u zraku" nije nam se svidjela inicijativa Nizozemaca. Približavanjem sredine prve trećine Hrvatska je uspostavila ravnotežu na ledu, a ulaskom u drugih deset minuta, "bijeli" napokon preuzimaju igru u svoje ruke.

Akcije pred protivničkim vratima nizale su se jedna za drugom. Schotel je imao pune ruke posla, a pritisak Hrvatske doveo je i do prekršaja Masona u 14. minuti. Hrvatima je za novi pogodak trebalo svega tridesetak sekundi. Janković je iz desnog kuta vratio pak do Blagusa koji ga prebacuje nalijevo do Rendulića. Hrvatski napadač opalio je "bendi" iz prve i pogodio između nogu Schotela. Pak se od vratarove noge odbio u mrežu. Mason je po povratku na led prokomentirao svoje isključenje pa se po kratkom postupku vratio na klupu za kažnjene, ovaj put na deset minuta. Ionako "kratka klupa" Nizozemske postala je još kraćom.

Nakon samo 12 sekundi igre, Hrvatska je postigla i treći zgoditak. Kanaet je osvojio pak u desnom kutu i vratio ga Miličiću. Napadač "bijelih" se malo vrtio amo tamo po desnoj strani, a onda majstorski iz okreta pogodio suprotnu stativu od koje se pak odbija u mrežu. Prošlo je samo devet sekundi igre prije nego što je Hrvatska i četvrti put zatresla mrežu. Perkovich je iz sredne trećine dao pak nalijevo do Jarčova koji odigrava dupli pas s Brineom i potom preciznim udarcem slijeva postiže pogodak. Eimers je morao nešto učiniti kako bi spriječio katastrofu. Pozvao je pola minute predaha tijekom koje je zamijenio vratare.

Nizozemci nisu uspjeli doći k sebi sve do kraja trećine. Hrvatska je u potpunosti kontrolirala igru i stvarala prilike. Međutim, visoko vodstvo ipak je utjecalo na Hrvate koji više nisu osjećali onakav pritisak kao što je to bio slučaj prije 14. minute. Istovremeno, novi vratar Idzenga, skupio je nekoliko obrana koje su mu podigle samopouzdanje. Uskoro su mu i suigrači pritekli u pomoć i "brana" pred nizozemskim vratima prestala je propuštati. Na prvi odmor pošlo se s visokom prednosti "bijelih" kojom je ishod praktički bio odlučen.

Tek što se utakmica nastavila, Hrvatska je povećala prednost. Rendulić je na plavoj liniji zaustavio pak kojeg su "narančasti" pokušali ispucati iz trećine. Otklizao je u polukrugu do sredine i od tamo uposlio Blagusa koji iskosa s desne strane udarcem iz prve pogađa mrežu. Nizozemci su pokušali smjesta napasti Hrvate ne bi li otklonili opasnost od novog niza pogodaka no pri tome su malo i pretjerali pa je Bruijsten u 24. minuti morao otklizati na klupu za kažnjene. Naši su dobili novu priliku za povećanje vodstva. Nije bilo poteškoća u vezi s kontrolom paka, ali se Hrvatima bilo teško odlučiti na udarac pa su se Nizozemci izvukli bez paka u mreži.

Nakon izjednačenja snaga na ledu, tempo je igre pao. Poznato je da Hrvati ni u jednom sportu ne gaje njemački mentalitet koji punjenjem mreže nedoraslom protivniku zapravo na taj način pokazuje poštovanje. Kod nas se u pravilu kod visokog vodstva "staje" i čeka da prođe vrijeme. Nizozemcima je naravno odgovaralo da se omjer ne mijenja na njihovu štetu pa je tako veći dio druge trećine protekao u miroljubivom nadmetanju u klizačkim vještinama s pokojim udarcem prema vratima Nizozemaca tek toliko da "narančasti" ne dobiju kakve pomisli.

Kad se već činilo da će Hrvatska dobiti trećinu s minimalnom razlikom, Nizozemci su postigli pogodak. Verschuren je u 38. minuti uklizao u napadačku trećinu te poslao pak nalijevo do Melissanta. Vrsni strijelac "narančasti" daje pak u sredinu odakle van der Schuit udarcem iz prve pogađa tik uz desnu stativu hrvatskih vrata. Četrdesetak sekundi kasnije prekršaj Kicka dao je priliku Hrvatskoj da smjesti uzvrati na ovu protivničku "provokaciju". Međutim, umjesto da udarci sijevaju prema Idzenginoj mreži, na mukama je bio Tomljenović. Prvo je morao zaustaviti izlazak Bruijstena pred gol, a malo zatim fantastičnom je obranom sačuvao svoju mrežu poslije udarca Wurma s lijeve strane nakon protunapada dvojice na jednoga.

U samoj završnici trećine Hrvatska je izvela par akcija no mreža Nizozemske ostala je mirovati. Posljednja trećina započela je ravnopravnim nadmetanjem u kojem su obje momčadi imale svoje prilike za pogodak. U 47. minuti Rendulić je prodirao kroz sredinu oslobodivše se svojih čuvara. Kad je naumio zapucati, povukao ga je Wurm i sudac je dosudio kazneni udarac. Rendulić je krenuo polako prema vratima i varkom tijela izbacio Idzengu iz ravnoteže. Međutim kad je htio pogurnuti pak oko vratara, Nizozemac je ispružio nogu i zaustavio prizemni pak.

Hrvatska je u tim trenucima preuzela inicijativu i počela nizati prilike pred protivničkima vratima. Raspoloženi Idzenga zaustavljao je jedan pak za drugim i moguće se i nametnuo svom izborniku za odlučujuće utakmice u završnici turnira. Ofanzivu "bijelih" zaustavio je prekršaj Smoleca u 50. minuti. "Narančasti" su se pokazali potpuno bezopasnim tijekom iduće dvije minute tako da su Hrvati odmah po izjednačenju snaga na ledu, nastavili s naletima prema protivničkim vratima. Nizozemski čuvar mreže i dalje je imao svoj dan. Branio je i rukama i palicom pa i poput nogometnog vrata ispucavajući pak klizaljkom.

Novo isključenje Smoleca u 54. minuti opet je vratilo Hrvate u njihovu trećinu. Ovog puta "bijeli" ne samo što nisu dali protivniku pucati nego su sami stvarali prilike za pogotke. Najbolju je imao Brine u 55. minuti kad je izašao sam pred gol no Idzenga je bio uspješniji. Dvadesetak sekundi pred povratak mladig hrvatskog reprezentativca u igru na klupi mu se pridružio Tadić. Nizozemska je tek sada, s dvojicom igrača više na ledu uspjela zagospodariti napadačkom trećinom. Mason je dao pak nadesno za Hermensa koji ga ubacuje pred gol odakle van der Schuit skreće pločicu u mrežu.

Čim je zaigrala s četvoricom igrača Hrvatska je uspostavila ravnotežu. Nekoliko sekundi pred povratak Tadića u igru na klupu za kažnjene sjeda Perkovich. "Narančastima" je pošlo za rukom zaposliti Tomljenovića no nakon minute i pol s igračem manje Šakić "izbacuje" Rendulića u protunapad. Najpoznatiji hrvatski igrač probio se pred gol i sigurnim udarcem "uzvratio" Idzengi za obranu kaznenog udarca u prvom dijelu trećine. Do kraja susreta više nije bilo uzbuđenja pa su tako Hrvati mogli proslaviti pobjedu kojom su uzvratili Nizozemskoj za poraz od prije dvije godine, a pobjeda je bila dodatna zadovoljština Smolecu kojeg je, zajedno s njegovim suigračima iz mlade reprezentacije, upravo Nizozemska poslala u niži razred netjecanja.

Prva pobjeda na turniru odmaknula je Hrvatsku od začelja na kojem su ostali Estonci i Nizozemci. U zadnjem kolu snage će odmjeriti Velika Britanija i Litva nakon čega će se vidjeti kome je zlatna medalja u ovom trenutku bliža. Hrvatskoj ne odgovara nikakvo zatvaranje krugova pa bi nam bilo bolje da slave domaći nakon čega bismo imali čisto stanje pred zadnja dva kola. Iduća utakmica donosi Estoniju protiv koje valja ponoviti igru iz ove utakmice. Estonci imaju nešto opasniju navalu od nizozemske no obrana im je na istoj, ako ne i nižoj razini. Prisjetimo li se prethodnih utakmica u kojima bi Estonija redovito vodila 2:0 valjalo bi u prvih deset minuta pripaziti na protivničke adute, a potom iskoristiti kvalitetu i osvojiti potrebne bodove.